جمعه ۲۸ تير ۱۳۹۸ - Friday 19 July 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

واکنش جهانی به کشتار ارتش رژیم اسد در حوله

سربازان اسد با موشک و خمپاره به مصاف مردم شهرک حوله رفته‌اند. اپوزیسیون از کشتار ۱۱۲ نفر خبر می‌دهد که نیمی از آنها کودک هستند. بان کی‌مون، کوفی عنان و ناظران سازمان ملل و جامعه جهانی این "تراژدی بیرحمانه" را محکوم کرده‌اند. رسانه‌های خبری تصاویر تکان‌دهنده‌ای از سردخانه‌ای در شهر حوله را منتشر کرده‌اند که ده‌ها جنازه کفن‌پیچیده را نشان می‌دهد. جسد چندین کودک نیز در میان کشتگان به چشم می‌خورد.

iran-emrooz.net | Sat, 26.05.2012, 21:32

دویچه وله: سربازان اسد با موشک و خمپاره به مصاف مردم شهرک حوله رفته‌اند. اپوزیسیون از کشتار ۱۱۲ نفر خبر می‌دهد که نیمی از آنها کودک هستند. بان کی‌مون، کوفی عنان و ناظران سازمان ملل و جامعه جهانی این "تراژدی بیرحمانه" را محکوم کرده‌اند.

رسانه‌های خبری تصاویر تکان‌دهنده‌ای از سردخانه‌ای در شهر حوله را منتشر کرده‌اند که ده‌ها جنازه کفن‌پیچیده را نشان می‌دهد. جسد چندین کودک نیز در میان کشتگان به چشم می‌خورد.

این حمله در حالی صورت گرفته که تیم ناظران سازمان ملل در راه رفتن به شهر حمص در حوالی حوله بود تا موارد نقض آتش‌بس در این شهر را مستند سازد. ناظران سازمان ملل که روز شنبه (۲۶ مه/۶ خرداد) در نزدیکی محل بوده‌اند، تحرکات ارتش سوریه با توپخانه زرهی را تایید کرده‌اند.

بان کی‌مون، دبیرکل سازمان ملل متحد و کوفی عنان، فرستاده ویژه این سازمان به سوریه، کشتار بیش از ۹۰ غیرنظامی توسط ارتش بشار اسد را به عنوان نقض بی‌رحمانه قوانین بین‌المللی توسط دولت سوریه محکوم کردند. سخنگوی بان کی مون گفت، «این جنایت هولناک و وحشیانه، و استفاده بی‌رویه و نامتناسب از زور علیه شهروندان بی‌گناه، نقض آشکار قوانین بین‌المللی و تعهدات دولت سوریه به توقف استفاده از سلاح‌های سنگین در مراکز جمعیت و خشونت در تمام اشکال آن است».

در بیانیه بان کی‌مون و کوفی عنان آمده است، کسانی که مسئول ارتکاب این جرم و جنایت هستند باید در برابر جامعه جهانی حساب پس دهند.

ناظران سازمان ملل پس از بازدید حوله اعلام کرده‌اند که حمله نظامی به مردم بی‌دفاع حوله دستکم ۹۲ کشته برجای نهاده که ۳۲ نفرشان کودکان زیر ده سال بوده‌اند. ژنرال رابرت مود، رییس هیات ناظران سازمان ملل این حمله را فاجعه ‌نامیده و نسبت به برادرکشی و جنگ داخلی در سوریه هشدار داده است.

شورای ملی سوریه با توصف این حمله به "کشتار جمعی"، تعداد قربانیان را ۱۱۲ نفر اعلام کرده و گفته که نیمی از آنها کودکان هستند. فعالان حقوق بشر سوری نیز شمار کشتگان را ۹۰ نفر دانسته که ۲۵ نفرشان کودک بوده‌اند.

گیدو وستروله وزیر خارجه آلمان و همتای فرانسوی وی این تهاجم را به شدت محکوم کرده‌اند. وستروله با انتشار یک بیانیه، کشتار ده‌ها نفر در حوله را تکان‌دهنده و هراس‌آور خوانده و خواهان مجازات عاملان این خونریزی شده است.

ویلیام هیگ، وزیر خارجه بریتانیا نیز جامعه جهانی را به "یک واکنش شدید" علیه رژیم سوریه فراخوانده و گفته است: «ما باید همراه متحدان خود، عکس‌العملی سریع و قاطع علیه اسد نشان دهیم.» دولت بریتانیا خواستار آن شده که شورای امنیت سازمان ملل در روزهای آینده نشستی عاجل برای بررسی شرایط سوریه تشکیل دهد.

در این میان ارتش آزاد سوریه اعلام کرده که بیش از این مایل به رعایت طرح صلح پیشنهادی کوفی عنان نیست و مداخله فوری سازمان ملل در اوضاع این کشور را می‌طلبد.

در بیانیه روز شنبه (۲۶ مه/۶ خرداد) این ارتش آمده است: « اگر سازمان ملل تصمیمات لازم را برای حراست از جان غیرنظامیان سوری نگیرد، طرح صلح به درک واصل می‌شود.»

شورشیان مخالف اسد نیز پس از "جنایت حوله" خواستار حمله هوایی به سربازان اسد شده‌اند.

ارتش آزاد سوریه پیش‌تر با طرح صلح کوفی عنان موافقت کرده بود. این طرح که از ۱۲ آوریل به جریان افتاده، در درجه نخست مشتمل بر مشتمل بر برقراری آتش بس و رعایت آن از سوی طرفین مناقشه است. طبق این طرح، فرستادگان سازمان ملل، ناظر بر آتش بس خواهند بود اما درگیری‌ و خشونت در سوریه در حضور آنها نیز ادامه یافته است.

از دیگر نکات طرح شش ماده‌ای صلح کوفی عنان، خروج نیروهای دولتی از شهرها، تسهیل ارائه کمک‌های انساندوستانه و آزادی زندانیان سیاسی در سوریه بوده است.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.