چهارشنبه ۲۶ تير ۱۳۹۸ - Wednesday 17 July 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

ایران به تلاش برای ترور سفیر عربستان متهم شد

آمریکا اعلام کرده که طرح نیروی قدس سپاه پاسداران ایران برای ترور عادل الجبیر، سفیر عربستان سعودی در واشنگتن را خنثی کرده است. در این رابطه، یک شهروند ایرانی تبار ایالات متحد دستگیر شده است. نام متهم منصور ارباب سیار، ۵۶ ساله، اعلام شده که به گفته آقای هولدر، با نیروی قدس سپاه پاسداران در ارتباط بوده است.

iran-emrooz.net | Tue, 11.10.2011, 20:17

بی بی سی: آمریکا اعلام کرده که طرح نیروی قدس سپاه پاسداران ایران برای ترور عادل الجبیر، سفیر عربستان سعودی در واشنگتن را خنثی کرده است. در این رابطه، یک شهروند ایرانی تبار ایالات متحد دستگیر شده است.

اریک هولدر، وزیر دادگستری ایالات متحده، اعلام کرده که یک ایرانی آمریکایی به اتهام تلاش برای ترور عادل الجبیر، سفیر عربستان سعودی در واشنگتن، دستگیر شده است.

نام متهم منصور ارباب سیار، ۵۶ ساله، اعلام شده که به گفته آقای هولدر، با نیروی قدس سپاه پاسداران در ارتباط بوده است.

این خبر سه شنبه (۱۱ اکتبر) در یک کنفرانس خبری که رابرت مولر، رئیس پلیس فدرال (اف بی آی) در آن حضور داشت اعلام شد.

مقام های آمریکایی علیه یک نفر دیگر به نام غلام شکوری نیز کیفرخواست صادر کرده اند که در ایران زندگی می کند و به باور آنها از مقام های نیروی قدس سپاه پاسداران است.

اریک هولدر گفت آمریکا در این رابطه دولت ایران را مسوول می داند. ایران همه این موارد را رد کرده و گفته آنها کذب محض هستند.

کلینتون: پیامی قوی به ایران می‌فرستیم

از سوی دیگر امروز هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا، در یک کنفرانس خبری کوتاه ظاهر شد. او بازداشت آقای ارباب‌سیار را موفقیتی بزرگ توصیف کرد و به ایران هشدار داد که "منزوی‌تر خواهده شد."

خانم کلینتون گفت: "ما با همپیمانانمان در سراسر دنیا وارد گفتگو می‌شویم که چطور می‌توانیم پیامی قوی به ایران بفرستیم که این گونه حرکات که تخطی از معیارهای بین‌المللی است را پایان دهد."

وزیرخارجه آمریکا در ادامه گفت که کشورش به دنبال راه‌هایی می‌گردد که به گفته او با آن بتوان ایران را "منزوی‌تر کرد".

واکنش ایران

رامین مهمان پرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، اتهامات مقام های آمریکایی را عاری از هرگونه صحت دانست و قویا تکذیب کرده است.

خبرگزاری فارس به نقل از وی گزارش می دهد: "این گونه رفتارهای نخ نما که مبتنی بر سیاست های خصمانه و دیرینه محور آمریکایی - صهیونیستی می باشد نمایش مضحکی به شمار می رود که در راستای سناریوسازی های خاص و با اهداف تفرقه افکنانه از سوی دشمنان اسلام و منطقه تعقیب می شود."

در پی اعلام این خبر، وزارت خزانه داری آمریکا طی بیانیه ای اعلام کرد که قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس را بار دیگر تحریم می کند.

آمریکا همچنین حامد عبداللهی، عبدالرضا شهلایی و علی غلام شکوری، را در کنار منصور ارباب سیار و غلام شکوری، به اتهام عضویت در نیروی قدس سپاه و دخالت در این عملیات تحریم کرد.

آمریکا می گوید که منصور ارباب سیار، ساکن ایالت تگزاس، در مکزیک با فردی که گمان می کرد یکی از اعضای کارتل زتاس است تماس گرفته و وعده پرداخت یک و نیم میلیون دلار برای اجرای این طرح ترور را داده بود.

به گفته وزیر دادگستری آمریکا، متهم برنامه ترور سفیر عربستان سعودی در یک بمبگذاری و سپس بمبگذاری در سفارت های اسرائیل و عربستان سعودی را دنبال می کرد.

بنا بر کیفرخواست صادر شده، غلام شکوری حدود ۱۰۰ هزار دلار به عنوان "پیش پرداخت" ارسال کرده بود.

آمریکا می گوید که عملیات پلیس فدرال (اف بی آی) در ماه مه آغاز شد و ماموران مخفی اف بی آی دو بار در شهر مرزی رینوسا در مکزیک با متهم اصلی دیدار کرده بودند.

به گفته مقام های آمریکایی، منصور ارباب سیار در روز ۲۸ سپتامبر از راه آلمان ایران را به قصد مکزیک ترک کرد اما از ورود وی به مکزیک جلوگیری و به آمریکا فرستاده و در فرودگاه جان اف کندی نیویورک دستگیر شد.

جمهوری اسلامی از سال ۱۹۸۴ میلادی در فهرست دولت های حامی تروریسم وزارت امور خارجه آمریکا قرار داشته است.

ایران اتهام حمایت از گروه های تروریستی را بی اساس می داند.

اریک هولدر گفت که آمریکا درباره این ماجرا به تمام کشورهای دوست و متحد خود اطلاع رسانی خواهد کرد.

نیروی قدس که شاخه برون مرزی سپاه پاسداران ایران است پیش‌تر نیز به اتهام فعالیت های تروریستی مورد تحریم آمریکا قرار گرفته بود.

دولت آمریکا نیروی قدس را متهم کرده بود که به نیروهای امنیتی سوریه برای سرکوب تظاهرکنندگان کمک مادی می کند. ایران این اتهام را بی اساس می‌داند.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.