يكشنبه ۱ ارديبهشت ۱۳۹۸ - Sunday 21 April 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

پیام تاج‌زاده از زندان: باید از انتخابات آزاد دفاع کرد

مصطفی تاج‌زاده عضو ارشد جبهه مشارکت و سازمان مجاهدین انقلاب در یادداشتی از زندان اظهارات علی خامنه‌ای، احمد جنتی و دیگر مقام‌های حکومتی در باره «انتخابات آزاد» را «هیاهو» خوانده و گفته از «هیاهوی اخیر نباید ترسید و باید قاطع و همه جانبه از انتخابات آزاد دفاع کرد به گونه‌ای که در ایران یا انتخابات آزاد برگزار شود یا خدای ناکرده انتخابات رسوا». آقای تاج‌زاده نوشته است: «در واقع انتخابات آزاد، استراتژی اصلاح‌طلبان ایران است و هم چنان که جنبش سبز با انتخابات شکل گرفته، پیروزی آن هم در گرو برپایی انتخابات آزاد است».

iran-emrooz.net | Sun, 13.01.2013, 20:08

مصطفی تاج‌زاده عضو ارشد جبهه مشارکت و سازمان مجاهدین انقلاب در یادداشتی از زندان اظهارات علی خامنه‌ای، احمد جنتی و دیگر مقام‌های حکومتی در باره «انتخابات آزاد» را «هیاهو» خوانده و گفته از «هیاهوی اخیر نباید ترسید و باید قاطع و همه جانبه از انتخابات آزاد دفاع کرد به گونه‌ای که در ایران یا انتخابات آزاد برگزار شود یا خدای ناکرده انتخابات رسوا». آقای تاج‌زاده نوشته است: «در واقع انتخابات آزاد، استراتژی اصلاح‌طلبان ایران است و هم چنان که جنبش سبز با انتخابات شکل گرفته، پیروزی آن هم در گرو برپایی انتخابات آزاد است».

متن یادداشت مصطفی تاجزاده از زندان که در  سایت کلمه منتشر شده به شرح زیر است:

کسی که متکی به اکثریت آرا باشد، از انتخابات آزاد فرار نمی‌کند

دیدم که حداد عادل در جایی گفته بود که موسوی و کروبی باید بدون محاکمه در حصر باشند، این ها جرأت ندارند سران جنبش سبز را محاکمه کنند چون نگران این هستند که نزد مردم دستشان رو شود!

– در مورد انتخابات مجلس ششم هم اخیراَ ادعاهایی شده و نکاتی گفته شده که من کسانی که به واقع قصد آگاه شدن در این زمینه دارند به مطالعه دو کتاب از مستندات این انتخابات دعوت می کنم. رأی ملت و رأی مردم. مجموعه مکاتبات با شورای نگهبان که برخلاف قراری که گذاشته شده بود، شورای نگهبان طفره رفت و من مجبور شدم به صورت یک طرفه مکاتبات خود (وزارت کشور) را با شورای نگهبان منتشر کنم و البته در مواردی نامه های شورای نگهبان هم مورد اشاره قرار گرفته است. این مستندات را صرفا برای حفظ در تاریخ نشر داده ام. کتاب دوم رأی مردم است که بابک داد آن را نوشته و مشروح آن چه در دادگاه گذشت در آن آورده شده است. مطالعه این دو کتاب برای دریافت واقعیت ها و حقایق آن دوران ضروری است. در ضمن باید یک نکته تایخی را یادآور شوم و آن این که انتخابات مجلس ششم بعد از ۲۳ تیرماه برگزار شد و قاطبه مردم در آن انتخابات به اصلاح طلبان رأی دادند و از حضور آنان استقبال کردند. هم چنان که به بازجوها گفته ام معتقدم که اگر بعد از ۹ دی ماه هم انتخابات آزاد باشد مردم بیشتر از مجلس ششم به اصلاح طلب ها رأی می دهند. به همین دلیل این ها به انتخابات آزاد فتنه می گویند. چون می دانند اگر آزادی در انتخاب باشد به مراتب رأی اصلاح طلب ها بیشتر از گذشته خواهد بود.

– این ها حاضرند با همه گفتگو کنند و در قبال شان کوتاه بیایند الا در برابر اصلاح طلب ها و سبزها. چون می دانند (براساس نظرسنجی های خودشان) که اصلاح طلب ها رأی اول را دارند. به قدری تعادلشان را از دست داده اند که متوجه نیستند این خیلی زشت است که مطرح می کنند «انتخابات آزاد رمز فتنه است». معنای این حرف این است که انتخابات فرمایشی و شاهنشاهی از نظر اصول گراها انتخابی درست است!

با توجه به شرایط موجود و اظهارنظرهای اخیر ذکر نکاتی را لازم می دانم:

یکم- وقتی که با بازجوها در مورد انتخابات ۸۸ بحث می کردیم، می گفتم که انتخابات ۹۲ تکلیف را روشن می کند که آیا انتخابات را آزاد برگزار می کنید یا فرمایشی و مهندسی شده. اگر آزاد برگزار کنید، معلوم است واقعاً اعتقاد دارید در انتخابات ۸۸ تخلف و تقلب نشده و رأی اکثریت مردم باشماست اما اگر فرمایشی یا مهندسی شده برگزار کردید و مانند بار قبل کودتای انتخاباتی کردید، روشن می شود که نه تنها در اقلیت هستید و مورد اعتماد مردم نیستید بلکه خود نیز به این حقیقت واقفید و به آن اشراف دارید. چون در هیچ جای دنیا کسی که متکی به اکثریت آراء باشد، از انتخابات آزاد فرار نمی کند.

دوم- ادعا می کنند ایران آزادترین کشور جهان است و هم زمان مطبوعات آزاد را پایگاه دشمن می خوانند. احزاب آزاد را مزدوران دشمن می خوانند. اجتماعات آزاد مردمی را فتنه دشمن می نامند و انتخابات آزاد را توطئه دشمن. من نمی دانم این مردم چگونه می توانند نظراتشان را آزادانه اعلام کنند؟!

متأسفانه ما با کودتای انتخاباتی ۸۸ داریم مثل عربستان می شویم که مفتی‌اش فتوا می دهد که تظاهرات مسالمت آمیز مردم علیه آل سعود توطئه و فتنه است و اطاعت از حکومت و حاکم را هم اطاعت از خدا می خوانند و با این که همه اختیارات در دست ملک(شاه) است، هیچ کس حق انتقاد به آن ها را در رسانه ها ندارد و انتخابات آزاد هم در آن کشور بی معنی است. اقتدارگراها معتقدند که انتخابات ۸۸ حاصل یک تلاش ۲۰ ساله بود. حق با این هاست. از زمان رحلت رهبر فقید انقلاب یعنی سال ۶۸ تا سال ۸۸، بیست سال تلاش شد منتها برای استحاله جمهوری اسلامی و رسیدن به حکومت مطلقه فردی که نه تنها حکومت را تک صدا می خواست بلکه جامعه را هم تک صدا می پسندد. به همین علت انتخابات را مهندسی شده و فرمایشی برگزار می کنند. و انتظار دارند که هیچ کس اعتراض به آن نداشته باشد.
آری این تلاش ۲۰ ساله دارد طی یک حرکت ارتجاعی، ایران را عربستان سعودی می کند. جالب آن که در همان هفته ای که خواستن انتخابات آزاد و بیان آن جرم اعلام می شود، نماینده ولی فقیه در سپاه همان حرف های سردار مشفق را البته این بار قبل از انتخابات به زبان می آورد و خیال همه را راحت می کند تا بدانند انتخابات آزاد نیست بلکه به شکل معقول و منطقی، مهندسی شده است. اعضای هیأت نظارت بر انتخابات نیز مثل گذشته همه با یک گرایش سیاسی واحد و ضد اصلاحات و ضد آزادی دوباره تعیین شده اند. صدا و سیما هم که تیول آقای حداد و ولایتی است در حالی که این دو رسما اعلام کرده اند که می خواهند نامزد ریاست جمهوری باشند. اما سؤال اساسی: چرا اقتدارگرایان این اندازه از انتخابات آزاد می ترسند؟ علتش به نظر من روشن است: در وهله اول نارضایتی عمومی گسترده مردم است. از گرانی و تورم و بیکاری و … دوم بی کفایتی مدیریتی که آن قدر بر همه آشکار شده که به قول آقای موسوی اردبیلی یک مسجد هم این گونه اداره نمی شود چه رسد به کشور!

سوم- اختلافات گسترده و روزافزونی که پیدا کرده‌اند.

چهارم- فسادی که در ارکان کشور و در سه قوه به طور وسیع شایع شده و منجر به افشاگری هایشان علیه یکدیگر شده است.

پنجم- نتیجه دیپلماسی غلط حکومت یک دست آثارش در زندگی مردم نمایان شده است. بنابر این می دانند که اگر انتخابات آزاد باشد، اصلاح طلبان پیروز می شوند. نظرسنجی هایشان هم به اعتراف خودشان همین را نشان می دهد. چهارسال هرچه خواستند علیه اصلاح طلب ها و سبزها گفته اند اما باز هم انتخاب اول مردم، آن ها هستند. همان طور که پیش از این به باجوها گفته ام اصلاح طلبان در مجلس ششم هشت ماه بعد از ۲۳ تیرماه اکثریت قاطع رأی مردم را کسب کردند و حالا بعد از این همه صحبت از ۹ دی و حماسه خواندن آن معتقدم در یک انتخابات آزاد، آقای خاتمی بیش از دو دوره قبل رأی خواهد آورد مشروط به آن که انتخابات آزاد باشد. چرا که بی تردید برخی از اصول گراها نیز برای نجات کشور به او رأی می دهند. اما متأسفانه رابطه اقتدارگرایی و انتخابات آزاد مانند رابطه جن و بسم الله است. متأسفم که آقایان توجه ندارند که طی سه سال گذشته ما بهار عربی را پشت سر گذاشته ایم و اکنون نه تنها در کشورهای دموکراتیک بلکه در ترکیه، لبنان، فلسطین، مالزی، پاکستان، عراق، افغانستان، مصر، تونس، مراکش و حتی لیبی انتخابات آزاد برگزار می شود و در این کشورها احزاب مسلمان و سکولار و مارکسیست و لیبرال و سوسیالیست به رقابت آزاد با یکدیگر می پردازند. رادیو و تلویزیون هایشان هم شبکه های خصوصی دارند. مطبوعات و احزاب هم آزادند. ادعا هم ندارند که ما آزادترین کشور و حکومت جهان را داریم. اما در ایران لاف آزاد بودن انتخابات با گاف برگزاری انتخابات یک اسبه افشاء می شود.

من باز هم بر این اصل اصرار می ورزم که راه نجات کشور انتخابات آزاد است و اگر بیرون زندان بودم بزرگ ترین کمپین را برای دفاع از انتخابات آزاد که امری قانونی و مشروع است، برپا می کردم. آلان هم از هر کسی که به فکر استقلال و تمامیت ارضی و امنیت ایران است و نمی خواهد کشورمان هم سرنوشت با لیبی و یمن و سوریه بشود، می خواهم که برای برگزاری انتخابات آزاد در ایران بکوشد. نه فقط در انتخابات آتی بلکه در همه ادوار.

در واقع انتخابات آزاد، استراتژی اصلاح طلبان ایران است و هم چنان که جنبش سبز با انتخابات شکل گرفته، پیروزی آن هم در گرو برپایی انتخابات آزاد است و در آن صورت هرکس که رأی بیاورد مورد احترام همه است.

در هیاهوی اخیر نباید ترسید و باید قاطع و همه جانبه از انتخابات آزاد دفاع کرد به گونه ای که در ایران یا انتخابات آزاد برگزار شود یا خدای ناکرده انتخابات رسوا.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.