دوشنبه ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۸ - Monday 20 May 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

قتل یک دختر ۱۹ساله و یک کاسبکار توسط نیروهای انتظامی

در طی هفته‌ گذشته نیروهای انتظامی با عنوان مبارزه با قاچاخ کالا در دو منطقه‌ی مرزی نوسود دو شهروند کُرد را به ضرب گلوله به قتل رساند. در آخرین مورد این قتلها شامگاه روز پنج شنبه ۲۳ آبان ماه نیروهای انتظامی خودروی از نوع ال نود را به ظن حمل کالای قاچاخ مورد هدف تیراندازی مستقیم خود قرار داده که در اثر آن یکی از سرنشیان این خودرو آوین عثمانی، از ناحیه ستون فقرات زخمی شده و به دلیل شدت جراحات روز بعد در بیمارستان فوت کرد.

iran-emrooz.net | Thu, 21.11.2013, 14:32

در طی هفته‌ گذشته نیروهای انتظامی با عنوان مبارزه با قاچاخ کالا در دو منطقه‌ی مرزی نوسود از توابع استان کرمانشاه و شهرستان بانه از توابع کُردستان دو شهروند کُرد را به ضرب گلوله به قتل رساند. در آخرین مورد این قتلها شامگاه روز پنج شنبه ۲۳ آبان ماه نیروهای انتظامی در جاده اطراف روستای ”انجیله” از توابع شهرستان بانه خودروی از نوع ال نود را به ظن حمل کالای قاچاخ مورد هدف تیراندازی مستقیم خود قرار داده که در اثر آن یکی از سرنشیان این خودرو آوین عثمانی، از ناحیه ستون فقرات زخمی شده و به دلیل شدت جراحات روز بعد در بیمارستان فوت کرد.

یک منبع مطلع به کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران گفت که آوین عثمانی، ۱۹ ساله، به همراه نامزد خویش و برادرش شامگاه روز پنج شنبه ۲۳ آبان ماه در فاصله‌ ۵۰۰ متری روستای محل سکونت خود، انجلیه در محوطه‌ خاکی کنار جاده توقف کرده بودند که سه مامور لباس شخصی نیروهای اداره‌ مبارزه با قاچاخ کالا به خودرو نزدیک شده و با سلاح بر خودرو ضربه زده و راننده که برادر اوین بوده از ترس اینکه این افراد راهزن باشند، از محل دور شده ولی این نیروهای در فاصله ده متری خودروی مذکور را به رگبار بستند که بر اثر آن اوین عثمانی زخمی شده و بر اثر شدت جراحات روز بعد فوت کرد.

به گفته‌ این منبع محلی اوین قرار بوده هفته‌ بعد ازدواج کند و قتل این او نیز سبب خشم مردم منطقه شده است و نیروهای انتظامی نیز از ترس احتمال اعتراضات عمومی به این جنایت ماموری که تیراندازی کرده را بازداشت کرده و به خانواده وی قول داده که پرونده قضایی برای این مامور تشکیل بدهند. همچنین خانواده‌ این دختر را نیز تحت فشار قرار داده که در خصوص این جنایت اطلاع رسانی نکنند.

کشتار کاسبکاران و کولبران مرزی روز به روز افزاش پیدا می‌کند و در آخرین مورد، ساعت ۲ بامداد روز جمعه ۱۷ آبانماه نیروهای انتظامی در منطقه‌ی مرزی نوسود از توابع استان کرمانشاه ماشین یک کاسبکار مرزی کُرد را مورد هف تیراندازی مستقیم قرار داده که در نتیجه‌ی این تیراندازی یک کاسبکار کشته و یک نفر دیگر زخمی شده است.

یک فعال حقوق بشر ضمن تائید این خبر به کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران گفت که ساعت ۲ بامداد روز جمعه ۱۷ آبانماه نیروهای انتظامی مستقر در پاسگاه انتظامی ” ملاندر ” در جاده مرزی نوسود به پاوه خودروی از نوع ال نود یک کاسبکار کُرد که حامل چهار ال سی دی بوده است مورد هدف تیراندازی مستقیم خویش قرار داده که بر اثر آن احسان پیام کاسبکار کُرد که همراه راننده بود کشته شده و راننده این خودرو به نام کاوان حیدری از ناحیه دست زخمی شده است.

به گفته‌ این فعال حقوق بشر، بعد از زخمی شدن هر دو نفر، راننده در حالی که خونریزی داشته از منطقه دور شده و خود را به روستای ” کوما دره ” رسانده و از مردم درخواست کمک کرده و مردم نیز با فوریتهای پزشکی پاوه تماس گرفته تا آمبولانسی را برای انتقال زخمیان از این روستا به شهر پاوه بفرستند. ولی به دلیل ممانعت نیروهای انتظامی در پاسگاه مورد نظر، آمبولانس به مدت ۲۰ دقیقه با تاخیر به مقصد رسیده است. احسان پیام ۲۲ ساله ساکن شهر نوسود به دلیل اصابت دو گلوله کشته و کاوان حیدیری نیز از ناحیه دست راست، با اسبت یک تیر زخمی شد.

این فعال حقوق بشر در ادامه افزود که بعد از انتقال این دو کاسبکار کُرد به بیمارستان شهر پاوه، صورت جلسه‌ایی در خصوص مرگ احسان پیام آماده شده و جنازه تحویل خانواده شد ولی بعد یک ساعت بازرس نظامی ، قاضی محمدزاده دستور کالبد شکافی را صادر کرده و جسد اینبار به پزشکی قانونی منتقل شده و در آنجا علت مرگ اصابت دو گلوله از پشت اعلام شد. بعد از انتقال جسد به شهر نوسود مردم این شهر اعلام کرده در راستای محکومیت قتل این کاسبکار کُرد توسط نیروهای انتظامی روز شنبه ۱۸ آبانماه با بستن مغازه‌ها شهر اعلام اعتراض خواهند کرد.

این فعال حقوق بشر در پایان افزود که اصناف و بازاریان شهر نوسود روز شنبه ۱۸ آبانماه همزمان با برگزاری مراسم ترحیم این جوان کُرد درب مغازه‌های خویش را بسته و اعتراض خویش را به قتل این کاسبکار کُرد اعلام کردند.

پیشتر در روز ۲ فروردین ماه سال ۹۰ در شهر نوسود نیروهای انتظامی در پاسگاه هنگ مرزی این شهر تعدادی از کاسبکاران و کولبران مرزی را که به دلیل ظبط بارشان توسط نیروهای هنگ مرزی در محوطه‌ جلوی این پادگان تجمع کرده بودند مورد هدف تیراندازی قرار داده که در طی این تیراندازی کور در مرکز شهر یک جوان ۲۱ ساله کُرد به نام پورمند مدحت‌نیا کشته و تعدادی دیگر زخمی شدند.

کشتار کاسبکاران و کولبران مرزی  طی چند سال گذشته همچنان ادامه داشته است. در آخرین مورد در ساعت ۲ بامداد روز جمعه ۱۷ آبانماه نیروهای انتظامی در منطقه‌ مرزی نوسود از توابع استان کرمانشاه ماشین یک کاسبکار مرزی کُرد را مورد هف تیراندازی مستقیم قرار داده که در نتیجه‌ این تیراندازی یک کاسبکار کشته و یک نفر دیگر زخمی شده است.

یک فعال حقوق بشر ضمن تائید این خبر به کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران گفت که ساعت ۲ بامداد روز جمعه ۱۷ آبانماه نیروهای انتظامی مستقر در پاسگاه انتظامی ” ملاندر ” در جاده مرزی نوسود به پاوه خودروی از نوع ال نود یک کاسبکار کُرد که حامل  چهار ال سی دی بوده است مورد هدف تیراندازی مستقیم خویش قرار داده که بر اثر آن احسان پیام کاسبکار کُرد که همراه راننده بود کشته شده و راننده این خودرو به نام کاوان حیدری از ناحیه دست زخمی شده است..

به گفته‌ی این فعال حقوق بشر، بعد از زخمی شدن هر دو نفر، راننده در حالی که خونریزی داشته از منطقه دور شده و خود را به روستای ” کوما دره ” رسانده و از مردم درخواست کمک کرده و مردم نیز با فوریتهای پزشکی پاوه تماس گرفته تا آمبولانسی را برای انتقال زخمیان از این روستا به شهر پاوه بفرستند. ولی به دلیل ممانعت نیروهای انتظامی در پاسگاه مورد نظر، آمبولانس به مدت ۲۰ دقیقه با تاخیر به مقصد رسیده است. احسان پیام ۲۲ ساله ساکن شهر نوسود به دلیل اصابت دو گلوله کشته و کاوان حیدری نیز از ناحیه دست راست، با اصابت یک تیر زخمی شد.

این فعال حقوق بشر در ادامه افزود که بعد از انتقال این دو کاسبکار کُرد به بیمارستان شهر پاوه، صورت جلسه‌ایی در خصوص مرگ احسان پیام آماده شده و جنازه تحویل خانواده شد ولی بعد یک ساعت بازرس نظامی ، قاضی محمدزاده دستور کالبد شکافی را صادر کرده و جسد اینبار به پزشکی قانونی منتقل شده و در آنجا علت مرگ اصابت دو گلوله از پشت اعلام شد. بعد از انتقال جسد به شهر نوسود مردم این شهر اعلام کرده در راستای محکومیت قتل این کاسبکار کُرد توسط نیروهای انتظامی روز شنبه ۱۸ آبانماه با بستن مغازه‌ها شهر اعلام اعتراض خواهند کرد.


اعتراضات مردمی به کشته شدن احسان پیام توسط نیروی انتظامی

این فعال حقوق بشر در پایان افزود که اصناف و بازاریان شهر نوسود روز شنبه ۱۸ آبانماه همزمان با برگزاری مراسم ترحیم این جوان کُرد درب مغازه‌های خویش را بسته و اعتراض خویش را به قتل این کاسبکار کُرد اعلام کردند.

پیشتر در روز ۲ فروردین ماه سال ۹۰ در شهر نوسود نیروهای انتظامی در پاسگاه هنگ مرزی این شهر تعدادی از کاسبکاران و کولبران مرزی را که به دلیل ظبط بارشان توسط نیروهای هنگ مرزی در محوطه‌ی جلوی این پادگان تجمع کرده بودند مورد هدف تیراندازی قرار داده که در طی این تیراندازی کور در مرکز شهر یک جوان ۲۱ ساله کُرد به نام پورمند مدحت‌نیا کشته و تعدادی دیگر زخمی شدند.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.