چهارشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۸ - Wednesday 19 June 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

زندانیان سیاسی را آزاد کنید و حصر را بردارید

آیت‌الله دستغيب: خواست ملت را گردن بنهید زندانیان سیاسی را آزاد کنید، میرحسین موسوی وهمسرش و حجت الاسلام والمسلمین کروبی را از حصر رها سازید آخر از چه می ترسید؟! بگذارید تا حدودی تلافی این سالهای گذشته از رکود جبران شود و دل مردم بخصوص جوانان را به خود متمایل کنید و حوزه و دانشگاه را از این خمودی که نتیجه هشت سال گذشته بود رها سازید. این انقلاب یعنی همه ناظر بر یکدیگر و کمک نمودن به یکدیگر و در عین حال جان و مال و آبروی افراد محفوظ باشد.

iran-emrooz.net | Fri, 07.02.2014, 19:50

آیت‌الله علی‌محمد دستغيب، از مراجع تقليد شيعه، در بيانيه‌ انتقادی تازه خود ضمن درخواست دوباره برای رفع حصر از رهبران جنبش سبز، سپاه و بسیج و نیروهای اطلاعاتی جمهوری اسلامی را به دخالت در امور سیاسی متهم کرد.
در بيانيه این مرجع تقلید شیعه که روز پنج‌شنبه، ۱۷ بهمن، صادر و در وب‌سايت کلمه منتشر شده آمده است که «سپاه و بسيج که از دخالت در امور سياسی ممنوع بودند به عنوان حفظ دستاوردهای انقلاب وارد صحنه شدند. وزارت اطلاعات به جايی رسيد که گلوگاه امور را در دست گرفت يعنی صلاحيت افراد مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان بايد تحت نظر او امضاء و تاييد شود».

در بیانیه آیت‌الله دستغیب که به مناسبت سالگرد انقلاب سال ۱۳۵۷ منتشر شده همچنین آمده است: «اين اواخر با در دست داشتن اجازه از قاضی مقهور، جان و مال و ناموس و آبروی افراد متهم مورد تعرض واقع شد و دادگاه ويژه به همراهی وزارت اطلاعات، حوزه‌های علميه را تحت نظارت خويش درآورد و اگر مرجعی انتقاد می‌کرد مورد هجوم سپاه و بسيج قرار می‌گرفت.»
علی‌محمد دستغيب از سال ۱۳۶۰ تاکنون عضو مجلس خبرگان رهبری است، اما در سال‌های اخير و به علت انتقادهای علنی که از حکومت ايران و رهبر جمهوری اسلامی کرده، در جلسات اين مجلس شرکت نمی‌کند.
مقلدان و پيروان آقای دستغيب بيشتر از استان فارس و مناطق جنوبی ايران‌اند. او امام جماعت مسجد مهم قبا در شيراز است. در سال‌های اخير، اين مسجد چند بار مورد هجوم نيروهای لباس‌شخصی و بسيجی قرار گرفته و درگيری‌های شديدی را به دنبال داشته، اما با مقاومت طرفداران پرتعداد آقای دستغيب، اداره آن کماکان در اختيار او باقی مانده است.
اين مرجع تقليد شيعه معتقد به وقوع تقلب در انتخابات رياست جمهوری ايران در سال ۱۳۸۸ است و از ميرحسين موسوی و مهدی کروبی، دو نامزد معترض به نتیجه این انتخابات، حمايت کرده است.
آقای دستغيب در بيانيه تازه خود نيز بار ديگر خواستار آزادی زندانيان سياسی و رهبران جنبش سبز شده و خطاب به حاکمان ايران گفته است: «خواست ملت را گردن بنهيد، زندانيان سياسی را آزاد کنيد، ميرحسين موسوی و همسرش و حجت‌الاسلام کروبی را از حصر رها سازيد، آخر از چه می ترسيد؟ بگذاريد تا حدودی تلافی اين سال‌های گذشته از رکود جبران شود.»
او همچنين از اکبر هاشمی رفسنجانی و محمد خاتمی نيز دفاع کرده و افزوده است: «اين قدر دم از فتنه نزنيد، صداوسيما می‌بايست وابسته به شخص خاص و جناح خاص نباشد. مجلس را که اکثريت آنها دوست دارند مستقل باشند آزاد بگذاريد، زندان‌ها را اسلامی کنيد، سپاه و بسيج از سياست جدا شوند تا بالاخره نسل جديد بفهمد که انقلاب اسلامی چه بوده و لذت آزادی دين را بچشند.»
به گفته آیت‌الله دستغيب، اگر «اين ضايعات فرهنگی در حوزه و دانشگاه و اقتصادی در همه زمينه‌ها خصوصا اموال عمومی و رعب و وحشت که همه حاصل هشت سال گذشته بود و از ناحيه عدم اجتهاد انجام گرفت، اصلاح نشود وضع همان خواهد بود که بود.»
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.