چهارشنبه ۲۵ تير ۱۳۹۹ - Wednesday 15 July 2020
ايران امروز
iran-emrooz.net | Sun, 06.04.2014, 19:22

سوال ۱۲ نماینده از علی جنتی به دلیل دیدار با خاتمی!


دویچه وله: علی جنتی، وزیر ارشاد دولت حسن روحانی در نخستین روز فعالیت‌های اداری در سال جدید به دیدار محمد خاتمی، رئیس جمهور پیشین رفت. انتشار خبر و تصویری از این دیدار شخصی و نوروزی با واکنش منفی اصول‌گرایان تندرو مواجه شده است.

روز شنبه (۱۶ فروردین/ ۵ آوریل) علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد به همراه تعدادی از مسئولان دولتی برای تبریک سال نو به دیدار محمد خاتمی، رئیس جمهور پیشین ایران رفت. این دیدار خصوصی و در چارچوب دیدوبازدیدهای نوروزی بود، اما انتشار خبر آن موجب خشم اصول‌گرایان افراطی شده است.

حجت‌الاسلام نصرالله پژمانفر، نماینده‌ی اصول‌گرای مشهد با توصیف خاتمی به عنوان “یکی از سران فتنه”، دیدار علی جنتی با او را محکوم کرده است. این نمانیده به خبرگزاری فارس گفته است: «دیدار روز گذشته وزیر ارشاد با یکی از سران فتنه به صورت رسمی انجام شده است، از این رو این دیدار مناسبی نبوده و قطعا وزیر ارشاد به عنوان یک جایگاه رسمی و دولتی نباید چنین دیداری را برگزار می‌کرد.»

پژمانفر هم‌چنین از واکنش مجلس به این دیدار خبر داده است: «حتما و قطعا تذکری به رئیس جمهور درباره برگزاری جلسه و شرکت در نشستی که موجب تقویت جریان فتنه می‌شود خواهیم داد.»

احمد سالک، نماینده دیگر مجلس و رئیس کمیسیون فرهنگی نیز گفته است: «نمایندگان مجلس دیدارها و ملاقات‌های پشت پرده مسئولین با سران فتنه را محکوم می‌کنند».

خبر دیدار نوروزی علی جنتی با محمد خاتمی با انتشار تصویری همراه شده که زهرا اشراقی، همسر رضا خاتمی، برادر محمد خاتمی و دبیرکل سابق “جبهه مشارکت ایران اسلامی” در شبکه اجتماعی اینستاگرام منتشر کرده است.

طرح سوال ۱۲ نماینده از علی جنتی

خبرگزاری تسنیم به نقل از سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس از طرح سؤال ۱۲ نماینده از وزیر ارشاد درباره دیدارش با محمد خاتمی خبر داده است.

حجت‌الاسلام علی طاهری، سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس ضمن انتقاد از دیدار وزیر ارشاد با محمد خاتمی گفته است: «طرح سؤال از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی پیرامون دیدارش با خاتمی با امضای ۱۲ تن از نمایندگان مجلس، امروز تقدیم هیئت رئیسه پارلمان شد.»

به گفته علی طاهری، اکثریت نمایندگان مجلس خواهان سؤال از وزیر ارشاد پیرامون دیدار نوروزی‌‌اش با خاتمی بوده‌اند، اما ظاهرا تنها ۱۲ نماینده آن را امضا کرده‌اند.

هم‌چنین وبسایت “عصر امروز” که دیدگاه‌های اصول‌گرایان افراطی را منعکس می‌کند، با لحنی تهدیدآمیز از نمایندگان مجلس خواسته است تکلیف خود را با وزیر ارشاد روشن کنند. این وبسایت نوشته است: «متاسفانه دیروز حرکت زشت و دور از انتظار وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دیدار با یکی از سران فتنه را مشاهده نمودیم، حرکتی که می‌تواند چالشهای فراوانی را برای وی و دولت ایجاد نماید.»

“عصر امروز” در ادامه یاداشت خود آورده است: «خاتمی فتنه‌گر که بقای خویش را در هیاهو و بزرگ کردن خویش می‌بیند حتی از ترس واکنش منفی مردم به وی در راهپیمایی ۲۲ بهمن امسال و سالهای گذشته در صفوف بهم‌پیوسته مردم حضور نیافت تا نکند با شعارها و مشت‌های آهنین مردمی مواجه شود که خواهان رسیدگی به تخلفات گسترده وی و سایر همپالگی‌هایش هستند.»

تذکر ۱۶۰ نماینده به وزیر ارشاد

هم‌زمان با واکنش‌های تند اصول‌گرایان به دیدار نوروزی وزیر ارشاد با محمد خاتمی، خبرگزاری “خانه ملت” از تذکر ۱۶۰ نماینده مجلس به علی جنتی درباره نحوه برخورد این وزارتخانه با رسانه‌ها خبر داده است.

در تذکر ۱۶۰ نماینده به وزیر ارشاد که روز یکشنبه (۱۷ فروردین/ ۶ آوریل) در جلسه علنی مجلس قرائت شد، آمده است: «علیرغم تأکید مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه اساس باید حمایت از جریان‌های فرهنگی مومن و انقلابی باشد، چرا با رسانه‌های منتقد از جمله هفته‌نامه ۹ دی به دلیل انتقاد از دولت برخورد و توقیف می‌شود، در حالی که وزارت ارشاد نسبت به توقیف رسانه‌های هتاک به مقدسات اظهار تأسف می‌کند و رئیس‌جمهور از آزادی منتقدان سخن می‌گوید.»

هفته‌نامه “۹ دی” اواخر اسفند ۱۳۹۲ از سوی هیات نظارت بر مطبوعات توقیف شد. حمید رسایی، مدیر مسئول این هفته‌نامه که از حامیان سرسخت محمود احمدی‌نژاد در زمان ریاست‌جمهوری او بود، می‌گوید این نشریه به دلیل “انتقاد از توافق‌نامه ژنو” توقیف شده است.

پس از امضای توافق‌نامه ژنو این هفته‌نامه در گزارشی با عنوان “جام زهر” به شدت از آن انتقاد کرد و نوشت: «نتیجه این مذاکرات و پذیرش توافقنامه عبور از خط قرمز بوده است. ما امتیاز داده‌ایم بدون این‌که امتیازی بگیریم.»

رسایی دولت روحانی را مسئول توقیف هفته‌نامه خود می‌داند، اما علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد گفته است توقیف‌ها یا تذکرهای کتبی یا هر اقدامی در رابطه با روزنامه‌ها و نشریات ربطی به دولت ندارد.Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2020
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الکترونیک)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است.
استفاده از مطالب «ايران امروز» با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.