جمعه ۳ خرداد ۱۳۹۸ - Friday 24 May 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

مقر سرهنگ قذافی به اشغال مخالفان درآمد

به دنبال درگیری سنگین مخالفان دولت لیبی و نیروهای وفادار به سرهنگ قذافی در طرابلس، پایتخت لیبی، صدها نفر از نیروهای مخالفان وارد مقر سرهنگ قذافی شده‌اند. گزارش شده است که مخالفان آقای قذافی در داخل مجتمع باب‌العزیزیه، مقر او در طرابلس، هستند و برای ابراز شادمانی دست به تیراندازی هوایی زده‌اند. در همین حال رویترز به نقل از مخالفان قذافی گزارش داده که آنها کنترل شهر نفتی راس‌لانوف را به دست گرفته‌اند.

iran-emrooz.net | Tue, 23.08.2011, 20:16

بی بی سی: به دنبال درگیری سنگین مخالفان دولت لیبی و نیروهای وفادار به سرهنگ قذافی در طرابلس، پایتخت لیبی، صدها نفر از نیروهای مخالفان وارد مقر سرهنگ قذافی شده‌اند.

گزارش شده است که مخالفان آقای قذافی در داخل مجتمع باب‌العزیزیه، مقر او در طرابلس، هستند و برای ابراز شادمانی دست به تیراندازی هوایی زده‌اند.

تصاویر ویدیویی نشان می دهد که تعدادی از نیروهای مخالفان سر مجسمه سرهنگ قذافی را جدا کرده‌اند و به آن لگد می زنند. برخی از آنها نیز در مقابل مجسمه مشت طلایی که هواپیمایی جنگی را در دست دارد، ژست گرفته‌اند. به گفته خبرنگاران، این مجسمه به نمادی از قدرت سرهنگ قذافی تبدیل شده بود.

مشخص نیست که آیا سرهنگ قذافی یا اعضای خانواده‌اش در محل این مجتمع هستند یا نه.

باب‌العزیزیه از معدود مناطق طرابلس بود که تحت کنترل نیروهای وفادار به سرهنگ قذافی قرار داشت.

براساس گزارش‌ها، محوطه اطراف هتل محل استقرار خبرنگاران خارجی در طرابلس هم محل درگیری دو طرف بوده است. این هتل تحت کنترل نیروهای وفادار به سرهنگ قذافی است و براساس گزارش‌ها، صدای تیراندازی و انفجار در نزدیکی این هتل به گوش می‌رسد.

مقامات ناتو تایید کرده‌اند که هواپیماهای این نیروها بر فراز طرابلس به پرواز درآمده‌اند، اما گزارش‌ها در باره حمله هوایی ناتو به مقر سرهنگ قذافی، تایید نشده است.

در همین حال رویترز به نقل از مخالفان قذافی گزارش داده که آنها کنترل شهر نفتی راس‌لانوف را به دست گرفته‌اند.

در عین حال، کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در کنفرانسی خبری گفته است که برای کمک به روند انتقال قدرت در لیبی، لازم است که کشورهای اروپایی رویکردی منسجم و هماهنگ داشته باشند.

مخالفان معمر قذافی توانسته‌اند به مجتمع باب‌العزیزیه، مقر او در طرابلس، نفوذ کنند.

خانم اشتون به نقل از مصطفی عبدالجلیل، رئیس شورای ملی انتقالی لیبی که با او دیدار کرده است، گفت که مخالفان سرهنگ قذافی هم اکنون کنترل ۸۰ درصد طرابلس را در دست دارند.

"فرار پسران قذافی"

درگیری مخالفان سرهنگ قذافی و نیروهای وفادار به او در شرایطی وارد سومین روز شد که سیف‌الاسلام، یکی از پسران معمر قذافی که گفته می‌شد جانشین پدرش خواهد شد، در اولین ساعات روز سه شنبه، ۲۳ اوت، با حضور در جمع هوادارانش در طرابلس گفت که دولت لیبی "کمر مخالفان مسلح را در این شهر شکسته است."

سیف‌الاسلام قذافی در شرایطی در جمع طرفدارانش حاضر شد که مخالفان دولت لیبی، از بازداشت او خبر داده بودند.

گزارش شده است که محمد، یکی دیگر از پسران قذافی هم که خبر بازداشتش منتشر شده بود، از دست مخالفان گریخته است.

نیاز فوری به خدمات پزشکی

به دنبال چندین روز درگیری‌های مسلحانه در طرابلس، مسئولان صلیب سرخ جهانی اعلام کردند که برای ارائه خدمات در این شهر نیازی فوری به تجهیزات پزشکی و کارکنان بیشتر در بخش درمانی وجود دارد.

یکی از مسئولان صلیب سرخ در طرابلس به بی‌بی‌سی گفت که به دلیل ادامه درگیری‌ها در شهر، بسیاری از کارکنان بخش درمانی به سختی می‌توانند خود را به بیمارستان‌ها و دیگر بخش‌های ارائه‌دهنده خدمات پزشکی برسانند.

صلیب سرخ اعلام کرده است که هم نیروهای مسلح و هم افراد غیرنظامی از جمله مجروحان درگیری‌های طرابلس هستند.

در عین حال، اعضای شورای ملی انتقالی لیبی که رهبری مخالفان سرهنگ قذافی را به عهده دارند، اعلام کرده‌اند که اعضای این شورا امیدوارند که بتوانند روز چهارشنبه، ۲۴ اوت، به طرابلس بروند و دولت جدیدی را تشکیل دهند.

شورای ملی انتقالی لیبی در جریان درگیری بین مخالفان و نیروهای وفادار به سرهنگ قذافی، در شهر بنغازی مستقر بود.

این شورا در بیانیه خود ابراز امیدواری کرده است که نیروهای مخالف حکومت بتوانند روز چهارشنبه به طور کامل در فرودگاه شهر و مناطق اطراف آن مستقر شوند و امنیت پرواز به پایتخت را فراهم کنند.


انقلابیون در باب العزیزیه


این قلعه پس از آن فتح شد که طی دو روز گذشته درگیری های فشرده ای در اطراف آن جریان داشت . همزمان با حمله نهایی انقلابیون ، هواپیماهای ناتو نیز داخل باب العزیزیه را بمباران کردند.

در جریان تصرف باب العزیزیه ، تعدادی از نیروهای قذافی به اسارت انقلابیون در آمدند.

فرماندهان انقلابی می گویند دلیل تأخیر آنها در ورود به باب العزیزیه ، علاوه بر مقاومت گردان های قذافی ، نگرانی از بمبگذاری احتمالی این منطقه بود. انقلابیون بیم آن داشتند که با ورود به باب العزیزیه ، با تله های انفجاری مواجه شوند. با این حال پس از ورود چنین خطری آنها را تهدید نکرد و پیشروی نهایی به محل اقامت قذافی راحت تر از آنی که تصور می شد ، صورت گرفت.

هم اکنون خانه قذافی و نیز محوطه ای که وی برای مهمانان خارجی اش خیمه می گستراند در اختیار انقلابیون است. با این حال تا لحظه مخابره این خبر ، اطلاعی از خود قذافی ، خانواده و پسرش سیف الاسلام نیست. این در حالی است که تا دیشب پسر قذافی در همین محلی بود که اکنون انقلابیون آن را تصرف کرده اند.

سیف الاسلام شب گذشته با حضور در میان بقایای حامیان قذافی همه چیز را عالی و تحت کنترل اعلام کرد!

انقلابیون انتظار داشتند قذافی را در باب العزیزیه بیابند ولی اکنون این گمانه زنی مطرح است که شاید او به سرت گریخته باشد. سرت زادگاه قذافی است و تا کنون در اختیار نیروهای وفادار به وی باقی مانده است.

فرار از راه تونل ها؟

در همین حال ، روزنامه تلگراف بریتانیا اعلام کرد که ممکن است قذافی وخانواده اش از طریق تونل های زیر زمینی ، طرابلس را ترک کرده باشند.

تلگراف نوشت: در دهه 80 که آمریکا مقر قذافی را بمباران کرد ، وی با وسواس خاص امنیتی خود دستور حفر این تونل ها را داد.

این پروژه در ظاهر به عنوان تونل های آبرسانی پیگیری می شد ولی در واقع کانال اطمینان دیکتاتور برای روزهای اضطراری بوده است. بنا به ادعای تلگراف این تونل ها باب العزیزیه را به صحراها و برخی شهرهای دیگر لیبی متصل می سازند و برای ساخت آنها 15 میلیارد دلار هزینه شده است. فناوری ساخت این تونل ها نیز از اروپا و کره جنوبی گرفته شده بود.

با این حال هنوز وجود چنین تونل هایی رسماً اثبات نشده است اما رسانه ها درباره وجود آن خبرهای متعددی می دهند که از آن جمله می توان به بی بی سی اشاره کرد که ساعاتی پیش از وجود چنین تونل هایی خبر داد.

همشهری های دیکتاتور

در همین منابع خبری می گویند در پی سقوط شهر طرابلس و کنترل بخش اعظم آن توسط انقلابیون، نیروهای وفادار به قذافی از شهر سرت (زادگاه قذافی) در شمال لیبی و شهر سبها در جنوب لیبی به سمت طرابلس حرکت کرده اند.

مع الوصف علیرغم خبر اولیه در خصوص حرکت این نیروها به سمت طرابلس ، تا این لحظه از سرنوشت این حرکت خبر دیگری منتشر نشده است و معلوم نیست آیا این افراد به حرکت خود ادامه می دهند یا منصرف شده اند.


تحولات دیگر


-هوگو چاوز، رئیس جمهوری ونزوئلا، اعلام کرده که شورای انتقالی را به رسمیت نمی شناسد.

- در حالی که یکی از مباحث کنونی محل محاکمه قدافی است(داخل لیبی یا دیوان لاهه؟)کورتنی گریفیتس که قبلا وکیل "چارلز تیلور" (مربوط به جنگ های سیرالئون)بودبه بی‌بی‌سی گفت: "مقدمه چینی برای محاکمه سرهنگ قذافی در دیوان کیفری بین المللی در لاهه جنگی چهار یا پنج سال طول می‌کشد."

- شورای انتقالی لیبی از بنغازی به طرابلس می رود.

- بی بی سی : با تصرف باب العزیزیه ، اموال موجود در آن غارت شد: از نقاشی های روی دیوار تا خودروی گلف قذافی!

- مخالفان می گویند که کنترل شهر نفتی راس لانوف را در دست گرفته اند اما تلویزیون العروبه وابسته به دولت قذافی می گوید که

- رویترز به نقل از مخالفان مسلح قذافی گزارش داده که آنها کنترل شهر نفتی راس‌لانوف را به دست گرفته‌اند.

- بی بی سی :سوئیس قول داده به محض این که سازمان ملل تحریم‌های دولت قذافی را بردارد، میلیون‌ها دلار از اموال این کشور که در سوئیس بوده و مسدود شده بودند را آزاد می‌کند. به گزارش رویترز، بیشتر این اموال متعلق به شرکت‌های دولتی هستند.

آمریکا هم به مخالفان که کم کم قدرت را در لیبی به دست می‌گیرند، قول داده که حدود یک و نیم میلیارد دلار از اموال مسدود شده لیبی را برای کمک به آنها آزاد کند.

-بعضی از کشورهایی که تا کنون شورای انتقالی ملی را به عنوان حکومت لیبی به رسمیت شناخته‌اند: نیجریه، یونان، عراق، بحرین و مراکش.

- با اعلام سقوط حکومت قذافی ، شماری از سفارتخانه های لیبی در کشورهای مختلف جهان به انقلابیون پیوستند که می توان به سفارتخانه های لیبی در کویت، الجزایر، مصر، سودان و بلاروس اشاره کرد.

- شبکه تلویزیونی رسمی حکومت قذافی معروف به "الجماهیریه" که حداقل تا 12 ساعت پس از سقوط حکومت قذافی، به ادامه پخش برنامه های خود ادامه می داد بالاخره با تصرف سازمان رادیو تلویزیون قذافی متوقف شد و هیچ تصویر یا برنامه ای حتی متعلق به انقلابیون از این شبکه پخش نمی شود.

- نبیل العربی دبیرکل اتحادیه عرب گفت کرسی لیبی در این سازمان، در اختیار حکومت انقلابیون این کشور قرار می گیرد.

- همزمان با فرار محمد قذافی از دست انقلابیون، فرزند دیگر قذافی یعنی ساعدی به دست انقلابیون افتاد.

- جنازه دو نفر در طرابلس پیدا شده که گفته می شود مربوط به خمیس فرزند قذافی و عبدالله السنوسی رئیس سازمان جاسوسی قذافی است. منابع رسمی هنوز این خبر را تایید نکرده اند.

- پس از سقوط دولت قذافی، کشورهای تونس و مصر نیز به صف کشورهایی پیوستند که حکومت انقلابیون لیبی را به رسمیت شناخته اند.

- همراه با سقوط حکومت قذافی، بهای جهانی نفت کاهش یافت.

- پس از فتح طرابلس از سوی انقلابیون، شماری از آنها به سفارت الجزایر حمله کردند و به ساختمان این سفارت آسیب هایی وارد کردند. الجزایر یکی از حامیان جدی قذافی بود.

پس از این اتفاق و اعتراض شدید دولت الجزایر، شورای حکومت انتقالی به دلیل این حادثه، از دولت الجزایر عذرخواهی کرد.

- قرار است وزیران خارجه ترکیه و مراکش و دبیرکل سازمان کنفرانس اسلامی به طور جداگانه امروز سه شنبه و فردا به شهر بنغازی سفر کنند. بنغازی محل استقرار شورای حکومت انتقالی لیبی است.

- تونس مرزهای خود با لیبی را بست.
- آخرین برآوردها از ادامه درگیری ها تا 3 روز آینده خبر می دهند.
- اتحادیه عرب ، کرسی لیبی در این نهاد را به شورای انتقالی داد.


نگاهی به قلعه محل استقرار قذافی


عصر ایران - با شدت گرفتن تنش ها در شهر طرابلس پایتخت لیبی میان مخالفان و هواداران معمر قذافی رهبر سرنگون شده این کشور ، نام مجتمع باب العزیزیه در طرابلس دوباره بر سرزبان ها افتاده است.
باب العزیزه محل استقرار قذافی است.

باب العزیزیه پادگان نظامی در جنوب طرابلس و مقر اصلی استقرار معمر قذافی رهبر سرنگون شده لیبی است.

دراین پایگاه علاوه بر منزل مسکونی قذافی، شماری از ساختمان ها و تاسیسات نظامی و امنیتی نیز قرار دارد. مرکز فرماندهی مشترک گردان های قذافی نیز در این محل مستقر است.

این دژ بزرگ بسیار مستحکم در مساحت ۶ کیلومتر مربع در مکانی استراتژیک و در نزدیکی تمامی مراکز مهم وحیاتی لیبی و طرابلس مانند بزرگراه منتهی به فرودگاه و وزارتخانه های کلیدی، قرار دارد.

همچنین اتاق کنترل تمامی سیستم های ارتباطی - مخابراتی در منطقه باب العزیزیه قرار دارد.

باب العزیزیه را می توان مصون ترین دژ در لیبی توصیف کرد که محیط آن با سه دیوار سیمانی بتونی و ضد موشک و ضد گلوله های خمپاره حفاظت می شود و پیشرفته ترین تشکیلات نظامی و امنیتی در لیبی نیز در این مکان قرار دارد.

در آوریل 1986 و در دوره ریاست جمهوری رونالد ریگان در آمریکا، منزل شخصی قذافی در باب العزیزیه مورد هدف حمله هوایی آمریکا قرار گرفت. در این بمباران، به قذافی آسیبی نرسید اما دختر و شماری از نزدیکان او کشته شده و دو پسر قذافی هم زخمی شدند.

آمریکا به دلیل مرگ شماری از نظامیان خود در بمب گذاری یک مرکز تفریحات شبانه در برلین و متهم شدن دولت لیبی به دخالت در این حادثه، به این بمباران دست زده بود.

به دستور قذافی، آثار این بمباران از منزل وی، حذف نشده و تاکنون باقی مانده است.

پس از آغاز ناآرامی در لیبی در ۶ ماه پیش تاکنون باب العزیزیه یکی از مهمترین و بحث انگیزترین مکان های لیبی به شمار می رود.

قذافی بارها در محل باب العزیزیه در جمع هواداران خود سخنرانی کرد . هواداران قذافی نیز از زمان آغاز تنش ها تا سقوط این شهر به دست مخالفان، به طور شبانه روزی در باب العزیزیه تجمع کرده و برای حمایت از قذافی شعار می دادند. تصاویر این تجمع ها نیز همیشه از تلویزیون دولتی لیبی پخش می شد.

باب العزیزیه همچنین بارها از سوی جنگنده های ناتو مورد هدف قرار گرفت.

Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.