شنبه ۲ شهريور ۱۳۹۸ - Saturday 24 August 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

کمک‌های نظامی ایران به سوریه تشدید شده است

به گفته دیپلمات‌های غربی، ایران ارسال تسلیحات به رژیم بشار اسد را در ماه‌های اخیر تشدید کرده است. خبرگزاری رویترز به نقل از دیپلمات‌های غربی می‌نویسد که ارسال اسلحه ایران از طریق عراق، ترکیه و لبنان همچنان ادامه دارد. دیپلمات‌های غربی تصریح کردند که افزایش کمک‌های نظامی ایران به رژیم اسد، جنگ داخلی در سوریه را وارد "مرحله جدیدی" کرده است.

iran-emrooz.net | Thu, 14.03.2013, 9:58

دویچه وله: دیپلمات‌های غربی اعلام کردند که ارسال تسلیحات و تجهیزات نظامی از سوی ایران از طریق مرزهای هوایی و زمینی عراق به رژیم اسد در ماه‌های اخیر افزایش یافته و جنگ داخلی در این کشور را وارد مرحله جدیدی کرده است.

به گفته دیپلمات‌های غربی، ایران ارسال تسلیحات به رژیم بشار اسد را در ماه‌های اخیر تشدید کرده است. خبرگزاری رویترز به نقل از دیپلمات‌های غربی می‌نویسد که ارسال اسلحه ایران از طریق عراق، ترکیه و لبنان همچنان ادامه دارد و این اقدام نقض تحریم‌های سازمان ملل متحد از سوی ایران به شمار می‌آید.

دیپلمات‌های غربی تصریح کردند که افزایش کمک‌های نظامی ایران به رژیم اسد، جنگ داخلی در سوریه را وارد “مرحله جدیدی” کرده است. بنا به ارزیابی دیپلمات‌های غربی، احتمالاَ جمهوری اسلامی می‌کوشد با تشدید کمک‌های خود “شرایط پات” در نبرد میان رژیم اسد و مخالفان را برهم زند و “طول عمر” حکومت منزوی سوریه را افزایش دهد.

بنا به این ارزیابی، ارسال اسلحه از سوی ایران به تشدید جنگ فرقه‌ای در سوریه کمک کرده و تسلیح شیعیان در سوریه و دخالت حزب‌الله لبنان در این کشور را در پی داشته است.

بحران سوریه وارد دومین سال خود می‌شود و تا کنون حدود ۷۰ هزار کشته و بیش از یک میلیون آواره بر جا گذاشته است.

ارسال اسلحه از طریق آسمان عراق

خبرگزاری رویترز در ماه سپتامبر گزارش محرمانه یک سازمان اطلاعاتی غربی را منتشر کرد که در آن ذکر شده بود ایران با هواپیماهای مسافربری اما با خدمه نظامی مقدار قابل توجهی اسلحه و مهمات از طریق حریم هوایی عراق به سوریه ارسال می‌کند. دولت عراق این گزارش را تکذیب کرد و مدعی شد که در بازرسی‌های تصادفی، اسلحه‌ای در هواپیماهای ایرانی نیافته است.

دیپلمات‌های غربی به رویترز گفتند به‌رغم وعده‌‌های دولت عراق مبنی بر جلوگیری از ارسال اسلحه به سوریه، در حال حاضر نیز ایران از حریم‌ هوایی عراق مقدار زیادی مهمات و تسلیحات به سوریه می‌فرستد.
تا کنون بارها کشورهای غربی و ترکیه ایران را متهم به ارسال اسلحه به سوریه کرده‌اند

یک دیپلمات ارشد غربی افزود: «ایران بطور واقعی کمک‌های زیادی به رژیم اسد می‌کند. این کمک‌ها در سه یا چهار ماهه‌ی اخیر از طریق حریم ‌هوایی عراق تشدید شده و بخشی از این تسلیحات نیز هم‌اکنون از مرز زمینی توسط کامیون‌های باری به سوریه ارسال می‌شود. دولت عراق نیز در پی یافتن راه‌های جدیدی است.»
این دپیلمات غربی که نخواست نامش فاش شود تاکید کرد که “جنگجویان شیعه از عراق و لبنان” در کنار نیروهای اسد مشغول نبرد با سنی‌مذهبان سوری هستند.

علی موسوی، مشاور رسانه‌ای نوری مالکی، نخست‌وزیر عراق، به شدت این اتهامات را رد کرد و در روز چهارشنبه (۲۳ اسفند/ ۱۳ مارس) گفت: «تا کنون ارسال اسلحه از ایران به سوریه از طریق مرزهای زمینی و هوایی عراق صورت نگرفته است.»

انتقاد روسیه از کمک‌های غرب به مخالفان

به گفته دیپلمات‌های غربی، روسیه نیز یکی از تامین‌کنندگان تسلیحات و مهمات برای رژیم اسد است. روسیه برخلاف ایران مشمول تحریم‌های بین‌المللی نیست و معاملات تسلیحاتی میان دمشق و مسکو مغایرتی با قوانین بین‌المللی ندارد.

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، از کشورهای عربی، اروپایی و آمریکا به خاطر کمک به مخالفان اسد انتقاد کرد. لاوروف در آستانه سفر به لندن تاکید کرد که با هر تلاشی برای تجهیز مخالفان اسد مخالف است.

ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه بریتانیا، در یک کنفرانس مطبوعاتی در حضور لاوروف به خبرنگاران گفت که بریتانیا برای حفاظت از شهروندان سوریه به مردم این کشور و مخالفان رژیم اسد یاری خواهد رساند.
بریتانیا پیشتر اعلام کرده بود که از ارسال تجهیزات غیرمرگبار به مخالفان اسد ابایی ندارد و آن را در چارچوب توافقات اتحادیه اروپا و قوانین بین‌المللی می‌داند.

روسیه مدعی است که کمک نظامی این کشور به سوریه تنها شامل ارسال موشک‌های پدافند هوایی است که خصلتی تدافعی داشته و تا کنون از ارسال تجهیزات تهاجمی نظیر هلی‌کوپترهای جنگی به رژیم اسد خودداری کرده است.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.