سه شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۹ - Tuesday 26 May 2020
ايران امروز
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  
iran-emrooz.net | Wed, 23.04.2014, 14:54

تشکیل تیمی در دولت برای بررسی وقایع بند ۳۵۰ اوین


دویچه وله: یک روز پس از حضور نمایندگان خانواده‌های زندانیان سیاسی در نهاد ریاست جمهوری، سخنگوی دولت از تشکیل تیمی برای بررسی وقایع اخیر زندان اوین خبر داد. چهار نماینده مجلس نیز از اوین دیدار می‌‌کنند.

محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت روحانی روز چهارشنبه (۳ اردیبهشت/۲۳ آوریل) در نشست خبری خود در تهران گفت: «تیمی از سوی دولت برای بررسی وقایع اخیر زندان اوین تشکیل شده است که پس از انجام بررسی‌های لازم، گزارش مربوطه را منتشر خواهیم کرد.»

زندانیان سیاسی بند ۳۵۰ اوین روز پنجشنبه گذشته (۲۸ فروردین / ۱۷ آوریل) در جریان بازرسی زندان هدف ضرب و شتم نیروهای امنیتی لباس شخصی قرار گرفتند. حمله به زندانیان سیاسی در پی اعتراض و مقاومت آنها در برابر یک بازرسی غیرعادی و خشونت‌آمیز بند ۳۵۰ از سوی ماموران امنیتی صورت گرفت.

در این حادثه بیش از ۳۰ نفر مضروب و مجروح شدند و ۳۲ نفر نیز به انفرادی انتقال یافتند. براساس گزارش‌ها ۱۰ تن از این زندانیان یک روز بعد از انفرادی به بند عمومی منتقل شدند.

انتشار این خبر موجی از نگرانی در میان خانواده‌های زندانیان سیاسی ایجاد کرد. اعتراض‌های خانواده‌ها و بازتاب وسیع وقایع روز پنجشنبه بند ۳۵۰ اوین در رسانه‌های فارسی‌زبان و نیز خبرگزاری‌های بین‌المللی، مسئولان زندان اوین را ناگزیر ساخت که به ملاقات گروهی از زندانیان با خانواده‌هایشان تن دهند تا به ادعای خود “عادی بودن اوضاع” و “عدم وقوع هیچ حادثه‌ای” اثبات گردد. اما دیدار جمعی از خانواده‌ها با بستگان دربند خود، گزارش‌های مربوط به ضرب و شتم زندانیان را تایید کرد.

خانواده‌های زندانیان سیاسی پس از سه روز تجمع مقابل دادستانی تهران، مجلس شورای اسلامی و در نهایت نهاد ریاست جمهوری، سرانجام روز گذشته (سه‌شنبه ۲ اردیبهشت/۲۲ آوریل) موفق به دیدار با مسئول بازرسی ارتباطات مردمی ریاست‌ جمهوری شدند. در این دیدار نمایندگان خانواده‌های زندانیان سیاسی خواستار رسیدگی به این حادثه از سوی دولت شدند.

تذکر کتبی نمایندگان به وزیر دادگستری

مصطفی پورمحمدی، وزیر دادگستری نخستین مقام دولت روحانی بود که درباره حادثه اوین واکنش نشان داد. او گفت، این حادثه در دولت مورد بررسی قرار گرفته است. پورمحمدی نیز همانند مسئولان زندان اوین با کم‌اهمیت خواندن حادثه، ادعا کرد که آنچه اتفاق افتاده یک بازرسی عادی بوده و «تنها یک یا دو نفر آن هم به‌دلیل درگیری با یکدیگر آسیب دیده‌اند.»

اکنون نمایندگان مجلس در تذکری کتبی خطاب به مصطفی پور محمدی خواستار بررسی جزییات این حادثه شدند. علی مطهری، ایرج عبدی، جواد هروی، مسعود پزشکیان، محمدباقر شریعتی، عبدالکریم حسین‌زاده، محمدرضا تابش، هادی حسینی و علیرضا محجوب از جمله امضا‌کنندگان این تذکر کتبی هستند.

محمدرضا تابش در این باره به روزنامه شرق گفته است: «تذکر ما به وزیر دادگستری جدی است و امیدواریم هرچه زود‌تر فیلم درگیری آن روز در اوین بازبینی شده و نتایج آن در کمیسیون امنیت ملی تحلیل شود. بدون شک بازبینی فیلم از سوی یک گروه بی‌طرف می‌تواند به خیلی از سوال‌های امروز پاسخ دهد.»

پیش از این، خانواده‌های زندانیان سیاسی با تجمع مقابل مجلس خواستار شفاف‌سازی جزییات این حادثه توسط نمایندگان شده بودند. پس از آن، رییس سازمان زندان‌ها در کمیسیون امنیت ملی مجلس حاضر شد اما توضیحات او برای برخی نمایندگان مجلس، از جمله علی مطهری، قانع‌کننده نبوده است.

علی مطهری در این باره به خبرگزاری ایسنا گفت: «با توجه به اینکه خانواده‌های زندانیان و مسئولان زندان هر کدام از منظر خودشان موضوع را بیان می‌کنند و هر کس که تنها به قاضی برود، راضی برمی‌گردد ما خواهان پیگیری‌های بیشتر در این رابطه هستیم.»

چهار نماینده به اوین می‌روند

به گزارش روزنامه اعتماد، قرار است که چهار تن از نمایندگان مجلس به عنوان “کمیته پیگیری حادثه بند ۳۵۰ اوین”، در زندان اوین حاضر شده و جزییات حادثه را از طریق شاهدان در ماجرا و همچنین بازبینی دوربین‌های مدار بسته زندان دنبال کنند.

حسین نقوی‌حسینی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی درباره جزییات این کمیته پیگیری می‌گوید: «قرار است چهار تن از نمایندگان که نسبت به اتفاقات اوین اعتراض دارند و مدعی هستند که حادثه‌ای رخ داده است به بازداشتگاه بروند و جزییات را از نزدیک پیگیری کنند.» به گفته نقوی‌حسینی، افرادی مثل مطهری و آقای دواتگری در این کمیته حضور خواهند داشت.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی درباره حادثه بند ۳۵۰ اوین گفته است: «متاسفانه این زندانیان چند تلفن همراه و تبلت داشتند که تیم بازرسی بند آنها را کشف کرد ولی این موضوع در چند روز اخیر کمتر مورد توجه قرار گرفت و بیشتر اذهان درگیر حواشی این حادثه شد در حالی که اتفاق خاصی در این بازداشتگاه رخ نداده و تنها یک سری حاشیه‌سازی از سوی رسانه‌های معاند صورت گرفته است.»

از سوی ابوالفضل ابوترابی، یکی از طراحان “طرح جرم سیاسی” درباره گفته‌های نقوی حسینی مبنی بر کشف چند تلفن همراه در بند ۳۵۰ اوین، به روزنامه “اعتماد” گفت: «اگر طرح جرم سیاسی تاکنون تصویب شده بود چنین اتفاقی شاید رخ نمی‌داد چراکه طبق مفاد و مواد این طرح یک زندانی سیاسی، حق ملاقات روزانه، استفاده از کتب و نشریات مطلوب، تلفن و حتی اینترنت را دارد.»

پخش فیلمی از حادثه اوین

روز گذشته “باشگاه خبرنگاران” فیلمی از حادثه زندان اوین منتشر کرد که صداوسیمای جمهوری اسلامی نیز آن را در برنامه ۲۰:۳۰ پخش کرد. بخش عمده این فیلم که موضوع آماده سازی و انتشار آن از ساعت‌ها قبل اعلام شده بود، به اظهارات رئیس سازمان زندان‌ها اختصاص داشت. این فیلم تنها تصاویری از در و دیوار خالی زندان نشان می‌داد.

در پایان فیلم، تعدادی سیم کارت، گوشی‌های تلفن همراه در مدل‌های بسیار قدیمی و ام پی تری (پخش کننده موسیقی) نشان داده شد که ادعا می‌شد از اتاق‌های بند ۳۵۰ زندان اوین کشف شده‌اند.

رئیس سازمان زندان‌ها که پیشتر گفته بود حادثه پنجشنبه گذشته یک بازرسی عادی بود و هیچ درگیری در آن پیش نیامد، در این فیلم می‌گوید، این بازرسی برای یافتن تلفن و سیم‌کارت نزد زندانیان صورت گرفت. او ادعا کرد زندانیانی که نگران کشف این قبیل وسایل در اتاق‌هایشان بودند این درگیری را به راه انداختند.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2020
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الکترونیک)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است.
استفاده از مطالب «ايران امروز» با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.