جمعه ۲۸ تير ۱۳۹۸ - Friday 19 July 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

درخواست آزادی عابدینی درتماس تلفنی اوباما با روحانی

همسر سعید عابدینی، کشیش آمریکایی ایرانی‌تبار که به هشت سال زندان محکوم شده است با اشاره به مکالمه تلفنی حسن روحانی و باراک اوباما در روز ۲۶ شهریورماه و طرح موضوع آزادی همسرش در این تماس تلفنی به کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران گفت که امیدوار است به زودی همسرش آزاد شود. آقای اوباما در گفت‌وگوی خود با حسن روحانی خواستار آزادی سه تبعه‌ی آمریکا شده بود که در زندان های ایران به سر می‌برند.

iran-emrooz.net | Tue, 15.10.2013, 5:21

همسر سعید عابدینی، کشیش ایرانی ـ آمریکایی تبار که به هشت سال زندان محکوم شده است با اشاره به مکالمه تلفنی حسن روحانی و باراک اوباما در روز ۲۶ شهریورماه و طرح موضوع آزادی همسرش در این تماس تلفنی  به کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران گفت که امیدوار است به زودی همسرش آزاد شود. خانم عابدینی با اشاره به آن مکالمه تلفنی و درخواست رییس جمهور امریکا به آزادی سه آمریکایی تبار که در زندان های ایران به سر می برند به کمپین گفت: «اگرچه چند هفته از مکالمه این دو رییس جمهور می گذرد و هنوز سعید آزاد نشده اما من امیدوارم که در مدت چند ماه آینده او آزاد شود. اما اگر این اتفاق نیفتد من ناامید نخواهم شد و همچنان برای آزادی همسرم تلاش خواهم کرد.»

به گفته نعمه عابدینی، در اولین مکالمه تلفنی رییس جمهور ایران با رییس جمهور آمریکا پس از ۳۵ سال در تاریخ ۲۶ شهریور ماه، آقای اوباما خواستار آزادی سه شهرود آمریکایی که در زندان های ایران به دلایل مذهبی و عقیدتی به سر می برند، شد.  همچنین چند روز قبل از آن مکالمه تلفنی، حسن روحانی در گفتگویی با شبکه سی.ان.ان نیز با این سوال مواجه شد که آیا می تواند برای آزادی سه آمریکایی تبار ( رابرت لوینسن، سعید عابدینی و امیر حکمتی) که در زندان های ایران به سر می برند، او در پاسخ به این سوال گفت: «در ایران تفکیک قوا وجود دارد و به همین علت دولت حق مداخله در امور قوه قضاییه را ندارد و قوه قضاییه به طور مستقل عمل می کند.» او در بخش دیگری از این مصاحبه گفت: «اگر دولت ها بتوانند کمکی بکنند کار شایسته ای است…. اما ما هم آدم های داریم که در زندان های آمریکا هستند. این درخواست دوجانبه است. یعنی آمریکا هم باید به افرادی که تابعیت ایرانی دارند و در زندان های آمریکا هستند برای آزادیشان کمک کند و ما هم باید به افرادی که تابعیت آمریکایی دارند باید کمک کنیم.»

همسر سعید عابدینی با اظهار اینکه پس از صحبت های حسن روحانی امیدوار است که همسرش به زودی آزاد شود، گفت: «آقای روحانی تا به حال در صحبت هایش نشان داده که خواهان آزادی و ایجاد رابطه دوستی با کشورها است من واقعا امیدوارم در دولت او همسرم که فقط به جرم تغییر دین زندانی شده آزاد شود.»

در راستای تلاش برای آزادی سعید عابدینی نوکیش مسیحی، پارلمان اروپا نیز روز پنجشنبه ۱۸ مهرماه با انتشار بیانیه ای خواستار آزادی این زندانی ۳۳ ساله شده است. در این بیانیه آمده است که این کشیش باید «بدون فوت وقت» آزاد شود.

نغمه عابدینی با اشاره به اینکه همسرش از زمان بازداشت تا کنون از حق ملاقات حضوری و مرخصی برخوردار نبوده است به کمپین گفت: «ایران دارد غیرقانونی سعید را نگه می دارد. مشکل سعید سیاسی نیست بلکه مشکل او آزادی در انتخاب مذهب است. همین طور سعید شهروند آمریکایی هم هست و ایران نمی تواند او را در زندانش نگه دارد.»

سعید عابدینی، نوکیش مسیحی ایرانی ـ آمریکایی تبار پس از تغییر مذهب در سال ۱۳۸۵ از ایران به آمریکا رفت و در مهرماه ۱۳۹۱ برای «بازدید از خانواده و تاسیس یک پرورشگاه» به ایران برگشت که در منزل پدریش دستگیر شد. او در بهمن ماه همان سال به اتهام تشکیل کلیساهای خانگی در ایران به قصد بر هم زدن امنیت ملی از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب اسلامی به ۸ سال زندان محکوم شد. دادگاه تجدید نظر عینا این حکم را تایید کرده است. این زندانی در حال حاضر در زندان اوین به سر می برد.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.