چهارشنبه ۲۶ تير ۱۳۹۸ - Wednesday 17 July 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

دادخواهی خانواده مجید توکلی از دبیرکل سازمان ملل

خانواده مجید توکلی با نوشتن نامه ای به دبیرکل سازمان ملل، ضمن ابراز نگرانی شدید از وضعیت جسمانی و سلامت این دانشجوی دربند؛ خواهان رسیدگی سریع و اعزام بازرسین برای بررسی وضعیت مجید توکلی و نقض حقوق قانونی او به عنوان یک زندانی شد.

iran-emrooz.net | Sat, 29.05.2010, 11:32

خانواده مجید توکلی با نوشتن نامه ای به دبیرکل سازمان ملل، ضمن ابراز نگرانی شدید از وضعیت جسمانی و سلامت این دانشجوی دربند؛ خواهان رسیدگی سریع و اعزام بازرسین برای بررسی وضعیت مجید توکلی و نقض حقوق قانونی او به عنوان یک زندانی شد.

متن کامل این نامه که در سایت کانون حمایت از خانواده های جان باختگان و بازداشتی ها به چاپ رسید به این شرح است:

دبیرکل سازمان ملل, کمیسرعالی حقوق بشر، گزارشگران ویژه دستگیریهای خودسرانه و شکنجه ملل متحد وعموم سازمانهای بین المللی مدافع حقوق بشر

آقای بان کی مون ، با سلام

ما خانواده مجید توکلی دست کمک بسوی شما دراز کرده ایم تا بلکه بتوانیم به هر صورتی که امکانش برای شما هست از کشته شدن فرزندمان که ۶ روز دراعتراض به جنایتهایی که رژیم ایران بر سر او و زندانیان دیگر درآورده دراعتصاب غذای خشک بسر می برد و حالش بشدت وخیم است و فاصله ای با مرگ ندارد ، جلوگیری کنید . مادرمان نیز درهمراهی با مجید ، اعتصاب غذای خشک کرده و او هم حالش بشدت وخیم است . لطفا به آنچه در زیر نوشته ایم توجه کنید : مجید توکلی فرزند فیض الله در تاریخ ۱۶ آذر سال ۱۳۸۸ و در برابر دانشگاه محل تحصیل خود بازداشت گردید و پس از طی مراحل دادرسی توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی، به اتهام اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی، فعالیت تبلیغی علیه نظام، توهین به رهبری و توهین به رییس‌جمهور در مجموع به هشت سال و شش ماه حبس تعزیری و ۵ سال محرومیت از هرگونه فعالیت سیاسی و ۵ سال ممنوعیت خروج از کشورمحکوم گردید.

مجید را به مدت تقریبا چهار ماه در سلول انفرادی نگاه داشته اند. در حالی که مطابق آیین نامه حقوق شهروندی جمهوری اسلامی نگهداری متهم در سلول انفرادی بیش از یک هفته تا ده روز برخلاف قانون است.مجید در تمام طول مدت انفرادی از اولیه ترین حقوق زندانی چون حق استفاده از هوای آزاد(هواخوری)، حق تماس تلفنی و ملاقات با خانواده محروم بوده است.

مجید در تمام مدت بازداشت و تا همین لحظه که تقریبا پنج ماه است از صدور حکم قاضی گذشته است، از حق دسترسی و ملاقات با وکیل محروم بوده است.لازم به ذکر است که وکیل برای پرس و جو در مورد وضعیت متهم و احیانا مطالعه پرونده وی حتی اجازه ورود به ساختمان قوه قضائیه را نداشته است!

مجید توکلی در تاریخ ۳۱ اردیبهشت ۱۳۸۹ به بند عمومی (اندرزگاه ۷ سالن ۳) منتقل شد و اجازه تماس با خانواده خود را پیدا کرد.

ولی مجددا مجید را در تاریخ ۲ خرداد ۱۳۸۹ به انفرادی منتقل کرده اند و دلیلش هم برای ما که خانواده او هستیم نا معلوم می باشد، لازم به ذکر است مجید از ۲ خرداد به دلیل انتقال مجدد به انفرادی دست به اعتصاب غذای خشک زده است ( آب وغذا نمی خورد) و در روز ۶ خرداد به ما خبر دادند که وضعیت جسمی مجید وخیم می باشد و دچار خون ریزی معده گشته و به علت بیماری که در زمان نگهداری طولانی مدت در انفرادی دچار مشکلات ریوی شده بود باعث حاد شدن او گشته است و قدرت تکلم خود را نیز از دست داده است. وتا ارسال این نامه از انتقال او به بهداری خبری نیست.

مادر مجید توکلی هم از روز سوم خرداد برای همدردی با مجید و به دلیل اینکه در ایران هیچ مسئولی حاضربه جواب گویی و دادخواهی مجید نمی باشد دست به اعتصاب زده است.

در پایان خواهان رسیدگی سریع واعزام بازرسین برای بررسی وضعیت مجید توکلی و نقض حقوق قانونی او به عنوان یک زندانی می باشیم.

با تشکر
خانواده توکلی
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.