سه شنبه ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۸ - Tuesday 21 May 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

اعراب یک ماه دیگر تنگه هرمز را دور می‌زنند‌

چهار منبع در صنایع نفت امارات به رویترز گفته‌اند که خط لوله‌ای که نفت را از راه زمین و بدون نیاز به تنگه هرمز، منتقل می کند از ماه آینده میلادی وارد مدار فعالیت می‌شود. این خط لوله موسوم به "خط لوله ابوظبی" به طول ۴۸۰ کیلومتر و با ظرفیت انتقال دو و نیم میلیون بشکه نفت خام در روز ، تنگه هرمز را از طریق زمینی دور می زند. با راه اندازی این خط لوله، انتقال نفت خام از خلیج فارس بدون نیاز به عبور از تنگه هرمز، امکان پذیر می‌شود.

iran-emrooz.net | Tue, 22.11.2011, 6:00

خط لوله نفتی که تنگه هرمز را دور می زند در ماه آینده میلادی، آغاز به کار می کند.

به گزارش عصر ایران، چهار منبع در صنایع نفت امارات به رویترز گفته‌اند که خط لوله‌ای که نفت را از راه زمین و بدون نیاز به تنگه هرمز، منتقل می کند از ماه آینده میلادی وارد مدار فعالیت می شود.

این خط لوله موسوم به "خط لوله ابوظبی" به طول ۴۸۰ کیلومتر و با ظرفیت انتقال دو و نیم میلیون بشکه نفت خام در روز ، تنگه هرمز را از طریق زمینی دور می زند.

خط لوله ابوظبی باعث افزایش صادرات نفت خام امارات از بندر فجیره امارات در ساحل دریای عمان می‌شود.

با راه اندازی این خط لوله، انتقال نفت خام از خلیج فارس بدون نیاز به عبور از تنگه هرمز، امکان پذیر می‌شود.

این خط لوله میدان های نفتی "حبشان" در اختیار شرکت ملی نفت ابوظبی (ادنوک) در خلیج فارس را به بندر فجیره امارات در ساحل دریای عمان وصل می کند.

کارفرمای ساخت این خط لوله شرکت سرمایه گذاری نفتی بین‌المللی (ایپیک) مستقر در ابوظبی و پیمانکار آن، شرکت طراحی و مهندسی نفت چین است.

امارات با تولید روزانه دو و نیم میلیون بشکه نفت خام از جمله اعضای مهم سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) به شمار می رود. ۹۰ درصد از نفت امارات در منطقه ابوظبی تولید می شود.

یک منبع آگاه در این باره گفت: ورود نفت خام به خط لوله ابوظبی در اواخر ماه دسامبر 2011 صورت می گیرد. در ابتدا روزانه از این خط لوله ، یک میلیون بشکه نفت خام منتقل می شود تا به تدریج این میزان به دو میلیون بشکه در روز افزایش یابد.

وی افزود: به دلیل افزایش گمانه زنی ها درباره حمله نظامی به ایران، برای راه اندازی سریع این خط لوله تلاش بیشتری صورت می گیرد.

منبع دوم در صنعت نفت امارات در شهر دبی هم گفت: ساخت خط لوله به پایان رسیده و هم اکنون اقدامات مربوط به راه اندازی و انتقال نفت به آن در حال انجام است.

دو منبع دیگر هم چارچوب زمانی گفته شده را تایید اما همگی از اظهار هویت خود خودداری کردند.

به صورت مقدماتی، راه اندازی این خط لوله توسط شرکت دولتی عملیات نفت زمینی ابوظبی (ادکو) صورت می گیرد.

شرکت ملی نفت ابوظبی (ادنوک)، ۶۰ درصد از سهام شرکت ادکو را در اختیار دارد و بقیه سهامداران آن را شرکت های بی پی انگلیس، رویال داچ شل (هلندی - انگلیسی)، توتال فرانسه، اکسون موبیل آمریکا و بارتکس تشکیل می دهند.

تنگه هرمز

تنگه هرمز مهمترین آبراه جابه جایی نفت در جهان به شمار می رود.

براساس آمار اداره اطلاعات انرژی آمریکا در سال ۲۰۰۹، به طور میانگین روزانه ۱۵ و نیم میلیون بشکه نفت خام از تنگه هرمز عبور کرده است. این میزان معادل یک سوم نفت جابه جا شده از طریق دریا در جهان است.

اکثر نفت صادراتی ایران، قطر، عربستان سعودی، کویت، عراق و همچنین کل صادرات گاز طبیعی مایع شده (ال ان جی) قطر از طریق تنگه هرمز به بازارهای جهانی صادر می شود. قطر بزرگترین صادرکننده ال ان جی جهان است.

ایران بارها تهدید کرده است در صورتی که مورد حمله نظامی قرار بگیرد، بستن تنگه هرمز را به عنوان یک گزینه در اختیار دارد.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.