شنبه ۲ شهريور ۱۳۹۸ - Saturday 24 August 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

مه آفرید خسروی اعدام شد

دادسرای عمومی و انقلاب تهران اعلام کرد، حکم محکومیت به اعدام محکوم علیه زندانی مه آفرید امیرخسروی فرزند منصور، سحرگاه روز شنبه، سوم خردادماه ۱۳۹۳ در محل زندان اوین اجرا شد. پرونده ۳۳ جلدی و ۱۲ هزار صفحه‌ای او را با ۳۳ جلد کتاب تاریخ تمدن ویل دورانت – در بیان سرگذشت ظهور و سقوط تمدن‌های بزرگ بشری- مقایسه می‌کنند.

iran-emrooz.net | Sat, 24.05.2014, 9:31

مه آفرید خسروی یکی از مته‌مان اصلی پرونده فساد کلان بانکی سحرگاه شنبه اعدام شد.

دادسرای عمومی و انقلاب تهران اعلام کرد، حکم محکومیت به اعدام محکوم علیه زندانی مه آفرید امیرخسروی فرزند منصور، سحرگاه روز شنبه، سوم خردادماه ۱۳۹۳ در محل زندان اوین اجرا شد.

پایگاه اطلاع رسانی دادسرای عمومی و انقلاب تهران در این باره نوشت: حکم محکومیت به اعدام محکوم‌علیه زندانی مه‌آفرید امیرخسروی فرزند منصور، که از بابت افساد فی‌الارض از طریق شرکت در اخلال در نظام اقتصادی کشور با تبانی و فساد در شبکه بانکی و توسل به روش‌های متقلبانه و مجرمانه و اخذ میلیارد‌ها تومان وجوه غیرقانونی و شرکت در پولشویی و پرداخت رشوه، به اعدام محکوم و حکم صادره در دیوان عالی کشور تأیید شده بود، سحرگاه روز شنبه، سوم خردادماه ۱۳۹۳ در محل زندان اوین اجرا شد.

بی‌اطلاعی وکیل‌مدافع «مه‌آفرید» از اجرای حکم اعدام

وکیل‌مدافع مه‌آفرید امیرخسروی از اجرای حکم اعدام موکلش اظهار بی‌اطلاعی کرد.

غلامعلی ریاحی با اشاره به اجرای حکم اعدام موکلش در سحرگاه روز شنبه - سوم خرداد ماه - اظهار کرد: از اجرای حکم اطلاعی نداشتم.

وی افزود: هفته گذشته که با مه‌آفرید امیرخسروی ملاقات داشتم به بنده در خصوص اجرای حکم اعدام وی مطلبی گفته نشد.

قاضی سراج: ۶۰۰ میلیارد تومان از اموال مه آفرید به حساب دولت واریز شد

قاضی رسیدگی کننده به پرونده متهمان اصلی فساد ۳ هزار میلیاردی در گفت و گو با مهر درباره اعدام مه افرید امیرخسروی گفت: در خصوص جزای نقدی مه آفرید محکوم ردیف اول پرونده فساد ۳ هزار میلیاردی، ۶۰۰ میلیارد تومان از وی اموال و اسناد توقیف و به حساب دولت منتقل شده است.

وی در خصوص رد مال مه آفرید نیز گفت: اموال و شرکت های مه آفرید توقیف و در اختیار دادستانی و از طریق این اموال دیون پرداخت می شود.

سراج درباره اجرای حکم اعدام سه محکوم دیگر این پرونده نیز گفت: در این خصوص دادستانی تصمیم گیری می‌کند و احکام این افراد در دیوان عالی کشور تایید شده است.

***

مه آفرید که بود؟

عصر ایران:  متهم ردیف اول پرونده موسوم به اختلاس سه هزار میلیارد تومانی سحرگاه شنبه سوم خرداد ۱۳۹۳ اعدام شد.

در بیان اهمیت و حجم پرونده همین بس که محتوای پرونده ۳۳ جلدی و ۱۲ هزار صفحه‌ای او را با ۳۳ جلد کتاب تاریخ تمدن ویل دورانت – در بیان سرگذشت ظهور و سقوط تمدن‌های بزرگ بشری- مقایسه می‌کنند.

مه آفرید امیر خسروی اما که بود؟

دادستان عمومی و انقلاب تهران در نخستین جلسه دادگاه او را این گونه معرفی کرد: «صاحبان اصلی شرکت سرمایه گذاری امیر منصور آریا ۴ فرزند ذکور منصور خان امیر خسروی از ملاکین منطقه عمارلو در شهرستان رودبار استان گیلان هستند. برادران امیر خسروی تا پیش از تاسیس شرکت آب معدنی داماش، زندگی کاملا معمولی داشتند. تا اینکه تصمیم می‌گیرند برای اخذ وام و تاسیس یک واحد صنعتی تولید آب معدنی در شهرستان رودبار وام بگیرند.» ظاهرا ماجرا‌ها با این وام آغاز می‌شود و آنان به دو حفره عظیم در شبکه بانکی پی می‌برند:

اول اینکه امکان سوء استفاده از گواهی‌های اعتبار اسنادی یا ال. سی وجود دارد. دوم اینکه با پرداخت رشوه می‌توانند درهای بسته را باز کنند و به یک فرمول ساده دست می‌یابند: «از این موسسه وام و تسهیلات بگیر و بخشی از آن را به دیگری با عنوان رشوه ب‌پرداز» و این سلسله ادامه یافت و در ‌‌نهایت چون سلسله‌ای بر گردن خودشان افتاد.

مطابق آگهی روزنامه رسمی جمهوری اسلامی ایران شرکت توسعه سرمایه گذاری امیر منصور آریا (به یاد پدر نام خود او را بر شرکت می‌گذارند) در تاریخ ۲۸ خرداد ۱۳۸۵ و «با هدف سرمایه گذاری در خرید، مشارکت، اداره، در اختیار گرفتن، تاسیس، ایجاد، توسعه، تکمیل، فروش، واگذاری و اجاره کارخانه‌ها، واحد‌ها و شرکت‌های فعال در بخش‌های تولیدی و خدماتی در داخل یا خارج از کشور و اقدامات دیگر مانند خرید و فروش سهام و اوراق بهادار داخلی» و با مشارکت سه نفر از برادران امیر خسروی و با سرمایه اولیه ۵۰ میلیون تومان راه اندازی شد. دفتر شرکت در زمان تاسیس در خیابان خرمشهر (آپادانا) قرار داشت و بعد‌تر به ساختمانی ۶ طبقه در خیابان ششم خیابان بخارست (شهید احمد قصیر) نقل مکان کردند و به مرور همه املاک یک سوی خیابان را خریدند.

اشاره به ۲۶ شرکت و مجموعه زیر نظر توسعه سرمایه‌گذاری امیر منصور آریا تنوع فعالیت‌های آن را نشان می‌دهد:

«شرکت گردشگری درفک، شرکت امیر منصور ایرانیان، مواد غذایی داماش، شرکت شیشه مارلیک، شرکت شفاف شیمی، شرکت آریا سنگ، خط و ابنیه فنی راه آهن، گروه ملی فولاد ایران، شرکت آهن و فولاد لوشان، فولاد اکسین، فولاد فام اسپادانا، طرح ایرانیان، تجارت گستران منصور، شرکت تدبیر منصور، صنایع غذایی گهر لرستان، مشاوره و مدیریت پردازش زمان، نوآوران الکترونیک قم، ستارگان امیر منصور، بانک آریا، باشگاه ورزشی داماش ایرانیان، شرکت ترچین طبخ ایرانیان، نمونه منصور گیلان، شرکت سامانه‌های برنامه ریزی، ماشین سازی لرستان، داماش ترابر و ایمن ترابر.»

از نکات جالب توجه درباره فعالیت‌های این شرکت‌ها این است که بیشترین ارتقای رتبه در لیست شرکت‌های بر‌تر در سال ۱۳۸۸ مربوط به برخی از شرکت‌های فهرست بالاست.

مه آفرید امیر خسروی متولد سال ۱۳۴۹ بود و فرزند سوم خانواده (چهار برادر و یک خواهر بودند) امیر منصور (پدر) در سال ۶۸ فوت می‌کند و طبعا هیچ نقش و دخالتی در این فعالیت‌ها نداشته و پسران تنها نام او را برگزیدند.

فرزندان امیر خسروی از پدر ارث بردند اما نه چنان که آن میراث به ثروت بعدی انجامیده باشد. کما اینکه مه آفرید بار‌ها به دوستان خود گفته بود: «من با یک میلیون تومان شروع کردم.»

افشای خبر صدور ال. سی‌های تقلبی به خاطر اشتباه خود مه آفرید صورت پذیرفت. او شخصا با مدیر بانک صادرات خوزستان تماس می‌گیرد و از او می‌خواهد ال. سی ۳۰ میلیارد تومانی صادر کند و وقتی رییس بانک پیشینه را از بانک صادرات مستقر در شعبه شرکت فولاد می‌خواهد به اصل موضوع مشکوک می‌شود و از این پس دستگاه‌های بازرسی وارد موضوع می‌شوند و ۱۳ مرداد ۱۳۹۰ خبر اختلاس دو هزار و ۸۰۰ میلیارد تومانی ایران و جهان را تکان می‌دهد و اولین جلسه دادگاه ۲۹ بهمن‌‌ همان سال تشکیل می‌شود.

سر انجام مه آفرید امیر خسروی به اعدام محکوم شد و حکم در سحر‌گاه سوم خرداد ۱۳۹۳ به اجرا درآمد. اتهام او «افساد فی الارض» بود به این دلایل: «شرکت در اخلال در نظام اقتصادی، تبانی و فساد در شبکه بانکی، توسل به روش‌های متقلبانه و مجرمانه و اخذ میلیارد‌ها تومان وجوه غیر قانونی با علم به موثر بودن موضوع در مقابله و اضرار نظام و مشارکت در کلاهبرداری کلان و تحصیل مال از طرق نامشروع جمعا به مبلغ ۲۸. ۵۵۴. ۴۰۰. ۰۰۰. ۰۰۰ ریال با تشکیل و رهبری یک شبکه سازمان یافته برای ارتکاب جرایمی چون ارتشا، اختلاس، کلاهبرداری، جعل و استفاده از اسناد جعلی و صوری، شرکت در پول شویی و پرداخت بیش از ۳ فقره رشوه، استفاده از اسناد جعلی متعدد مرتبط با گشایش‌های اعتبار اسنادی».

***

مه آفرید امیر خسروی در دفاعیاتش گفت: «آقای نماینده دادستان حرف‌هایی از معدل ۱۰ دیپلم من به میان آورد در حالی که اگر فرض کنیم من از نظر ذهنی کندذهن باشم حاضرم با بزرگ‌ترین دکترای اقتصاد ایران بحث و چالش کنم. حاضرم در یک اتاق دربسته تحت الحفظ باشم و پس از تنها ۴ سال ۴ شرکت خریداری شده را به سوددهی برسانم بدون آنکه یک ریال به من پول بدهید.»

امیرخسروی در دوازدهمین جلسه دادگاه نیز گفته بود: «فرض کنید که من را اعدام کردید. آیا مملکت اصلاح می‌شود؟ کسانی که پشت نظام پنهان شده‌اند چه می‌شوند؟ این آقایان که در این پرونده همکاری داشته‌اند؟»

***

نظر زیباکلام درباره مه آفرید خسروی

صادق زیباکلام فعال سیاسی اصلاح طلب و استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران، در گفت‌وگو با خبرگزاری آنا، ضمن انتقاد از مجازات تعیین شده برای مته‌مان فساد بزرگ بانکی اظهار داشت: من مجازات تعیین شده برای مته‌مان فساد ۳۰۰۰ میلیاردی را متناسب نمی‌بینم.
این فعال سیاسی اصلاح طلب اظهار داشت: علت دفاع من از متهمین پرونده فساد بزرگ بانکی به این خاطر است که واقعا معلوم نیست که خلاف این اشخاص چه بوده است.

وی افزود: مه آفرید خسروی از ابتدای دهه ۷۰ فعالیت اقتصادی خود را آغاز کرده است و وقتی در سال ۹۰ بازداشت شد، حدود ۲۰ سال فعالیت اقتصادی داشته است.
زیباکلام با بیان اینکه فعالیت خسروی در زمینه‌های مختلف اقتصادی بوده و او نمی‌تواند اخلال گر اقتصادی محسوب شود، افزود: خسروی مرد خودساخته و با استعدادی است و شم اقتصادی قوی دارد، بطوری که در طول ۲۰ سال کار اقتصادی خود حدود ۲۰ شرکت تاسیس و ۱۸ هزار نفر را در استخدام خود داشته است.
استاد دانشگاه تهران با اشاره به اینکه اتهام اصلی خسروی این بوده که مفسد فی الارض محسوب می‌شود، تصریح کرد: خسروی اسباب اشتغال این تعداد از افراد را فراهم کرده و اینکه او هدفش اخلال در نظام اقتصادی باشد با عقل جور در نمی‌آید.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.