سه شنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۸ - Tuesday 20 August 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

داعش دومین خبرنگار آمریکایی را سر برید

بر اساس تصاویری که روز سه‌شنبه در یک فایل ویدئویی در اینترنت منتشر شده است، دومین شهروند آمریکایی که در گروگان گروه افراطی «دولت اسلامی» بود، توسط یکی از اعضای آن گروه به قتل می‌رسد. در این ویدئو که با عنوان «دومین پیام به آمریکا» منتشر شده است، استیون ساتلوف خبرنگار آزاد آمریکایی توسط یکی از اعضای داعش گردن زده می‌شود.

iran-emrooz.net | Tue, 02.09.2014, 20:51

صدای آمریکا: بر اساس تصاویری که روز سه‌شنبه در یک فایل ویدئویی در اینترنت منتشر شده است، دومین شهروند آمریکایی که در گروگان گروه افراطی «دولت اسلامی» بود، توسط یکی از اعضای آن گروه به قتل می‌رسد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، در این ویدئو که با عنوان «دومین پیام به آمریکا» منتشر شده است، استیون ساتلوف خبرنگار آزاد آمریکایی که برای نشریه‌های تایم و فارین پالیسی مقاله می‌نوشت، در حالی که لباس نارنجی به تن داشت، توسط یکی از اعضای گروه موسوم به دولت اسلامی گردن زده می‌شود.

جن ساکی سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده در واکنش به انتشار این خبر، با بیان این که تحلیلگران اطلاعاتی در تلاش برای تایید اصالت این ویدئو منتشر شده هستند، افزود عقیده بر این است که گروه دولت اسلامی هنوز چند آمریکایی دیگر را در اسارت خود دارد؛ اما وی از ارائه توضیحات بیشتر خودداری کرد.

در حالی که استیون ساتلوف مانند جیمز فولی پیش از کشته شدن روی زمین زانو زده است، قاتل او خطاب به باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا می‌گوید «همانگونه که موشک‌های شما مردم ما را هدف حمله قرار می‌دهند، چاقوی ما هم گردن مردم شما را هدف حمله قرار خواهد داد.»

این روزنامه‌نگار ۳۱ ساله آمریکایی آخرین بار در ماه اوت سال گذشته (تابستان ۱۳۹۲) در سوریه دیده شده بود و پس از آن خبری از او در دسترس نبود، تا آن که ماه گذشته در ویدئویی که گروه دولت اسلامی منتشر کرد و در آن جیمز فولی دیگر خبرنگار آمریکایی گردن زده می‌شود، تصویر او نیز نشان داده شد.

در آن ویدئو، یک عضو داعش در حالی که نقابی سیاه رنگ به چهره داشت، تهدید کرده بود اگر ایالات متحده حمله به نیروهای «دولت اسلامی» در عراق را متوقف نکند، ساتلوف را خواهد کشت.

مادر استیون ساتلوف، چهارشنبه هفته در پیامی ویدیوئی از ابوبکر البغدادی، خلیفه دولت خودخوانده اسلامی مستقیماً درخواست کرده بود که فرزندش را آزاد کند.

خبرگزاری رویترز نیز روز سه‌شنبه در گزارشی در همین زمینه نوشت، عضو گروه دولت اسلامی که در ویدئوی امروز مشاهده می‌شود، همچنین تهدید کرده است یک شهروند بریتانیایی به نام دیوید هینس را خواهد کشت و به دولت نیز بریتانیا هشدار داده است از آنچه که او «هم‌پیمانی شوم با آمریکا» خواند، دست بردارد.


استیون ساتلوف هنگام فعالیت به عنوان در لیبی

***

به گزارش فرانس پرس، در این فایل ویدیویی که “دومین پیام به آمریکا” نامیده شده، استیون ساتلوف،خبرنگار آمریکایی ۳۱ ساله در حالی که لباس نارنجی به تن دارد، بر روی زمین زانو زده و کنار او یک مرد نقابدار و خنجر به دست ایستاده است.

در این ویدیو ابتدا ساتلوف زبان به انتقاد از رییس‌جمهور آمریکا می گشاید و می‌گوید: اوباما! تو با سیاست‌های خارجی خود و از جمله دخالت در عراق، جان ما را گرفتی. بهتر بود به فکر منافع کشور و ملتت می‌بودی. سپس جلاد داعش نیز خطاب به اوباما مطالبی را بیان می‌کند و در ادامه سر از تن ساتلوف جدا می‌کند.

در پایان فیلم هم تهدید دیگری در خصوص اعدام سومین خبرنگار غربی یعنی دیوید کاوتورن هاینز انگلیسی مطرح شده و به همه کشورهایی که در ائتلاف علیه داعش هم‌پیمان شده‌اند، هشدار داده می‌شود.

هفته گذشته مادر استیون ساتلوف در پیامی از گروه داعش خواست فرزندش را آزاد کنند. این خبرنگار برای نشریات آمریکایی تایم و فارن پالیسی از حوادث سوریه گزارش تهیه می‌کرد.

در پی انتشار این فیلم، دولت آمریکا این اقدام داعش را محکوم کرد و آن را هولناک و نفرت‌انگیز خواند.

جنیفر ساکی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در یک کنفرانس خبری گفت: دولت آمریکا در حال بررسی صحت این تصاویر ویدیویی است و اگر ثابت شود که این تصاویر صحت دارند، ما مراتب انزجار و نفرت خود را از این اقدام وحشیانه اعلام می‌کنیم.

جان کربی، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا نیز گفت: گزارش‌های اولیه ای درباره قتل ساتلوف منتشر شده است. در حال حاضر نمی‌توانیم چیزی را تایید کنیم و همچنان نهایت سعی خود را برای پایش اوضاع به کار می‌گیریم. در این شرایط دشوار، با خانواده این خبرنگار ابراز همدردی می‌کنیم.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، حدود دو هفته پیش داعش تصاویر سر بریدن جیمز فولی، خبرنگار آمریکایی گروگان خود را منتشر و در همان تصاویر اعلام کرد استیون ساتلوف، دومین خبرنگار آمریکایی را نیز به زودی خواهد کشت.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.