جمعه ۱ شهريور ۱۳۹۸ - Friday 23 August 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

مخالفان بشار اسد متحد می‌شوند

در حالی که اعتراضات و تظاهرات گسترده خیابانی در سوریه همچنان ادامه دارند برخی احزاب مخالف در داخل و خارج سوریه به همراه چهره‌های منتقد دولت در تشکلی با نام "اتحاد ملی نیروهای تحول دمکراتیک" گردهم آمده‌اند تا مبارزه مخالفان حکومت سوریه را بطور موثرتری دنبال کنند. حسن اسماعیل عبدالعظیم، یکی از وکلای مدافع حقوق‌بشر نیز رهبری "اتحاد ملی" را برعهده گرفته است.

iran-emrooz.net | Fri, 01.07.2011, 21:29


دویچه وله: همزمان با شکل‌گیری اتحادهای جدید سیاسی و ادامه تظاهرات در سوریه، آیت‌الله خامنه‌ای ضمن دفاع از حکومت اسد اعلام کرد که منطق جمهوری اسلامی در مخالفت با حرکت‌‌های "انحرافی" است که در همسویی با آمریکا در منطقه قرار دارند.

در حالی که اعتراضات و تظاهرات گسترده خیابانی در سوریه همچنان ادامه دارند، گروه‌های سیاسی در این کشور نیز در برابر رژیم بشار اسد دست به ایجاد تشکلی واحد زده‌اند. بنا به گزارش‌های رسیده نیروهای اپوزیسیون و منتقد حکومت در دمشق جمعیت متحدی را شکل داده‌اند که وظیفه اصلی آن نمایندگی خواست‌های سیاسی مردم و گفت‌وگو با دولت سوریه است.

برخی احزاب مخالف در داخل و خارج سوریه به همراه چهره‌های منتقد دولت در تشکلی با نام "اتحاد ملی نیروهای تحول دمکراتیک" گردهم آمده‌اند تا مبارزه مخالفان حکومت سوریه را بطور موثرتری دنبال کنند. حسن اسماعیل عبدالعظیم، یکی از وکلای مدافع حقوق‌بشر نیز رهبری "اتحاد ملی" را برعهده گرفته است.

بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه در روز دوشنبه گذشته (۶ تیر) گرو‌های مخالف را فراخوانده بود که با مقامات دولتی به گفت‌وگو بپردازند. خبرگزاری دولتی سوریه گزارش می‌دهد که «کنفرانسی در ۱۰ ژوييه تشکیل خواهد شد که موضوع اصلی آن بررسی تغییر قانون اساسی در سوریه است. بر طبق قانون اساسی سوریه قدرت سیاسی در انحصار حزب بعث و رهبر آن بشار اسد قرار دارد.ادامه اعتراضات و کشتار مردم

در حالی‌که در روزهای گذشته برخی گروه‌ها و احزاب اپوزیسیون با برپایی نشستی در دمشق اعلام کردند که برای بهبود وضع سیاسی آماده گفت‌وگو با رژیم اسد هستند، مخالفان در تظاهرات خیابانی هر گونه مذاکره با رژیم اسد را رد و تاکید کردند که «حکومت مشروعیت خود را از دست داده است.»

در پی تظاهراتی که به تازگی در برخی شهرهای سوریه صورت گرفته، یکی از فعالان سیاسی در تماسی تلفنی به خبرگزاری آلمان گفت که به نظر تظاهرکنندگان «هر گونه گفت‌وگو با اسد سبب تثبیت قدرت وی خواهد شد.»

معترضان اعلام کردند که بزودی تظاهراتی در شهر حلب، یکی از مراکز اقتصادی سوریه نیز برگزار خواهند کرد. خبرگزارهای خارجی همچنین گزارش می‌دهند که مردم در شهرهای حما و حمص در تجمعات خیابانی به نشانه اعتراض به حکومت اسد، «قبض‌های آب، برق، گاز و تلفن را به آتش کشیدند.»

دیده‌بان حقوق‌بشر در سوریه اعلام کرد که در روز چهارشنبه (۸ تیر/ ۲۹ ژوئن) ۱۶ نفر از معترضان در شهرهای مختلف سوریه توسط نیروهای امنیتی کشته شده‌‌اند.

یک بام و دو هوای جمهوری اسلامی

از سوی دیگر آیت‌الله خامنه‌ای در دیداری با مسئولان کشور در روز پنج‌شنبه (۹ تیر/ ۳۰ ژوئن) اعلام کرد که آمريكا دست به «شبيه‌سازى» تحولات مصر، تونس، یمن ولیبی با سوریه زده است. به گفته وی آمریکا می‌خواهد «سوريه راكه در خط مقاومت است، دچار مشكل كند.»

رهبر جمهوری اسلامی در نخستین واکنش رسمی به اتفاقات سوریه مدعی شد که «ماهيت قضيه در سوريه با ماهيت قضيه در اين كشورها متفاوت است. در اين كشورها حركت ضد آمريكا و ضد صهيونيسم بود، اما در سوريه دست آمريكا آشكار و مشهود است. صهيونيست‌ها دنبال قضيه هستند. ما نبايد اشتباه كنيم. ما نبايد معيار را فراموش كنيم. آنجایى كه حركت ضد آمريكا و ضد صهيونيسم است، آن حركت، حركت اصيل و مردمى است؛ آنجایى كه شعارها به نفع آمريكا و صهيونيسم است، آنجا حركت انحرافى است. ما اين منطق را، اين بيان را، اين روشنگرى را حفظ خواهيم كرد.»

در چند ماهی که از آغاز جنبش‌های مردمی در کشورهای منطقه می‌گذرد، در هیچ‌یک از این کشور شعاری علیه آمریکا و اسراییل داده نشده است. در لیبی مخالفان قذافی آشکارا به عنوان متحدان غرب علیه دولت مرکزی مشغول نبرد هستند. روند تحولات در تونس، مصر و حتا یمن نیز خلاف گفت‌های رهبر جمهوری اسلامی را نشان می‌دهند.

مشارکت ایران در سرکوب معترضان

دولت آمریکا تاکنون بارها ایران را متهم به دخالت در امور داخلی سوریه کرده است. به گفته مقامات رسمی آمریکا، جمهوری اسلامی در سرکوب معترضان سوری با رژیم اسد همراهی می‌کند، اما همزمان مدعی حمایت از مطالبات آزادی‌خواهانه در دیگر کشورهای عربی است.

آمریکا و اتحادیه اروپا برخی از فرماندهان سپاه پاسداران و نیروهای انتظامی را بر "لیست سیاه تحریم‌های" خود قرار داده‌اند. در این فهرست نام مقاماتی همچون اسماعیل احمدی‌مقدم، فرمانده نیروهای انتظامی ایران؛ جانشین وی احمدرضا رادان؛ محمدعلی جعفری، فرمانده کل سپاه؛ قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس و حسین طائب، معاون اطلاعات سپاه پاسدران دیده می‌شود.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.