دوشنبه ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۸ - Monday 20 May 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

هشدار در مورد احتمال اعدام شش شهروند عرب‌زبان

شش شهروند عرب‌تبار خوزستانی بهمن ماه سال ۸۹ در رامشیر (خلف‌آباد)، در شرق اهواز، دستگیر و به "اقدام علیه امنیت ملی از راه تجمع غیر قانونی" و "تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی" متهم شده‌اند. عفو بین‌الملل در بیانیه‌ای یادآوری کرده که طبق قوانین ایران، اتهامات مطرح شده علیه این شش شهروند ساکن استان خوزستان، ممکن است به صدور حکم اعدام برای آنها بینجامد.

iran-emrooz.net | Sun, 20.05.2012, 13:24

دویچه وله:
شش خوزستانی در آستانه محاکمه به اتهام "محاربه"


قرار است شش شهروند خوزستانی روز یک‌شنبه، ۳۱ اردیبهشت، در دادگاه انقلاب دزفول محاکمه شوند. سازمان عفو بین‌الملل با انتشار بیانیه‌ای نسبت به وضعیت این زندانیان و خطر محکوم شدن آنها به اعدام هشدار داده است.

شش شهروند عرب‌تبار خوزستانی بهمن ماه سال ۸۹ در رامشیر (خلف‌آباد)، در شرق اهواز، دستگیر و به "اقدام علیه امنیت ملی از راه تجمع غیر قانونی" و "تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی" متهم شده‌اند. نیروهای امنیتی علت بازداشت این افراد را ارتباط با فعالان عرب ایرانی در شهر اهواز اعلام کرده‌اند.

تفهیم اتهام در کمتر از پنج دقیقه

سازمان عفو بین‌الملل نسبت به شکنجه‌ی شش خوزستانی زندانی و محرومیت آنها از داشتن وکیل و محاکمه‌ای عادلانه ابراز نگرانی کرده است. این سازمان از مقام‌های ایرانی می‌خواهد حقوق این افراد را رعایت و آنها را بر پایه‌ی معیارهای پذیرفته شده‌ی بین‌المللی محاکمه کند.

شبکه خبری العربیه گزارش داد تفهیم اتهام به این متهمان در دادگاه‌هایی انجام شده که مدت آنها از پنج دقیقه تجاوز نکرده است. دادستان انقلاب شش فرد یاد شده را به "محاربه با خدا و فساد فی‌الارض" متهم کرده است. این اتهام‌ها می‌تواند به صدور حکم اعدام منجر شود. ظاهرا دست‌کم چهار نفر از این بازداشت‌شدگان تا هشت ماه پس از بازداشت از داشتن وکیل محروم بوده‌اند.

هشدار در مورد بدرفتاری و شکنجه زندانیان

شبکه خبری العربیه در گزارشی نوشت: «به نظر می‌رسد این افراد در معرض شکنجه قرار گرفته‌اند زیرا گزارش‌ها از وضعیت بد جسمی‌شان حکایت می‌کند. یکی از آنها مدتی پس از دستگیری به بیمارستان انتقال داده شد و گفته می‌شود هم اکنون در وضعیت جسمی بدی به سر می‌برد. یکی دیگر ۱۰ کیلو از وزن خود را از دست داده و دیگری از افسردگی و بیماری فراموشی رنج می‌برد.»

عفو بین‌الملل در بیانیه‌ی خود خواستار پرهیز از بدرفتاری با زندانیان و رساندن کمک‌های پزشکی به افرادی شده که به درمان نیاز دارند. همچنین از مقام‌های ایرانی خواسته شده به متهمان امکان داده شود با وکیلان خود ملاقات کنند. ظاهرا دستگیری افراد یاد شده که اکنون در زندان کارون اهواز به سر می‌برند در سالگرد حرکت‌های اعتراضی شهروندان عرب‌زبان در این منطقه صورت گرفته است.

ادامه‌ی بازداشت معترضان خوزستانی

فعالان حقوق بشری فروردین ماه سال گذشته اعلام کردند شش خوزستانی بازداشت شده از چهره‌های شناخته شده‌ در میان اقلیت عرب در منطقه هستند و فعالیت‌شان در حوزه مسائل فرهنگی و شبکه‌های اجتماعی متمرکز بوده است. بنابرگزارش‌ها یکی از این افراد رئیس سابق شورای شهر خلف‌آباد بوده است و برخی دیگر به تدریس در دبیرستان‌های منطقه و فعالیت رسانه‌ای می‌پرداخته‌اند.

خلف‌آباد در مثلثی میان شهرهای اهواز، امیدیه و ماهشهر واقع شده است. این شهر با تولید روزانه ۷۰۰ هزار بشکه نفت سومین شهر نفت‌خیز ایران و در عین حال یکی از محروم‌ترین شهرهای خوزستان است. در سال‌های گذشته حرکت‌های اعتراضی فراوانی در این منطقه رخ داده که به بازداشت شماری از فعالان مدنی منجر شده است.

نیروهای امنیتی جنبش اعتراضی و فعالان مدنی در این منطقه را به ارتباط با بیگانگان و جدایی طلبی متهم می‌کنند. کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران ماه گذشته اسامی ۲۶ نفر را اعلام کرد که گفته می‌شود در جریان حرکت‌های اعتراضی اخیر در شهرهای مختلف خوزستان بازداشت شده‌اند. از وضعیت بسیاری از این افراد تاکنون اطلاع دقیقی در دست نیست.


بی بی سی:
هشدار عفو بین الملل در مورد احتمال اعدام شش شهروند عرب زبان ایران

دیده بان حقوق بشر هم در بهمن ماه گذشه با صدور بیانیه‌ای بازداشت های گسترده فعالان مدافع حقوق جمعیت عرب خوزستان را محکوم کرده بود

سازمان عفو بین الملل نگرانی خود را از سرنوشت شش شهروند عرب زبان ایرانی که قرار است به اتهاماتی چون "محاربه" یا "فساد فی الارض" محاکمه شوند اعلام کرد.

این سازمان در روز ۳۰ اردیبهشت (۱۹ مه) با صدور بیانیه ای یادآوری کرده که طبق قوانین ایران، اتهامات مطرح شده علیه این شش شهروند ساکن استان خوزستان، ممکن است به صدور حکم اعدام برای آنها بینجامد.

محاکمه شوندگان مورد اشاره در بیانیه سازمان عفو بین الملل، "محمد علی عموری وبلاگ نویس، رحمان عساکره دبیر شیمی، هاشم شعبانی دبیر ادبیات عرب، هادی راشدی دبیر شیمی، سید جابرآلبوشوکه و برادر جوانتر او سید مختار آلبوشوکه" معرفی شده اند.

در واکنشی دیگر به تحولات استان خوزستان، سازمان دیده بان حقوق بشر در بهمن ماه گذشه با صدور بیانیه ای بازداشت های گسترده فعالان مدافع حقوق عرب زبانان ایرانی را محکوم کرده و به نقل از منابع محلی، از درگذشت دو تن از بازداشت شدگان به نام های محمد کعبی و ناصر آلبوشوکه درافشان در زندان خبر داده بود.

بیانیه این سازمان، از دستگبری بیش از ۶۵ شهروند عرب زبان در ماه های منتهی به بهمن ۱۳۹۰ توسط نیروهای امنیتی ایران حکایت داشت.

در آن بیانیه، تاکید شده بود که بازداشت این فعالان، در واکنش به دیوار نوشته‌های ضد حکومتی در اماکن عمومی با مضمون ابراز حمایت از جنبش اعتراضی "بهار عربی" و دعوت به تحریم انتخابات مجلس نهم صورت گرفته است.

دیده‌بان حقوق بشر از مقامات ایران خواسته بود تا به نهادهای بین المللی مدافع حقوق بشر و رسانه های مستقل اجازه دهند اطلاعات حاکی از نقض فاحش حقوق بشر در استان خوزستان را مورد بررسی قرار دهند.

بازداشت یکی از فعالان در عراق

شش فعال خوزستانی که عفو بین الملل اخیرا در مورد احتمال اعدام آنها هشدار داده، به گفته این سازمان از سال گذشته زندانی هستند و احتمالا در معرض شکنجه و بدرفتاری قرار دارند.

به نوشته بیانیه سازمان عفو بین الملل، یکی از این افراد به نام محمد علی عموری، در سال ۲۰۰۷ در عراق بازداشت شده است.

وی پس از تحمل ۴ سال حبس تحویل دستگاه امنیتی ایران شده و در هفت ماه نخست بازداشت به شدت تحت شکنجه قرارگرفته است.

عفو بین الملل افزوده است هادی راشدی نیز که در بهمن سال سال گذشته بازداشت شده، برای مدتی در بیمارستان بستری شده که احتمال می رود دلیل آن "بدرفتاری و شکنجه ماموران امنیتی" باشد.

در بخشی دیگر از بیانیه این سازمان، از خانواده سید جابر آلبوشو نقل شده که فرزند آنها در زندان ۱۰ کیلوگرم وزن کم کرده است و برادر وی مختار آلبوشوکه هم از افسردگی و بیماری فراموشی رنج می برد.

مقام های حکومت ایران، تاکنون در باره اتهامات مطرح شده در زمینه شکنجه و سرکوب خشونت آمیز فعالان استان خوزستان سکوت کرده اند.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.