دوشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۷ - Monday 18 March 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

طرح اتحادیه عرب برای تشکیل «کشور فلسطین»

وزیران خارجه اتحادیه عرب روز شنبه (۸ آذر/ ۲۹ نوامبر) با حمایت از پیش‌نویس قطع‌نامه‌ای که برای تشکیل کشور مستقل فلسطین جدول زمانی تعیین می‌کند، اعلام کردند که این قطع‌نامه را در روزهای آینده برای رای‌گیری نهایی به شورای امنیت سازمان ملل ارائه خواهند کرد.

iran-emrooz.net | Sun, 30.11.2014, 8:42

دویچه وله: ۲۲ کشور عضو اتحادیه عرب از پیش‌نویس قطع‌نامه‌ای که حاوی جدول زمانی برای تشکیل کشور مستقل فلسطین است، حمایت کردند. قرار است این پیش‌نویس به زودی در اختیار اعضای شورای امنیت قرار گیرد.
وزیران خارجه اتحادیه عرب روز شنبه (۸ آذر/ ۲۹ نوامبر) با حمایت از پیش‌نویس قطع‌نامه‌ای که برای تشکیل کشور مستقل فلسطین جدول زمانی تعیین می‌کند، اعلام کردند که این قطع‌نامه را در روزهای آینده برای رای‌گیری نهایی به شورای امنیت سازمان ملل ارائه خواهند کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، وزیران خارجه اتحادیه عرب با انتشار بیانیه‌ای اعلام کردند که کمیته‌ای به رهبری اردن، که از اعضای عرب شورای امنیت است، مسئولیت جلب حمایت‌های بین‌المللی برای این قطع‌نامه را برعهده خواهد گرفت.

نبیل العربی، رئیس اتحادیه عرب، گفت که اردن پیش‌نویس مزبور را در چند روز آینده رسما تقدیم شورای امنیت خواهد کرد. در این بیانیه همچنین به تصریح آمده که اعضای اتحادیه عرب، اسرائیل را به عنوان یک “کشور یهودی” به رسمیت نخواهند شناخت.

با توجه به حمایت‌های همه‌جانبه آمریکا از اسرائیل و با توجه به حق وتوی این کشور، به نظر نمی‌رسد این طرح شانس چندانی برای تصویب نهایی در شورای امنیت داشته باشد و ناظران سیاسی می‌گویند هنوز مشخص نیست که آیا ایالات متحده تعامل برای مذاکرات رسمی بر سر چنین قطع‌نامه‌ای را خواهد پذیرفت یا نه.

تهدید محمود عباس به قطع همکاری‌های امنیتی با اسرائیل

محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی که در مراسم افتتاحیه جلسه اتحادیه عرب در قاهره سخن می‌گفت، بار دیگر تاکید کرد که «شرایط کنونی در قلمرو فلسطین قابل دوام نیست.» به گفته او «دیگر برای ما شریک و هم‌پیمانی در اسرائیل باقی نمانده و دیگر به جز جهانی کردن این موضوع، کار دیگری از دست‌مان ساخته نیست.»

محمود عباس همچنین در سخنان خود هشدار داد که در صورتی که این قطع‌نامه در شورای امنیت به تصویب نرسد، دولت او ارتباطات با اسرائیل را محدود و همکاری‌های امنیتی با این کشور را معلق خواهد کرد و اسرائیل مسئول پی‌آمدهای احتمالی این اقدامات خواهد بود.

اردن پیش‌نویس قطع‌نامه پیشنهادی برای شورای امنیت را ماه گذشته در اختیار اعضای این شورا قرار داد؛ بر اساس این قطع‌نامه “اشغال اراضی فلسطینی از سوی اسرائیل” باید تا نوامبر ۲۰۱۶ پایان یابد. به گزارش رویترز، برخی از دیپلمات‌های آگاه به موضوع قطع‌نامه پیشنهادی را “نامتوازن” خوانده‌اند.

دیپلمات‌های شورای امنیت، از تدوین پیش‌نویس دیگری توسط فرانسه، آلمان و بریتانیا خبر داده‌اند که شرایط مورد نظر آنها برای پایان دادن به درگیری میان اسرائیل و فلسطینی‌ها را تبیین می‌کند. هنوز نسخه‌ای از این طرح در اختیار ۱۵ کشور عضو شورای امنیت قرار نگرفته است.

خواست فلسطینی‌ها این است که در کرانه باختری رود اردن و نوار غزه، کشور و دولتی مستقل تشکیل دهند و شرق اورشلیم را به عنوان پایتخت خود اعلام کنند؛ مناطقی که اسرائیل در جنگ ۱۹۶۷ تصرف کرده است.

اسرائیل می‌گوید ایده “تشکیل دو کشور مستقل” را می‌پذیرد و با شکل‌گیری “کشور مستقل و دموکراتیک فلسطین” موافق است، اما تا کنون بازگشت به مرزهای ۱۹۶۷ را به عنوان مبنایی برای مذاکرات نهایی نپذیرفته است.

آخرین دور از تلاش‌ها برای پیش‌برد طرح تشکیل دو کشور مستقل، در آوریل ۲۰۱۴ به بن‌بستی دیگر رسید و پس از جنگ ۵۰ روزه اسرائیل و حماس در غزه در تابستان گذشته، روابط دو طرف تیره‌تر از گذشته هم شده است.

فرانسه روز جمعه اعلام کرد که کشور فلسطین را به رسمیت خواهد شناخت تا راهی برای برون‌رفت از این بن‌بست دیرپا پیدا شود. نمایندگان پارلمان فرانسه دو روز دیگر (۱۱ آذر/ ۲ دسامبر) یک رای‌گیری نمادین برای به رسمیت شناختن کشور مستقل فلسطین برگزار خواهند کرد. پیش‌تر این اقدام نمادین در حمایت از تشکیل کشور فلسطین در پارلمان دیگر کشورها از جمله سوئد، بریتانیا، اسپانیا و ایرلند هم برگزار شده است.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.