شنبه ۲ شهريور ۱۳۹۸ - Saturday 24 August 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

کره شمالی غنی‌سازی اورانیوم را متوقف کرد

آمریکا می‌گوید کره شمالی موافقت کرده است که غنی‌سازی اورانیوم در این کشور را به حال تعلیق دربیاورد. وزارت خارجه آمریکا همچنین از موافقت کره شمالی در به تعلیق در آوردن آزمایش های هسته‌ای و موشکی این کشور خبر داده است. آمریکا موافقت کرده تا در مقابل به تعلیق افتادن برنامه هسته ای کره شمالی به این کشور کمک غذایی بکند.

iran-emrooz.net | Wed, 29.02.2012, 17:58
در ازای توقف غنی‌سازی اورانیوم آمریکا ۲۴۰ هزار تن مواد غذایی به کره شمالی می‌دهد.

آمریکا می گوید کره شمالی موافقت کرده است که غنی سازی اورانیوم در این کشور را به حال تعلیق دربیاورد.

وزارت خارجه آمریکا همچنین از موافقت کره شمالی در به تعلیق در آوردن آزمایش های هسته‌ای و موشکی این کشور خبر داده است.

پیشتر یک فرمانده ارشد ارتش آمریکا گفته بود از این پس اگر کره شمالی می خواهد از آمریکا کمک غذایی دریافت کند باید برنامه هسته ای اش را کنار بگذارد.

به گفته وزارت خارجه آمریکا، کره شمالی همچنین مواففت کرده تا بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی بر روند به تعلیق در آمدن فعالیت های هسته ای این کشور نظارت داشته باشد.

ویکتوریا نولند، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که در مقابل این کشور هم جزئیات طرح کمک غذایی دویست و چهل هزار تنی به کره شمالی را نهایی کرده است.

فعالیت های هسته ای کره شمالی، شامل آزمایش های هسته ای، آزمایش های موشکی دوربرد و فعالیت های غنی سازی در تاسیسات هسته ای یونگ‌بیون می‌شود.

این موافقت پس از گفتگوهای هفته گذشته مقامات آمریکا و کره شمالی در پکن، پایتخت چین، حاصل شده است.

فعالیت های هسته ای کره شمالی با فراز و نشیب های زیادی همراه بوده است.

در سال ۲۰۰۳ میلادی و در پی تصمیم کره شمالی به ازسرگیری برنامه های هسته ای این کشور و اخراج بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی مذاکرات شش جانبه به منظور یافتن راه حلی برای این بحران آغاز شد.

در مذاکرات شش جانبه نمایندگانی از کره جنوبی، چین ، آمریکا، ژاپن، روسیه و کره شمالی حضور داشتند.

هر چند کره شمالی در فوریه سال ۲۰۰۶ با توقف فعالیت های هسته ای خود در برابر دریافت کمک های خارجی موافقت کرد، اما بار دیگر در سال ۲۰۰۸ میلادی در اعتراض به خودداری آمریکا در مورد حذف فوری نام کره شمالی از فهرست کشورهای حامی تروریست برنامه برچیدن تاسیسات اتمی خود را به حال تعلیق در آورد.

وزارت خارجه کره شمالی در آن زمان با انتشار بیانیه ای اعلام کرد در نظر دارد برنامه تولید پولوتونیوم را از سر بگیرد.

براساس توافق به دست آمده در مذاکرات شش جانبه پکن برای حل بحران هسته ای کره شمالی ، قرار بود این کشور در ازای توقف برنامه های هسته ای خود امتیازاتی را از جامعه بین المللی به خصوص آمریکا دریافت کند.

از جمله این امتیازات حذف نام کره شمالی از فهرست کشورهای حامی تروریسم و کمک های اقتصادی بود.

ارسال ۲۴۰هزار تن مواد غذایی

هفته گذشته برای اولین بار پس از مرگ کیم جونگ ایل، آمریکا و کره شمالی مذاکرات هسته‌ای را از سر گرفتند. در اعلامیه وزارت خارجه آمریکا آمده است در ازای توقف غنی‌سازی اورانیوم، آزمایش‌های اتمی و آزمایش موشک‌های دوربرد از سوی کره شمالی، امریکا ۲۴۰ هزار تن مواد غذایی به کره شمالی ارسال می‌کند.

پیشتر دولت آمریکا اعلام کرده بود که ارسال کمک‌های غذایی به کره شمالی را به اقدام‌های سیاسی مشروط خواهد کرد. شروط آمریکا عبرات بودند از: از سرگیری ارسال مواد آغاز گفت‌وگوها بر سر توقف برنامه اتمی، آزمایش موشکی و نیز موافقت کره با بازرسی تاسیسات اتمی یونگ‌بیون.


منابع: بی بی سی، اشپیگل آنلاین

Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.