چهارشنبه ۲۵ تير ۱۳۹۹ - Wednesday 15 July 2020
ايران امروز
iran-emrooz.net | Sat, 26.04.2014, 0:12

بنزین‌ گران شد؛ جایگاه‌ها خلوت


شرق: دیگر نه از صف‌های طولانی خودرو‌ها تا پاسی از شب و نیمه‌شب خبری است و نه از استرس و هیجانات کاذب برای خرید بنزین با ظروف و وسایل غیرمتعارفی مانند گالن و دبه، تنها تعداد معدودی خودرو بی‌سروصدا در صف به‌صورت کاملا طبیعی ایستاده‌اند و در انتظار سوختگیری هستند. نوارهای کاغذی یک شکلی روی تلمبه‌های سوختگیری چسبانده شده که نرخ‌های جدید را به مردم یادآوری می‌کند؛ نرخ‌هایی که همگی از آن مطلع هستند و نوارهای کاغذی تنها برای یادآوری است.

سرانجام به نظر می‌رسد ماجرای افزایش قیمت بنزین ختم‌به‌خیر شد و شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران پنجشنبه‌شب در اطلاعیه‌ای نرخ‌های جدید بنزین، نفت گاز و CNG را برای اعمال از ساعت ۲۴ روز جمعه پنجم اردیبهشت اعلام کرد، تا شاید بالاخره هم به انتظار یک‌ماهه افکارعمومی برای میزان و چگونگی افزایش قیمت‌ها پاسخی داده شود و هم به‌تبع آن صف‌های طولانی این چندشب خودرو‌ها در مقابل جایگاه‌های سوخت برای وداع با قیمت‌های پیشین به اتمام رسد. بر اساس اطلاعیه شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی قیمت هر لیتر بنزین سهمیه‌ای ۷۰۰تومان، بنزین آزاد هزارتومان، بنزین سوپر سهمیه‌ای ۸۰۰تومان و آزاد آن هزارو۱۰۰تومان، نفت گاز ۲۵۰تومان و هر مترمکعب گاز CNG ۴۵۰تومان تعیین شد. با تعیین این قیمت‌ها به نظر می‌رسد که بعد از چند شبانه‌روز، روند افزایش تقاضای مردم برای خرید بنزین که ثبت رکوردهای جدید میزان مصرف روزانه در کشور را به‌دنبال داشت به اتمام رسد و کاهش یابد.

روند کاهشی که بر اساس مشاهدات خبرنگار «شرق» از ساعت‌های اولیه اعلام نرخ‌های جدید از چندین جایگاه سطح شهر تهران به‌خوبی ملموس و قابل مشاهده است.

شلوغی‌های پی‌درپی شب‌های گذشته و همچنین ازدحام ساعت‌های پایانی پنجشنبه‌شب، چهارم اردیبهشت جای خود را به خلوتی صبح جمعه بسیاری از جایگاه‌های سطح شهر تهران داده بود؛ خلوتی که در بسیاری از آن‌ها با کاهش مصرف چشمگیر سوختگیری خودرو‌ها نیز همراه بوده، از این‌رو است که یکی از متصدیان جایگاه‌های بنزین در خیابان آزادی در این‌باره می‌گوید: بعد از اعلام نرخ‌های جدید و افزایش قیمت بنزین از ۴۰۰تومان به ۷۰۰تومان اغلب صاحبان خودرو با حجم بسیار پایینی اقدام به سوختگیری می‌کنند به‌گونه‌ای که تنها یک‌سوم حجم باک خودروهای خود را پر می‌کنند.

او که به‌صورت دستی مابه‌التفاوت نرخ‌های جدید را برای مشتریان حساب می‌کند، می‌گوید: «هنوز پیمانکار اینجایگاه نتوانسته است نرخ‌های جدید را در سیستم پمپ‌ها اعمال کند و به این دلیل باید به‌صورت دستی این مابه‌التفاوت را حساب کرده و از مردم بگیریم.» این درحالی است که ناصر رییسی‌فر، رییس کانون انجمن جایگاه‌های اختصاصی سراسر کشور در روزهای گذشته و در گفت‌وگو با «شرق» بر آمادگی تمامی جایگاه‌های سوخت برای اعمال نرخ‌های جدید تاکید کرده بود.

با این حال به نظر می‌رسد اگر هنوز برخی از جایگاه‌ها به تغییر قیمت‌ها و اعمال نرخ‌های جدید بنزین و گازوییل عادت نکرده‌اند بخش قابل‌توجهی از مردم به‌سرعت خود را با شرایط جدید پیش‌آمده وفق داده‌اند آنچنان که مسافرکشان رسمی بدون داشتن برچسب قیمت تاکسیرانی و شخصی خطوط مختلف تهران از ابتدای روز گذشته تغییرات قیمت بنزین را بر روی نرخ کرایه خود اعمال کردند و مسافران نیز تقریبا به‌راحتی آن را پذیرفتند. یکی از رانندگان خط میدان فردوسی- آرژانتین در این‌باره می‌گوید: همه مردم می‌دانند که قیمت بنزین افزایش یافته پس افزایش کرایه این خط از هزارو۲۰۰تومان به هزارو۵۰۰تومان طبیعی است از این‌رو نه مسافران سوالی می‌پرسند و نه رانندگان نیازی به توضیح می‌بینند. یکی از متصدیان جایگاه سوختگیری میدان فردوسی نیز با بیان اینکه «پنجشنبه‌شب با اعلام افزایش قیمت بنزین از بامداد روز جمعه شاهد ازدحام مردم بودیم» می‌گوید: «ازدحام پنجشنبه‌شب تنها برای چندساعت بود و حجم مراجعه مردم در قیاس با دو شب ۳۰ و ۳۱ فروردین تقریبا کم و ناچیز بود.»

او نیز معتقد است: «با افزایش قیمت‌ها شاهد کاهش تقاضای بنزین هستیم» و می‌افزاید: «تقاضای بنزین در قیاس با روزهای گذشته کاهش یافته، این موضوع به‌خوبی در خلوتی جایگاه‌ها و همچنین الگو و مدل سوختگیری خودرو‌ها قابل مشاهده است زیرا بسیاری از مردم باک‌های خود را پر نمی‌کنند و به زدن چند لیتر بنزین به باک خودرو‌هایشان اکتفا می‌کنند.»Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2020
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الکترونیک)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است.
استفاده از مطالب «ايران امروز» با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.