چهارشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۸ - Wednesday 19 June 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

حمله به دفتر کمیته پیگیری بازداشت‌شدگان ستاد موسوی

رسانه‌های نزدیک به اصلاح‌طلبان خبر داده‌اند، نیروهای امنیتی با ورود به دفتر کمیته پیگیری بازداشت‌شدگان ستاد میرحسین موسوی، تمام اسناد و اموال آن را با خود برده‌اند. اسناد این دفتر درباره قربانیان حوادث اخیر بود.

iran-emrooz.net | Mon, 07.09.2009, 22:38

دویچه وله: وبسایت خبری "نوروز"، وابسته به جبهه مشارکت ایران اسلامی، بعد از ظهر روز دوشنبه ۷ سپتامبر (۱۶ شهریور) خبر داد، حوالی ساعت ۴ و نیم بعد از ظهر نیروهای امنیتی بدون ارائه هرگونه حکمی، به دفتر کمیته‌ی پیگیری آسیب‌دیدگان ستاد میرحسین موسوی هجوم برده و تمام اموال و اسناد آن را بدون هیچگونه صورتجلسه‌ای با خود برده‌اند.

این گزارش می‌افزاید، نیروهای امنیتی در پاسخ به اینکه باید طبق قانون برای اموال و اسناد توقیفی صورت‌جلسه نوشته شود، گفته‌اند، اصلا قرار نیست این اموال بازگردانده شود که لازم باشد صورت‌جلسه کنیم.

کمیته‌ی پیگیری بازداشت‌شدگان توسط میرحسین موسوی و مهدی کروبی برای پیگیری قربانیان، بازداشت‌شدگان و خسارت‌دیدگان پس از انتخابات ریاست جمهوری تشکیل شد. مرتضی الویری از سوی ستاد مهدی کروبی و علیرضا بهشتی از سوی ستاد میرحسین موسوی، مسئولان این کمیته بودند.

سه کار اساسی کمیته پیگیری

مرتضی الویری در گفت‌وگویی با روزنامه‌ی "اعتماد" درباره‌ی کار گفت: «این کمیته سه کار اساسی را در دستور کار قرار داد؛ ابتدا پیگیری وضعیت حقوقی جان‌باختگان و شکایت احتمالی از کسانی که به عنوان قاتل شناسایی شده‌اند، دوم رسیدگی به وضعیت حقوقی بازداشت‌شدگان و کمک به این افراد برای در اختیار گرفتن وکیل و سوم تنظیم شکایت برای کسانی که خسارت دیده‌اند.»

وبسایت "نوروز" نوشته است، با توجه به بی‌اعتمادی شهروندان به نهادهای قانونی، این دفتر از معدود محل‌هایی بود که خانواده‌های آسیب‌دیدگان حوادث پس از انتخابات برای احقاق حق تضییع شده‌ی خود به آن مراجعه می‌کردند.

جمع‌آوری اطلاعات درباره‌ی شماری از کشته‌شدگان و بازداشت‌شدگان، از جمله کارهای این کمیته بود. در آخرین گزارش کمیته‌ی پیگیری، شمار کشته‌‌ها ۷۲ نفر اعلام شده است. در فهرست منتشرشده، مشخصات اکثر قربانیان و محل قتل آنها درج شده است.

سردار جعفری، فرمانده سپاه، اخیرا ادعا کرد، در حوادث اخیر تنها ۲۹ نفر کشته شده‌اند که ۲۰ نفر آنها از افراد بسیج بوده‌اند. برخی نمایندگان اصلاح‌طلب مجلس ادعای جعفری را رد می‌کنند و می‌گویند، اگر جعفری بر ادعای خود اصرار دارد، اسامی و مشخصات آنها را منتشر کند.

۱۷۰ نفر در سوله ۷۰ متری

در خبر دیگری در ارتباط با حوادث پس از انتخابات ۲۲ خرداد، تلویزیون دولتی جمهوری اسلامی شب گذشته فیلمی از بازداشتگاه کهریزک پخش کرد که بسیاری از شایعات درباره این بازداشتگاه را رسما تایید می‌کرد.

به گزارش وبسایت خبری "آینده"، در روز جمعه ۱۹ تیر ماه، ۱۴۵ نفر از بازداشتی‌ها که در میان آنها ۱۰ نفر دانشجو وجود داشته است، به سوله وحشتناک کهریزک منتقل می‌شوند. در این سوله ۷۰ متری، ۱۴۵ نفر از بازداشتی‌ها و ۲۵ نفر دیگر که از آنها با عنوان "اراذل و اوباش" یاد شده زندانی می‌شوند. به نوشته "آینده"، زندانی کردن ۱۷۰ نفر در ۷۰ متر مربع به معنای سرانه حدود ۴ دهم متر مربع برای هر نفر است. بدترین زندان‌های انفرادی جهان ۲ مترمربع مساحت دارند.

گزارش صدا و سیما تایید می‌کند که ۳ نفر (محسن روح‌الامینی، محمد کامرانی و امیر جوادی‌فر) در کهریزک کشته شده‌اند. گفته شده که دست‌کم ۴ نفر در کهریزک به قتل رسیده‌اند.

براساس گزارش صدا و سیما، از ۱۴۵ نفر زندانی کهریزک، تنها ۶۲ نفر به دادسرا مراجعه کرده‌اند که از این تعداد هم تنها ۵۰ نفر شکایت کرده‌اند. بقیه از شکایت صرف‌نظر کرده‌‌اند. بنا به گفته‌ی یکی از این افراد، آنان از شکایت‌کردن وحشت دارند.

پس از افشای کشته‌شدن محسن روح‌الامینی، فرزند دکتر عبدالحسین روح‌الامینی، از اعضای سابق سپاه و رئیس کنونی انستیتو پاستور تهران، این بازداشتگاه به دستور آیت‌الله خامنه‌ای بسته شد. بنا به گفته‌ی مسوول دادسرای نیروهای مسلح، از مسوولان بازداشتگاه کهریزک، تنها ۴ نفر دستگیر شده و ۶ متهم دیگر هم با قرار وثیقه آزاد هستند.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.