پنجشنبه ۲۷ تير ۱۳۹۸ - Thursday 18 July 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

بیداد بیکاری در خرمشهر

یک تحصیلکرده خرمشهری: «مشکل ما جوانان خرمشهری و آبادانی این است که باید نظاره گر اشتغال بچه های سایر مناطق کشور باشیم ولی خودمان در تب بیکاری بسوزیم. من زیاد به این موضوع دقت کرده ام اغلب کسانی که بعد از پایان جنگ در بندر خرمشهر مشغول به کار شدند بومی نیستند. در پالایشگاه آبادان که به تنهایی می‌تواند استان را از بیکاری رها کند هم وضعیت همین است.»

iran-emrooz.net | Thu, 22.09.2011, 9:50


مهر: بیکاری در خرمشهر در حالی بیداد می کند که عمده اشتغال موجود در استان خوزستان در دستان نیروهای غیر بومی قرار گرفته است.

خوزستان ازجمله مناطقی است که ظرفیتهای پرشماری برای اشتغال دارد.

وجود صنایع و کارخانجات مختلف، این استان را به یکی از فرصتهای بسیار مناسبی تبدیل کرده که می تواند شرایط اشتغال را در خوزستان به شکل مطلوبی بهبود ببخشد.

این در حالیست که عمده اشتغال موجود در صنایع و کارخانجات این استان در اختیار نیروهای غیر بومی است و این امر سبب شده که بیکاری جوانان بومی در شهرهایی مانند خرمشهر بیداد کند.

عدنان جوان ۲۹ ساله خرمشهری بیکاری است که به گفته خودش لیسانس مدیریت بازرگانی از دانشگاه آزاد آبادان دارد ولی اکنون پنج سال است که بیکار در خانه نشسته هر چند در این مدت کارهای فراوانی را تجربه کرده که به شکست انجامیده است.

عدنان می گوید: لیسانس را که گرفتم با هزار امید و آرزو به خدمت سربازی رفتم و تقریبا 24 ساله بودم که خدمت سربازی را تمام کردم که ای کاش تمام نمی شد و تا حالا سرباز بودم زیرا پایان خدمت سربازی تازه آغاز بدبختی هایم بود. بعد از سربازی به همه جا سر زدم که کاری پیدا کنم و در تمامی آزمونهای استخدامی هم شرکت کردم ولی فایده نداشت.

وی افزود: حتی مدتی کنار جاده ساحلی خرمشهر سیگار فروختم.

عدنان تحصیلکرده می گوید: مشکل ما جوانان خرمشهری و آبادانی این است که باید نظاره گر اشتغال بچه های سایر مناطق کشور باشیم ولی خودمان در تب بیکاری بسوزیم. من زیاد به این موضوع دقت کرده ام اغلب کسانی که بعد از پایان جنگ در بندر خرمشهر مشغول به کار شدند بومی نیستند. در پالایشگاه آبادان که به تنهایی می تواند استان را از بیکاری رها کند هم وضعیت همین است.

وی ادامه داد: کافی است یک روز به خانه های بزرگ کنار رودخانه کارون در حدفاصل ایستگاه یک تا هفت آبادان سر بزنید تا ببینید خانه های بزرگ اکنون در اجاره کارگرانی است که از سایر شهرهای ایران در مناطق مختلف شهرهای آبادان و خرمشهر صاحب شغل هستند ولی جوانان آبادانی و خرمشهری از این موهبت بی نصیبند.

عدنان حتی این را هم گفت که وقتی منطقه آزاد اروند تاسیس شد جوانان آبادان و خرمشهر احساس کردند قرار است تحولی بزرگ برای اشتغال آنها ایجاد شود و هیولای بیکاری برای همیشه از میان جوانان این شهرها برود ولی اکنون وضعیت اشتغال بازنشسته ها در این سازمان عظیم بسیار راحت تر و آسان تر از وضعیت ماست.

عدنان حتی عقیده دارد که شاید در این وضعیت، مهمان نوازی ما جنوبیها هم یکی از مشکلات است که با آغوش باز پذیرای هر کسی از سایر شهرهای کشور می شویم و اغلب کسانی که برای کار به اینجا آمده اند با وجود گرمای طاقت فرسا و گرد و غبار علاقه دارند در این شهرها اقامت کنند.

در این خصوص نماینده مردم خرمشهر نیز با تائید این موضوع که فرصتهای شغلی به وجود آمده در شهرهای آبادان و خرمشهر و در کل خوزستان در اختیار نیروهای غیربومی قرار می گیرد، می گوید: واقعیت این است که نبض اشتغال استان در دستان غیر بومی‌ها می زند زیرا همه پیمانکاران پروژه های بزرگ استان خوزستان را غیربومیها تشکل می دهند و آنها همواره در این مدت پایه گذار حضور اقوام و آشنایان خود در شهرهای خوزستان به خصوص آبادان و خرمشهر بوده‌اند.

مصطفی مطور زاده افزود: اینکه برخیها می گویند جوانان خوزستانی دانش و تخصص کافی را ندارند و شرکتها مجبور به استخدام افراد غیربومی می شوند را قبول ندارم زیرا حتی بر فرض محال اگر قرار است متخصصی ( که در خوزستان این تخصص را نداشته باشیم) وارد شرکتی یا پروژه ای شود بی شک در کنار آن حداقل ۱۰ نفر دیگر با تخصصهای عمومی و کارگر ساده نیاز است که متاسفانه در شرایط فعلی چنین وضعیتی در استان دیده نمی شود و ورودی غیر بومی ها به استان خوزستان فوق العاده بالاست.

وی ادامه داد: خوزستان استانی است که اغلب پروژه های بزرگ و ملی در آن اجرا می شود که معمولا پیمانکاران این پروژه ها، غیربومی و دارای رتبه بندی بالا هستند اما این پیمانکاران متاسفانه در اجرای این پروژه ها تعهد قانونی و وجدانی ندارند که فرصتهای ایجاد شده اشتغال را در اختیار جوانان همان مناطق قرار دهند و علاقه دارند که از جوانان و آشنایان شهر خودشان در کار خود استفاده کنند این در حالی است که در اغلب شهرهای خوزستان نرخ بیکاری از متوسط کشوری بالاتر است.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس تصریح کرد: ورود نیروهای غیربومی به خوزستان به غیر از اینکه هزینه های اضافی فراوانی مثل تامین خوابگاه و خوراک و ایاب و ذهاب به اقتصاد ما وارد می کند با تشدید پدیده شوم بیکاری در مناطق خوزستان باعث ایجاد برخی ناهنجارهای اجتماعی و فرهنگی در شهرهای استان خوزستان شده است.

مطور زاده گفت: در این مدت نمایندگان تلاش فراوانی برای جلوگیری از ورود نیروهای غیربومی به خوزستان داشته اند که شاید حساسیت هایی در این مدت صورت گرفته ولی این مشکل همچنان پا برجاست به همین دلیل از دولت و شخص رئیس جمهور انتظار داریم به حرمت نجابت و دفاع جانانه ای که مردم خوزستان به خصوص شهرهای آبادان و خرمشهر از خاک این کشور داشته اند با این مسئله به صورت جدی و دلسوزانه برخورد شود و درهای اشتغال را به روی جوانان بیکار خوزستان گشود.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.