دوشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۷ - Monday 18 March 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

تحریم‌های تازه اتحادیه اروپا علیه ایران

وزرای امور خارجه اتحادیه اروپا تحریم‌های جدیدی علیه شبکه بانکی، واردات گاز، انرژی و حمل و نقل دریایی ایران وضع کردند. وزرای امور خارجه اتحادیه اروپا در بیانیه مشترک خود گفته‌اند: «اقدامات محدودکننده وضع شده، با هدف تحت تأثیر قرار دادن برنامه هسته‌ای و منابع درآمد رژیم ایران برای تأمین مالی این برنامه‌، مورد توافق قرار گرفته و هدف آن مردم ایران نبوده‌اند.» (+ متن کامل مصوبه اتحادیه اروپا)

iran-emrooz.net | Mon, 15.10.2012, 17:41

دویچه وله: وزرای امور خارجه اتحادیه اروپا تحریم‌های جدیدی علیه شبکه بانکی، واردات گاز، انرژی و حمل و نقل دریایی ایران وضع کردند. این اتحادیه همچنین اشخاص حقیقی و حقوقی ایرانی فعال در صنعت نفت و گاز را تحریم کرده است.

بسته تحریمی تازه اتحادیه اروپا که روز دوشنبه (۱۵ اکتبر/۲۴ مهر) در نشست وزرای امور خارجه اتحادیه اروپا در لوکزامبورگ به تصویب رسید، به طور ویژه بازارهای مالی ایران، بخش‌های انرژی و تجاری این کشور را هدف قرار داده است.

در بیانیه ‌مشترکی که پس از پایان این نشست منتشر شد، وزرای امور خارجه اتحادیه اروپا “نگرانی جدی و عمیق” خود را نسبت به برنامه‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی اعلام کرده و از دولت این کشور خواستند تا به تعهدات بین‌المللی خود پای‌بند باشد.

به گفته دیپلمات‌های اروپایی به موجب تحریم‌های تازه هر گونه مبادلات مالی میان بانک‌های ایرانی و بانک‌های کشورهای عضو اتحادیه اروپا به استثنای مقادیر “نسبتا اندک” ممنوع خواهد بود. افزون بر آن اتحادیه اروپا در نظر دارد، بیمه‌ صادرات کوتاه مدت به ایران را نیز همانگونه که پیش‌تر برای بیمه‌های میان مدت و بلند مدت وضع شد، ممنوع کند.

گیدو وستروله، وزیر امور خارجه آلمان، در مورد تحریم‌های تازه علیه ایران گفت: «مذاکرات تا کنون پیشرفت‌های قابل توجهی را که لازم بوده، به همراه نداشته است.»

در بسته تحریمی جدید واردات گاز طبیعی از ایران نیز ممنوع شده است. همچنین شرکت‌های مستقر در اتحادیه اروپا مجاز به ارسال مواد خام نظیر آلومینیوم یا گرافیت نخواهند بود که می‌توانند برای پردازش برنامه‌های هسته‌ای و موشکی ایران مورد استفاده قرار گیرند.

وزرای امور خارجه اتحادیه اروپا در بیانیه مشترک خود گفته‌اند: «اقدامات محدودکننده وضع شده، با هدف تحت تأثیر قرار دادن برنامه هسته‌ای و منابع درآمد رژیم ایران برای تأمین مالی این برنامه‌، مورد توافق قرار گرفته و هدف آن مردم ایران نبوده‌اند.»

کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، روز دوشنبه (۱۵ اکتبر/ ۲۴ مهر) با اعلام توافق وزرای خارجه این اتحادیه بر سر اعمال تحریم‌های تازه علیه ایران اظهار امیدواری کرد که مذاکرات هسته‌ای با جمهوری اسلامی روند مثبتی را در پیش گیرد. او گفت: «من مطمئن هستم که همچنان جای مذاکرات باز است.»

همزمان با این نشست، یک نماینده مجلس ایران از اعمال تحریم پیش‌دستانه فروش گاز به اروپا خبر داد. مقامات جمهوری اسلامی پیش‌تر تحریم گاز ایران توسط اروپا را “یک مانور روانی و تبلیغاتی” توصیف کرده بودند.


متن کامل مصوبه اتحادیه اروپا برای تشدید تحریم های ايران

منبع: رادیو فردا
شورای اتحاديه اروپا بر اساس نتايج مباحث و تصميم گيری های بخش سياست خارجی اين شورا که در تاريخ پانزدهم اکتبر- ۲۴ مهرماه- در لوکزامبورگ تشکيل جلسه داد مصوبات جديدی را در مورد ايران وضع کرده است که متن آن در بيانيه ای که توسط اين نهاد منتشر شده به شرح زير است.

۱. شورای اروپا ضمن تاکيد مجدد بر نگرانی های شديد و عميق خود در مورد برنامه هسته ای ايران اعلام می کند که این کشور بايد هر چه سريعتر به تعهدات بين المللی خود از جمله مصوبات شورای امنيت سازمان ملل متحد و شورای حکام آژانس بين المللی انرژی اتمی عمل کند.

۲. اين شورا تداوم غنی سازی اورانيوم و افزايش ظرفيت غنی سازی در ايران، از جمله در تاسيسات فردو و ادامه فعاليت در تاسيسات آب سنگين را محکوم و اين اقدامات را ناقض قطعنامه های شورای امنيت سازمان ملل متحد و مصوبات شورای حکام آژانس بين المللی انرژی اتمی می داند. اين موارد در گزارش تازه آژانس به خوبی منعکس شده اند.

اين شورا به طور ويژه در مورد موانع ايجاد شده برای بازرسان آژانس بين المللی انرژی اتمی جهت روشن کردن موارد مبهم و حل نشده از فعاليت های هسته ای ايران ابراز نگرانی کرده و احتمال وجود يک وجه نظامی در فعاليت های هسته ای ايران را از جمله اين موارد می داند.

به همين دليل شورای اروپا از تصويب قطعنامه مصوب سيزدهم سپتامبر در شورای حکام آژانس بين المللی انرژی اتمی استقبال کرده که تاکيد می کند برای کسب اطمينان از صلح آميز بودن فعاليت های هسته ای ايران و احياء اعتماد جامعه بين المللی دولت آن کشور بايد هرچه سريعتر در اين زمينه همکاری های لازم را انجام دهد.

۳. ايران به شکلی کاملا آشکار تعهدات بين المللی خود را نقض کرده و از همکاری لازم با آژانس بين المللی انرژی اتمی برای حل نگرانی های مربوط به برنامه های هسته ای امتناع می کند. در همين رابطه و در راستای تصميمات و مصوبات قبلی شورای اروپا، اين شورا با اعمال اقدامات محدود کننده در عرصه مالی، تجاری، انرژی و حمل و نقل و همين طور قراردادن نام برخی از نهادها و موسسات که به خصوص در عرصه نفت و گاز فعال هستند در فهرست اقدامات تنبيهی موافقت کرده است.

به طور مشخص اين شورا مقرر کرده که تمام نقل و انتقال های بانکی بين بانک های اروپايی و ايرانی متوقف شوند مگر در موارد استثنايی که دولت های اروپايی از پيش در جريان آن قرار گرفته باشند و صرفا جنبه های بشردوستانه داشته باشد.

علاوه بر اين شورای اروپا تصميم گرفته که اقدامات محدود کننده خود عليه بانک مرکزی ايران را تشديد کند. درعرصه صادرات کالا به ايران نيز محدوديت های بيشتری مقرر شده است که به طور مشخص فلزات و نرم افزارهای کامپيوتری برای مصارف صنعتی را شامل شده و اقدامات مشابهی هم در مورد صنعت کشتی سازی وضع شده است.

۴. اقدامات محدود کننده ای که امروز به تصويب رسيده با هدف تاثير گذاری روی برنامه هسته ای ايران و منابع مالی است که حکومت آن کشور برای تامين هزينه های اين برنامه ها اختصاص می دهد و نه مردم ايران. حکومت ايران با اقدامات مسئولانه می تواند زمينه لازم برای پايان دادن به اين تحريم ها را ايجاد کند. تا زمان که حکومت ايران چنين روشی را در پيش نگرفته شورای اروپا در همکاری با ساير بخش های جامعه بين المللی به اعمال فشار بر ايران در راستای سياست دوگانه تحريم و مذاکره ادامه خواهد داد.

۵. شورای اروپا بر تعهد اتحاديه اروپا به تلاش در راستای يک راه حل ديپلماتيک برای بحران هسته ای ايران در راستای سياست دو گانه تحريم و مذاکره تاکيد می کند.

۶. شورای اروپا تاکيد می کند که کماکان هدف اتحاديه اروپا دستيابی به يک توافق همه جانبه و درازمدت از طريق مذاکره است که بتواند اعتماد جامعه بين المللی را در مورد صلح آميز بودن برنامه های هسته ای ايران احياء کرده و در عين حال حقوق مشروع ايران برای استفاده صلح آميز از انرژی هسته ای در چهارچوب پيمان منع گسترش سلاح های هسته ای و تبعيت از قطعنامه های شورای امنيت سازمان ملل متحد و شورای حکام آژانس بين المللی انرژی اتمی را به رسميت بشناسد.

۷. اين شورا از عزم کشورهای گروه پنج به علاوه يک برای دستيابی به يک راه حل ديپلماتيک که در پايان جلسه وزرای خارجه اين کشورها در روز بيست و هفتم سپتامبر اعلام شد استقبال کرد و به طور کامل از اقدامات نمايندگان ارشد اين شش کشور حمايت می کند. کشورهای پنج بعلاوه يک طرح بسيار مناسب و قابل اتکاء را برای بنای اعتماد متقابل و پيشبرد مذاکرات با ايران بر اساس گام های مثبت دو طرف و پيشبرد گام به گام مذاکرات ارائه کرده اند.

اين شورا از ايران می خواهد که با تمرکز روی گام های مشخصی که می تواند اعتماد را احياء کند، مذاکره جدی و پاسخ دادن به نگرانی های جامعه بين المللی در اين گفت و گوها نقش سازنده ای را ايفا کند.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.