يكشنبه ۴ فروردين ۱۳۹۸ - Sunday 24 March 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

نسرین ستوده به زندان بازگشت

خانم نسرین ستوده پس از سه روز مرخصی دوباره به زندان بازگشت. با وجود آنکه مسئولان زندان به وی گفته بودند که مرخصی‌اش طولانی و به نوعی دائمی خواهد بود، با این‌حال پس از سه او را احضار کردند. خانم ستوده همراه همسر و کودکانش آماده سفر می‌شد اما وقتی احضار شد چمدان مسافرت خالی و با وسایل زندان پر کرد و رفت.

iran-emrooz.net | Mon, 21.01.2013, 22:47

خانم نسرین ستوده پس از سه روز مرخصی دوباره به زندان بازگشت. با وجود آنکه مسئولان زندان به وی گفته بودند که مرخصی‌اش طولانی و به نوعی دائمی خواهد بود، با این‌حال پس از سه او را احضار کردند. خانم ستوده همراه همسر و کودکانش آماده سفر می‌شد اما وقتی احضار شد چمدان مسافرت را خالی و با وسایل زندان پر کرد و رفت.

رضا خندان، همسر نسرین ستوده شامگاه دوشنبه در صفحه فیسبوک خود نوشت، ساعت ١١ امشب  در حالی که بچه‌ها گریه می‌کردند و حاضر نبودند از مادرشان جدا شوند... نسرین وارد زندان شد.

متن یادداشت کوتاه آقای خندان به شرح زیر است:

می شود گفت که: نسرین بازداشت شد.

قبل از آمدن او به مرخصی با تاکید به او گفته بودند که این مرخصی طولانی و به نوعی دائمی خواهد بود. وگرنه نسرین اعلام کرده بود که حاضر نیست پس از ٢ سال و نیم, به مدت ٣ روز به مرخصی برود. مرخصی ٣ روزه بیشتر موجب خواهد شد آرامش بچه‌ها از بین رفته و وضع روحی آنها به هم بریزد. استدلال او کاملا درست بود همین طور هم شد.

ساعت ١١ امشب در حالی که بچه‌ها گریه می‌کردند و حاضر نبودند از مادرشان جدا شوند و از طرف دیگر همه‌ی دوستان و همراهان از این احضار شوکه بودند نسرین وارد زندان شد.

او چمدان مسافرت را که آماده کرده بود خالی و با وسایل زندان پر کرد و رفت ...!!

رضا خندان
دوم بهمن ١٣٩١


باز چشمهای مهرآوه و نیما غمگین خواهد بود

مهدیه گلرو در صفحه شخصی خود نوشته است:  نیما همیشه کلافه و عصبی بود تو سالن ملاقات و خونه و... همیشه یه جوری به آدم بی محلی میکرد انگار دوستت نداره! اما 5شنبه شب تو خونه ای که مامانش هم بود خیلی خوش اخلاق بود مهرآوه لحظه ای از کنار نسرین بلند نمیشد و نیما مرتب در حال تعریف کردن بود این بار منو دوست داشت و میخندید و من اون شب یکی از جالب ترین دیالوگ های مادر و فرزندی را شنیدم.

نیما در یک لیوان یه بار مصرف نوشابه ریخت و خورد موقع شام بود و پشت هم تکرار میکرد مامان یه لقمه بگیر گرسنه ام. بعد از خوردن نوشابه با جدیت رو به نسرین کرد و گفت :مامان این لیوان رو باید بندازیم دور میدونی چرا؟نسرین جواب داد چرا؟ونیما گفت:چون این یک بار مصرفه باید بندازیمش دور ،شمازندان نداشتین!و نسرین رو به ما با خنده گفت از لحظه ای که رسیدم همه چیزو برام توضیح میده و فکر میکنه من هیچ چیز نمیدونم !

حالا باز چشمهای مهرآوه و نیما غمگین خواهد بود غمی که در انتهای چشمان همه خانواده های زندانیان هویداست اما کسی که باید ببیند،..نسرین ستوده: از فشارها خسته نشویم آزادی ارزان به دست نمی آید

همسر نسرین ستوده در گفتگو با مسیح علی‌نژاد می گوید همه ما شوکه شدیم که چرا نسرین ستوده را با این عجله به زندان احضار کردند، خانم من آمادگی برگشتن به زندان را نداشت، رفتار وحشتناک و غیر انسانی با یک مادر و فرزندانش انجام دادند چون بچه ها خودشان را آماده کرده بودند که با هم به سفر برویم.

او می گوید پیش از مرخصی به نسرین ستوده گفته بودند که این مرخصی طولانی تر از سه روز خواهد بود چون خانم من به آنها گفته بود که اگر فقط برای سه مرخصی بیاید بیرون، آرامش بچه ها به خواهد ریخت.

رضا خندان افزود: امروز وقتی خبر بازدید اعضای کمیسیون امنیت ملی مجلس از اوین را خواندم، به خاطر آوردم که آقای آقا صفری عضو هیات رییسه این کمیسیون در روزهای آخر اعتصاب غذای همسرم گفته بود که ما به زودی از اوین بازدید می کنیم و در مورد وضعیت نسرین ستوده بررسی می کنیم تا ببینیم مشکلاتی که در مورد ایشان مطرح شده صحت دارد یانه، یعنی تنها کسی که اعضای کمیسیون برای ملاقات در زندان از او اسم برده بودند نسرین ستوده بود، برداشت من این است که نسرین را برای مرخصی بیرون زندان نفرستادند بلکه به این دلیل او را بیرون فرستادند تا وقتی اعضای کمیسیون امنیت ملی مجلس به اوین می روند نسرین آنجا حضور نداشته باشد و آنها با مشکلات او مواجه نشوند.

اوی می گوید البته من نمی دانم چه مسايلی در بند زنان در مواجهه با دیدار اعضای کمیسیون امنیت ملی مجلس مطرح شد اما هر چه بود بلافاصله بعد از بازدید اعضای کمیسیون امنیت ملی مجلس از زندان اوین، با ما تماس گرفتند و بلافاصله نسرین را به زندان برگرداندند.

آقای خندان تصریح کرد: نسرین اولین باری که به زندان رفت از محل کارش احضار شد و رفت و ما هیچ وقت صحنه جدایی نسرین از بچه ها را نداشتیم این اولین بار بود که نسرین باید در خانه از بچه ها جدا می شد، خصوصا که بچه ها انتظار داشتند که مادرشان برای هفته ها کنارشان حضور داشته باشد، این وحشتناک ترین و غیر انسانی ترین رفتاری بود که با یک مادر و فرزندانش انجام دادند و تمام بعدازظهر این بچه ها گریه می کردند و چسبیده بودند به مادرشان تا لحظه ای که در زندان باز شد و نرسین به زندان برگشت.

وی در عین حال می گوید: نسرین ستوده این روزها در ملاقات هایی که با همه داشت تاکید داشت به اینکه باید پایداری کنیم و امیدوار باشیم به آینده. به این نکته خیلی تاکید داشت که این فشارها نباید ما را خسته کند، هیچ جا آزادی و دموکراسی ارزان به دست نیامده و اینها کمترین هزینه ای است که ما مجبور هستیم بدهیم و خیلی ها هزینه هایی بیشتر از این پرداخت کرده اند. نسرین خیلی امیدوارانه به آینده نگاه می کند.

گفتگوی تلفنی با رضا خندان همسر نسرین ستوده را اینجا بشنوید.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.