چهارشنبه ۵ تير ۱۳۹۸ - Wednesday 26 June 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

مناف طلاس رهبر مخالفان اسد می‌شود؟

به نظر می‌رسد که قرار است جریان مخالف اسد رهبری تازه نفس و حتی تازه کار به خود ببیند. مناف طلاس که تا ۱۰ روز پیش جدایی‌اش از جمع حامیان اسد در ‌هاله‌ای از ابهام قرار داشت، قرار است به زودی رئیس حکومت انتقالی شود. با این حال یکی از مقام‌های وزارت دفاع آمریکا گفته است: «هنوز زود است که بگوییم طلاس در راس حکومت انتقالی قرار خواهد گرفت یا راه کنونی را تغییر خواهد داد.»

iran-emrooz.net | Fri, 03.08.2012, 19:31

دیپلماسی ایرانی: به نظر می‌رسد که قرار است جریان مخالف اسد رهبری تازه نفس و حتی تازه کار به خود ببیند. مناف طلاس که تا ۱۰ روز پیش جدایی‌اش از جمع حامیان اسد در ‌هاله‌ای از ابهام قرار داشت، قرار است به زودی رئیس حکومت انتقالی شود.

مجله تایم در گزارشی در این باره می‌نویسد: ایالات متحده امریکا به دوستان سوری خود در جمع مخالفان اسد هشدار داده است که اشتباهات عراقی‌ها را به هنگام حمله امریکا به این کشور در سال ۲۰۰۳ تکرار نکنند. این در حالی است که نگرانی شدیدی درباره اوضاع در زمان پس از اسد احساس می‌شود. برای همین است که امریکایی‌ها تلاش دارند چهره‌ای را در راس مخالفان اسد بگذارند که هم مورد قبول طرفداران اسد باشد و هم رضایت مخالفان وی را تامین کند. هدف آنها از این کار این است که چتر حکومت انتقالی گسترده تر باشد و کمتر تبعیضی در خود داشته باشد.

در عین حال امیدوارند که بدین ترتیب جایگزین نظام اسد بتواند با قدرت عمل بیشتری عمل کند. همچنین بتواند رضایت کشورهای همسایه سوریه را نیز جلب کند و در جامعه جهانی نیز مقبولیت داشته باشد، به ویژه روسیه که از حامیان اصلی نظام اسد محسوب می‌شود. این فرد باید بتواند که تایید چهره‌های کلیدی نظام اسد را نیز کسب کند. همچنین باید از ویژگی‌های لازم برای یک پارچه نگه داشتن صف مخالفان در صورت بروز تنش یا کش مکشی پیش بینی نشده را نیز داشته باشد. این در حقیقت مشابه سناریویی است که امریکا و ناتو در جنگ بالکان اجرا کردند. ژنرال مناف طلاس، چهره‌ای است که همه این ویژگی‌ها را دارد و از ۶ جولای از اسد جدا شده و به فرانسه پناه برده است.

روزنامه گاردین هفته گذشته گزارش داد که طلاس که سابقه نظامی طولانی در ارتش سوریه داشته، سنی مذهب است و توانسته حمایت عربستان سعودی و فرانسه برای رهبری جریان مخالفان اسد را جلب کند و انتظار دارد که بتواند به زودی حمایت روسیه را نیز کسب کند.

روزنامه وال استریت ژورنال نیز هفته گذشته گزارش داد که «مشاوران اوباما و مقام‌های عالی رتبه کشورهای عربی و دولت‌های خارجی درباره راه‌های رساندن طلاس به ریاست شورای سیاسی حکومت انتقالی سوریه به بحث و تبادل نظر نشستند.»

گزارش‌ها حاکی از آن است که جدا شدن طلاس از حکومت سوریه امیدواری‌های بسیاری را نزد مخالفان تبعیدی اسد ایجاد کرده و آنها امیدوارند که به این ترتیب بتوانند چالش حکومت پس از اسد را حل کنند.

طلاس کارت‌های بسیاری برای بازی در اختیار دارد. وی هنگامی که جدایی خود را از حکومت اسد اعلام کرد، گفت که نمی‌خواهد نقشی در شورای انتقالی یا ارتش آزادیبخش سوریه داشته باشد. اما سفر هفته گذشته وی به عربستان سعودی بسیاری از معادله‌های او را تغییر داد. وی در آن سفر با سیاست‌های پادشاه و رهبران دستگاه امنیتی عربستان به خوبی آشنا شد. عربستان نقش مهمی در تجهیز نیروهای ارتش آزادیبخش ایفا می‌کند. طلاس گفته بود که سفرش به مکه فقط برای ادای فریضه حج عمره است.

ناظران بر این اعتقادند که سفر عمره وی به مکه و همچنین دیدارش با مقام‌های ارشد عربستانی به این معنا است که وی می‌تواند تبدیل به هسته اصلی مخالفان سنی اسد شود. طلاس پس از عربستان به ترکیه، دومین کشور کلیدی بازیگر عرصه سیاسی سوریه رفت تا در آن جا نیز با فرماندهان دستگاه امنیت ملی این کشور و همچنین احمد داوود اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه درباره چگونگی اجرای نقشه‌های موجود برای سوریه بعد از اسد گفت وگو کند.

طلاس در مصاحبه‌ای که با روزنامه الشرق الاوسط، روزنامه نزدیک به حکومت عربستان انجام داد، تاکید کرد که باید برای حل بحران سوریه یک راه حل سیاسی یافت تا امنیت این کشور تامین شود و وارد یک جنگ داخلی تمام عیار نشود. او گفت: «آن چه مهم است این است که ما راه حلی برای حفظ امنیت کشور از تهدیدهای جدی بیابیم.» وی همچنین گفت: «در نظام افراد بسیاری هستند که خواهان توقف خشونت‌ها و جلوگیری از خون ریزی بیشتر هستند.» وی در این مصاحبه تاکید کرد، ما باید چتر حمایتی خود را گسترش دهیم و فقط آن کسانی را که بخشی از ایجاد بحران در کشور بوده‌اند را رد کنیم. وی به روشنی گفت که منظورش بخشی کوچکی است که دور پرزیدنت اسد را احاطه کرده‌اند.

در این رابطه یکی از مقام‌های وزارت دفاع آمریکا به روزنامه وال استریت ژورنال گفت: «هنوز زود است که بگوییم طلاس در راس حکومت انتقالی قرار خواهد گرفت یا راه کنونی را تغییر خواهد داد. هفته آینده یا دو هفته دیگر وی ایده‌های جذاب تر و جدی تر را برای عبور از بحران کنونی هم به عوامل داخلی سوریه و هم به جامعه جهانی پیشنهاد خواهد داد.»

این در حالی است که هنوز برای مخالفان قابل قبول نیست، مردی که سال‌ها در صف نزدیکان اسد بوده و حتی پس از آغاز تظاهرات تا ماه‌ها از او جدا نشده به ناگاه بیاید و ریاست آنها را بر عهده بگیرد. علاوه بر آن بسیاری از افراد در گروه‌ها و جریان‌های مخالف اسد ترجیح می‌دهند که دستور العمل‌ها و برنامه‌های خود را پیش ببرند. اما در سایه این عدم توازن قدرت همه آنها در یک کلمه با یکدیگر اتفاق نظر دارند و آن این که باید سیاست‌های خود را به گونه‌ای تعریف کرده و پیش ببرند که بتوانند دوران پس از اسد را رهبری کنند.

از سوی دیگر عده‌ای نیز در میان مخالفان اسد هستند که از اندیشه‌های جهادی و افراطی تبعیت می‌کنند که آنها نیز ترجیح می‌دهند ایدئولوژی خود را پیش ببرند حتی اگر سوریه وارد جنگ داخلی شود.

با این همه آن چه هنوز محقق نشده ایجاد توازن در صفوف مخالفان اسد از یک سو و با طرفداران حکومت اسد در داخل از سوی دیگر است که این مساله همچنان بحران سوریه را در اوج نگه داشته است.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.