شنبه ۴ خرداد ۱۳۹۸ - Saturday 25 May 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

آمريکا تحريم بانک مرکزی ايران را بررسی می‌کند

ديويد کوهن، معاون وزير خزانه داری آمريکا روز پنجشنبه گفت که بررسی تحريم های بيشتر ايران از جمله تحريم بانک مرکزی در دستور کار قرار گرفته و در حال بررسی است. به گفته ديويد کوهن، تحريم های جديد، امور تجاری ايران به سمت انزوای بيشتری خواهد رفت.

iran-emrooz.net | Fri, 14.10.2011, 6:35


رادیو فردا: ديويد کوهن، معاون وزير خزانه داری آمريکا روز پنجشنبه گفت که بررسی تحريم های بيشتر ايران از جمله تحريم بانک مرکزی در دستور کار قرار گرفته و در حال بررسی است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، ديويد کوهن، معاون وزير خزانه داری آمريکا در امور مبارزه با تروريسم مالی گفت که با تحريم های جديد، امور تجاری ايران به سمت انزوای بيشتری خواهد رفت.

آقای کوهن به کميته بانکی و مالی سنای آمريکا گفت: «پيشرفت هايی در اين راه به دست آورده ايم اما هنوز خيلی مانده که بتوانيم تمامی تحريم هايی که عليه ايران وضع شده را به طور کامل به اجرا درآورده و نگذاريم (تهران) راهی برای دور زدن تحريم ها پيدا کند.»

وی افزود: «به همين دليل و برای تاثير گسترده تر و مهم تر، در حال حاضر روی بانک مرکزی و تحريم های موثر بر اين بانک متمرکز کرده ايم.»

آقای کوهن گفت: «هرچند تمامی بخش های مالی و تجاری آمريکايی از هرگونه معامله با تمامی بانک های ايرانی منع شده اند، اما تحريم های بيشتر آمريکا عليه بانک مرکزی ايران حمايت گسترده و بيشتری پيدا کرده و با منزوی کردن بانک مرکزی، تاثير گسترده و قدرتمندی را شاهد خواهيم بود.»

وی با استناد به نامه تيموتی گايتنر، وزير خزانه داری آمريکا در ماه اوت، سه ماه پيش، گفت: «تمامی ابزار فشار اقتصادی بيشتر بر روی ايران از جمله تحريم بانک مرکزی جمهوری اسلامی ايران در حال بررسی است.»

حضور ديويد کوهن در سنا در حالی است که آمريکا از نقشه برملاشده ای برای ترور سفير عربستان در واشينگتن خبر داده که دو ايرانی متهم اصلی آن هستند. هيلاری کلينتون، وزير خارجه آمريکا پيشتر گفته بود اين کار را بدون پاسخ نخواهد گذاشت.

مقام های آمريکا روز سه شنبه دو ايرانی را به تلاش برای حمله به سفارتخانه های عربستان سعودی و اسرائيل در واشينگتن و همچنين ترور عادل الجبير، سفير عربستان سعودی در آمريکا متهم کردند.

اين دو ايرانی، «منصور ارباب سيار»، ۵۶ ساله، و «غلام شکوری» معرفی شده اند. منصور ارباب سيار دارای تابعيت ايرانی - آمريکايی است و هم اکنون در بازداشت به سر می برد، ولی غلام شکوری فراری است و گفته می شود که وابسته به نيروی قدس سپاه پاسداران است.

همچنين روز چهارشنبه آمريکا اعلام کرد شرکت هواپيمايی ماهان، ماهان اير به دليل دادن سرويس های انتقالی به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فهرست تحريم های آمريکا قرار گرفته است.

ديويد کوهن، معاون وزير خزانه داری آمريکا همچنين گفت: «اقدامات قبلی که ما انجام داديم در حال حاضر جواب داده است. در يک سال گذشته درصد بانک هايی که حاضر به معامله با ايران هستند به شکل قابل توجهی پايين آمده و همين باعث شده صادرات و واردات ايران به دليل مشکلات انتقال مالی با صدمه جدی روبرو شود.»

وی همچنين تخمين زد با توجه به افزايش تحريم ها ايران در سال ۲۰۱۶، پنج سال آينده، با از دست دادن ۱۴ ميليارد دلار در سال از محل فروش نفت خام خود روبرو خواهد شد.

اتحاديه اروپا هم روز دوشنبه اين هفته، ۲۹ مقام ديگر جمهوری اسلامی ايران،از جمله وزيران اطلاعات، فرهنگ و ارشاد اسلامی و دادگستری را،به دليل نقض حقوق بشر، به فهرست جديد تحريم های خود اضافه کرد.

منابع ديپلمات اروپايی اعلام کردند: «تمامی حلقه افرادی که به اشکال مختلف در ايران در سرکوب و نقض حقوق بشر دست دارند، در اين تحريم‌ها آمده‌اند و از آنجايی که استانداران، بازوهای اجرايی دولت هستند و دادستان‌ها و مسئولان زندان هم در اين امر دست دارند، همه آنها در اين فهرست تحريم‌ها به همراه سه وزير ياد شده قرار گرفته‌اند.»


آمریکا: در مورد توطئه ترور سفیر عربستان با ایران تماس مستقیم داشته‌ایم


ایالات متحده می‌گوید بر سر ماجرای «توطئه ترور» سفیر عربستان سعودی در آمریکا، واشینگتن با تهران در تماس مستقیم بوده است.

ویکتوریا نولند، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، روز پنجشنبه در کنفرانس خبری خود به اتهامات مطرح شده علیه ایران نیز پرداخت و گفت ممکن است برخی کشورها طرح ترور سفیر سعودی را یک داستان بدانند، اما به گفته او با مرور گذشته، چنین کاری از دست ایران برمی‌آید.

ایالات متحده، ایران را متهم کرده که دو شهروندش به نام‌های منصور ارباب سیار و غلام شکوری قصد داشته‌اند از طریق به خدمت گرفتن قاچاقچیان مکزیکی، عادل الجبير سفیر عربستان در واشینگتن را ترور کنند.

اتهامی که تهران آن را به شدت رد کرده و آن را ساخته و پرداخته آمریکا دانسته است.

ویکتوریا نولند، سخنگوی وزرات خارجه آمریکا، روز پنجشنبه به خبرنگاران گفت: «ما تماس مستقیم با ایران داشته‌ایم. من جزئیات بیشتری از این در اختیار شما قرار نمی‌دهم اما تنها به این اکتفا می‌کنم که ما درباره این موضوع با ایران تماس مستقیم داشته‌ایم.»

در همین زمینه، یک مقام آمریکایی به شبکه خبری «سی ان ان» گفته است، چنین تماسی روز چهارشنبه و به ابتکار آمریکا صورت گرفته است.

به گزارش «سی ان ان » دو مقام وزارت امور خارجه آمریکا نیز گفته اند که سوزان رایس، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد، با محمد خزایی، سفیر ایران در سامان ملل متحد در خصوص این موضوع دیدار کرده اند.

طبق این گزارش، مقام های ایرانی از تایید این گزارش خودداری کرده اند.

اهمیت جزییات طرح

ویکتوریا نولند در بخش دیگری از کنفرانس خبری خود گفت: «وقتی به جزییات نگاه می‌کنید به نظر می‌آید که بخشی از یک فیلم است و این همیشه نخستین واکنش است.»

سخنگوی وزارت خارجه افزود: «وقتی این اقدام برای برخی از مقام‌های بلندپایه دولت بیان شد این نخستین واکنش بود. اما وقتی جزییات بیشتری می‌دهیم و می‌گوییم کی و چگونه به این اطلاعات رسیدیم، این موضوع اعتبار پیدا می‌کند.»

در کیفرخواستی که علیه منصور ارباب سیار ایرانی تبعه آمریکا و غلام شکوری (منتسب به سپاه قدس) آمده، این دو قصد داشته‌اند از طریق باند‌های مواد مخدر مکزیک سفیر عربستان در واشینگتن را ترور کنند.

در این کیفرخواست همچنین آمده، وقتی منصور ارباب سیار دستگیر شده، مستقیما از طریق «تلفن» با غلام شکوری در ایران تماس داشته و درباره خرید شورولت و رفتن به مکزیک برای تماس با قاچاقچیان مکزیکی و انتقال پول صحبت می‌کرده است.

در این کیفرخواست همچنین آمده است مبلغ ۱۰۰ هزار دلار مستقیم به عنوان پیش پرداخت به بانک‌های آمریکایی ریخته شده است.

برخی رسانه‌ها و برخی مقام‌های امنیتی و سیاسی سابق آمریکا، عمدتا در دو محور، پرسش‌هایی را درباره این اتهام مطرح کرده‌اند.

محور نخست، به «ناشیانه» بودن طرح (برای نمونه انتقال ۱۰۰هزار دلار به بانک آمریکایی و تماس با باندمواد مخدر مکزیکی) برمی‌گردد.

محور دیگر پرسش‌ها به هزینه و فایده و ابعاد استراتژیک چنین طرحی برای ایران است؛ این تحلیلگران می‌گویند با توجه به اینکه این ترور در خاک آمریکاست می‌تواند به مثابه جنگ با ایالات متحده به حساب آید و به حمله ویرانگر آمریکا به ایران بینجامد.

ویکتوریا نولند سخنگوی وزرات خارجه آمریکا، در ادامه کنفرانس خبری خود گفت: «بدون تعارف، ایران کشوری است که سابقه‌ای کاملا طولانی نه تنها در فعالیت تروریستی، بلکه در اقدامات عجیب دارد. و من از این رو فکر می‌کنم وقتی ما این (طرح) را با موارد گذشته در مقایسه می‌کنیم، کشورها چه بسا آن را یک داستان بدانند، اما همین کشورها از این تعجب نمی‌کنند که از ایران برمی‌آید دست به چنین کاری بزند.»

هنگامی که درکنفرانس خبری از ویکتوریا نولند پرسیده شد، آیا این ماجرا می‌تواند بازتاب اختلاف محمود احمدی‌نژاد و آیت‌الله خامنه‌ای باشد، وی گفت: «ما قطعا معتقدیم که رژیم ایران زیر فشار است. ما به طور قطع بر این باوریم که مناقشات داخلی در جریان است؛ اما اینکه این (طرح ) بازتاب این تنش‌ها است من نمی‌توانم در این باره سخن بگویم اما به طور قطع به نظر می‌رسد درجه‌ای از استیصال در این مورد دخیل باشد.»

‌در همین روز باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا گفت اگر ما مدارک قانع‌کننده در این پرونده نداشتیم آن را علنی نمی‌کردیم.

رئیس جمهور آمریکا همچنین تصریح کرد واشینگتن در برابر ایران هیچ گزینه‌ای را کنار نخواهد گذاشت.

از سوی دیگر ‌آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، روز پنجشنبه بدون اشاره مستقیم به اتهام مطرح شده گفت: «تكرار شیوه‌های ابلهانه و بی‌خاصیت سیاستگذاران درمانده و پریشان غربی برای ایران‌هراسی، باز هم نتیجه نخواهد داشت و بار دیگر طعم تلخ شكست را خواهندچشید.»

در تهران سفیر عربستان سعودی با معاون وزیر خارجه دیدار کرد و امیر قطر هم فرستاده ویژه خود را نزد محمود احمد‌ی‌نژاد فرستاد تا پیام خود را به ایران برساند. جزییات این پیام منتشر نشده است.

وزارت خزانه‌داری آمریکا در همین روز گفت تحریم بانک مرکزی را مد نظر قرار دارد.

وزیر خارجه عربستان سعودی هم که در اتریش به سر می‌برد گفته است کشورش «پاسخی حساب‌شده‌» به ایران خواهد داد.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.