جمعه ۶ ارديبهشت ۱۳۹۸ - Friday 26 April 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

مریم بهرمن و محبوبه کرمی را آزاد کنید

«فدراسیون بین المللی جامعه‌های حقوق بشر» (FIDH) و «سازمان جهانی مبارزه با شکنجه» (OMCT) نگرانی عمیق خود را در باره بازداشت خودسرانه خانم مریم بهرمن و خانم محبوبه کرمی که آشکارا به قصد مجازات آن‌ها برای فعالیت‌های حقوق بشری و در چارچوب سرکوب جاری جامعه مدنی در ایران است، ابراز می‌نماید؛ و از دولتمردان ایران به تاکید می‌خواهد فورا و بدون قید و شرط آن‌ها و تمام مدافعان حقوق بشر زندانی در ایران را آزاد کنند.

iran-emrooz.net | Tue, 17.05.2011, 19:12


فراخوان فوری برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر

IRN 003 / 0511 / OBS 077
ایران: بازداشت خودسرانه/آزار و اذیت قضایی
27 اردیبهشت 1390
فعالان حقوق زن مریم بهرمن و محبوبه کرمی را آزاد کنید

http://www.fidh.org/Iran-Release-women-s-rights-activists-Maryam?var_mode=calcul

برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشرـ برنامه مشترک «فدراسیون بین المللی جامعه‌های حقوق بشر» (FIDH) و «سازمان جهانی مبارزه با شکنجه» (OMCT) از شما درخواست می‌کند فورا در باره مساله زیر در ایران اقدام کنید.

شرح وضعیت:

برنامه نظارت از منابع موثق در باره بازداشت خودسرانه خانم مریم بهرمن، فعال جامعه مدنی و حقوق زنان و عضو «کمپین یک میلیون امضا» [۱] در شیراز، و محبوبه کرمی، یک عضو دیگر «کمپین یک میلیون امضا»، مطلع شده است.

بر پایه اطلاعات دریافتی، نیروهای امنیتی وزارت اطلاعات در ساعت ۷: ۳۰ صبح روز ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۰ با حکم بازداشت به خانه خانم مریم بهرمن مراجعه کردند. ماموران خانه او را به مدت سه ساعت بازرسی و وسایل شخصی شامل تلفنِ همراه، کامپیو‌تر لپ تاپ و بعضی کتاب‌های او را ضبط کردند. دستگیری او گویا به اتهام «اقدام علیه امنیت ملی» انجام شد.

در زمان صدور این فراخوان، محل بازداشت او نامشخص است.

خانم بهرمن از سال‌ها پیش در زمینه حقوق زنان در شیراز بسیار فعال بوده است. او در عین حال، دبیرکل انجمن زنان پارس بود که در سال ۱۳۸۶ بسته شد.

برنامه نظارت ضمنا مطلع شده است که خانم محبوبه کرمی، که در بهمن ۱۳۹۰ در شعبه ۵۴ دادگاه تجدید نظر به اتهام «عضویت در مجموعه فعالان حقوق بشر»، «تبلیغ علیه نظام» و «اجتماع و تبانی با قصد ارتکاب جرایم علیه امنیت کشور» به سه سال زندان محکوم شد، [۲] در روز ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۰ احضاریه‌ای دریافت کرد تا ظرف ۳ روز خود را برای گذراندن حکم به زندان اوین معرفی کند او در روز ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۰ به زندان اوین رفت و بلافاصله دستگیر شد و اکنون در آنجا زندانی است. خانم کرمی دچار افسردگی حاد است و داروهایی با دوز بالا مصرف می‌کند.

برنامه نظارت نگرانی عمیق خود را در باره بازداشت خودسرانه خانم مریم بهرمن و خانم محبوبه کرمی که آشکارا به قصد مجازات آن‌ها برای فعالیت‌های حقوق بشری و در چارچوب سرکوب جاری جامعه مدنی در ایران است، ابراز می‌نماید؛ و از دولتمردان ایران به تاکید می‌خواهد فورا و بدون قید و شرط آن‌ها و تمام مدافعان حقوق بشر زندانی در ایران را آزاد کنند.

اقدامات مورد درخواست:

لطفا به دولتمردان ایران نامه بنویسید و از آن‌ها بخواهید:

۱. تحت هر شرایطی، سلامت روحی و جسمانی خانم مریم بهرمن و خانم محبوبه کرمی و نیز تمام مدافعان حقوق بشر در ایران را تضمین کنند؛

۲. محل بازداشت خانم بهرمن را اعلام و خانم بهرمن و خانم کرمی را فورا و بدون قید و شرط آزاد کنند، زیرا بازداشت آن‌ها خودسرانه و به قصد مجازات فعالیت‌های حقوق بشری آن‌ها انجام شده است؛

۳. تمام اتهام‌های علیه خانم مریم بهرمن و خانم محبوبه کرمی را لغو کنند.

۴. به آزار و اذیت از جمله در سطح قضایی علیه خانم مریم بهرمن و خانم محبوبه کرمی و نیز تمام مدافعان حقوق بشر در ایران پایان دهند؛

۵. در هر شرایطی اعلامیه سازمان ملل در باره مدافعان حقوق بشر را، که در تاریخ ۱۸ آذر ۱۳۷۷ (۹ دسامبر ۱۹۹۸) در مجمع عمومی سازمان ملل تصویب شده، رعایت کنند، به ویژه:

* ماده ۱ آنکه می‌گوید: «همه افراد حق دارند به صورت فردی یا گروهی در سطوح ملی و بین المللی برای حمایت از حقوق بشر و آزادی ­های اساسی و تحقق این حقوق و آزادی ­‌ها فعالیت کنند،»

* ماده ۵ (ب) که می‌گوید: «همه افراد حق دارند برای حمایت از حقوق بشر و آزادی­‌های اساسی و تحقق این حقوق و آزادی ­‌ها به صورت فردی یا گروهی در سطوح ملی و بین المللی (...) برای تشکیل سازمان ­های غیردولتی، انجمن­‌ها یا گروه ­‌ها، عضویت یا شرکت در آن‌ها اقدام کنند،»

ماده ۶ (ب) که می‌گوید: «همه افراد حق دارند که به صورت فردی یا گروهی،‌‌ همان گونه که در عهدنامه ­های بین المللی حقوق بشر و دیگر عهدنامه ­های موضوعه آمده، آزادانه به انتشار و پخش اطلاعات و عقاید در زمینه کلیه حقوق بشر و آزادی‌های اساسی بپردازند.»
* ماده ۲-۱۲ که می‌گوید: «دولت باید کلیه تدبیرهای لازم را به کار گیرد تا حمایت مراجع ذیصلاح از همه افراد به صورت فردی و گروهی در برابر خشونت، تهدید، اقدامات تلافی جویانه، تبعیض منفی عملی و یا قانونی، فشار یا هرگونه اقدام خودسرانه دیگر در پی استفاده مشروع و قانونی این افراد از حقوق مذکور در اعلامیه حاضر، تضمین گردد.»

۶. به طور کلی، در هر شرایطی تضمین کنند که حقوق بشر و آزادی‌های اساسی مطابق با عهدنامه‌های بین المللی حقوق بشر و موازین بین المللی که ایران نیز متعاهد آنهاست رعایت خواهند شد.

نامه ها را به مقامات زیر ارسال کنید:

* رهبر انقلاب اسلامی، آیت ­الله سیدعلی خامنه ای

.(JavaScript must be enabled to view this email address) / .(JavaScript must be enabled to view this email address)

* ریاست جمهوری، آقای محمود احمدی نژاد

فکس: 5880 649 21 0098

* ریاست قوه قضاییه، آیت ­الله صادق لاریجانی

.(JavaScript must be enabled to view this email address) / .(JavaScript must be enabled to view this email address) / .(JavaScript must be enabled to view this email address)

* وزیر امور خارجه،

فکس: 66743149-21-0098

.(JavaScript must be enabled to view this email address)

* نمایندگی دائمی جمهوری اسلامی ایران در ژنو، سوئیس

Permanent Mission of the Islamic Republic of Iran, Chemin du Petit-Saconnex 28, 1209 Geneva, Switzerland, Fax: +41 22 7330203, Email: .(JavaScript must be enabled to view this email address)

* سفارت ایران در بروکسل، بلژیک

Embassy of Iran in Brussels, 15 a avenue Franklin Roosevelt, 1050 Bruxelles, Belgium, Fax: + 32 2 762 39 15. Email: .(JavaScript must be enabled to view this email address)

لطفا به نمایندگان دیپلماتیک جمهوری اسلامی ایران در کشورخودتان نیز نامه بنویسید.

-------------
[1] این کمپین در اساس برای لغو قوانین تبعیض آمیز علیه زنان مبارزه می کند.
[2] نگاه کنید به بیانیه مطبوعاتی برنامه نظارت، 19 بهمن 1390
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.