شنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۹ - Saturday 30 May 2020
ايران امروز
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  
iran-emrooz.net | Sat, 28.03.2020, 14:16

گزارش اختصاصی رویترز:

دو دیپلمات ایران در قتل مسعود مولوی در ترکیه دست داشتند


مسعود مولوی وردنجانی روز ۱۴ نوامبر ۲۰۱۹  مسعود مولوی در خیابان شیشلی واقع در مرکز شهر استانبول به ضرب گلوله به قتل رسید. اکنون خبرگزاری رویترز به نقل از دو مامور امنیتی ترکیه گزارشی اختصاصی درباره قتل مسعود مولوی منتشر کرده است.

در گزارش رویترز آمده است که قتل مسعود مولوی وردنجانی به دستور و با هدایت دو دیپلمات ایرانی در ترکیه صورت گرفته است. این دو نفر در شمار اعضای کنسولگری جمهوری اسلامی در استانبول بوده و پاسپورت دیپلماتیک داشته‌اند.

پلیس ترکیه دو هفته پیش گزارشی درباره پرونده قتل مسعود مولوی منتشر کرده است. در این گزارش به فعالیت‌های او در ارتباط با امنیت سایبری در وزارت دفاع جمهوری اسلامی اشاره شده است.

افزون بر آن، در گزارش پلیس ترکیه آمده است که مسعود مولوی در دوره اقامت یک ساله خود در ترکیه اظهارات تند و انتقاد‌آمیزی علیه رهبران و مسئولان جمهوری اسلامی منتشر کرده است.

رویترز نوشته انتشار گزارش پلیس ترکیه در ارتباط با نقش جمهوری اسلامی در ماجرای قتل مسعود مولوی می‌تواند بر مناسبات دیپلماتیک ایران و ترکیه تاثیر نهد.

این خبرگزاری در ادامه گزارش خود به پستی که مسعود مولوی در ماه اوت - سه ماه پیش از مرگ - در ارتباط با سپاه پاسداران منتشر کرده بود، اشاره کرده است. مسعود مولوی در این پست نوشته بود: «من ریشه فرماندهان مافیایی و فاسد [سپاه] را می‌کنم.» در ادامه‌ همان پست مولوی نوشته بود: «دعا کنید که آ‌نها قبل از آن من را نکشند.»

روز جمعه، ۲۷ مارس ۲۰۲۰، خبرنگاران خبرگزاری رویترز در ارتباط با گزارش پلیس ترکیه درباره قتل مسعود مولوی وردنجانی با مقامات کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در استانبول تماس می‌گیرند. اما مقامات کنسولگری ایران از دادن هرگونه پاسخی درباره گزارش اخیر پلیس ترکیه و اظهارات مقامات امنیتی ترکیه اجتناب می‌ورزند.

دولت ترکیه نیز تا کنون رسما نسبت به مسئولیت جمهوری اسلامی در قتل مسعود مولوی اظهار نظر نکرده است. اما اکنون دو مامور ارشد امنیتی ترکیه به خبرنگاران رویترز گفته‌اند که دولت ترکیه با توجه به گزارش پلیس و تحقیقات بازرسان خود موضوع را پیگیری خواهد کرد.

یک هفته پس از قتل مسعود مولوی در استانبول، مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا مسئولیت این قتل را برعهده جمهوری اسلامی ایران دانسته و آن را “نمونه‌ای از جنایات حکومت توسط ایادی خود در خارج از کشور” اعلام کرده بود. پمپئو در آن هنگام توضیح بیشتری پیرامون این موضوع نداده بود.

صدور فرمان قتل از سوی مسئولان حکومتی ایران

خبرگزاری رویترز در ادامه گزارش خود نوشته است که افراد مظنون در پرونده قتل مسعود مولوی گفته‌اند که فرمان این قتل توسط دو دیپلمات ارشد کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در ترکیه صادر شده است.

یکی از ماموران ارشد امنیتی ترکیه گفته است که اظهارات افراد مظنون و همچنین اسناد و مدارک به دست آمده حکایت از نقش مسئولان حکومتی ایران در طراحی و اجرای این قتل دارد.

در گزارش رویترز آمده است که سپاه پاسداران به مسعود مولوی هشدار داده بود در ارتباط با پروژه‌های پهپادی با ترکیه همکاری نکند و اطلاعات مربوط به آن را در اختیار دولت ترکیه قرار ندهد.

گفته می‌شود که به‌رغم هشدار سپاه، مسعود مولوی با کشورهای اروپایی و همچنین با ایالات متحده آمریکا در ارتباط بوده است.

یک منبع ایرانی به خبرنگاران رویترز گفته است که مسعود مولوی اطلاعاتی را که هک کرده یا از طریق تماس‌های خود از ایران به دست آورده بود، منتشر کرده است.

همین منبع گفته است که او به درخواست سفارت ایران در آنکارا برای مراجعه اعتنایی نکرده و در عین حال با دیپلمات‌های آمریکایی و اسرائیلی در تماس بوده است.

رویترز در چند جای گزارش خود قید کرده است که قادر به راستی‌آزمایی این اظهارات نیست. گزارش پلیس ترکیه متکی بر ۳۲۰ ساعت بازجویی، تحقیق در ۴۹ مورد و گفت‌وگو با ۱۸۵ نفر است.

ماجرای قتل مسعود مولوی

خبرگزاری رویترز نوشته است که مسعود مولوی وردنجانی ساعت ۱۰ شب ۱۴ نوامبر ۲۰۱۹ در منطقه شیشلی، واقع در مرکز شهر استانبول به قتل رسیده است. مهاجم چند گلوله به مسعود مولوی شلیک کرده، اما فرد همراه او هدف واقع نشده است. در گزارش رویترز آمده که همراه او فردی به نام “علی ا.” بوده است. (در گزارش رویترز نام کامل این فرد آمده است.)

گفته می‌شود که این فرد با نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی همکاری می‌کرده و حتی صبح روز قتل مسعود مولوی به کنسولگری جمهوری اسلامی در استانبول رفته است. گفته می‌شود که این فرد که موفق به نزدیک شدن به مسعود مولوی شده بود، اطلاعات مربوط به او را در اختیار مقامات امنیتی ایران قرار می‌داده است.

در گزارش پلیس از این فرد به عنوان رهبر تیم قتل مسعود مولوی یاد شده است. گفته می‌شود که این فرد سه روز پس از قتل مسعود مولوی موفق به فرار به ایران شده است. رویترز نسبت به محل اقامت او در حال حاضر ابراز بی‌اطلاعی کرده است.

منبع: دویچه وله فارسی
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2020
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الکترونیک)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است.
استفاده از مطالب «ايران امروز» با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.