جمعه ۲۸ تير ۱۳۹۸ - Friday 19 July 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

بازداشت یک دیپلمات با سابقه وزارت خارجه

باقر اسدی دیپلمات با سابقه وزارت خارجه از ماه مارس به عنوان بخشی از جریان سرکوب ناراضیان سیاسی پیش از انتخابات ریاست جمهوری خردادماه بازداشت شده است. باقراسدی که سابقه کار در دفتر نمایندگی ایران در نیویورک و همچنین ریاست مجموع گروه ۸۸ کشورهای درحال توسعه دراستانبول را به عهده داشته است، در میانه ماه مارس در تهران بازداشت شده است. منبعی که با رویترزسخن گفته اظهار داشته است که از علت این دستگیری خبری ندارند.

iran-emrooz.net | Wed, 01.05.2013, 12:45

دویچه وله: رسانه‌ها از بازداشت باقر اسدی، دیپلمات ارشد وزارت امور خارجه ایران در اسفندماه گذشته خبر می‌دهند. منابع آگاه دستگیری این دیپلمات اصلاح‌طلب را در پیوند با “طرح فشار بر دگراندیشان در آستانه انتخابات ریاست جمهوری” می‌دانند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، باقر اسدی، “دیپلمات ارشد مرتبط با اصلاح‌طلبان ایران”، در ماه مارس در تهران دستگیر شده است. منابع آگاه به رویترز گفته‌اند که علت دستگیری او می‌تواند در ارتباط با “اقدامات شدید علیه دگراندیشان در آستانه انتخایات ریاست جمهوری ایران” باشد که قرار است در ماه ژوئن (خرداد ماه) برگزار می‌شود.

یک منبع آگاه که نخواست نامش فاش شود به رویترز گفت که باقر اسدی در میانه ماه مارس در تهران بازداشت شده است. سایت جرس، نزدیک به اصلاح‌طلبان ایران، می‌نویسد، گفته شده که گذرنامه سیاسی باقر اسدی هنگام ورود او به ایران ضبط شده و چند روز بعد، یعنی بیست و دوم اسفند، خود او نیز بدون هیچ‌گونه تفهیم اتهامی بازداشت شده است.

باقر اسدی دیپلمات ارشد وزارت امور خارجه و از اعضای هیئت نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد در نیویورک بوده است. آخرین سمت وی ریاست دبیرخانه گروه “دی۸”، سازمان توسعه همکاری‌های هشت کشور در حال پیشرفت در استانبول بود. اسدی پس از پایان دوره ماموریت خود در اسفند ماه گذشته به ایران بازگشت.

یک منبع آگاه به رویترز گفت: «ما نمی‌دانیم چرا فرستاده ایران، آقای باقر اسدی، دستگیر شده است.» این منبع آگاه افزود که دستگیری باقر اسدی می‌تواند در پیوند با فشارهایی باشد که در آستانه انتخابات در ایران بر دگراندیشان وارد می‌آورند.

منابع آگاه به رویترز گفتند که محل نگهداری باقر اسدی روشن نیست. رویترز می‌نویسد که نتوانسته است تحقیق مستقلی در مورد هیچ یک از جوانب خبر انجام دهد، از جمله اینکه چه کسی یا کسانی این دیپلمات ۶۱ ساله را بازداشت کرده‌اند، دلیل بازداشت وی چه بوده و اینکه آیا او هم‌اکنون در حبس به سر می‌برد یا نه.

سیاستمداران اصلاح‌طلب ایران از آغاز ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد در سال ۲۰۰۵ به حاشیه رانده شده‌اند و بسیاری از آنان یا دربندند یا زیر فشار دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی به سر می‌برند.

هیئت نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد به درخواست رویترز برای پاسخ دادن به پرسش‌‌هایی درباره دستگیری باقر اسدی جواب نداده است. اسدی در سال ۱۳۸۲ از سوی کوفی عنان، دبیرکل سابق سازمان ملل، در جمع نمایندگان عالی‌رتبه کشورهای گوناگون برای بحث درباره روابط سازمان ملل و جامعه مدنی شرکت داشت.

به گزارش رویترز، ای‌میل‌هایی که در رابطه با وضعیت باقر اسدی به وزارت امور خارجه و وزارت کشور جمهوری اسلامی ایران فرستاده شده، پاسخ اتوماتیکی را دریافت می‌کند که میل‌باکس پر است و نمی‌تواند ای‌میلی را بپذیرد.

کنترل ناآرامی‌های احتمالی از طریق بازداشت‌ها

ماه گذشته احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل درباره وضعیت حقوق بشر در ایران، گفت که تلاش حکومت ایران برای به سکوت واداشتن روزنامه‌نگاران و رهبران اپوزیسیون می‌تواند مشروعیت انتخابات ریاست جمهوری ماه ژوئن را زیر سوال ببرد.

احمد شهید گفت که شمار بسیاری از روزنامه‌نگاران ایرانی زیر فشار قرار دارند و از جمله ۱۷ تن از آنان در ماه ژانویه در طول یک هفته بازداشت و متهم به “همکاری با رسانه‌های بیگانه” شده‌اند. شهید افزود که دست‌کم ۱۰ وکیل دادگستری با اتهاماتی چون “نشر اکاذیب علیه نظام” هم‌اکنون در بند هستند. وی همچنین گفت که دو کاندیدای ریاست جمهوری ایران در سال ۱۳۸۸، میرحسین موسوی و مهدی کروبی، از زمان اعتراض‌های وسیع به نتایج اعلام شده انتخابات، در بازداشت خانگی به سر می‌برند.

برخی تحلیلگران معتقدند که رهبری حکومت جمهوری اسلامی ایران احتمال آن را می‌بیند که پس از برگزاری انتخابات در ۲۶ خرداد ماه، ناآرامی‌های شدیدی کشور را فرا بگیرد؛ از این رو از هم‌اکنون طرحی را برای کنترل و به حداقل رساندن امکان ناآرامی در دست اجرا دارد.

در همین رابطه سایت‌های نزدیک به اصلاح‌طلبان از بازداشت دو تن از چهره‌های سرشناس نزدیک به جریان اصلاح‌طلب استان فارس خبر داده‌اند. به گزارش این سایت‌ها، جمیله کریمی، مشاور استاندار فارس در زمان ریاست جمهوری محمد خاتمی و عضو شورای مرکزی ائتلاف اصلاح‌طلبان استان فارس، در تاریخ ۲۱ فروردین (۱۰ آوریل) و مهندس عبدالحمید معافیان، رئیس شورای هماهنگی اصلاح‌طلبان فارس و مدیر مجموعه فرهنگی احسان، در روز ۴ اردیبهشت (۲۴ آوریل) بازداشت شده است.

دیدگاه و پیش‌بینی‌های اسدی در “نیویورک تایمز”

در ۷ ژانویه ۲۰۰۴ (۱۷ دی ۱۳۸۲) مطلبی به قلم باقر اسدی در “نیویورک تایمز” منتشر شد که وی در آن نزدیکی فکری خود با محمد خاتمی، رئيس جمهور وقت را روشن ساخته بود.

در آن موقع تلاش خاتمی برای انجام اصلاحات در ایران خاری در چشم اپوزیسیون اصولگرای وقت تلقی می‌شد. اسدی در نوشته خود هشدار داده بود که پیروزی اصولگرایان در سال ۱۳۸۲ در انتخابات شوراها موجب جسور شدن اصولگرایان شده و آنان مصمم هستند کرسی‌های مجلس را بار دیگر از آن خود کنند.

اسدی نسبت به نتایج منفی احتمالی پیروزی اصولگرایان در انتخابات ۱۳۸۴ هشدار داده بود؛ انتخاباتی که احمدی‌نژاد در آن پیروز شد.

اسدی همچنین پیش‌بینی کرده بود که از جمله دید تحقیرآمیز اصولگرایان نسبت به حقوق بشر و جنبه‌های جمهوری‌خواهانه حکومت خواه ناخواه موجب تشدید سانسور در ایران و روابط تنش‌آمیز با دیگر کشورها خواهد شد.

محمود احمدی‌نژاد به خاطر سخنرانی‌های ضد اسرائيلی و ضد غربی و نیز اینکه بارها هولوکاست (کشتار یهودیان در جریان جنگ جهانی دوم توسط نازی‌ها) را زیر سوال برده است، در غرب از شهرتی منفی برخوردار است.

ایران به خاطر برنامه هسته‌ای‌اش و از زمانی که احمدی‌نژاد منصب ریاست جمهوری را عهده‌دار است تا کنون با چهار دور تحریم از سوی شورای امنیت سازمان ملل و نیز تحریم‌های سخت دیگری از سوی آمریکا و اتحادیه اروپا روبرو بوده است.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.