پنجشنبه ۵ ارديبهشت ۱۳۹۸ - Thursday 25 April 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

دانشجویان زندانی را آزاد کنید!

بیانیه «شورای دفاع از حق تحصیل»: شانزدهم آذر ۱۳۹۰ فرا می‌رسد، در شرایطی که همچنان گروه بزرگی از بهترین دانشجویان ایران امکان پاسداشت روز دانشجو را در دانشگاه‌های خود ندارند چرا که یا در گوشه یک زندان هستند یا بار ستاره‌های محرومیت از تحصیل را بر دوش دارند. حال دیگر جرم این دانشجویان را همه می‌دانند: مطالبۀ مُصرانۀ حقوق قانونیشان.

iran-emrooz.net | Wed, 07.12.2011, 0:09


«شورای دفاع از حق تحصیل» همزمان با روز دانشجو با بیانیه‌ای خواستار آزادی همه دانشجویان زندانی شد.

به گزارش دانشجونیوز در بخشی از این بیانیه با اشاره به محدودیتهای موجود در محیطهای علمی آمده است: در این شرایط تأسف­‌بار دانشجویان به زندان می‌روند یا از تحصیل محروم می‌شوند، افراد وابسته به حاکمیت، همانان که به جای نردبان علم از دیوار سفارتخانه‌ها بالا می‌‌روند، به سادگی وارد دانشگاه ها می‌شوند، استادان مستقل خانه‌نشین می‌شوند و کلاس‌های درس تفکیک جنسیتی می‌شود و عده‌ای با منطق زور حرف از اسلامی کردن علوم می‌زنند، در شرایطی که زوال تدریجی سازمان دروغ و ریا به نهایت منطقی‌اش نزدیک و نزدیکتر می‌‌شود.

متن این بیانه به شرح زیر است:

شانزدهم آذر ۱۳۹۰ فرا می‌رسد، در شرایطی که همچنان گروه بزرگی از بهترین دانشجویان ایران امکان پاسداشت روز دانشجو را در دانشگاه‌های خود ندارند چرا که یا در گوشه یک زندان هستند یا بار ستاره‌های محرومیت از تحصیل را بر دوش دارند. حال دیگر جرم این دانشجویان را همه می‌دانند: مطالبۀ مُصرانۀ حقوق قانونیشان. در مقابل، حاکمیت که مطابق اخلاق، شرع و قوانین داخلی و بین المللی موظف به رعایت و تامین این حقوق است، نه تنها اقدامی در تأمین آنها نکرده که همچنان به سرکوب و مجازات دانشجویان حق طلب ادامه داده است.

امروز در ایران هزاران دانشجو به طرق مختلف و تنها به خاطر آزاداندیشی و فعالیتهای سیاسی یا صنفی مسالمت آمیز خود و یا اعتقاد به مرامی که پسند حاکمان نیست، از تحصیل محرومند. چنین تضییع حقی تنها با عبارت "آپارتاید آموزشی" قابل بیان است. در حالی که بر اساس بند سوم از اصل سه قانون اساسی، دولت جمهوری اسلامی ایران موظف به تسهیل و تعمیم آموزش عالی است. همچنین در بندهای دیگری از همین اصل دولت موظف به "رفع تبعیضات ناروا و ایجاد امکانات عادلانه برای همه، در تمام زمینه‏ های مادی و معنوی" و "تأمین حقوق همه جانبه افراد از زن و مرد و ایجاد امنیت قضایی عادلانه برای همه و تساوی عموم در برابر قانون" شده است. محروم و زندانی کردن دانشجویان در تقابل با دیگر اصول قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران مانند اصول ۱۹، ۲۰، ۲۲، ۲۳، ۳۰، ۳۶، ۳۷ و همچنین کنوانسیون ها، مقررات و تعهدهای بین‌المللی است که دولت ایران به آن پیوسته و همانند قوانین داخلی ملزم به اجرای آن میباشد.

با این‌همه نه تنها حاکمیت امکان تحصیلات عالی را امتیازی برای موافقان خود می‌داند که همچنان و در کمال تعجب محروم کردن فله‌ای دانشجویان را انکار می‌کند و در آخرین اقدامات برای پنهان کردن این ظلم آشکار اقدام به دستکاری کارنامه دانشجویان نموده است.

در سال جاری بیشتر از سالهای گذشته دخالت غیر قانونی نیروهای امنیتی در اعلام نتایج آزمون کارشناسی ارشد مشهود بود تا جایی که پیش از اعلام رسمی نتایج، عده ای از داوطلبان احضار و ضمن گرفتن تعهدات اجباری خلاف قانون، رتبه آنها به ایشان گفته شد و بسیاری دیگر موفق به دریافت کارنامه اولیه و انتخاب رشته نشدند. کمیته‌های انضباطی نیز همچنان نقش ماشین صدور حکمهای تعلیق از تحصیل به صورت حضوری یا غیابی، اجرا می‌کنند و در تمام موارد فوق امکان پیگیری حقوقی برای دانشجویان مسدود و غیر ممکن می‌شود.

هم اکنون ضیا نبوی، مجید دری، مهدیه گلرو و همسرش وحید لعلی پور و پیمان عارف از اعضای شورای دفاع از حق تحصیل و چندین دانشجو محروم از تحصیل و ستاره دار دیگر در زندان های مختلف ایران، به جرم حق خواهی و مطالبه حق اولیه تحصیل و حمایت از جنبش سبز مردم ایران زندانی می‌باشند.

سعید جلالی‌فر، اشكان ذهابیان، مجید توكی، عماد بهاور، علیرضا خوشبخت، زهرا جانی پور، زهرا توحیدی، سمیه رشیدی، حجت عربی، افتخار برزگریان، مهسا جزینی، شیوا نظر آهاری، كوهیار گودرزی، نوید خانجانی، اسماعیل سلمانپور، علی نظری، علی تقی پور، ایمان صدیقی، حسین قابل، محسن برزگر، سارا خادمی، احسان قشقایی، وحید عابدینی، مهدی عربشاهی، مرتضی سمیاری، علی عجمی، مهدی گیلانی، فرزانه نجار نژاد، حسین احمد نژاد، علی پرویز، فرشاد عزیزی، مهدی خدایی، سلمان سیما، امین ریاحی، علی اكبر محمد زاده، صدرا میردامادی، علی قلی زاده، عادل طائی نیا، علی رزاقی بهار، سید علی صابری، بهزاد پروین، علی سپندار، علیرضا كیانی، آرش صادقی و... از دیگر دانشجویان محروم از تحصیل، ستاره دار یا اعضای شورای دفاع از حق تحصیل می‌باشند که در روزهای پس از كودتای انتخاباتی سال ۸۸ بازداشت و بعضا به احكام طویل المدت حبس محكوم شدند. برخی از این دانشجویان محروم از حق تحصیل همچون سعید جلالی‌فر، مجید توكلی، عماد بهاور، کوهیارگودرزی، آرش صادقی، علی اكبر محمد زاده، علی رزاقی بهار وعلی عجمی همچنان در زندان به سر می‌برند.

در این شرایط تأسف‌بار که دانشجویان به زندان میروند یا از تحصیل محروم می‌شوند، افراد وابسته به حاکمیت، همانان که به جای نردبان علم از دیوار سفارتخانه ها بالا میروند، به سادگی وارد دانشگاه ها می‌شوند، استادان مستقل خانه نشین می‌شوند و کلاسهای درس تفکیک جنسیتی میشود و عدهای با منطق زور حرف از اسلامی کردن علوم میزنند، در شرایطی که زوال تدریجی سازمان دروغ و ریا به نهایت منطقی‌اش نزدیک و نزدیکتر می‌شود، شورای دفاع از حق تحصیل به نمایندگی از دانشجویان ستاره دار و محروم از تحصیل ایران، از مقامات مسئول می‌خواهد که:

* دانشجویان زندانی را آزاد کنید، آنان بیگناهاند و این را همه می‌دانند.

* به محروم کردن فرزندان وطن از تحصیل پایان دهید و امکان بازگشت همه دانشجویان ستاره دار و محروم از تحصیل به دانشگاه ها را فراهم کنید.

* استقلال علم و نهاد آموزش آن یعنی دانشگاه را از دولت، دین، سیاست و نهادهای آنها بپذیرید و به آزادی‌های آکادمیک و استقلال دانشگاه احترام بگذارید.

شورا همچنین از ایرانیان و آزادی خواهان در داخل و خارج از کشور می‌خواهد دانشجویان محروم از تحصیل و به ویژه آنان را که در این روزها زندانی‌اند را فراموش نکنند. به ویژه از ضیا نبوی یاد می‌کنیم که سالگرد تولدش آخرین روز پاییز است؛ دانشجویی که همه هم و غماش پایان دادن به پاییز دانشگاهها بود. همچنین شورا از همه دوستان و همراهان ضیا می‌خواهد تا با تلاش هرچه بیشتر در سالگرد میلاد او به بلندتر شدن پیام انسانی او یاری برسانند.

شورای دفاع از حق تحصیل - ۱۶ آذر ۱۳۹۰
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.