سه شنبه ۱ مرداد ۱۳۹۸ - Tuesday 23 July 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

سالگرد قتل سهراب اعرابی در بهشت زهرا

خانواده سهراب اعرابی و دو تن دیگر از کشته‌شدگان تظاهرات ۲۵ خرداد سال گذشته می‌گویند که ۲۵ خرداد امسال در «بهشت زهرا» خواهند بود. خانواده‌های محرم چگینی و علی حسن پور، دو تن دیگر از قربانیان ۲۵ خرداد نیز، اعلام کرده‌اند که روز سه شنبه در بهشت زهرا خواهند بود. در سالگرد انتخابات، خانه سهراب به علت حضور مردم مورد هجوم نیروهای امنیتی قرار گرفت.

iran-emrooz.net | Mon, 14.06.2010, 15:17

دویچه وله: خانواده سهراب اعرابی و دو تن دیگر از کشته‌شدگان تظاهرات ۲۵ خرداد سال گذشته می‌گویند که ۲۵ خرداد امسال در «بهشت زهرا» خواهند بود. در سالگرد انتخابات، خانه سهراب به علت حضور مردم مورد هجوم نیروهای امنیتی قرار گرفت.

دو روز پیش از حمله به خانه و دفتر آیت‌الله منتظری و صانعی در قم، خانه سهراب اعرابی قربانی ۱۹ ساله تظاهرات روزهای پس از انتخابات ریاست‌جمهوری ۸۸ نیز، از حملات گروه‌های تندرو در امان نماند. بستگان سهراب اعرابی خبر می‌دهند که لباس شخصی‌ها به خانه وی یورش برده‌اند.

فرح‌ناز محمدی، عمه سهراب اعرابی، در گفت‌وگو با دویچه وله می‌گوید: «خانواده سهراب معمولاَ شب‌هایی مثل شب سالگرد انتخابات در خانه خود نمی‌مانند. بنابراین دو شب پیش هم خانه نبودند. اما مردم آمده‌اند آن‌جا و در مقابل خانه برای سهراب شمع روشن کرده‌اند. بعد، عده‌ای موتورسوار، حیدر حیدر گویان می‌آیند و ضمن خاموش کردن شمع‌ها، با ساکنان محل هم برخورد خشونت‌آمیز می‌کنند. خانواده سهراب، یک روز بعد از این ماجرا آگاه می‌شوند.»

این خشونت‌ها برای چیست؟

در همین‌باره، پروین فهیمی، مادر سهراب اعرابی به سایت جرس گفته‌ است: « باید اعلام کنند این‌ها چه کسانی هستند که همسایه و اهالی شهرکی را که سهراب متعلق به آن است، آزار می دهند و با حمله وحشیانه‌، به منزل شخصی‌مان یورش می‌برند دو تا شمعی را که همسایه‌ها برای سالگرد سهراب روشن کرده اند، با خشونت خاموش می‌کنند؟»

او این رفتار‌های خشن را نمایش‌گر ضعف نظام دانسته و اعلام کرده که امنیت جانی ندارد و جمهوری اسلامی را مسئول مستقیم هر اتفاقی می‌داند.

مادر سهراب اعرابی این حرکات را تازه نمی‌داند. او گفته است: « در مراسم چهارشنبه سوری آمدند ریختند در شهرک و جوان ها را بردند، در مراسم روز عاشورا مثل مغول ها حمله کردند به شهرک. همسایه ها و اهالی محل را آزار دادند. من نمی‌دانم این همه وحشتی که از مردم دارند کی تمام می‌شود اما خوب می‌دانم که این رفتارهای وحشیانه نشان دهنده ضعف یک نظام است.»

«سه‌شنبه ۲۵ خرداد به بهشت زهرا می‌رویم»

خانواده سهراب اعرابی، به‌رغم حمله لباس‌شخصی‌ها به منزل خود به جرس اعلام کرده‌اند که سه‌شنبه ۲۵ خرداد، هم‌زمان با سالگرد کشته شدن فرزندشان در بهشت زهرا حاضر خواهند شد.

خانواده‌های محرم چگینی و علی حسن پور، دو تن دیگر از قربانیان ۲۵ خرداد نیز، اعلام کرده‌اند که روز سه شنبه در بهشت زهرا خواهند بود.

مادر سهراب اعرابی در گفت‌وگو با جرس گفته است: «من کاری به این تهدیدات ندارم، برای مادری که عزیزترین اش را از دست داده، مگر چه چیزی بالاتر از فرزند وجود دارد. من می روم بهشت زهرا . هیچ هراسی هم ندارم.»

او البته نگرانی خود را درباره امنیت مردمی که احتمالاَ در "بهشت زهرا" حضور خواهند یافت پنهان نمی‌کند: « راضی نیستم به مردم هیچ آسیبی برسد، چند روز است که دستخوش اضطراب شده‌ام، چون می دانم مردم سهراب را تنها نمی گذارند، دلم آشوب است که مردم بیایند و باتوم بخورند. تنم می لرزد وقتی فکر می کنم جوانی برای همراهی با سهراب بیاید و تنش از خشونت این حکومت زخمی شود.»
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.