شنبه ۳۱ فروردين ۱۳۹۸ - Saturday 20 April 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

تولدی اثرگذار و مبارک برای ایران و ایرانیان

مصدق در تمام طول زندگی برای آزادی و استقلال ایران و عدالت اجتماعی در این مرز و بوم تلاش کرد و در این تلاش بار‌ها تا پای جان ایستاد. او هرگز به مردم دروغ نگفت. هیچگاه از او کمترین خودشیفتگی و خودمحوری دیده نشد. او در تمام زندگی و در هر مسند و مقامی پاک و درستکار باقی ماند و در حوزه تحت مدیریتش نیز امکان سوء استفاده و دست اندازی به اموال مردم را به هیچکس نداد.

iran-emrooz.net | Sat, 17.05.2014, 12:05

قبل از شش تا هفت دهه پیش در ایران اثر قابل توجهی از زیرساخت‌های مهم صنعتی و اقتصادی و عمرانی دیده نمی‌شد. در تهران به عنوان پایتخت کشور اکثر خیابان‌ها و کوچه‌ها خاکی، خانه‌ها سنتی، غالبا یک طبقه و با خشت و گل و تیرچوبی بنا گردیده بود. آب شرب مردم ازجوی‌های آب روان درکوچه‌ها تامین می‌شد و ساکنین هرمحله به نوبت آب جوی را در آب انبار‌ها ذخیره کرده و به تدریج از آن آب غیربهداشتی و آلوده بوسیله تلمبه‌های دستی استفاده می‌کردند و از لوله کشی آب خبری نبود. هنوز در کوچه‌ها و خیابان‌ها درشکه‌ها و گاری‌های اسبی در تردد بودند. در خانه‌ها یخچال و تلویزیون و وسایل گازسوز و سایر وسایل زندگی مدرن وجود خارجی نداشت.
بیمارستان‌ها محدود به چند بیمارستان دولتی با حداقل امکانات بود و اثری از بیمارستان‌های مجهز و قابل قبول از لحاظ معیارهای جهانی دیده نمی‌شد. پوشش مردم و سفره غذائی آنان بسیار ساده و مبتدی و در حداقل بود. بیماری‌های مسری مانند مالاریا، آبله، سل، کچلی، تراخم، سالک، وبا و حصبه بیداد می‌کرد. اکثریت مردم سواد خواندن و نوشتن نداشتند. مردم از چند نوبت قحطی که در هرنوبت از آن هزاران نفر از گرسنگی در خیابان‌ها جان باخته بودند خاطرات تلخی در جانشان نشسته بود. وقتی پایتخت در شرایطی بود که شمه‌ای از آن ذکر شد می‌توان تصور نمود که در سایر شهر‌ها و روستا‌ها وضع به چه منوالی بوده است.

طی این ۶۰-۷۰ سال با همه سوء مدیریت‌ها و فساد‌ها و حاکمیت‌های خودکامه، ایران به وضعیت کنونی رسیده که همه شاهد آن هستیم و اصلا قابل مقایسه با قبل نیست. این تغییرات و تحولات محسوس و آشکار نه باهمت و کوشش و میهن دوستی رژیم پادشاهی گذشته و نه با کاردانی و درایت و سلامت جمهوری اسلامی جانشین آن به وقوع پیوسته، بلکه همه این پیشرفت‌ها و توسعه‌ها به برکت سرازیر شدن دلارهای نفتی به خزانه این کشور و تمکن مالی حاصل از آن حادث گردیده است. و آن کس که این ثروت ملی را از چنگال دولت استعمارگر انگلیس بیرون کشید و با ملی کردن نفت و ریختن پول آن در شریان‌های اقتصادی و صنعتی کشور، سبب چنین تحولات عظیم و شگرفی در این مملکت و در زندگی این ملت گردید شخصیت ملی و جاودانی تاریخ ایران دکتر محمد مصدق است.

بنابراین باید گفت که مصدق آغازگر تحول در حیات سیاسی و اجتماعی ملت ایران در عصر جدید است. مصدق نه تنها با مبارزه‌ای چندین ساله توانست موفق به ملی کردن نفت گردیده و این ثروت ملی را در خدمت رفاه و سعادت ملت ایران قراردهد و تغییرات اساسی و سرنوشت سازی را در زندگی این ملت سبب گردد، بلکه او در مقام نخست وزیری دولت ملی با نشان دادن الگوئی از رعایت آزادی قلم و بیان و آزادی احزاب و اجتماعات و احترام به قانون و حقوق بشر توانست نمونه‌ای از دموکراسی و حاکمیت ملی را در معرض دید جهانیان قراردهد. او در تمام طول زندگی برای آزادی و استقلال ایران و عدالت اجتماعی در این مرز و بوم تلاش کرد و در این تلاش بار‌ها تا پای جان ایستاد. او هرگز به مردم دروغ نگفت. هیچگاه از او کمترین خودشیفتگی و خودمحوری دیده نشد. او در تمام زندگی و در هر مسند و مقامی پاک و درستکار باقی ماند و در حوزه تحت مدیریتش نیز امکان سوء استفاده و دست اندازی به اموال مردم را به هیچکس نداد.

روز ۲۹ اردیبهشت جاری، صد و سی و دومین سالروز تولد دکتر محمد مصدق است.

جبهه ملی ایران سالروزتولدمصدق را به ملت بزرگ و حق‌شناس ایران تبریک می‌گوید و از همگان می‌خواهد که علیرغم تشبثات حاکمیت جمهوری اسلامی و مضایقی که در راه ادای احترام مردم نسبت به مصدق فراهم می‌نماید، این سالروز مبارک را با استفاده از هر وسیله ارتباطی ممکن به یکدیگر یادآور گردیده و تبریک بگویند و به این وسیله قدر‌شناسی خود را نسبت به آن شخصیت والای ملی ابرازنمایند.

۲۷/۲/۱۳۹۳
تهــران – جـــبهـه مــلی ایـــران
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.