پنجشنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۸ - Thursday 22 August 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

بزرگداشت دوم خرداد شاید وقتی دیگر

دوم خرداد ۹۳ اگرچه با روز جمعه مقارن شد، اما تعطیل‌بودن این روز دلیلی نشد تا اصلاح‌طلبان نخواهند برنامه‌ای برای بزرگداشت این رخداد سیاسی داشته باشند. بر همین اساس هم قرار بود تا در ۱۱ شهر کشور، گردهمایی «دوم خرداد» برگزار شود. اما دست‌کم در دو شهر «یاسوج» و «بوشهر» به‌دلیل ممانعت گروه‌های تندرو این گردهمایی‌ها لغو شد.

iran-emrooz.net | Sat, 24.05.2014, 8:40

شرق / مرجان توحیدی: دوم خرداد ۹۳ اگرچه با روز جمعه مقارن شد، اما تعطیل‌بودن این روز دلیلی نشد تا اصلاح‌طلبان نخواهند برنامه‌ای برای بزرگداشت این رخداد سیاسی داشته باشند. بر همین اساس هم قرار بود تا در ۱۱ شهر کشور، گردهمایی «دوم خرداد» برگزار شود. اما دست‌کم در دو شهر «یاسوج» و «بوشهر» به‌دلیل ممانعت گروه‌های تندرو این گردهمایی‌ها لغو شد.

محمدرضا خاتمی، نایب‌رییس مجلس ششم، قرار بود در یاسوج سخنرانی کند و بوشهر هم قرار بود شاهد سخنرانی یکی از اصلاح‌طلبان استان باشد. اما ظاهرا طبق رویه‌ای که از چندی پیش آغاز شده، برخی گروه‌ها با ایجاد اخلال در برگزاری جلسات مجوزدار، مانع از برگزاری اجتماعات سیاسی اصلاح‌طلبی و برنامه‌های فرهنگی شده‌اند. آنها این بار هم سعی کردند برای برگزاری هفدهمین سالگرد دوم خرداد اخلال کنند. آنها مانع برگزاری مراسم‌هایی شدند که اتفاقا بانیان این مراسم‌، مجوزهای لازم را برای برگزاری همایش خود از استانداری و فرمانداری گرفته بودند.

طبق برنامه‌ریزی انجام‌شده، قرار بود محمدرضا خاتمی در شهر یاسوج سخنرانی کند و به گفته ارجمند از فعالان اصلاح‌طلب استان کهگیلویه و بویراحمد، «مسوولان استان از جمله فرماندار با هماهنگی استاندار، مجوز لازم را برای برگزاری این سخنرانی در سالن شهید ایزدپناه شهر یاسوج صادر کرده بودند اما با توصیه‌هایی مجبور شدند تا مراسم را به تعویق بیندازند.»

خبرگزاری «فارس» علت لغو همایش را فشار دانشجویان اعلام می‌کند اما ارجمند در توضیح بیشتر به «شرق» می‌گوید که «مسوولان استانی یعنی فرماندار و معاونت سیاسی - امنیتی به ستاد برگزار‌کننده توصیه کردند که برای جلوگیری از ملتهب‌شدن فضا، مراسم به زمان دیگری موکول شود.»

او توضیح داد «مقامات استان گفتند که به خاطر حوادث بروجرد و همایش‌های دلواپسانه و تجمعاتی که برگزار می‌شود، این عده دنبال بهانه هستند تا بخواهند فضای کشور را در زمان برگزاری مذاکرات هسته‌ای ملتهب نشان دهند، گواه این مدعا هم برخورد همین گروه‌ها با برگزاری یک کنسرت موسیقی در یاسوج طی هفته گذشته بود. به همین دلیل هم برای اینکه گروه‌های فشار بهانه‌ای برای ایجاد تشنج نداشته باشند بهتر است که مراسم به تاریخ دیگری موکول شود.»

تهدید در بوشهر

این اتفاق البته در مختصاتی دیگر برای استان بوشهر تکرار شده است. به گفته یکی از فعالان اصلاح‌طلب استان، با وجود آنکه استاندار و فرماندار، مجوز لازم را برای برگزاری گردهمایی دوم خرداد و با سخنرانی یکی از اصلاح‌طلبان استان صادر کرده بودند، اما گروه‌هی، تهدید کردند که در صورت برگزاری مراسم با آن برخورد فیزیکی خواهند کرد و در نهایت شورای تامین، مجوز لازم برای برگزاری مراسم را نمی‌دهد.

«نوشاد نوشادی» که رییس شورای هیات‌های مذهبی استان بوشهر است در گفت‌وگو با خبرگزاری «تسنیم» که در سایت «جنوب نیوز» باز نشر شده است با اشاره به برگزاری همایش دوم خرداد گفته است: «به فتنه‌گران اجازه نمی‌دهیم در قالب برنامه دوم خرداد فتنه‌های خود را اجرایی کنند چرا که هیات‌های مذهبی استان بوشهر تمامی برنامه‌های این روز را رصد و با متخلفان برخورد قانونی می‌کنند و ولایت‌مداران و سربازان ولایت در استان بوشهر اجازه هیچ‌گونه تحرکی که انقلاب اسلامی را زیر سوال ببرند، نمی‌دهند.»

تعویق در اردبیل

گردهمایی دوم خرداد اردبیل هم تقریبا با دلایلی مشابه به تعویق افتاده و ظاهرا به ۲۴ خرداد موکول شده‌ است. آذری از فعالان اصلاح‌طلب استان در این‌باره به «شرق» گفت که «به‌رغم همراهی فرمانداری استان با برگزاری مراسم، اما معاون سیاسی فرماندار که از نیروهای دولت احمدی‌نژاد بوده و در پست خود ابقا شده، با واردآوردن ایراد به اصل مجوز مراسم، برگزاری آن را به تعویق انداخته است.»

آذری ضمن تاکید بر اینکه به گفته فرماندار اردبیل برگزاری مراسم در فضای سر بسته احتیاجی به مجوز ندارد و فقط باید هماهنگی صورت می‌گرفت، ادامه داد «با این حال ما مجوز خود را از سوی یک «ان جی او» که فعالیت‌های فرهنگی و محیط زیست انجام می‌دهد، ارایه دادیم و بعد از آنکه در چارت برنامه و سخنران آن تغییراتی به وجود آمد و برنامه جدید سخنرانی ارایه شد، معاون سیاسی فرماندار با تاکید بر اینکه درخواست از سوی «ان جی او»  فرهنگی است و نمی‌توان با آن فعالیت سیاسی انجام داد، ما را بر آن داشت تا درخواستی از سوی یک تشکل سیاسی ارایه بدهیم که هماهنگی‌های لازم در این زمینه انجام نشد و به همین دلیل برگزاری مراسم به زمان دیگری که احتمالا 24 خرداد است، موکول شده است.»

برگزاری مراسم دوم خرداد همچنین در شهرهای قم، زاهدان، سنندج، گرگان و لرستان به دلیل آنکه برنامه‌های سخنرانان با روز دوم خرداد، هماهنگی نداشته، به زمان دیگری موکول شده است. اما روز گذشته «محمدرضا عارف» در همایش دوم خرداد در شهر تبریز به سخنرانی پرداخت و سخنرانی «صادق خرازی» در اهواز که قرار است امروز (شنبه) برگزار شود، به قوت خود باقی است. تنها در استان مازندران هماهنگی‌ها برای برگزاری همایش به دلیل اختلافات درونی گروه‌های اصلاح‌طلب استان، موفقیت‌آمیز نبوده است.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.