شنبه ۲ شهريور ۱۳۹۸ - Saturday 24 August 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

سرعت ایدز در ایران سه برابر حد معمول

یک آسیب شناس سرعت انتقال و شیوع ایدز در کشور ما را دو یا سه برابر حد معمول خواند. دکتر مجید ابهری گفت: تعدد مراکز سیاست‌گذاری و سلیقه های مختلف در امر برنامه ریزی، اجرای محورهای پیگیری و کنترل و مقابله باعث شده آمار ابتلا به ایدز به زیر ۲۰ سال تنزل یابد. امروزه شاهد تغییر الگوی انتقال این بیماری از سرنگ و ... به مسائل جنسی هستیم. البته همان مبتلایان با انتقال این بیماری به همسران خود باعث شیوع این بیماری شده‌اند.

iran-emrooz.net | Sat, 01.12.2012, 9:39

دکتر مجید ابهری در گفتگو با «الف» گفت: کاهش سن ابتلا به ایدز و سایر آسیب‌های اجتماعی را دلیل روشنی بر ناموفق بودن عملکرد سازمان‌ها و نهادهای مرتبط با این موضوع دانست و گفت: کاهش سن ابتلا نشان می دهد که ۲۲ نهاد و سازمانی که با صرف هزینه های هنگفت متولی این موضوعات هستند در کار خود ناموفق عمل کرده‌اند.

این پژوهشگر و آسیب شناس اظهار داشت:  تعدد مراکز سیاست‌گذاری و سلیقه های مختلف در امر برنامه ریزی، اجرای محورهای پیگیری و کنترل و مقابله باعث شده آمار ابتلا به ایدز به زیر ۲۰ سال تنزل یابد. امروزه شاهد تغییر الگوی انتقال این بیماری از سرنگ و ... به مسائل جنسی هستیم. البته همان مبتلایان با انتقال این بیماری به همسران خود باعث شیوع این بیماری شده‌اند.

وی خاطر نشان کرد: ضعف مدیریت غریزه جنسی مخصوصاً در طیف سنی ۱۸ تا ۲۵ سال باعث آن شده است که این بیماری مانند آتشفشانی خاموش در جامعه شود. کتمان حقیقت و پرده پوشی باعث آن شد که گفتگو در مورد ایدز در ۵ سال گذشته به عنوان اشاعه فحشای رفتاری و گفتاری قلمداد گردد، امروزه دیگر از مرحله گفتگو و بیان حقایق جامعه در مورد این بیماری عبور کرده ایم و باید راهکار موثری اندیشید.

این آسیب شناس سرعت گسترش این بیماری در کشور را نسبت به بسیاری از کشورها بیشتر دانست و گفت : به دلیل هرم پایین سنی جمعیت و جوان بودن میانگین سنی کشور ما نسبت به دیگر کشورها و همچنین عدم مدیریت و ساماندهی زنان خیابانی، سرعت انتقال این بیماری در کشور ما نسبت به برخی کشورها دو یا سه برابر حد معمول است.

وی افزود : عده ای فکر می‌کنند با بیان مشکلات و آسیب‌های اجتماعی برای رسانه‌های بیگانه خوراک تبلیغاتی مهیا می کنند که این برداشتی غلط است و ما را از یافتن راهکار منطقی برای جلوگیری از تکثیر این بیماری باز می دارد چون که اطلاع رسانی و آگاه سازی جامعه در همین سطح باقی می ماند.

وی تجربه چند سال گذشته در زمینه توزیع سرنگ های تزریقی را در کاهش آمار مبتلایان به ایدز موثر دانست و گفت: باید در زمینه مسائل جنسی نیز نوعی راهکار اساسی اندیشیده شود. کشورهای جهان در حال حاضر با مدیریت و کنترل صحیح موفق به توقف و کاهش روند این بیماری شده اند.

ابهری راهکاری جلوگیری از شیوع این بیماری را ساماندهی مدیریت غریزه جنسی، ایجاد امکانات برای ازدواج موقت و ازدواج دائم در کوتاه مدت و اطلاع رسانی، آگاهی سازی به ویژه به جوانان و همچنین جمع آوری و ساماندهی مبتلایان به ایدز برشمرد.

دکتر مصطفی اقلیما نیز در مورد علت شیوع این بیماری در جامعه گفت: امروزه اینقدر مشکلات و مسائل اقتصادی و معشیتی مردم زیاد شده که مردم کمتر به این گونه مسائل توجه می کنند. جوانها به علت بیکاری و نداشتن امید به آینده نسبت به سلامت خود بی تفاوت شده‌اند و این بی‌تفاوتی به آینده و نامیدی روز به روز به سنین پایین تر سرایت می کند.

وی افزود: امروزه مسئولین هیچ راهکاری برای ازدواج جوانان در نظر نمی‌گیرند و جوانان هم به سمت رابطه‌های نامشروع سوق پیدا می‌کنند.

این آسیب شناس آگاهی سازی و اطلاع رسانی در این زمینه را ناکارآمد خواند و گفت: اطلاع رسانی در این زمینه بی‌فایده است و باید به صورت بنیادین و اساسی مشکلات را حل کرد. اطلاع رسانی به افرادی که گرسنه، بیکار و هیچ امیدی به زندگی و آینده ندارد هیچ فایده ای ندارد.

وی اعتقاد دارد: باید امید و هدف را در زندگی مردم ایجاد کرد، همچنین امنیت زندگی و توجه به قشر جوان با ارائه روشهای اساسی باعث می شود این اقشار خود بیشتر به سلامتیشان اهمیت بدهند.

چندی پیش وزیر بهداشت نسبت به انتقال ایدز از طریق زنان روسپی هشدار داده و گفته بود: هر فرد به ویژه زنان خیابانی می‌توانند به طور متوسط پنج نفر را مبتلا کنند و اگر روند رشد ایدز از طریق روابط جنسی ناسالم ادامه یابد در آینده با مشکل مواجه خواهیم شد.

براساس آمار جمع آوری شده از دانشگاه‌های علوم پزشکی و خدمات بهداشتی - درمانی تا اول فروردین ماه سال جاری مجموعاً ۲۴ هزار و ۲۹۰ نفر مبتلا به ایدز درکشور شناسایی شده‌اند که ۸/ ۹۰ درصد آنها را مردان و ۲/ ۹ درصد را زنان تشکیل می‌دهند. همچنین ۴۷۲۲ نفر از افراد مبتلا نیز به دلیل این بیماری جان خود را از دست داده‌اند.

رشد ۲۰ درصدی آلودی به ایدز در کشور
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.