دوشنبه ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۸ - Monday 20 May 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

هشدار مقام‌های آمریکا به حکومت ایران

هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا از روس‌ها خواسته که به حکومت ایران تفهیم کنند که مذاکرات آتی با گروه ۵+۱ را جدی بگیرد. از نظر واشنگتن این دور از مذاکرات بر سر برنامه هسته‌ای ایران "آخرین شانس" برای تهران است. باراک اوباما، نیز در کنفرانس خبری مشترک با نخست وزیر بریتانیا، به ایران هشدار داد که امید‌ها برای یافتن راه حل دیپلماتیک درباره برنامه هسته‌ای این کشور در حال کاهش است.

iran-emrooz.net | Thu, 15.03.2012, 10:49

ایالت متحده آمریکا از روسیه خواسته است که به جمهوری اسلامی هشدار دهد، مذاکرات آتی با گروه ۵+۱ را جدی بگیرد. از نظر واشنگتن این دور از مذاکرات بر سر برنامه هسته‌ای ایران "آخرین شانس" برای تهران است.

به گزارش دویچه وله، ایالت متحده آمریکا از طریق روسیه به حکومت ایران هشدار داده که مذاکرات آتی با گروه ۵+۱ را جدی بگیرد. از نظر واشنگتن این دور از مذاکرات بر سر برنامه هسته‌ای ایران "آخرین شانس" برای تهران است.

خبرگزاری رویترز به نقل از روزنامه روسی «کامرسانت» گزارش داد که هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا به سرگئی لاوروف، همتای روس خود گفته است که چنین موقعیتی آخرین فرصت برای تهران خواهد بود.

وی همچنین از روسیه خواسته است تا این موضوع را به مقامات ایران تفهیم کند. روزنامه کامرسانت به نقل از سرگئی ریابکف، معاون وزیر امور خارجه روسیه نوشت که انتقال چنین پیامی به ایران غیر حرفه‌ای است.

هفته گذشته پنج عضو ثابت شورای امنیت سازمان ملل و آلمان با پیشنهاد حکومت ایران برای برگزاری دور جدیدی از مذاکرات موافقت کردند. گرچه هنوز زمان و محل دقیق مذاکرات مشخص نیست.

الکساندر لوکاشویچ، سخنگوی وزارت امورخارجه روسیه درباره گزارش این روزنامه روسی می‌گوید که او نمی‌تواند اطلاعات منتشر شده را تایید و یا تکذیب کند.

مارک تونر، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا نیز در واکنش به این گزارش گفت: «ما در مورد مذاکرات دیپلماتیک خصوصی‌مان اظهارنظر نمی‌کنیم اما همچنان باور داریم که تا زمانی که ایران برای پاسخ دادن به نگرانی‌های بین‌المللی جدی باشد، می‌توان به راه حل دیپلماتیک امیدوار بود.»

«حمله به ایران قطعی است»

گرچه روزنامه کامرسانت به جزییات واکنش نظامی ایالات متحده آمریکا در صورت شکست راه حل‌های دیپلماتیک اشاره نکرده است اما به نقل از دیپلمات‌های روسی در سازمان ملل می‌نویسد: «مسئله این نیست که آیا اسرائیل به ایران حمله خواهد کرد و یا نه، موضوع تنها زمان این حمله است.»

این گزارش تصریح می‌کند که باراک اوباما در موقعیت دشواری قرار دارد تا از جنگ با ایران حمایت کند و یا پشتیبانی یک لابی قدرتمند هوادار اسرائیل را از دست بدهد.

در ماه‌های اخیر گمانه‌زنی‌ها در مورد احتمال حمله اسرائیل به ایران حتی بدون همراهی ایالات متحده آمریکا برای ضربه زدن به تاسیسات هسته‌ای این کشور افزایش یافته است.

لئون پانتا، وزیر دفاع آمریکا نیز گفته است که در صورت شکست تلاش‌های دیپلماتیک این احتمال وجود دارد که گزینه نظامی در دستور کار قرار گیرد.

اوباما: پنجره دیپلماسی تنگ‌تر می‌شود

در همین حال روز چهارشنبه ۱۴ مارس (۲۴ اسفند) باراک اوباما، رییس جمهور ایالات متحده آمریکا کنفرانس خبری مشترک با دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا، به ایران هشدار داد که امید‌ها برای یافتن راه حل دیپلماتیک درباره برنامه هسته‌ای این کشور در حال کاهش است.

آقای اوباما که در کاخ سفید به همراه دیوید کامرون سخن می‌گفت، تصریح کرد: «ما همه تلاش خود را برای حل این موضوع به کار خواهیم بست اما این سوی دیگر ماجرا است که باید شرایط را درک کند و متوجه باشد که پنجره حل دیپلماتیک این مساله هر روز بسته‌تر می‌شود.»

رییس جمهور آمریکا با اشاره به سیاست "وقت کشی و پرگویی" ایران در مذاکرات پیشین افزود: «ایران باید برای پرهیز از شرایط وخیم‌تر آینده، از مذاکره با گروه ۵+۱ استفاد کند. گرچه تضمینی وجود ندارد که ایران از دری که برایش گشوده شده وارد شود.»

غرب نسبت به اهداف نظامی برنامه هسته‌ای ایران مشکوک است و این کشور را به تلاش برای دستیابی به سلاح هسته‌ای متهم می‌کند، اما حکومت ایران با رد این اتهامات می‌گوید که این برنامه اهداف غیر نظامی دارد.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.