يكشنبه ۴ فروردين ۱۳۹۸ - Sunday 24 March 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

سونامی ارز؛‌ دولت پاسخگو باشد

دولت با عملکردهای خود در صحنه داخلی و بین المللی مملکت را به سمت بن بست سوق داده است ضمن اینكه تاکنون هم هیچ ارزیابی درباره عملکردهای خود نداشته و به نظر هم می‌رسد آمادگی مقابله با این نتایج را هم نداشته است. الان باید به کسانی که اعلام می‌کردند تحریم‌ها برای کشور ما خوب است و قطع نامه‌های سازمان ملل هم کاغذ پاره‌ای بیش نیست گفت كه آیا این روزها را هم می‌دیدند‏؟

iran-emrooz.net | Tue, 02.10.2012, 9:28

ایلنا: جهش ناگهانی قیمت ارز طی دو هفته اخیر سبب بروز نگرانی‌های جدی بین مردم شده است. بسیاری از فعالان اقتصادی نیز در مقابل این پرسش كه آینده قیمت ارز چه خواهد شد، به جز وعده هایی كه محقق نمی شود،پاسخ روشنی دریافت نمی كنند.

آنسوتر كارشناسان اقتصادی نیز برای تحلیل شرایط امروز اقتصاد ایران هیچ تصویر روشنی از وضعیت بازار ارز و آینده ندارند.گرچه مسئولان بانك مركزی و  وزیر اقتصاد اعلام می كنند كه با تمهیدات انجام شده از جمله راه اندازی اتاق ارزی،وضعیت بازار ارز سروسامان پیدا خواهد كرد امابا گذشت یازده روز از راه اندازی اتاق ارزی،شكاف بازار و نرخ اعلام شده از سوی دولت در این اتاق همچنان درحال افزایش است.

درچنین شرایطی كه دولت پاسخگو نبوده و مردم مدام این سئوال را می پر سند كه با این نرخ ها،چه اتفاقی برای اقتصاد خواهد افتاد، خبرگزاری ایلنا نظر كارشناسان اقتصادی را جویا شد.

13 اقتصاددان مطرح كشور در پاسخ به این سئوال خبرگزای ایلنا كه”بازار ارز به كجا خواهد رفت و چه باید كرد“ نظرات خود را با ما درمیان گذاشتند كه درپی می آید:

دولت پاسخگو باشد

غلامعلی فرجادی کارشناس اقتصادی در گفتگو با خبرنگار ایلنا ضمن اشاره به وضعیت نابسامان بازار ارز گفت: درحال حاضر هیچ اطلاعات از جزییات مسایل به وجود آمده در بازار ارز در دست كارشناسان این حوزه نیست تا بتوان در مورد این وضعیت اظهار نظر كرد.

وی ادامه داد: اطلاعات و سیاست های دولت در این حوزه اصلا روشن و شفاف نبوده‏‏‎ و دولت جوابگوی بحران به وجود آمده نیست.

دكتر فرجادی تصریح كرد: معلوم نیست دولت با چه دیدگاه و با چه هدفی به دنبال افزایش قیمت ارز است. منافع و منابع دولت در این بازار چقدر است که تاكنون هیچ مقابله ای با بحرانهای بازار ارز نكرده است.

به گفته وی بی برنامگی دولت و شفاف نبودن مسایل توانسته بازار ارز را به حدی بحرانی كند كه سطح انتظارات بالا رفته و یک مساله روانی در بین کارشناسان و مردم ایجاد کرده است و اصلا نمی شود توضیح داد که این آشفتگی بازار به چه دلیل است.

این استاد دانشگاه با بیان اینكه عدم ارایه اطلاعات به بازار باعث افزایش انتظار تورمی ودر نتیجه افزایش قیمت ها شده،گفت: در شرایطی که ما با تحریم مواجه هستیم، درآمدهای نفتی و پروژه های مرتبط با آنها بسیار کم بوده و از سوی دیگر منابع محدودی هم در دست داریم، دولت باید محتاط تر عمل می کرد و این بی احتیاطی باعث ایجاد سفته بازی و احتکار ارز شده است.

دكتر فرجادی با تاكید براینكه معلوم نیست پایان این قیمت کجا است،خاطرنشان ساخت:مسئولین نتوانستند برای این جریان برنامه مشخصی را ارایه كنند.

وی یادآور شد: بی برنامگی دولت و نبود اطلاعات درست و شفاف باعث شده كه دیگر هیچ راهكاری به نظر كارشناسان این حوزه نیاید و بهتر است دولت در این شرایط حداقل به تشریح جزییات این بحران بپردازد.

سه عامل موثر در آشفتگی بازار ارز

دکتر محمد طبیبیان کارشناس امور اقتصادی در گفتگو با خبرنگار ایلنا ضمن اعتراض به بحران ایجاد شده در بازار ارز گفت: دولت با عملکردهای خود در صحنه داخلی و بین المللی مملکت را به سمت بن بست سوق داده است ضمن اینكه تاکنون هم هیچ ارزیابی درباره عملکردهای خود نداشته و به نظر هم می‌رسد آمادگی مقابله با این نتایج را هم نداشته است.

وی ادامه داد: الان باید به کسانی که اعلام می کردند تحریم ها برای کشور ما خوب است و قطع نامه های سازمان ملل هم  کاغذ پاره ای بیش نیست گفت كه آیا این روزها را هم می دیدند‏؟ آیا برای این روزها هم برنامه ای داشتید و در حال حاضر راهکاری برای مواجه با این تورم دارند یا خیر؟

طبیبیان بابیان اینكه ما به عنوان کارشناسان اقتصادی دیگر هیج راه کاری مدنظر نداریم،خاطرنشان ساخت: دولت مملکت را از نظر اقتصادی به سویی برده که بسیاری از مردم سردرگم هستند که واقعیت اقتصادی کجا است و چه برنامه ای برای این تورم اقتصادی وجود دارد.

وی با برشمردن سه عامل اصلی موثر در آشفتگی بازار ارز عنوان كرد:این سه عامل کاملا نشان می داد كه ما با این بحران مواجه خواهیم شد و اكنون این وضعیت نشان می دهد كه دولت اصلا برنامه ای برای مقابله با این شرایط نداشته است.

دكتر طبیبیان در توضیح این سه عامل گفت:سیستم حذف یارانه ها و پرداخت عظیم حجم مالی به حدود 70 میلیون نفر از یك سو بار کمر شکنی را به سیستم مالی کشور وارد کرد‏.

وی ادامه داد: افزایش پرداخت اعتبارات دستوری از سوی سیستم بانکی، افزایش نقدینگی و در کنار آن استقبال از تحریم هایی که در دنیا بی سابقه است، باعث شد که ما به سمتی پیش برویم که فشار تورمی بالا رفته و عرضه ارز کمتر شود.

به گفته این كارشناس اقتصادی معلوم نیست با وجود چنین شرایط مشخصی آیا اصلا دولت برنامه ای برای مقابله با این وضعیت را داشته است یا خیر و امروز زمانی است كه دولت پاسخگو باید جوابگوی این موارد باشد.
وی ادامه داد:انصاف، عدالت و مسئولیت پذیری حکم می کند که دولت جوابگوی مشکلات پیش آمده در کشور باشد و راهكاری برای مقابله با این شرایط ارایه كند.

باید اعتماد سازی كرد

دكتر موسی غنی نژاد نیز به خبرنگار ایلنا گفت:این آشفتگی به دلیل دخالت بسیار زیاد دولت و رویكردهای متناقض مسئولان از جمله رییس كل بانك مركزی‏،وزیر اقتصاد  و رییس جمهوری صورت گرفته كه منجر به سردرگمی در بازار ارز شده است.

وی افزود: نگرانی فعلی این است كه وضعیت عرضه چگونه خواهد شد و تصمیم هایی كه گرفته می شود، عمل نمی شود.

این كارشناس اقتصادی با بیان اینكه درحال حاضر بی اعتمادی كامل در بازار وجود دارد،تصریح كرد:این بی اعتمادی به دلیل اقدامات مسئولان صورت گرفته وتنها راه عبور از این بحران اعتماد سازی كامل دراقتصاد است.

وی تاكید كرد: این اعتماد سازی با ادامه سیاست های فعلی مسئولان امكان پذیر نیست.

غنی نژاد درپاسخ به این سئوال كه آیا در موارد مشابه الگوی كشورهای دیگربرای بحران ارز چه بوده‏،خاطرنشان كرد:متاسفانه مسئولان به علم اقتصاد اعتقادی ندارند و وقتی به چارچوب علمی اعتقادی وجود نداشته باشد،این اتفاق ها می افتد.

منطق اقتصادی ندارد

دكتر حسن سبحانی استاد دانشگاه تهران نیز در گفت وگوی كوتاهی با ایلنا با اشاره به اینكه كنترل بازار ارز از دست رفته است،گفت:افزایش قیمت ارز در حال حاضر هیچ منطق اقتصادی ندارد.

وی درپاسخ به این سئوال كه چه راهكاری می توان در حال حاضر ارایه داد،گفت:به دلیل نبوداطلاعات،نمی توان تصویر روشنی برای این بازار آشفته ارایه داد.

در كوتاه مدت امكان پذیر نیست

بهروز هادی زنوز كارشناس اقتصادی،نیز در گفت وگو با خبرنگار ایلنا با اعلام اینكه بیشترین ضربه را اقتصاد از ناحیه مدیرانی دیده كه اقتصاد را نخوانده اند،گفت: حل بحران بازار ارز در كوتاه مدت امكان پذیر نیست، زیرا آنچنان اقتصاد كشور دچار آشفتگی است و از مدیریت ناكارآمد رنج می برد كه نمی توان چشم انداز كوتاه مدتی را برای حل آن متصور شد.

این كارشناس اقتصادی، با انتقاد نحوه عملكرد رییس جمهور، تصریح كرد: دولت متاسفانه به نامه های اول، دوم، سوم و چهارم بنده و همكاران من در خصوص حل معضل بحران اقتصادی و ارزی توجه ای نكرد و راهكار همان است كه در این نامه ها نوشته شده است.

به گفته زنوز،آقای احمدی نژاد توجه ای به سیاست گذاری اقتصادی ندارد و با خودكامگی، ارز و اقتصاد را به چالش كشیده است.

وضعیت قرمز برای اقتصاد

دكتر بایزید مردوخی نیز با بیان اینكه در حال حاضر شرایط اقتصادی كشور استثنایی و در فضای منطقی نیست، تصریح كرد: نمی توان سیاست گذاری مثبت و منطقی را در حال حاضر به صورت علمی و كاربردی ارائه داد.

مردوخی در گفت وگو با خبرنگار ایلنا خاطرنشان كرد: كمبود نقدینگی ریالی از یك طرف و كمبود شدید ارزی برای تامین واردات از سوی دیگر در كنار تحریم بر علیه كشور باعث شده تا شرایط كشور از وضعیت عادی و سفید به یك وضعیت قرمز تبدیل شود.

به گفته وی تنها همدلی، هماهنگی مقامات كشور و درایت آنها می تواند این مرحله بحرانی را پشت سر بگذارد.

این استاد دانشگاه تصریح كرد: در حال حاضر هیچ راهكار كوتاه مدت دیگری از طریق سیاست گذاری علمی كاربردی برای حل بحران بازار ارز امكان پذیر نیست.

جلوی انحصار گرفته شود

دكتر حسین راغفر نیز با بیان اینكه انحصار گرایی و تامین منافع گروهی خاص در دولت عامل اصلی بحران ارزی است، گفت: تنها راهكار برای حل بحران ارزی و به خصوص اقتصاد كشور بهبود فضای كسب و كار با مكانیسم های به روز و تجربه شده در كشورهایی نظیر كشور ما گرفتار این بحران شده اند، است.

راغفر در گفت و گو باخبرنگار ایلنا تصریح كرد: مادامی كه دولت نیازهای تولید را تامین نكند و تنها به فكر منافع خود در راستای امیال خود باشد، بحران ارزی همچنان ادامه خواهد داشت و انحصارگرایی و رانت در این بازار همچنان خودنمایی می كند.

با بخش خصوصی تعامل مثبت برقرار شود

دكتراحمد حاتمی یزد كارشناس اقتصادی نیز درگفت وگو با ایلنا با اشاره به اینكه وظیفه بانك مركزی در هر كشوری جلوگیری از افزایش تورم به تعبیر سیاسی آن همان حفظ ارزش پول ملی است، راهكار برون رفت از بحران ارزی و همچنین اقتصاد ورشكسته كشور را ایجاد فضایی مناسب برای سرمایه گذاری در تولید دانست.

حاتمی یزد گفت: در حال حاضر عدم استقلال بانك مركزی و دیكته شدن دستوری سیاست گذاری پولی و تبدیل شدن بانك مركزی به یك صندوق برای دولت و همچنین عدم ایجاد بستر مناسب برای سرمایه گذاری در بخش های مختلف تولیدی معضل اصلی اقتصاد و تعبیری دیگر بحران ارزی است.

به گفته وی،زمانی می توان برای بحران ارزی زمانی پایانی نوشت كه دولت دست از انحصارگرایی در این بازار برداشته و با تعامل مثبت با بخش خصوصی و بها دادن به خصوصی سازی این مشكل را حل كند.

دیپلماسی مناسب در پیش گرفته شود

دكتر مهدی تقوی استاد دانشگاه علامه طباطبایی، راهكار مناسب برای برون رفت از معضل بحران ارزی را دیپلماسی سیاسی برای دور زدن تحریم اعلام كرد.

تقوی در گفت و گو با ایلنا با بیان اینكه در حال حاضر تحریم یكی از شاخص های مهم در بحران ارزی است، تصریح كرد: دولت باید با درایت و تدبیر خاص خود دیپلماسی سیاسی خود را به نحوی مدیریت كند كه مبادلات ارزی كشور كه توان جابجا شدن ندارند و همچنین امكان ورود به كشور میسر نیست.

به گفته وی در حال حاضر مشكل كشور عدم جابجا كردن ارز است و باید دولت این مشكل را در شرایط فعلی حل كند.

انضباط پولی و آرامش در بازار

دكتراحمد یزدان پناه گفت: اگر صادرات نفتی کشور از سطح اعلام شده ۱ میلیون بشکه در روز، خیلی پایین‌تر نباشد، قاعدتا بانک مرکزی باید با تک ‌نرخی کردن قیمت ارز، قادر به دفاع از نرخ برابری ۲۴۰۰ تومان برای هر دلار باشد.

یزدان پناه در گفت و گو با ایلنا، اظهار داشت: البته اقدامات دیگری نظیر جانشینی شخصی با اعتبار به جای رئیس فعلی بانک‌ مرکزی، همچنین قطع پرداخت غیرهدفمند یارانه‌ها برای اثبات تعهد به انضباط مالی و بازگشت انضباط پولی و آرامش به بازار ضروری است.

نگرانی مردم كاهش یابد

دكتر محمدرضا علاقبندان كارشناس اقتصادی، با اعلام اینكه التهاب ارز در اقتصاد كشور ناشی از عوامل داخلی و بیرونی است، گفت: تنها راهكار كوتاه مدت این است كه دولت با تعامل سازنده با سرمایه گذاران ایرانی مقیم خارج از كشور ارز مورد نیاز را به كشور وارد كرده و در بازار عرضه كند.

علاقبندان به خبرنگار ایلنا گفت: در حال حاضر كاهش شدید ذخایر ارزی كشور و همچنین كمبود عرضه ارز در بازار از عواملی است كه باعث شده مردم با نگرانی به بازار هجوم برده و تقاضای ارز كنند.

وی تصریح كرد: دولت باید برای كاهش نگرانی مردم و حفظ ارزش پول ملی به اجبار از سرمایه گذاران ایرانی مقیم خارج برای افزایش عرضه در بازار اقدام كند و از هر گونه راه حل های ابداعی نظیر راه اندازی مركز مبادلات ارزی جلوگیری كند.

جلوی سونامی ارز گرفته شود

دکتر  خوش چهره کارشناس امور اقتصادی در گفتگو با خبنرگار ایلنا با اشاره به آشفتگی بازار ارز گفت: آشفتگی که در حال حاضر شاهد آن هستیم کاملا برای کسانی که نافذ امور اقتصادی هستند، قابل پیش بینی بود.درحال حاضر در مقطعی قرار داریم که یک هشدار جدی و یک خطر جدی برای نظام تصمیم گیری و اقتصاد کلان ملی به وجود آمده است.

وی افزود: تاکنون اقتصاد کشور بعد از جنگ و بعد از انقلاب دچار چنین تعارض و غفلتی در نظام تصمیم گیری و پدیده ای به اسم جهالت و شائبه تعمدی بودن این جریان ها توامان باهم نشده بود.

خوش چهره خاطرنشان کرد: ما در حال حاضر در یک نقطه خاص اقتصادی و شرایط امنیتی قرار گرفتیم که باید  نظام سریعا باید تصمیم گیری كند و از ظرفیت ارائه تصمیم گیری استفاده كند.

این کارشناس امور اقتصادی با بیان اینكه با ادامه این روند  آیندگان درمورد ما چه قضاوتی خواهند كرد، خاطرنشان ساخت: به نظر می رسد اراده ای برای ایجاد این سونامی اقتصادی در کشور  وجود داشته باشد، چون حوزه ای که هدف قرار گرفته حوزه حساسی است  و آن پول ملی و ارزش پول ملی است. به طوری که به نظر می رسد این اراده برای سقوط ارزش پول ملی است که اقداماتی هم در این راستا به عمل آمده است.

وی اضافه کرد: اگر نظام با تصمیم گیری سریع وارد عمل نشود و کارها را اولویت بندی نکند به كشور خساراتی وارد می شود.

ضمن اینکه ما نباید تنها به جهش قیمت ارز و دلار توجه کنیم و به دنبال راه کارهای ناقص و غلط باشیم بلکه باید نگاه ما ملی و نگاه به سقوط ارزش پول ملی باشد که به تبع آن سقوط اقتصاد ملی و تسلط بیگانگان را خواهیم داشت.

دکتر خوش چهره با اشاره به راهکار برون رفت از این بحران گفت: راهکار برای برون رفت وجود دارد، منتها باید نظام تصمیم گیری شرایط کسب دریافت ظرفیت های پیشنهادی را ایجاد کند و باید مدیریت بحران در سطح عالی و عقلایی ایجاد شود که این مدیریت خارج از وضعیت ظرفیت موجود است و خوشبختانه این می تواند راه حل برون رفت از این بحران باشد.

تجربیات گذشته به سخره گرفته شد

رییس اسبق سازمان مدیریت و برنامه ریزی كشور  گفت: مادامی که عنصر مدیریت و سیاستگذاری دولت و همچنین مناسبات بین المللی در مسیر کارشناسی منطقی و اصولی قرار نگیرد، شاهد تداوم تلاطم بازار ارز و اقتصاد خواهیم بود.

دكتر مسعود روغنی زنجانی نیز در گفت و گو با خبرنگار ایلنا، با اشاره به این که به لحاظ فنی و استراتژیک، دولت دارای مدیریت ناکارآمد بوده است، اظهار داشت: وقتی که دولت احمدی نژاد، تمامی تجربیات اقتصادی دولت های گذشته را به سخره می گیرد و این تجربیات را حاصل علوم غربی می داند، نباید انتظار داشت که اقتصاد و بازار ارز، شرایط مساعدی را داشته باشد.

به گفته این کارشناس اقتصادی، عدم مدیریت صحیح و همچنین انحلال سازمان برنامه و بودجه که قلب تپنده هر نظام اقتصادی است، باعث شد تا فاجعه کنونی در اقتصاد رقم زده شود.

روغنی زنجانی، بی انظباطی پولی و کیسه ای هزینه کردن بودجه از تبعات دیگر افزایش تلاطم بازار ارز و اقتصاد ذکر کرد.

وی به سیاستگذاری اشاره کرده و گفت: وقتی سیاتگذاری ناکارآمد واشتباه باشد شاهدشرایط بحران زا در اقتصاد خواهیم بود  دولت در طی 7 سال گذشته، با سیاستگذاری های عجولانه و غیر کارشناسی شده عامل تخریب اقتصاد بوده است.

وی رییس کل بانک مرکزی را عاملی برای برهم زدن اقتصاد و بازار ارز بر شمرد و گفت: بهمنی با اقدامات خود و مطیع بودن در برابر دولت، عملا به دانش اقتصاد خیانت کرد و باعث افزایش انتظارات تورمی شد.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.