دوشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۷ - Monday 18 March 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

بارزانی: روند همه‌پرسی استقلال کردستان باید سرعت یابد

رهبر اقلیم کردستان با توجه به روند فروپاشی عراق، قانون‌گذاران این خودمختاری را فراخواند به روند همه‌پرسی استقلال کردستان سرعت ببخشند. مسعود بارزانی می‌گوید، فکر نمی‌کند که رهبری واشنگتن در رابطه با اعلام استقلال کردستان مقاومت از خود نشان دهد. او درباره ترکیه نیز گفت، کردستان همسایه خوب ترکیه خواهد بود.

iran-emrooz.net | Sun, 06.07.2014, 16:00

دویچه وله: رهبر اقلیم کردستان با توجه به روند فروپاشی عراق، قانون‌گذاران این خودمختاری را فراخواند به روند همه‌پرسی استقلال کردستان سرعت ببخشند. مسعود بارزانی به یک روزنامه آلمانی گفت فکر نمی‌کند آمریکا در این رابطه مقاومت کند.

رئیس اقلیم خودمختار کردستان عراق سیاست دولت خود در راستای اعلام استقلال در عراق را مشخص کرد. او پیش‌بینی می‌کند که دولت عراق فرو خواهد پاشید.

مسعود بارزانی در گفت‌وگویی با ویژه‌نامه‌ی روز یکشنبه‌ی روزنامه آلمانی “دی ولت” ضمن تأکید بر این اصل که “استقلال حق طبیعی هر ملتی است”، افزود “هر کس این حق را نادیده بگیرد، در حق انسان‌ها بی‌انصافی به خرج داده است”.

بارزانی گفت: «پیش از آن‌که اعلام استقلال کنیم، نظر مردم را خواهیم خواست.»

مسعود بارزانی می‌گوید، فکر نمی‌کند که رهبری واشنگتن در رابطه با اعلام استقلال کردستان مقاومت از خود نشان دهد.

او می‌گوید که از سوی دیگر مناسبات اقلیم کردستان با ترکیه طی ده سال گذشته به طور چشمگیری رو به بهبود گذارده و امروز این مناسبات “بسیار خوب” است. او افزود که کردستان همسایه خوب ترکیه خواهد بود.

پیش از این جو بایدن، وزیر امور خارجه آمریکا در ملاقاتی که بارزانی داشت گفته بود که واشنگتن مخالف جدایی کردستان از عراق است. او گفته بود که ایالات متحده خواستار یک عراق متحد و یکپارچه است.

از نظر بارزانی، فروپاشی عراق امری است اجتناب‌ناپذیر: «ما در اینجا هویت کردی، سنی، شیعی و مسیحی داریم، ولی هویت عراقی نداریم.» او علت این فروپاشی را در کردها نمی‌بیند که همواره بر اصل فدرال پایبند بوده‌اند.

بارزانی درباره سیاست‌های اقلیم کردستان می‌گوید: «کردستان رفتارش شبیه به ایالت بایرن آلمان است؛ روی پای خودش بوده، ولی همواره وفادار به دولت مرکزی.»

رئیس اقلیم کردستان در این مصاحبه وضعیت عراق را با توجه به پیشروی تروریست‌های داعش بسیار “تهدیدآمیز” توصیف کرد.

بارزانی گفت که قدرت‌گیری شبه‌نظامیان تروریست داعش برآیند سیاست‌های غلط دولت شیعی بغداد بوده است: «اگر او (نوری مالکی) در قبال مسائل تا این اندازه بی‌تفاوت نمی‌بود، وضعیت خیلی بهتر از این‌ها می‌بود.»

او می‌گوید که نیروهای داعش طی هفته‌‌های گذشته تلاش کرده‌اند یک قرارگاه مرزی کردستان را تسخیر کنند، ولی شبیخون‌های آن‌ها هر بار قاطعانه دفع شده است.

بارزانی افزود: «ما ترور را تحمل نخواهیم کرد و اگر لازم باشد از میهن خود تا آخرین فشنگ دفاع خواهیم کرد.»

رهبر اقلیم کردستان در رابطه با اهمیت تأمین امنیت برای همگان گفت: «در کردستان گروه‌های و پیروان ادیان گوناگون به‌طور مسالمت‌آمیز در کنار یکدیگر همزیستی دارند و ما از اقلیت‌های خود در برابر این تروریست‌ها حفاظت خواهیم کرد.»


مسعود بارزانی:
کشور آینده کردستان دشمن ملت عرب نخواهد بود

العربیه: بر اساس گزارش روزنامه عراقی “المشرق” به نقل از منابع سیاسی مطلع این روزنامه توافقی میان واشینگتن و بغداد با مشارکت چند پایتخت عربی و غیرعربی در جریان است که به موجب آن یک کابینه کوچک متشکل از ۱۶ وزیر اداره کشور بحران زده عراق را بر عهده خواهد گرفت.

از سوی دیگر مسعود بارزانی درصدد تعیین یک وزیر عرب هوادار حق تعیین سرنوشت کردها در راس وزارت امور عربی در دولت کردستان است تا ضمن تماس با اتحادیه عرب نشان دهد که کردها دشمن ملت عرب نیستند.

در گزارش “المشرق” آمده است که ایالات متحده آمریکا تماس‌های فشرده‌ای برای تشکیل کابینه جدید عراق دنبال کرده، قویا در حال مواجهه با مشکلات سیاسی و دموگرافیک ناشی از تحولات نظامی عراق به ویژه تصمیم مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان مبنی بر اجرای همه‌پرسی برای تعیین سرنوشت کردها است.

این منابع می‌افزایند که بارزانی برای اثبات اعتقادات راسخ خود درباره ترکیب کابینه آینده، راهی بجز مراجعه به پارلمان اقلیم کردستان، فرا روی خود نداشت. وی با این اقدام، پیام جسورانه‌ای برای واشینگتن فرستاد، مبنی بر اینکه کردها دیگر از لحاظ سیاسی و ملی، تعهدی نسبت به قانون اساسی سال ۲۰۰۸ عراق نخواهند داشت.

بر اساس گزارش‌های درز شده، بارزانی در دو روز گذشته دو پیام را درباره ترکیب کابینه آینده فرستاده که بر اساس پیام اول، نخست وزیر آینده باید از توافق فراگیر ملی برخوردار باشد و پیام دوم تاکید دارد در صورتی که توافقی درباره ریاست سه قوه به عمل نیایید کردها سقف مخالفت خود تا سطح الاعلام استقلال بالا خواهند برد.

بر اساس اطلاعات موجود کردها در حوادث جنگ اخیر به اسلحه پیشرفته ای دست یافته‌اند که نیروی تهاجمی پیشمرگه‌ها را در جنگ علیه تروریسم و یا رویارویی با تهدیدهای دیگر بالا برده است.

طبق این گزراش بارزانی درصدد است تا با تعیین یک شخصیت ملی عرب هوادار حق تعیین سرنوشت کردها در راس وزارت امور عربی در دولت کردستان به او ماموریت بدهد که روابط کردستان را با اتحادیه عرب تقویت بخشیده تاکید کند که کشور آینده کردستان دشمن امت عرب نخواهد بود.

خبرهای درز کرده همچنین از تشکیل یک کابینه کوچک عراقی در دو هفته آینده با عضویت ۱۶ وزیر با توجه به توصیه‌های مراجع دینی و با در نظر گرفتن ضرورت‌های مبرم و فوری در عراق تشکیل خواهد شد.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.