">
سه شنبه ۱ مرداد ۱۳۹۸ - Tuesday 23 July 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

توکلی: مرتضوی مسئولان زیادی را آلوده کرده است

احمد توکلی، نماینده تهران در مجلس می‌گوید دریافت هدایا توسط برخی افراد از جمله برخی از نمایندگان مجلس از سعید مرتضوی، غیر قانونی بوده است. توکلی به خبرگزاری مهر گفته است که قبل از انتصاب مرتضوی به عنوان رئیس تأمین اجتماعی گفته بود کسی که دادستان تهران بوده و متهم است نمی‌تواند در راس سازمان اقتصادی و اجتماعی کشور قرار بگیرد.

iran-emrooz.net | Wed, 11.12.2013, 13:27

دویچه وله: احمد توکلی، نماینده تهران در مجلس می‌گوید دریافت هدایا توسط برخی افراد از جمله برخی از نمایندگان مجلس از سعید مرتضوی، غیر قانونی بوده است. به گفته توکلی، مرتضوی عده زیادی از مسئولان کشور را آلوده کرده است.

احمد توکلی نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی به خبرگزاری مهر گفته است که قبل از انتصاب مرتضوی به عنوان رئیس تأمین اجتماعی گفته بود کسی که دادستان تهران بوده و متهم است نمی‌تواند در راس سازمان اقتصادی و اجتماعی کشور قرار بگیرد.

توکلی با اشاره به گزارش تحقیق و تفحص از سازمان تامین اجتماعی گفت: «بخشش هدایا توسط رئیس وقت سازمان تأمین اجتماعی و دریافت آن توسط برخی افراد از جمله برخی از نمایندگان مجلس، غیر قانونی بوده است.»

گزارش تحقیق و تفحص از سازمان تامین اجتماعی هفته گذشته (چهارشنبه ۱۳ آذر/ ۴ دسامبر) از تریبون مجلس قرائت شد. یک مورد از تخلفات مندرج در این گزارش، گرفتن پول توسط ده‌ها نماینده مجلس از سازمان تأمین اجتماعی در دوران مدیریت سعید مرتضوی بود.

این پول‌ها به عنوان هدیه در اختیار نمایندگان قرار گرفته بود، اما در گزارش تحقیق و تفحص اسامی نمایندگانی که پول دریافت کرده بودند، درج نشده بود. رسانه‌ها و برخی نمایندگان مجلس خواستار ارائه اسامی نمایندگان دریافت‌کننده هدیه از سوی مرتضوی شده بودند. دست‌کم ۳۷ نماینده مجلس مشمول بذل‌وبخشش‌های سعید مرتضوی شده‌اند.

دو روز پیش (دوشنبه ۱۸ آذر/ ۹ دسامبر) اعلام شد که مرتضوی در نامه‌ای به رئیس کمیسیون اصل نود مجلس، اسامی و مشخصات نمایندگانی را که از این سازمان دریافتی داشته‌اند ارائه کرده است. با این‌حال هنوز اسامی این افراد علنی نشده است.

احمد توکلی درباره علت مخالفت خود با انتصاب مرتضوی به ریاست سازمان تأمین اجتماعی به خبرگزاری مهر گفته است: «علت آن را هم می‌دانستیم و می‌گفتیم که وی افرادی مانند خودش را تشویق می‌کند و فساد را در این سازمان گسترش می‌دهد و از آنجایی که در این سازمان منابع مالی زیادی در اختیار دارد ممکن است با مدیریت وی مشکلاتی ایجاد شود و متأسفانه همانطور که پیش‌بینی می‌شد به دلیل تخلف دولت در نگهداری او در بستر کار و تعلل قوه قضائیه در برخورد قضائی با یک فرد مسئله‌دار، در ۱۰ روز آخر مدیریتشان حاتم‌بخشی‌هایی به آن صورت کردند و عده زیادی از مسئولان کشور را آلوده کردند.»

توکلی تاکید کرد که به این پرونده بدون اغماض باید رسیدگی شود و “تمام کسانی که از این سفره عمومی به ناحق برای خودشان منافعی جمع کردند به مردم معرفی شوند، حالا چه نمایندگانی که نام‌شان کدگذای شده بود و در حال حاضر نمی‌دانیم چه افرادی هستند و چه مسئولان دیگر در قوای دیگر.”

در یک مورد دیگر در گزارش تحقیق و تفحص گفته می‌شود که مبلغ ۶ میلیارد تومان (با نرخ کنونی دلار در بازار آزاد معادل دو میلیون دلار) به عنوان پاداش بین ۴۰ تا ۵۰ نفر از مدیران سازمان تامین اجتماعی توزیع شده بود.

سعید مرتضوی دادستان سابق تهران از سوی کمیته تحقیق و تفحص مجلس در مورد پرونده بازداشتگاه کهریزک به عنوان “متهم اول” معرفی شده بود. امیر جوادی‌فر، محمد کامرانی و محسن روح‌الامینی سه جوانی بودند در اثر ضرب و شتم و همچنین نبود امکانات پزشکی و بهداشتی در بازداشتگاه کهریزک کشته شدند.

این سه نفر به همراه صدها نفر دیگر در ناآرامی‌های پس از انتخابات سال ۸۸ به دستور سعید مرتضوی در بازداشتگاه نگهداری می‌شدند. پس از انتشار گزارش تحقیق و تحفص مجلس درباره پرونده کهریزک، مرتضوی با اتهام “معاونت در قتل” از سوی قوه قضاییه مواجه شد.

با وجود داشتن چنین اتهامی، دولت احمدی‌نژاد مرتضوی را به سمت رئیس سازمان تامین اجتماعی منصوب کرد.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.