شنبه ۲۱ تير ۱۳۹۹ - Saturday 11 July 2020
ايران امروز
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  
iran-emrooz.net | Fri, 04.04.2014, 7:52

فارس: مرزبانان به مقام‌های ایرانی تحویل داده شدند


رادیوفردا: خبرگزاری فارس نزدیک به سپاه پاسداران جمهوری اسلامی روز جمعه، ۱۵ فروردین‌ماه، به نقل از «یک مقام آگاه امنیتی» ایران گزارش داد که مرزبانان آزاد شده و به مقام‌های جمهوری اسلامی تحویل داده شده‌اند.

وب‌سایت فارسی العربیه ساعتی پیشتر به نقل از عبدالرئوف ریگی، سخنگوی گروه جیش‌العدل، از آزادی مرزبانان ایرانی که در اختیار این گروه بودند خبر داده بود، اما استاندار سیستان و بلوچستان و مقام‌های آگاه در وزارت کشور ایران به خبرگزاری‌های فارس و ایسنا گفته‌ بودند که «هنوز نمی‌توانند» این خبر را تایید کنند.

العربیه جزئیات بیشتری به نقل از آقای ریگی یا گروه جیش‌العدل منتشر نکرده، اما صفحه‌ای به نام «شبکه عدل» در فیس‌بوک که خود را منتسب به جیش‌العدل معرفی کرده هم با انتشار اطلاعیه‌ای، این خبر را تایید کرده است.

در این صفحه، اطلاعیه‌ای در بامداد جمعه منتشر شده مبنی بر این که در مذاکرات میان مسئولان این گروه و «وفد اعزامی علمای اهل سنت»، تصمیم گرفته شد که مرزبانان در اختیار این گروه آزاد شوند.

این اطلاعیه افزوده است که «علمای اهل سنت که دارای مکانت بزرگی در جامعه اهل سنت ایران هستند، از ابتدای ماجرای اسارت نظامیان رژیم میانجی‌گری کرده و سعی کردند این ماجرا به خیر و خوبی حل گردد که نهایتا شورای مرکزی و رهبری سازمان جیش العدل رای به آزادی نظامیان داده و آنها را تحویل وفد اعزامی دادند».

جیش‌العدل تصمیم آزادی مرزبانان ایرانی را «در راستای نشان دادن حسن نیت و انسان‌دوستی» خود عنوان کرده «تا نظام حاکم هم در راستای آزادی زندانیان اهل سنت گام بردارد».

این گروه در عین حال تهدید کرده است که «در غیر این صورت بر مشکلات و مسائل منطقه افزوده خواهد شد و این [گروگان‌گیری] آخرین اقدام در نوعش نخواهد بود».

نه در سخنان سخنگوی جیش‌العدل و نه در اطلاعیه این گروه، به تعداد گروگان‌هایی که این گروه می‌گوید آزاد کرده اشاره‌ نشده است.

این در حالی است که علی اوسط هاشمی، استاندار سیستان و بلوچستان، درباره ادعای جیش‌العدل مبنی بر آزاد کردن مرزبانان ربوده شده گفته است: «وقتی سربازان را به آغوش ایران برسانیم، به باور آزادی آنها می‌رسیم.»

آقای اوسط هاشمی در گفت‌وگو با خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، ابراز امیدواری کرده است که «تلاش‌های صورت گرفته خبر خوشحال‌کننده‌ای را برای مردم ایران به ارمغان بیاورد».

یک مقام آگاه در وزارت کشور نیز در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس گفته است که «دستگاه‌های ذی‌ربط به محض تغییر وضعیت مرزبانان ربوده شده اطلاع‌رسانی خواهند کرد» و از رسانه‌ها خواسته تا «از پرداختن به اخبار خلاف واقع پرهیز کنند».

در روزهای اخیر، اخباری درباره تبادل ۳۴ زندانی گروه جیش‌العدل با چهار مرزبان ایرانی منتشر شده بود که این خبر هم از سوی سخنگوی وزارت کشور و هم از طرف استاندار سیستان و بلوچستان تکذیب شد.

ایران: جسدی از پاکستان تحویل نگرفته‌ایم

در تحولی دیگر، مقام‌های ایران گفته‌اند هیچ جنازه‌ای را از پاکستان تحویل نگرفته‌اند.

بی‌بی‌سی، پنجشنبه ۱۴ فروردین، به نقل از پلیس بلوچستان پاکستان، از پیدا شدن جنازه یک ایرانی در این منطقه و تحویل دادن آن به مقام‌های ایران خبر داده بود.

این در حالی است که علی‌اصغر می‌رشکاری، معاون امنیتی و انتظامی استانداری سیستان و بلوچستان به خبرگزاری خانه ملت گفته احتمال اینکه «جنازه پیدا شده» متعلق به جمشید دانایی‌فر، گروهبانی باشد که جیش‌العدل می‌گوید او را به قتل رسانده، «به هیچ وجه وجود ندارد.»

روح‌الله جمعه‌ای، رئیس مرکز اطلاع‌رسانی وزارت کشور هم گفته که تحویل یک جسد از پاکستان به ایران را تایید نمی‌کند.

رسانه‌های پاکستان پیش از این گزارش داده بودند فردی که جنازه او در منطقه بلوچستان این کشور پیدا شده، برای «دیدار با برخی از اعضای خانواده خود» به پاکستان رفته بود که ربوده و کشته شد.

براساس این گزارش‌ها، کاغذی در جیب این فرد پیدا شده که از او به عنوان «خبرچین ایران» نام برده بوده و در آن جیش العدل مسئولیت ربودن و قتل او را بر عهده گرفته بود.

***

جیش العدل از آزادی مرزبانان ایران خبر داد

جیش العدل روز جمعه ۱۵ فروردین با انتشار اطلاعیه‌ای در وبسایت خود از آزادی مرزبانان ایران با پا در میانی علمای اهل سنت خبر داد.

در اطلاعیه جیش العدل آمده است:

به نام عدل
سازمان جیش العدل به اطلاع عموم مردم ایران می‌رساند که مذاکرات بین مسئولین سازمان و وفد اعزامی علمای اهلسنت با تصمیم آزادی نظامیان رژیم به پایان رسید.
علمای اهلسنت که دارای مکانت بزرگی در جامعه اهلسنت ایران هستند از ابتدای ماجرای اسارت نظامیان رژیم می‌انجی‌گری کرده و سعی کردند این ماجرا به خیر و خوبی حل گردد که نهایتا شورای مرکزی و رهبری سازمان جیش العدل رای به آزادی نظامیان داده و آن‌ها را تحویل وفد اعزامی دادند.
این تصمیم خالصتا در پاسخ به مطالبه علمای اهلسنت و در راستای نشان دادن حسن نیت و انسان دوستی اتخاذ گردید تا نظام حاکم هم در راستای آزادی زندانیان اهلسنت گام بردارد و در غیر این صورت بر مشکلات و مسائل منطقه افزوده خواهد شد و این آخرین اقدام در نوعش نخواهد بود.

سازمان جیش العدل
جمعه ۱۵ فروردین ۱۳۹۳ - Apr ۰۴ ۲۰۱۴
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2020
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الکترونیک)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است.
استفاده از مطالب «ايران امروز» با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.