يكشنبه ۳ شهريور ۱۳۹۸ - Sunday 25 August 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

لاریجانی باید برای مهار نقض  حقوق بشر اقدام کند

سازمان دیده بان حقوق بشر با ارسال نامه‌ای به صادق لاریجانی، رئیس قوه قضاییه از وی خواست که در خصوص مقام‌هایی که مسوول حملاتی بوده‌اند که صدها مجروح و دهها تن کشته را در جریان تظاهرات بعد از انتخابات از خود به جای گذاشته تحقیق وتفحص کند، از جمله مشخص شدن نقش حسین طائب فرمانده نیروی مقاومت بسیج، سرداراسماعیل احمدی مقدم فرمانده پلیس، حجت الاسلام غلامحسین رمضانی فرمانده حفاظت اطلاعات سپاه پاسداران وسعید مرتضوی دادستان تهران.

iran-emrooz.net | Sat, 29.08.2009, 13:27

ایران: رییس جدیدقوه قضاییه باید برای مهار نقض حقوق بشر اقدام کند

درخصوص نقش مقامات عالی رتبه در سرکوب بعد از انتخابات تحقیق کنید

(نیویورک، ۲۸ اگوست- ۲۰۰۹) سازمان دیده بان حقوق بشر امروز از صادق اردشیر لاریجانی، رییس جدید قوه قضاییه ایران خواست که فورا تحقیقات بی طرفانه ای را برای مشخص کردن نقش مقامات عالی رتبه در حملاتی که عمدتا به تظاهرکنندگان مسالمت آمیز صورت گرفت و نیز شکنجه بازداشت شدگان آغاز کند.

با ارسال نامه ای به لاریجانی، دیده بان حقوق بشر از وی خواسته است که درخصوص افرادی که مسوول حملاتی بوده‌اند که صدها مجروح و دهها تن کشته را در جریان تظاهرات بعد از انتخابات از خود به جای گذاشته و نیز درخصوص چندین پرونده ای که مربوط به قبل از انتخابات می شود تحقیق وتفحص کند.

جو استورک معاون بخش خاورمیانه سازمان دیده بان حقوق بشر درهمین زمینه گفت: "این کار مهمترین آزمون قوه قضاییه ایران تحت رهبری آیت الله لاریجانی خواهند بود که نشان بدهد خواست سیاسی لازم برای دنبال کردن کسانی که درخشونت های اعمال شده در تظاهرات مسالمت آمیز و شکنجه زندانیان نقش داشته اند وجود دارد."

آیت الله علی خامنه ای درتاریخ پانزدهم اگوست ۲۰۰۹ لاریجانی را به عنوان رییس جدید قوه قضاییه ایران منصوب کرد. وی پیش از این عضو شورای نگهبان بود.

دیده بان حقوق بشر از لاریجانی خواست که در خصوص گزارش های معتبری که از شکنجه در بازداشتگاه کهریزک وزندان اوین شده است تحقیقات لازم را به عمل آورد و همچنین بازداشتگاه های مخفی را تعطیل کند.

دیده بان حقوق بشر گفته است که مقامات رسمی ونیمه رسمی، ازجمله وزارت اطلاعات، نیروی انتظامی و سپاه پاسداران مکان های غیرقانونی ومخفی را اداره می کنند که در آن افراد با انگیزه های سیاسی بازداشت ومورد بازجویی قرار می گیرند. با توجه به قدرت قانونی که قوه قضاییه برای اداره این مکان ها دارد لاریجانی باید تحقیقات لازم را در خصوص این مکان ها صورت دهد و گام های فوری را برای پایان دادن به چنین اعمالی بردارد.

صدها تظاهرکننده مسالمت آمیز از جمله بسیاری از هواداران اصلاح طلبان همچنان در بازداشت به سر می برند، برخی از آنها بیش از دو ماه است که درسلول انفرادی هستند. دولت یک دادگاه فله ای نمایشی را با شرکت ۱۰۰ نفر از آنها برگزار کرد که در آن برخی از چهره های برجسته اصلاح طلب اعترافاتاتی را خواندند که همه نشانه های تحت فشار واجباری بودن را دارا بود.

جو استورک گفت: "قوه قضاییه باید به تعهدات خود پایبند بوده و این افراد را آزاد کند و یا به جرم مشخصی متهم کند. آنها که متهم شده اند باید بلافاصله در دادگاهی که از شرایط بین المللی و استاندارد دادگاه های عادلانه برخورداراست محاکمه شوند. "دراین نامه دیده بان حقوق بشر از لاریجانی موارد زیررا درخواست کرده است:

- برقرار یک کمیته مستقل و بی‌طرف حقیقت یاب برای شناسایی افرادی که درجریان سرکوب تظاهرکنندگان بعد از انتخابات نقش آمر را داشتند از جمله مشخص شدن نقش حسین طاپب فرمانده نیروی مقاومت بسیج، سرداراسماعیل احمدی مقدم فرمانده پلیس، حجت الاسلام غلامحسین رمضانی فرمانده حفاظت اطلاعات سپاه پاسداران وسعید مرتضوی دادستان تهران.

- تحقیق و تفحص درخصوص اظهاراتی که دررابطه شکنجه و بدرفتاری با بازداشت شدگان در بازداشتگاه کهریزک وزندان اوین وجود شده است.

- بازگشایی وادامه تحقیقات دررابطه با پرونده مرگ زهرا کاظمی و زهرا بنی یعقوب که هر دو براثرجراحت های به وجود آمده دربازداشت درسال ۲۰۰۳ و ۲۰۰۷ فوت کردند.

- آزادی حسین درخشان وب لاگ نویس، سیلواهاراتونیان فعال جامعه مدنی و پزشکان متخصص بیماری ایدز کامیار وآرش علایی و همچنین:

- آزادی و همچنین محاکمه فوری هفت تن از رهبران جامعه بهایی در ایران که از ماه می سال ۲۰۰۸ در بازداشت به سر می برند به منظور بررسی ضروری بودن و یاقانونی بودن بازداشت آنها. باید به این افراد فرصت داده شود که به اتهام هایی که علیه آنها مطرح شده در دادگاهی که با استانداردهای بین المللی دادگاه های عادلانه مطابقت دارد از خود دفاع کنند.

درساختار حکومت جمهوری اسلامی قوه قضاییه یک قوه مستقل در کنار قوه مجریه و قوه مقننه به شمار می رود. رییس قوه قضاییه که توسط رهبر برای یک دوره پنج ساله منصوب می شود مسوول برقراری عدالت وهمچنین دادگاه ها و نظارت بر زندان ها و بازداشتگاه هاست. رییس قوه قضاییه همچنین مسوول قانون گذاری در خصوص امور مربوط به تشکیلات این قوه است و براساس قانون اساسی توانایی اقدام برای تحقیقات در خصوص نقض حقوق بشرو بررسی شکایت های موجود دراین حوزه را دارد.

برای خواندن نامه دیده بان حقوق بشر به رییس قوه قضاییه آيت الله صادق اردشیرلاریجانی لطفا اینجا کلیک کنید:

http://www.hrw.org/node/85343

‏برای اطلاعات بیشتر درمورد گزارش های دیده بان حقوق بشر در خصوص ایران به آدرس زیر مراجعه کنید:

http://www.hrw.org/en/middle-eastn-africa/iran

‏برای دریافت اطلاعات بیشتر با افراد زیر تماس بگیرید: در واشینگتن دی سی جو استورک (انگلیسی): ۴۳۲۷-۶۱۲-۲۰۲-۱+ و یا تلفن همراه ۴۹۲۵-۲۹۹-۲۰۲-۱+ درلندن تام پورتپوس (انگلیسی) ۲۷۶۶-۷۷۱۳-۲۰-۴۴+ یا تلفن همراه ۴۹۸۲-۸۳۹۸-۷۹-۴۴+
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.