">
چهارشنبه ۲ مرداد ۱۳۹۸ - Wednesday 24 July 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

فشار بر مدافعان حقوق بشر ادامه دارد

با وجود اینکه روابط بین‌المللی بین ایران و کشورهای غربی گرم‌تر شده است، هنوز پیشرفتی در زمینه حقوق بشر رخ نداده است. ده‌ها مدافع حقوق بشر حکم زندان خود را می‌گذرانند و ده‌ها تن دیگر در انتظار حکم دادگاه در انتقام جویی از فعالیت حقوق بشریشان به سر می‌برند. برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر اخیرا مطلع شده که حکم شش سال حبس آقای محمد سیف‌زاده، وکیل سر‌شناس حقوق بشری و عضو بنیانگذار کانون مدافعان حقوق بشر در دادگاه تجدید نظر تایید شده است.

iran-emrooz.net | Fri, 18.10.2013, 15:09

پاریس ـ ژنو، ۲۶ مهر ۱۳۹۲ (۱۸ اکتبر ۲۰۱۳) ـ با وجود اینکه روابط بین‌المللی بین ایران و کشورهای غربی گرم‌تر شده است، هنوز پیشرفتی در زمینه حقوق بشر رخ نداده است. ده‌ها مدافع حقوق بشر حکم زندان خود را می‌گذرانند و ده‌ها تن دیگر در انتظار حکم دادگاه در انتقام جویی از فعالیت حقوق بشریشان به سر می‌برند. برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر، که برنامه مشترک «فدراسیون بین المللی جامعه‌های حقوق بشر» (FIDH) و «سازمان جهانی مبارزه با شکنجه» (OMCT) است، اخیرا مطلع شده که حکم شش سال حبس آقای محمد سیف‌زاده، وکیل سر‌شناس حقوق بشری و عضو بنیانگذار کانون مدافعان حقوق بشر در دادگاه تجدید نظر تایید شده است.

شعبه ۵۴ دادگاه تجدید نظر در اوایل مهرماه ۱۳۹۲ حکم شش سال زندان آقای محمد سیف‌زاده را که شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی در تاریخ ۲ اسفند ۱۳۹۱ به اتهام «اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی» و «تبلیغ علیه نظام» صادر کرده بود تایید کرده است.

حکم ۲ اسفند کمی پیش از آزادی آقای سیف‌زاده در تاریخ ۵ فروردین ۱۳۹۲ در پایان حکم دو سال زندان به خاطر اتهام مشابه صادر شد. اتهام‌های تازه بر اساس نامه‌ای مطرح شد که او در تاریخ ۳۰ تیر ۱۳۹۰ از زندان به رییس جمهور پیشین خاتمی نوشته و در آن نقض گسترده قانون در قوه قضاییه را خاطرنشان کرده و گفته بود که هیچ راه حلی به جز انحلال نهادهای غیرقانونی مانند دادگاه‌های انقلاب اسلامی و دادگاه ویژه روحانیت و اصلاحات در ساختار قوه قضاییه وجود ندارد. به علاوه، او نوشته بود که موازین دادرسی قانونی و حقوق شهروندی در پرونده‌های در حدود ۲۰۰ زندانی سیاسی بند ۳۵۰ زندان اوین که در آن زمان محل حبس او بود رعایت نشده است.

آقای سیف‌زاده در اعتراض به غیرقانونی و جانبدار بودن دادگاه انقلاب اسلامی در محاکمه‌ای که منجر به صدور حکم دادگاه بدوی شد حضور نیافته بود و با وجود اینکه ملاحظه مشابهی در باره دادگاه تجدید نظر داشت تنها به خاطر احترام به نظر خانواده‌اش در آن شرکت کرد.

وضعیت فعلی سلامتی آقای سیف‌زاده نگران کننده است، به ویژه با توجه به شرایط حبس او پس از انتقال غیرقانونی به زندان دورافتاده رجایی شهر در نزدیکی شهر کرج با وجود اینکه «تبعید در زندان» در حکم او وجود ندارد. او به شدت به جراحی چشم، معالجات دندانپزشکی و رسیدگی به مشکلات زانو، گردن و دیسک کمر نیاز دارد و از مشکلات کلیوی رنج می‌برد که به خاطر آن در بهمن ۱۳۹۱ به بیمارستانی در بیرون از زندان منتقل شد. به علاوه، او دچار کسالت قلبی است و بنا به گزارش‌ها گویا در تاریخ ۲۳ مهر ۱۳۹۲ به خاطر آن به بیمارستان منتقل شده است.

مساله دیگری که باعث نگرانی است تایید حکم یک سال زندان تعلیقی خانم معصومه دهقان، همسر وکیل زندانی و دیگر عضو بنیانگذار کانون مدافعان حقوق بشر عبدالفتاح سلطانی، است. دادگاه تجدید نظر حکم خود را در تاریخ ۲۰ اسفند ۱۳۹۱ صادر کرده ولی این حکم اخیرا منتشر شده است.

برنامه نظارت از مقامات ایران به تاکید می‌خواهد که فوری و بدون قید و شرط آقای سیف‌زاده و تمام مدافعان حقوق بشر زندانی در ایران را آزاد کنند، به آزار‌ها علیه آن‌ها پایان دهند و در هر شرایطی سلامت جسمانی و روانی آن‌ها را، بر اساس اعلامیه سازمان ملل در باره مدافعان حقوق بشر، اعلامیه جهانی حقوق بشر و تمام عهدنامه‌های بین المللی حقوق بشر را که ایران تصویب کرده، تضمین کنند.

————————-
گرچه «تبعید در زندان» در قانون وجود ندارد، بعضی از زندانیان این محکومیت را دریافت می‌کنند.
برای اطلاعات بیشتر، نگاه کنید به بیانیه مطبوعاتی برنامه نظارت، ۳۰ آبان ۱۳۹۱

***

League for the Defence of Human Rights in Iran (LDDHI) - FIDH member
جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران
LDDHI
عضو فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر
فیس بوک
http://www.facebook.com/lddhi.fidh
E-mail: lddhi(at)fidh.org
یا lddhi.fidh(at)gmail.com
Twitter: @fidh_fa
صفحه ایرانِ فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر
FIDH Iran Page: http://www.fidh.org/-Iran,228-
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.