سه شنبه ۳ ارديبهشت ۱۳۹۸ - Tuesday 23 April 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

اشاره بازرسان به مسئولیت رژیم اسد درحمله شیمیایی

بازرسان سازمان ملل متحد قرار است گزارش خود را در روز دوشنبه آینده (۱۶ سپتامبر) درباره حمله اخیر شیمیایی در نزدیکی دمشق ارائه دهند. بازرسان سازمان ملل شواهدی مبنی بر مسئولیت رژیم اسد در حمله اخیر شیمیایی یافته‌اند و به گفته برخی دیپلمات‌ها، گزارش سلستروم بطور غیرمستقیم ادعای آمریکا و برخی کشورهای غربی مبنی بر مسئولیت رژیم اسد در حمله شیمیایی اخیر را تایید می‌کند.

iran-emrooz.net | Fri, 13.09.2013, 9:21

دیپلمات‌های غربی می‌گویند که بازرسان سازمان ملل شواهدی مبنی بر مسئولیت رژیم اسد در حمله اخیر شیمیایی یافته‌اند.

به گزارش دویچه وله، قرار است که بازرسان سازمان ملل متحد گزارش خود را در روز دوشنبه آینده (۱۶ سپتامبر) درباره حمله اخیر شیمیایی در نزدیکی دمشق ارائه دهند.

تیم بازرسان به سرپرستی آکه سلستروم، کارشناس سوئدی باید مشخص کند که آیا اصولاَ در ۲۱ اوت از گازهای سمی استفاده شده است یا خیر. در اصل وظیفه بازرسان تعیین مقصر و یا عاملان این حمله نیست.

اما به گفته دیپلمات‌های غربی این گزارش “به طور غیرمستقیم رژیم اسد را مسئول بکارگیری سلاح شیمیایی معرفی خواهد کرد.” در این حمله شیمیایی صدها تن از افراد غیرنظامی کشته شدند.

به گفته برخی دیپلمات‌ها، گزارش سلستروم بطور غیرمستقیم ادعای آمریکا و برخی کشورهای غربی مبنی بر مسئولیت رژیم اسد در حمله شیمیایی اخیر را تایید می‌کند.

اشپیگل آنلاین به نقل از این دیپلمات‌های می‌نویسد که در این گزارش به استفاده از گاز سمی سارین (سمی که باعث اختلالات عصبی می‌شود) در حومه دمشق اذعان شده است.

بنا به این گزارش “از آنجایی که مخالفان دسترسی به گاز سمی سارین ندارند”، بازرسان به طور غیرمستقیم حکومت سوریه را مسئول این حمله دانسته‌اند. در این گزارش حتی مسیر پرتاب سلاح‌های شیمیایی محاسبه و محل برخورد آنان نیزمعین شده است.

جزئیات گزارش نشان می‌دهد که محل شلیک سلاح‌‌های شیمیایی در مناطقی قرار دارد که در کنترل نیروهای اسد بوده‌اند. خبرگزاری رویترز به نقل از یک دیپلمات‌سازمان ملل می‌نویسد: «ما امیدواریم که گزارش بازرسان شواهد لازم برای این حادثه را ارائه کند.»

گفته می‌شود که گزارش و نتیجه‌گیری از جزئیات آن، “دو چیز متفاوت” هستند. همه چیز بستگی به نتیجه‌گیری بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد از این گزارش دارد.

یک دیپلمات غربی در نیویورک در این‌باره گفت: «اما هیچ‌کس نمی‌تواند بان کی مون را از این اقدام باز دارد که وقایع را تفسیر کرده و اتهامات را در جهتی معین محق بداند.»

***

انتقال سلاح‌های شیمیایی سوریه به ده‌ها مکان مختلف

دویچه وله: روزنامه “وال استریت ژورنال” از انتقال سلاح‌های شیمیایی سوریه به ده‌ها سایت مختلف در سراسر کشور خبر داده است. به نوشته این روزنامه، این کار توسط یگان ویژه ارتش و برای دشوار کردن حمله احتمالی آمریکا انجام شده است.

روزنامه آمریکایی “وال استریت ژورنال” می‌نویسد، یگان ویژه ارتش سوریه که مسئول برنامه سلاح‌های شیمیایی دولت است جنگ‌افزارهای شیمیایی را در ده‌ها سایت در سراسر کشور پراکنده کرده است تا کار آمریکا برای حمله احتمالی هوایی به انبارهای مربوط به این سلاح‌ها دشوار شود.

این روزنامه روز پنج‌شنبه (۱۲ سپتامبر/ ۲۱ شهریور) با استناد به اظهارات مقام‌های آمریکایی که نامشان فاش نشد در وب‌سایت خود آورد، یک گروه سری ارتش سوریه که به یگان ۴۵۰ معروف است از چند ماه پیش جابه‌جایی و پراکنده کردن ذخایر سلاح‌های شیمیایی را آغاز کرده تا از کشف آنها جلوگیری کند.

این روزنامه می‌افزاید، آژانس‌های اطلاعاتی آمریکا و اسرائيل و همچنین مقام‌های خاور میانه هنوز معتقدند که محل ذخیره اکثر جنگ‌افزارهای شیمیایی دولت سوریه را می‌شناسند.

“وال استریت ژورنال” با اتکا به اظهارات یکی از این مقام‌ها ادامه می‌دهد، اما “ما بسیار کمتر از شش ماه پیش راجع به محل نگهداری سلاح‌های شیمیایی [سوریه] می‌دانیم.”

آمریکا و متحدانش رژیم سوریه را مسئول حمله شیمیایی ۲۱ اوت سال جاری در اطراف دمشق می‌شناسند. اما سوریه و روسیه که بزرگ‌ترین متحد این کشور است شورشیان را عامل این حمله اعلام کرده‌اند. حمله ماه اوت در سوریه حدود ۱۴۰۰ نفر، از جمله ۴۰۰ کودک را به کشتن داد.

آمریکا و روسیه از دیروز (پنج‌شنبه، ۱۲ سپتامبر) مذاکراتی را در ژنو در مورد طرح مسکو برای پایان دادن به بحران سوریه آغاز کرده‌اند. روسیه پیشنهاد داده که سوریه سلاح‌های شیمیایی خود را تحت نظارت بین‌المللی قرار داده و به کنوانسیون جلوگیری از گسترش سلاح‌های شیمیایی بپیوندد.

بشار اسد، رئيس جمهور سوریه موافقت خود با این طرح را اعلام کرده و سازمان ملل متحد نیز اعلام کرده است، اسناد مربوط به درخواست سوریه برای پیوستن به این کنوانسیون را دریافت کرده است.

مذاکرات ژنو قسمتی از تلاش‌هایی است که در جهت ممانعت از اجرای برنامه باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا برای حمله هوایی به سوریه انجام می‌شود.

هزار تن مواد شیمیایی

روزنامه “وال استریت ژورنال” با استناد به اظهارات یک مقام ارشد آمریکا نوشت، واشنگتن تخمین زده که دمشق حدود هزار تن مواد شیمیایی و بیولوژیکی در اختیار دارد “با این حال اینها [این ذخایر] ممکن است بیشتر باشد.”

مقام‌های آمریکایی می‌گویند، دولت سوریه که پیش از این بیشتر جنگ‌افزارهای شیمیایی و بیولوژیکی خود را در چند سایت در غرب کشور ذخیره کرده بود از حدود یک سال پیش انتقال و گستردگی پخش آنها را آغاز کرد.

به گفته آنها، آمریکا حالا عقیده دارد که ذخایر شیمیایی سوریه به بیش از ۵۰ سایت در غرب، شمال، جنوب و شرق این کشور انتقال داده شده‌اند.

“وال استریت ژورنال” می‌افزاید، تا کنون آمریکا هیچ تصمیمی برای هدف قرار دادن فرماندهی این یگان ویژه که از افسران علوی‌مذهب اسد تشکیل شده اتخاذ نکرده است.

مقام‌های آمریکایی به این روزنامه گفته‌اند که ایالات متحده همچنین هیچ برنامه‌ای برای حمله مستقیم به سایت‌های سلاح‌های شیمیایی سوریه ندارد؛ به این دلیل که حمله مستقیم به این سایت‌ها خطر بالقوه انتشار گاز‌های سمی به مناطق مسکونی را در بردارد.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.