دوشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۷ - Monday 18 March 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

آمریکا ایران ایر را تحریم کرد

دولت آمریکا شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی، دو شرکت عمده ایرانی و یک شهروند این کشور را به اتهام نقض تحریم‌های بین المللی، ارتباط با سپاه پاسداران و کمک به انتقال تسلیحات به حزب الله لبنان تحریم کرده است. خزانه داری ایالات متحده همچنین «شرکت سرمایه گذاری مهر اقتصاد ایرانیان» و «شرکت تایدوا‌تر خاورمیانه» را تحریم کرده است.

iran-emrooz.net | Thu, 23.06.2011, 19:13


بی بی سی: دولت آمریکا شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی، دو شرکت عمده ایرانی و یک شهروند این کشور را به اتهام نقض تحریم‌های بین المللی، ارتباط با سپاه پاسداران و کمک به انتقال تسلیحات به حزب الله لبنان تحریم کرده است.

وزارت خزانه داری آمریکا پنجشنبه با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که نام شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی (ایران ایر) و شرکت هواپیمایی ایران ایر تور را به فهرست تحریم‌های خود افزوده است.

مقام‌های آمریکایی گفته‌اند که ایران ایر برای سپاه پاسداران و وزارت دفاع ایران تسلیحات حمل و نقل می‌کند.

دولت ایران هنوز به دور تازه تحریم‌های اعمال شده از سوی دولت باراک اوباما واکنش نشان نداده است.

هم زمان، هیلاری کلینتون و تیموتی گایتنر، وزیران امور خارجه و خزانه داری ایالات متحده طی بیانیه‌ای بر ادامه سیاست واشنگتن که بر تحریم و مذاکره چندجانبه با ایران استوار است، تاکید کرده‌اند.

این دو گفته‌اند که جامعه بین المللی باید تحریم‌ها را علیه ایران تشدید کند و دامنه آنرا گسترش دهد.

به گفته آنان: «پیشگیری از دستیابی ایران به تسلیحات هسته‌ای یکی از مهم‌ترین اولویت‌های دولت آمریکاست. ما همچنان نگران مقاصد هسته‌ای ایران هستیم.»

ایران با رد اتهام‌های آمریکا می‌گوید که برنامه اتمی این کشور صلح آمیز است.

خزانه داری ایالات متحده همچنین «شرکت سرمایه گذاری مهر اقتصاد ایرانیان» و «شرکت تایدوا‌تر خاورمیانه» را تحریم کرده است.

تاید وا‌تر خاورمیانه در امور خدمات بندری و دریایی فعالیت دارد.

مقام‌های آمریکا گفته‌اند که سپاه پاسداران از شرکت تایدوا‌تر خاورمیانه برای انتقال محموله‌های «غیرمجاز» استفاده می‌کند.

علی آلفونه، پژوهشگر در موسسه آمریکن انترپرایز که درباره فعالیت‌های سپاه پاسداران تحقیق می‌کند به بی‌بی سی فارسی گفت: «تحریم شرکت تایدوا‌تر خاورمیانه قطعا امکان سپاه پاسداران برای واردات ابزارآلات مرتبط با صنعت اتمی و موشکی جمهوری اسلامی را سخت‌تر خواهد کرد.»

او افزود: «متاسفانه سوءاستفاده سپاه پاسداران هم از کشتیرانی و هم از هواپیمایی جمهوری اسلامی باعث دردسر مردم غیرنظامی در ایران شده است... به نظر من هم پیمان‌های اروپایی ایالات متحده نه تنها از دادن سوخت به هوایپمایی جمهوری اسلامی جلوگیری خواهند کرد که این امکان نیز وجود دارد که با استناد به همین تحریم‌ها از پرواز هواپیماهای ایران ایر به بسیاری از پایتخت‌های اروپایی جلوگیری شود.»

بر اساس اطلاعات موجود، تایدوا‌تر خاورمیانه، از شرکت‌های خصوصی بوده که پس از انقلاب مصادره شده و طی سال‌های گذشته، در مالکیت مشترک نهادهایی نظیر بنیاد مستضعفان و بنیاد شهید بوده است.

وزارت خزانه داری گفته است که در حال حاضر سپاه پاسداران، بانک مهر و شرکت سرمایه گذاری مهر اقتصاد ایرانیان کنترل این شرکت را در دست دارند.

شرکت سرمایه گذاری مهر اقتصاد ایرانیان نیز از سوی آمریکا تحریم شده است.

دولت باراک اوباما یک شهروند ایران به نام بهنام شهریاری و شرکت بازرگانی او با نام «بهنام شهریاری» را هم تحریم کرده است.

به گفته خزانه داری آمریکا، این ایرانی به نمایندگی از سوی شرکت کشتیرانی لاینر ترانسپورت کیش در کمک تسلیحاتی به گروه حزب الله لبنان دست دارد.

در اولین واکنش‌ها به اقدام آمریکا، سناتور جمهوریخواه مارک کرک، طی بیانیه‌ای از تحریم‌های جدید علیه ایران استقبال کرده است.

او از دولت باراک اوباما خواست که در مرحله بعد، بانک مرکزی ایران را هدف تحریم‌ها قرار دهد و به همراه متحدان آسیایی و اروپایی کشورش «استراتژی فروپاشی بانک مرکزی ایران» را دنبال کند.

آمریکا تاکنون شمار زیادی از بانک‌های ایران را تحریم کرده اما بانک مرکزی هنوز به فهرست تحریم یکجانبه واشنگتن اضافه نشده است.

آمریکا روز دوشنبه این هفته نیز ۱۰ شرکت کشتیرانی و سه شخصیت حقیقی را به خاطر ارتباط با برنامه هسته‌ای و موشکی ایران تحریم کرده بود.

این شرکت‌ها عبارت بودند از خطوط کشتیرانی پاسیفیک، آتلانتیک اینترمودال، کریستال شیپینگ، پرل شیپینگ، آزورس شیپینگ، سینوز مریتایم، سانتکس لاینز، فیر وی شیپینگ.

سه نفری هم که به عنوان اشخاص حقیقی مشمول تحریم قرار گرفتند، مدیران ارشد شرکت کشتیرانی ایران هستند.

مقام‌های ایرانی بار‌ها تاکید کرده‌اند که تحریم‌های آمریکا بر خط مشی سیاسی یا اتمی این کشور تاثیر نخواهد گذاشت.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.