يكشنبه ۳۰ تير ۱۳۹۸ - Sunday 21 July 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

موسوی و کروبی: خواستار توقف اعدام‌ها هستیم

موسوی و کروبی: «اعدام قریب به ۳۰۰ تن طی یک سال گذشته، آیا جز ایجاد رعب و وحشت در جامعه دستاوردی برای اذهان عمومی کشور دارد و نتیجه‌ای جز انزوای بیشتر ایران در مجامع بین المللی را به همراه نخواهد داشت؟ آیا اعدام بدون طی شدن مراحل دادرسی و بدون اطلاع خانواده متهم اقدامی انسانی و اسلامی است؟ خودداری از تحویل جسد به خانواده و بستگان دیگر چه صیغه‌ای است که به تازگی آنرا باب کرده‌اند.»

iran-emrooz.net | Tue, 01.02.2011, 18:28

رادیو فردا: میرحسین موسوی و مهدی کروبی، دو تن از رهبران مخالفان دولت در ایران، در دیداری با انتقاد از موج اعدام های اخیر در ایران می گویند که این اعدام ها را ناشی «از بی تدبیری حاکمان و ایجاد رعب و وحشت در جامعه» دانسته اند و خواستار توقف اعدام های «بی رویه و بی حساب و کتاب» شده اند. آنها همچنین با اشاره به تحولات مصر تاکید کرده اند: «هیچ قدرتی نمی تواند بر خواست و اراده مردم مسلط شود.»

به گزارش سایت «تغییر» میرحسین موسوی صبح روز دوشنبه در منزل مهدی کروبی با او و آیت الله بیات زنجانی دیدار کرده و در خصوص مسائل مختلف از جمله «تحولات کشورهای عربی و رخدادهای اخیر در ایران» بحث و تبادل نظر کردند.

طبق این گزارش مهدی کروبی و میرحسین موسوی با اعتراض به موج اعدام ها طی ماه های اخیر و «تعجیل در اجرای احکام اعدام، بدون طی کامل مراحل دادرسی و قانونی در کشور» این رویکرد را ناشی از «بی تدبیری حاکمان و ایجاد رعب و وحشت در جامعه قلمداد کردند.»

میرحسین موسوی و مهدی کروبی گفته‌اند: «فارغ از چند و چون اتهامات افراد و درستی یا نادرستی این اتهامات، حق قانونی و شرعی هر انسانی است که با طی کامل مراحل دادرسی و قانونی بتواند از حقوق خود بهره مند شود.»

کروبی و موسوی اضافه کرده اند: «اعدام قریب به ۳۰۰ تن طی یک سال گذشته، آیا جز ایجاد رعب و وحشت در جامعه دستاوردی برای اذهان عمومی کشور دارد و نتیجه‌ای جز انزوای بیشتر ایران در مجامع بین المللی را به همراه نخواهد داشت؟ آیا اعدام بدون طی شدن مراحل دادرسی و بدون اطلاع خانواده متهم اقدامی انسانی و اسلامی است؟ خودداری از تحویل جسد به خانواده و بستگان دیگر چه صیغه ای است که به تازگی آنرا باب کرده اند.»

این دو رهبر مخالفان دولت تصریح کرده اند:«ما به عنوان شهروندان این کشور و عضوی از اعضای ملت آزاده ایران، خواستار توقف این شیوه هستیم و امیدواریم دستگاه قضایی کشور بتواند به طور مستقل و با رعایت حفظ اصل بی طرفی و برخوردار کردن متهمان از حقوق قانونی و شرعی خود و با عنایت به رافت و رحمت اسلامی تدبیری اتخاذ کند تا دیگر شاهد چنین روند ناصوابی در کشور نباشیم.»

موج اعدام‌ها در ایران طی ماه های اخیر باعث واکنش گروه های طرفدار حقوق بشر و نهاد های بین المللی شده است. کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هفته گذشته گفته بود: اجرای حکم اعدام در جمهوری اسلامی به مرز «هشدار» رسیده است.

سازمان دیده بان حقوق بشر نیز اعلام کرده است: «طبق گزارش‏های رسمی در ایران، مقامات از اول ژانویه سال جاری تا بیست و چهارم این ماه حداقل ٧۳ زندانی، یعنی به صورت میانگین نزدیک به سه زندانی را هر یک روز به دار آویخته اند.»

سارا لی ویتسون، مدیر بخش خاور میانه در سازمان حقوق بشر با اشاره به این که «مقامات مسئول در ایران هیچ احترامی برای جان انسان‌ها قائل نیستند»، گفته است: «بر طبق روند جاری مقامات ایران به سادگی بیش از ۱۰۰۰ زندانی را قبل از اتمام سال ۲۰۱۱ به قتل خواهند رساند.»

تحولات مصر و تونس

میرحسین موسوی و مهدی کروبی در بخش دیگری از دیدار خود با اشاره به تحولا سیاسی در کشور مصر گفته اند:« هر چند در مصر شاهدیم حسنی مبارک به جای تمکین بر خواست و اراده ملت خود سالهاست تلاش می کند تا با برگزاری انتخابات های مهندسی شده و تشکیل مجالس فرمایشی و استفاده از نیروهای اراذل و اوباش مردم را سرکوب کند اما ره به جایی نخواهد برد چنانچه امروز نیز نتوانسته است با سرکوب و ارعاب بر اوضاع مسلط گردد.»

میرحسین موسوی و مهدی کروبی از رویکرد ارتش مصر در بحران سیاسی این کشور و مشروع دانستن خواسته های مردم استقبال کرده و گفته اند:« ارتش به درستی صدای انقلاب مردم را برخلاف حاکمیت مستبد و دیکتاتور مصر، شنیده است.»

میرحسین موسوی، نخست وزیر دوران جنگ ایران عراق و مهدی کروبی، رییس مجالس سوم و ششم شورای اسلامی همچنین گفته اند:«امروز در مصر با وجود تنش ها و درگیری ها اجازه راهپیمایی به معترضین داده می شود تا مشخص شود کفه اقبال اجتماعی کدامین جریان سنگین تر است لذا ما معتقدیم اگر در ایران نیز به معترضین پس از انتخابات اجازه راهپیمایی داده شود مشخص خواهد شد کدام جریان از پایگاه اجتماعی و مردمی برخوردار است.»

اعتراضات به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری در ایران با سرکوب شدید مواجه شد. به رغم راهپیمایی گسترده در روز ۲۵ خردادماه در تهران در اعتراض به انتخابات، مسئولان جمهوری اسلامی اجازه برگزاری تظاهرات مسالمت آمیز به معترضان ندادند.

به گفته مخالفان دولت در ایران در حوادث پس از انتخابات ریاست جمهوری ده ها نفر جان خود را ازدست دادند. مقامات قضایی و امنیتی ایران نیز به بازداشت هزاران نفر را در این اعتراضات اذعان کرده بودند و شمار زیادی از فعالان سیاسی و روزنامه نگاران همچنان در بازداشت به سر می برند.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.