سه شنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۷ - Tuesday 19 March 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

عبدالله: حکومت با رای تقلب را نمی‌پذیریم

پس از آن‌که اعلام شد بنا بر نتایج اولیه دور نهایی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، اشرف غنی احمدزی با کسب بیش از ۵۶ درصد آرا پیشتاز این انتخابات است، عبدالله عبدالله رقیب اصلی او در انتخابات گفت که «بدون شک و شبهه یک روز اجازه حکومت تقلب را در این کشور نمی‌دهیم.» او اظهار داشت که «به خاطر جلوگیری از بحران، خواستار بازبینی آرا شدیم اما بی‌شرمانه این صدای ما را نادیده گرفتند».

iran-emrooz.net | Tue, 08.07.2014, 9:49

تقلب باند حامد کرزای،‌ افغانستان را در آستانه بحران جدی قرار داده است. حکومت کرزای به نفع اشرف غنی احمدزی وارد میدان شده تا همچنان منافع و نفوذ خود و حامیانش را در حکومت آینده حفظ کند. توافق شده بوده اعلام نتایج انتخابات تا بازشماری دست‌کم ۶ هزار صندوق به تعویق بیافتد اما کمیسیون انتخابات ناگهان نتایج دلخواه باند کرزی و اشرف غنی را اعلام کرد.

عبدالله عبدالله دور اول انتخابات ۱۵ درصد از  رقیبش اشرف غنی احمدزی جلو بود. در  نتایج اعلام شده دور دوم تقریبا به همان اندازه عقب است. ظاهرا دستگاه تقلب و رای‌سازی باند کرزی خوب عمل نکرده است. اگر نتایج دور و دوم مشابه و نزدیک به هم از آب درمی‌آمد، می‌توانست متضمن به مقصود باشد. اما گویا خوب عمل نکرده‌اند و یا انتظار دیگری از دور اول انتخابات داشتند. در نتیجه در دور دوم دست به کار شده‌اند!

متاسفانه امید به انتقال قدرت در افغانستان از طریق انتخابات آزاد، گویا امید بجایی نبود یا خیلی زودرس بود. افغانستان و انتخابات آزاد؟ افغانستان و دموکراسی؟ این مفاهیم در این کشور غیرقابل جمع هستند. بی‌انصافی نشود، فقط افغانستان نیست. این مفاهیم در همه‌ی کشورهای خاورمیانه، کشورهای اسلامی و کشورهای موسوم به جهان سوم غیرقابل‌جمع‌اند. وقتی در ایران انتخابات تهی از معناست و  آرای مردم به راحتی دستکاری می‌شود تا «نظر آقا» تامین شود، چرا باند حامد کرزی چنین نکند.

اگر دو طرف مناقشه کوتاه نیایند افغانستان نیز به ورطه‌ای سقوط خواهد کرد که عراق اکنون در آن گرفتار است.

***

عبدالله: حکومت با رای تقلب را نمی‌پذیریم

رادیو فردا: پس از آن‌که اعلام شد بنا بر نتایج اولیه دور نهایی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، اشرف غنی احمدزی با کسب بیش از ۵۶ درصد آرا پیشتاز این انتخابات است، عبدالله عبدالله رقیب اصلی او در انتخابات گفت که «بدون شک و شبهه یک روز اجازه حکومت تقلب را در این کشور نمی‌دهیم.»

عبدالله عبدالله روز سه‌شنبه طی یک سخنرانی در میان هواداران خود در کابل گفت: «بدون شک و شبهه برنده انتخابات ما هستیم.»

وی افزود: «فشار، تهدید، تطمیع، از هر جا و از هر مرجع، هیچ‌کدام در مورد ما مؤثر نیست. اطمینان می‌دهم که ما از رأی مردم دفاع می‌کنیم و حکومت با رای تقلب را نمی‌پذیریم.»

او اظهار داشت که «به خاطر جلوگیری از بحران، خواستار بازبینی آرا شدیم اما بی‌شرمانه این صدای ما را نادیده گرفتند، این به یادتان باشد» و تأکید کرد: «در برابر پول و مقام معامله نمی‌کنیم.»

عبدالله عبدالله گفت که «تمام عمر خود را وقف وحدت ملی و تمامیت ارضی افغانستان کرده‌ایم و تجزیه افغانستان، جنگ داخلی یا بحران در افغانستان را نمی‌خواهیم» اما در عین حال افزود: «اگر قطعه قطعه شوم دولت تقلبی را نمی‌پذیرم.»

آقای عبدالله در پایان گفت: «وعده می‌دهم که انشاالله حکومت خود شما اعلان خواهد شد. از مردم تقاضا می‌کنم که چند روزی وقت دهید تا تصمیم مناسب را بگیرم و وعده‌های خود را به کرسی عمل بنشانم.»

در این سخنرانی، حاضران، اصرار زیادی بر اعلام تصمیم عبدالله عبدالله در مورد اعلان یک حکومت موازی در افغانستان داشتند اما آقای عبدالله هم‌چنان خواستار «چند روز وقت» برای اعلام این تصمیم «پس از مشورت با مردم» شد.

روز سه‌شنبه پس از انتشار نتایج اولیه دور دوم انتخابات افغانستان که از پیشتازی اشرف غنی احمدزی حکایت دارد، ستاد انتخاباتی عبدالله عبدالله، نامزدی که در دور اول با فاصله‌ای اندک از پیروزی باز مانده بود، آن را «کودتا علیه رأی مردم» نامید.

ستاد انتخاباتی عبدالله عبدالله طی روزهای دوشنبه و سه‌شنبه، ارگ ریاست‌جمهوری، کمیسیون برگزاری انتخابات، و ستاد اشرف غنی احمدزی را متهم به همدستی برای «تقلب» در انتخابات کرد و آقای عبدالله نیز در سخنرانی روز سه‌شنبه خود همین اتهام را تکرار کرد.

در این رابطه محمد محقق، معاون دوم عبدالله عبدالله در صفحه فیس‌بوک خود نوشت: «کمیسیون انتخابات سقف مشارکت در انتخابات را حدود هفت میلیون نفر اعلام کرده بود ولی این رقم از طرف تیم اصلاحات غیرقابل قبول بوده و از کمیسیون خواستار توضیحات شده بود و نیز نهادهای مدنی مرتبط به انتخابات سقف مشارکت را حوالی پنج میلیون تخمین کرده بودند و در نهایت هشت میلیون از آب در آمد، یعنی کمیسیون انتخابات این قدر در تقلب جدی است که سقف آرای تقلبی را به حدی بالا برد که هر اندازه در جریان تفتیش باطل شود باز هم برتری با تیم تقلب باشد.»

عبدالله عبدالله ۲۹ خردادماه از کمیسیون‌های انتخاباتی خواست تا شمارش آرا را متوقف کنند که به دنبال عدم توقف شمارش آرا هشدار داد که نتیجه انتخابات را نخواهد پذیرفت.

دور نخست انتخابات ریاست جمهوری افغانستان ۱۶ فروردین‌ماه برگزار شد که در این دور عبدالله عبدالله بر رقیبش اشرف‌غنی احمد‌زی پیشی گرفت. دور نهایی این انتخابات ۲۴ خردادماه برگزار شد.

عبدالله عبدالله در ادامه سخنرانی روز سه‌شنبه خود گفت که باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا، و جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا، طی دو روز اخیر با او تماس تلفنی گرفته‌اند.

آقای عبدالله گفت که مقامات آمریکایی طی دو روز اخیر به او گفته‌اند که «ما در افشای تقلب در کنار مردم افغانستان هستیم» و جان کری، وزیر خارجه آمریکا قرار است روز جمعه برای بررسی این موضوعات به کابل سفر کند.


تظاهرات هواداران عبدالله

پس از اعلام نتیجه مقدماتی انتخابات، کابل شاهد اعتراضاتی از سوی طرفداران آقای عبدالله بود. به گزارش خبرنگار بی‌بی‌سی، معترضان با به صدا در آوردن بوق اتومبیل و شعارهایی علیه “عاملان تقلب”، مخالفت خود را با نتیجه اعلام شده ابراز داشتند.

تظاهرات اعتراضی طرفداران آقای عبدالله تا نیمه‌‌های شب در کابل ادامه داشت و با صدای شلیک گلوله همراه بود. ستاد آقای عبدالله از برگزاری گردهمایی دیگری در حمایت از او در روز سه شنبه خبر داده است.

همزمان، براساس گزارش‌های رسیده از برخی دیگر از نقاط افغانستان، از جمله قندهار و هرات، طرفداران آقای احمدزی با استقبال از نتیجه شمارش آرا، به شادمانی پرداختند.

روز سه شنبه، خبرنامه ستاد انتخاباتی عبدالله عبدالله که روی صفحات اجتماعی این ستاد منتشر شد، از تشکیل دولت جدید بدون توجه به نتیجه انتخابات خبر داد.

پیشتر نیز موضوع تشکیل دولتی در کنار دولت آینده مطرح شده بود اما در خبرنامه جدید آمده است: “دیگر سخن از حکومت موازی نیست. این بار می‌خواهیم به پشتیبانی شما مردم سلحشور و عزیز، حکومت مشروع و قانونی ‘اصلاحات و همگرایی’ را در سرزمین رنج‌دیده و آزادی‌خواه این مرز و بوم تاسیس نماییم.”

هشدار جان کری به افغان‌ها

ایسنا: پس از اعلام نتایج اولیه انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، وزیر امور خارجه آمریکا گفت:هر اقدامی برای تصرف غیرقانونی قدرت در افغانستان منجر به خاتمه کمک‌های مالی و امنیتی واشنگتن به کابل خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا گفت: سخنانی مبنی بر تشکیل دولت موازی در افغانستان بسیار نگران کننده است.

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان روز دوشنبه با اعلام نتایج اولیه دور دوم انتخابات ریاست جمهوری اعلام کرد که محمد اشرف غنی احمد زی، وزیر دارایی پیشین این کشور در انتخابات پیشتاز است.

این در حالی است که میلیون‌ها صندوق رای به دلیل تقلب انتخاباتی در حال بازبینی است و سخنگوی عبدالله عبدالله، وزیر امور خارجه پیشین افغانستان و رقیب احمدزی نتایج را باطل اعلام کرده و آن را کودتا خوانده است.

وزیر امور خارجه آمریکا ابراز امیدواری کرد که نهادهای انتخاباتی افغانستان بازنگری کلی در خصوص تخلفات انتخاباتی انجام دهند.

با این حال وی تاکید کرد که هیچ توجیهی برای خشونت و یا تهدیدهای اقدامات فراقانونی وجود ندارد. وی همچنین رهبران افغانستان را به حفظ آرامش فراخواند.

در همین حال جن ساکی، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در کنفرانس خبری گفت: «ما اعلامیه نتایج اولیه انتخابات را دیده‌ایم و متوجهیم که این ارقام نهایی یا قطعی نیست و ممکن است نتیجه نهایی را به ما نگوید، نتایجی که ممکن است براساس یافته‌های نهادهای انتخاباتی افغانستان عوض شود.»

او اضافه کرد: «ادعاهای جدی تقلب مطرح شده و هنوز به درستی درباره آنها تحقیق نشده است.»

ساکی گفت: «بررسی کامل و جامع کلیه ادعاهای معقول نقض مقررات برای اطمینان از اعتماد مردم افغانستان به سلامت فرآیند انتخاباتی و مقبولیت گسترده رئیس جمهور جدید افغانستان در داخل و خارج اهمیت اساسی دارد.»

او از هر دو نامزد انتخابات خواست همکاری کاملی با بازرسان کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی داشته باشند و «از بیانیه ها یا اعمال تحریک آمیز خودداری کنند» و براساس نتایج اولیه اعلام پیروزی نکنند.

اتحادیه اروپا هم نسبت به “نشانه های بسیار نگران کننده از تقلب بالقوه گسترده” ابراز نگرانی کرد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا تاکید کرد دولت ایالات متحده از هیچ نامزدی حمایت نمی کند.

او گفت: «لازمه ادامه حمایت آمریکا از افغانستان حفظ اتحاد افغانستان و اعتبار نتایج انتخابات است.»
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.