جمعه ۳۰ فروردين ۱۳۹۸ - Friday 19 April 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

روزنامه اعتماد ملی بخاطر چاپ این افشاگری مهدی کروبی توقیف شد

جزییات ماجرای ترانه موسوی

کروبی: به جای آنكه تحقیقاتی درباره قتل ترانه موسوی صورت گیرد، خانواده‌ای پیدا می‌کنند که عروسشان به نام ترانه موسوی در کانادا زندگی می‌گرد. با گول زدن این خانواده، آنها را مجبور می‌کنند جلوی دوربین صداو سیما قرار بگیرید و بگویید كه ترانه‌ی آنها زنده است.

iran-emrooz.net | Mon, 17.08.2009, 1:17

سحام نیوز :‌ مهدی كروبی در واكنش به جوسازی‌های اخیر و توهین‌هایی كه نسبت به وی وارد شد گفت : " برخی فكر می‌كنند كه با این تهمت‌ها و فحاشی كردن‌ها من از میدان كنار می‌روم ولی من به این آقایان توصیه می‌كنم كه حداقل تاریخ را مطالعه كنند و ببینند كه بعد از انقلاب و در عرصه ماجرای مجلس سوم و مسائلی كه در اواخر آن مجلس روی داد و هر حرفی كه خواستند نسبت به من زدند از جمله آنكه گفتند كروبی با دلارها از ایران خارج شده است چه كسی بود كه ایستادگی و تحمل كرد. "

دبیركل حزب اعتمادملی ضمن اعتراض به توهین، هتاكی و تهمت‌هایی كه از سوی مراكز و نهادهای مختلفی و به دنبل نگارش نامه‌ای نسبت به او شد گفت: "‌طی هفته اخیر حملات تندی نسبت به من وارد شد، حملاتی كه از تریبون نماز جمعه و یا از سوی برخی از نمایندگان مجلس، صدا و سیما و مطبوعات و وابستگان به نهادها و برخی از روحانیت مطرح شد كه من در برابر این مباحث گفته بودم كه چنانچه این روند ادامه پیدا كند من ناگفته‌هایی را بازگو خواهم كرد."‌

كروبی چنین از انگیزه انجام مصاحبه‌ای در واكنش به این مسائلی كه طرح شده سخن گفت و با اشاره به انتقاداتی كه به وی وارد شد گفت: "‌ پس از انتخابات ریاست جمهوری دهم حوادثی در كشورمان رخ داد كه از نظر خشونت، بی‌قانونی، خودسری و دخالت افراد غیر مسئول به نام نظام و شبه نظامی و لباس شخصی‌ها امری بی‌سابقه بود و چنین است كه انسان‌های مسئول، دلسوز و آگاه باید احتیاط و تحفظ را كنار گذاشته و به هر صورتی كه صلاح می‌دانند اقداماتی انجام دهند كه مانع از تكرار این حوادث شده و ریشه برخوردهای این چنینی خشكانده شود. "‌

وی افزود:‌ "در هر كجای دنیا ممكن است كه چنین حوادثی اتفاقی بیافتد كه در عرصه تظاهراتی جمعیتی را دستگیر كنند اما فكر نكنم كه چنین برخوردهایی صورت گرفته باشد كه گروهی را دستگیر كرده و آنها را به مكان‌های خاصی منتقل كنند و با آنها هر رفتاری كه می‌خواهند انجام دهند. در واقع ابتدا افراد را به مكان‌های نامعلومی منتقل كنند كه كه حتی ریاست قوه قضائیه و دادستان كل كشور كه بگویند این رفتارهایی كه انجام شده است زیر نظر زندان‌های رسمی كه تحت نظر ما بوده روی نداده است و البته پس از مدتی مشخص شود كه زیر زمینی در وزارتخانه‌ای وجود داشته و یا اینكه در بازداشتگاه كهریزك، كلانتری، پایگاههای بسیج برخوردهایی صورت گرفته است."

كروبی خاطر نشان ساخت: "‌تمام این حوادثی كه روی داده است به علت اعتراض مردم به نتیجه یك انتخاب بوده است آیا باید با مردمی كه تنها از سرنوشت رای خود سوال می‌كنند چنین برخورد كرد؟ در عرض چند روز تعدادی كشته شده و برخی آسیب دیده‌اند به طوری كه دندان‌ها و سرها شكسته شده است و حتی چشمانی كور شده و برخی تحت شكنجه‌ها جان باخته‌اند. این درحالی است كه معمولا شكنجه‌ها برای گرفتن اعتراف با حساب و كتاب صورت می‌گیرد و حتی اگر آن فرد زیر شكنجه از حال برود او را به بیمارستان منتقل می‌كنند و باقی بازجویی را در حالی انجام می‌دهند كه او تحت درمان است. بنابراین از این جهت من می‌گویم كه خشونت‌هایی از سوی افرادی ناآگاه و بی تدبیر صورت گرفته كه بی سابقه است و البته این رفتارها در قبال افرادی بوده كه تنها به انتخاباتی اعتراض داشته‌اند. "‌

رفتارهای غیرمنطقی بی‌شمار صورت گرفته است

كروبی با ابراز تاسف از چنین برخوردهایی در نظام جمهوری اسلامی گفت: "به اندازه‌ای در این مدت رفتارهای غیرمنطقی و بی ضابطه انجام شده است كه وقتی هیات تحقیق و تفحص به خدمت رهبری گزارشی را از وضعیت پیش آمده می‌دهند ایشان برآشفته و حتی با عباراتی تند دستور تعطیلی بازداشت گاه كهریزیك را ارائه كردند كه البته اكنون نیز شاهد بركناری برخی از آمران و مسببان این حوادث هستیم."

وی با اشاره به اخباری كه به صورت مرتب از برخوردهای خشن و غیر معمول با معترضان به انتخابات به او می‌رسید گفت : "ما هر روز اخباری را از نحوه برخورد با مردم دریافت می‌كردیم اخباری كه همین افرادی كه مورد ضرب و شتم قرار گرفته‌اند نزد من می‌آمدند و بیان می‌كردند. رفتارهای خشونت آمیزی كه با زنان و مردان صورت گرفته است مانند آنكه هنگامی كه به منزل زن جوانی مراجعه كرده‌اند تا او را بازداشت كنند این زن را در مقابل چشمان مادرش به شدت مورد ضرب و شتم قرار داده‌اند و این زن هنگامی كه هیات بررسی تحقیق و تحفص از وضعیت زندانیان اخیر را در زندان می‌بیند با شجاعت مقابل انها می‌ایسند و نسبت به این رفتار اعتراض می‌كند. من بسیار متاثر شدم از چنین برخوردهایی كه تحت لوای نظام جمهوری اسلامی انجام می‌شود،‌ هر خواننده‌ای می‌تواند خودش را جای ان مادری بگذارد كه دخترش را مقابل چشمانش مورد ضرب و شتم قرار داده‌اند."

وی با اشاره به برخورد ساواك در دوران مبارزات انقلابی گفت: "هنگامی كه در دوران مبارزه به منزل من می‌آمدند تا مرا بازداشت كنند گاهی اوقات خانم كروبی با تندی برخورد می‌كرد كه آنها تنها می‌گفتند كه سفارش كنید كه ایشان حرمت ما را نگه دارد و یا در پرونده یكی از بزرگان هست كه وقتی به منزلش می‌آمدند تا بازداشتش كنند همسرش تندی می‌كند كه تنها به او تذكر می‌دهند ولی اكنون شاهد آن هستیم كه دختری را در مقابل چشم مادرش كتک می‌زنند و از این جهت می‌گویم چنین برخوردهایی در كشورمان بی‌سابقه است."

كروبی با اشاره به اینكه بارها از طریق نامه و مصاحبه این مطالب را بیان كرده است گفت:‌ "من این مسائل را طی نامه‌ای به ریاست محترم قوه قضائیه، وزیر سابق اطلاعات و دیگر مسئولان یادآور شده و یا در مصاحبه‌ها به صورت مكرر بیان كرده‌ام تا شاید با توجهی كه نسبت به این رفتارها می‌شود مانع از تكرار آن شوند ولی بعد از مدتی اخباری به من درباره آزار جنسی بازداشت شدگان رسید كه به علت ناراحتی شدید از این موضوع نامه‌ای را به صورت محرمانه به رییس مجلس خبرگان نوشتم. در همان نامه هم نگفتم كه حتما چنین اتفاقی روی داده است بلكه گفتم كه شایعه شده كه چنین ماجرایی روی داده و افرادی از آشنایان خودمان نیز این مطلب را گفته‌اند و تاكید كردم كه انشاء الله اخباری دروغ و شایعه باشد ولی باید این اخبار بررسی شود تا اگر شایعه‌ای بیش نیست كه همه از رفتارها و عملكردها با قاطعیت دفاع كنیم ولی اگر هم در مواردی چنین اتفاقی روی داده است بگوییم كه عاملان این قضیه جز نیروهای خودسر بوده‌اند كه باید معرفی و مطابق قانون مجازات شوند تا اینكه ساحت مقدس جمهوری اسلامی ایران را از چنین مباحثی پاك كنیم كه چنین موضوعی در تاریخ ثبت نشود و شاخ و برگ فراوانی به ان داده شود و از سوی دیگر خون بچه‌هایی كه در این راه كشته شده‌اند تضییع گردد. "
كروبی افزود : "‌من در این نامه تاكید كردم كه اگر هم چنین اتفاقی روی نداده است و ثابت شد كه این چنین نبوده از زبان ما كه خودمان به انتخابات معترض بوده‌ایم مطرح شود تا حداقل عده‌ای باور كنند."

متاسفم كه این مطالب از تریبون نماز جمعه مطرح شد

كروبی با اشاره به برخوردهایی كه در واكنش به انتشار چنین نامه‌ای صورت گرفت گفت: "‌بیش از ده روز منتظر پاسخ نامه‌ام بودم ولی به من خبری نرسید و بنابراین این نامه را علنی كردم و در این میان جمعیت بسیاری از دلسوزان نظام مرا تحسین كردند و برخی هم دوستانه انتقاداتی را مطرح كردند كه من نیز استقبال كردم ولی در همین راستا برخی از تریبون نماز جمعه،‌ مجلس، وابستگان به نهادهای نظامی، سایتها و خبرگزاری‌ها، مطبوعات و صدا و سیما به بنده فحاشی كردند. ولی از این میان آنچه بیش از همه تاسف مرا برانگیخت مطالبی بود كه از تریبون نماز جمعه علیه من مطرح شد و تریبون مقدس نماز جمعه كه باید در آن دردهای مردم گفته شود و از حقوق آنها دفاع شود به تریبونی برای فحاشی علیه فردی تبدیل شد. چنین برخوردهایی در حالی نسبت به بنده صورت گرفت كه من تنها با نگارش نامه‌ای یادآور شدم كه بررسی شود آیا چنین مسائلی روی داده است یا خیر و اگر هست آیا عاملان آن مجازات خواهند شد و یا اینكه اعلام بركناری عده‌ای كه چنین تخلفاتی را انجام داده‌اند تنها برای جنجال سازی بوده است و تمامی اینها به سركار خود برمی‌گردند مانند همان كسانی كه زمانی آن شكنجه‌ها را انجام دادند و آبروی نظام را در عرصه‌های بین المللی بردند و فیلمی از ان منتشر شد كه هیچ بیننده‌ای نتوانست آن را بیش از ده دقیقه نگاه كند و اكنون سخنانی درباره فعالیت‌های آنها شنیده می‌شود كه چنانچه لازم باشد درباره آنها سخن خواهم گفت."‌

وی با ابراز تاسف از چنین برخوردهایی گفت: " افرادی كه باید از تریبون مقدس نماز جمعه مسائل روز را برای مردم بازگو كنند به بهانه اینكه من به نظام توهین كرده‌ام تهت و افتراهایی را علیه بنده وارد كردند كه البته درهمین راستا برخی از نمایندگان مجلس نیز با ادبیاتی نامناسب به تكرار آن پرداختند. هرچند كه اگر وابستگان به نهادهای خاص و یا برخی از مطبوعات و صدا و سیما چنین مطالبی را مطرح كنند دور از انتظار نیست چرا كه اینها اجیر و اسیر هستند و باید این كار را انجام دهند و البته بسیاری دیگر نیز از مظان اتهام اینها به دور نیستند. از نظر این نهادها و مراكز و به ویژه برخی مطبوعات كسانی كه همفكر آنان نیستند جاسوس، ساده اندیش و افراطی هستند كه دچار فساد اخلاقی و اقتصادی شده‌اند. به مانند اینكه اخیرا یكی از روزنامه‌ها كه عادت دارد با آبروی دیگران بازی كند جمعی از كارگزاران نظام كه اخیرا نامه‌ای را نوشته‌اند افراطی و رانت خوار نامیده است حال اینكه به عنوان مثال یكی از امضاكنندگان این نامه محمدعلی نجفی است كه ۸ سال وزیر آموزش و پرورش، ‌وزیر آموزش عالی كشور و رییس سازمان برنامه و بودجه بوده است كه زمانی كه من نماینده امام در حج بودم در آنجا به من كمك می‌كرد و اینك همین فرد را رانت خوار نامیده است. به نظر می‌رسد كه این نهادها خود را معیار و میزان الاعمال می‌دانند كه دیگران باید خود را با آنها بسنجند. اینها به جای اینكه كسانی را كه به این كشور خیانت كرده‌اند مورد حمله قرار دهند به فرزندان انقلاب حمله می‌كنند و آبروی آنها را می‌ریزند. همین اندازه نیز بگویم روزنامه‌ای كه چنین مطلبی را می‌نویسد مسئولش از دوستان نزدیك سعید امامی و همكار او بوده است كه به قول یكی از بزرگان حاشیه امن دارد و رویین تن است، اگر اسفندیار رویین تن بود و تنها چشمش آسیب پذیر بود این برادر رویین تنی است كه چشمش نیز از آسیب مصون است. "‌

كروبی با اشاره به انتشار اخبار دروغ در یكی از خبرگزاری‌ها كه ان نیزخود را مصون از هر چیزی می‌داند گفت:‌ "این خبرگزاری محترم به انتشار اخباز كذب عادت دارد به طوری كه زمانی كه جوانی به نام غنیان در این حوادث پس از انتخابات كشته شد این خبرگزاری به نقل از پدر این فرد نوشت كه گفته است موسوی مسئول خون فرزندش است كه پدر غنیان چندی بعد این خبر را تكذیب كرد. كه اینهم نمونه‌ای از آشكار شدن دروغ گویی برخی از رسانه‌هاست. "‌

ناگفته‌هایی از سوابق برخی ائمه جمعه

كروبی در ادامه گلایه‌های بسیاری داشت از ائمه جمعه‌ای كه با ادبیاتی نامناسب به او حمله كردند و تهمت و افتراهایی را نسبت به او وارد كردند و برای روشن شدن افكار عمومی از جایگاه افرادی كه چنین حرمت تریبون مقدس نماز جمعه را نگه نداشته‌اند به بیان برخی از ویژگی‌های شخصیتی آنها پرداخت.

وی گفت : " امام جمعه‌ای كه در كنار حرم ثامن الحج این حرف‌ها را می‌زند و بنده را تروریست می‌خواند گویی فراموش كرده كه در همان روزگار مبارزه كه طیف روحانیون آواره و بی‌خانه و كاشانه بوده‌اند و همه تحت تعقیب قرار داشته و یا تبعید بودند و بنده نیز به عنوان عضو كوچكی از این نظام در میان آنها حضور داشتم، ایشان به همراه جمعی دیگر با پول‌هایی كه در اختیار داشتند سفرهای متعددی به پاكستان داشت تا آنكه به تبلیغ برای مرحوم آیت الله شریعتمداری بپردازد. ما كه به ایشان عیبی نگرفتیم ولی این روال طبیعی تاریخ است كه اكنون او از تریبون نماز جمعه به دفاع از جمهوری اسلامی بپردازد و بنده را ضد انقلابی و تروریست بداند."

كروبی با اشاره به سخنان امام جمعه تهران علیه خود گفت: ‌"‌آقایی كه در تهران از تریبون نماز جمعه چنین حرف‌هایی را می‌زند همان فردی است كه هرچه من از دیگران سوال كردم سوابقی از ایشان نداشتند و همن اندازه از دوستانش شنیدم كه در صف اول درس آیت‌الله منتظری می‌نشسته و در زمانی كه برخی از دوستان نزدیك از مواضع ایشان گله مند بودند ایشان به شدت از مواضع او حمایت می‌كرده است و پس از امام جز مخالفین درجه اول آیت الله منتظری تبدیل شد و از این طریق رشد جهشی و غیر معقول پیدا كرد."

كروبی با بیان اینكه من از ائمه جمعه انتظار چنین رفتارهایی را نداشتم گفت: "‌آیا نمی‌شد كه این پیشنهاد دلسوزانه را مورد بررسی قرار می‌دادند تا مورد رسیدگی قرار گیرد و ماموری و یا مامورینی كه متخلف بوده‌اند مجازات شوند و آنگاه به مردم بگوییم كه این رفتار از سوی مامور یا مامورینی خودسر صورت گرفته و ربطی به نظام جمهوری اسلامی ایران ندارد؟ آیا باید با جنجال سازی و عبارت‌هایی تند چنین به نامه دلسوزانه انقلاب پاسخ داده می‌شد."‌

مهدی كروبی با اشاره به اظهارات مجلسی‌ها علیه وی گفت: "‌برخی دوستان مجلسی اظهاراتی را علیه بنده وارد كردند برخی از نمایندگانی كه این حرف‌ها را می‌زنند همان كسانی هستند كه در سایه عدم تایید صلاحیت نمایندگانی كه رای آور بودند و البته جزو اصلاحاتی‌های داغ نبوده و هیچ نامه‌ای را امضا نكرده بودند و چند دوره هم در مجلس حضور داشتند به مجلس راه یافتند و باید نیز اكنون در قدردانی از این چنین رفتاری این چنین نیز حرف بزنند. چرا كه دیگر نیازی نبود به دادگاه ویژه روحانیتی برگردد كه زمانی سید‌هادی خامنه‌ای، محتشمی پور، مرحوم خلخالی، موسویان و آیت الله بیات را محاكمه می‌كردند چرا كه دیگر نمی‌شود به راحتی این افراد را محاكمه كرد و البته برخی از مسئولان دادگاه نیز رضایتی به این كار ندارند."

وی همچنین به اظهارات امام جمعه موقت قم اشاره كرد و گفت: "‌از نظر بنده امام جمعه قم آیت الله جوادی و آیت الله امینی هستند و اینكه فردی را برای چنین مواقعی به عنوان امام جمعه معرفی می‌كنند جالب توجه است البته من به علت آشنایی كه با پدر مرحوم ایشان دارم درباره اظهارات ایشان واكنشی نشان نمی‌دهم و حرمت پدرش را نگه می‌دارم."

كروبی همچنین برای برخی از وابستگان به نهادهای نظامی كه اهانت‌هایی را نسبت به وی مطرح كرده بود پاسخی داشت. وی گفت :‌"‌برخی از برداران نظامی كه چنین حرف‌هایی را می‌زنند باید هم این گونه موضعگیری كنند چرا كه انها اكنون تمام مراكز اقتصادی و سیاسی را در اختیار دارند ولی این افراد متوجه نیستند یك فكر و اندیشه قائم به یك نفر و یا چند نفر نیست بلكه درون خانواده‌ها نیز نفوذ می‌كند به طوری درون خانواده برخی از این آقایان هم اختلافاتی وجود دارد كه اگر لازم باشد در آن باره صحبت خواهم كرد."‌

وی افزود : "‌برخی از وابستگان به نهادهای نظام بسیار پهلوانانه وارد میدان شده‌اند و هر چه كه خواستند نسبت به بنده گفتند ولی یكی از همین معترضین كه در نهادهای شبه نظامی نیز فعال است فراموش كرده كه دولت وقت به علت همین رفتارها و كارهایش او را از وزارت اطلاعات اخراج و به جای دیگر منتقل كرد."‌

جزئیات ماجرای ترانه موسوی

كروبی در ادامه این گفت وگو با تاكید بر اینكه چنانچه این روند ادامه پیدا كند مسائل دیگری را صریح‌تر از گذشته مطرح خواهد كرد به بیان واقعیت ماجرای ترانه موسوی پرداخت و تاكید كرد : "‌من از پشت پرده این ماجرا می‌گویم تا ببینم كسانی كه در مزمت دروغگویی صحبت می‌كنند برآشفته خواهند شد و در برابر این دورغ گویی موضع گیری كنند."

وی چنین ماجرا را شرح داد: " مدتی پیش در سایت‌ها، ‌خبری منتشر شد مبنی بر اینكه خانم ترانه موسوی به همراه تعدادی دیگر در حاشیه مراسم مسجد قبا ربوده شده است. مدتی بعد هرچند كه تعدادی از همان بازداشت شدگان آزاد شدند ولی ترانه موسوی آزاد نشد و سپس اعلام كردند كه خانواده‌اش بیایند و جنازه‌اش را تحویل بگیرند. در همان زمان به جای آنكه تحقیقاتی درباره این موضوع انجام شود در مقابل هیاهوی رسانه‌های بیگانه برخی مسئولان در اندیشه طراحی سناریویی برای به انحراف كشاندن این موضوع در داخل و خارج بودند. بنابراین طراحان نابغه و مدیرانی دور اندیش سناریویی را نوشتند. برای اجرای این سناریو به وسیله فردی كه نام او را نمی‌برم متوجه شدند كه خانواده‌ای عروسی دارند به نام ترانه موسوی كه در كانادا زندگی می‌كند و تنها نیاز به ان بود كه به صحنه سازی بپردازنند و خانواده این دختر را وادار به انجام مصاحبه‌ای كنند كه در آن بگویند دخترشان زنده است و در كانادا زندگی می‌كند. پس چند نفر از افراد نظامی، ‌انتظامی و اطلاعاتی كه چهره‌هایی شناخته شده هستند به منزل این خانواده محترم و شریف می‌روند و خطاب به خانواده می‌گویند كه ترانه موسوی دچار سانحه سوختگی شده و برای آنكه معلوم شود این عروس آنها هست یا خیر بیایند و جنازه‌اش را تحویل بگیرند. در همین هنگام پدر خانواده می‌گوید كه عروس ما در ایران زندگی نمی‌كند و چون بزرگان خانه اهل سیاست نبوده و چهره‌های علمی هستند بسیار ساده به این موضوع نگاه كردند. در همین حال پدر خانواده به پسرش كه یكی از چهره‌های علمی و سیاسی است تلفن می‌كند و می‌گوید كه چنین ماجرایی روی داده و شماره تلفن دیگر پسرش شوهر ترانه را می‌خواهد كه فرزندش به او می‌گوید برادرش برای آنكه بداند موضوع از چه قرار است به كانادا رفته وهنوز نرسیده كه بتوانند با او تماس بگیرند. در همین حال مادر متوجه می‌شود كه چنین اتفاقی افتاده و از حال می‌رود و به بیمارستان منتقل می‌شود. پدر خانواده وقتی كه متوجه می‌شود قضیه جدی است برای بار دوم با پسرش تماس می‌گیرد كه او متوجه می‌شود قضیه بیخ پیدا كرده و بنابراین خود را شتاب زده به منزل می‌رساند. او مشاهده می‌كند كه چند نفری در خانه حضور دارند كه برخی از انها از چهره‌هایی هستند كه در دوران دفاع مقدس حضور داشته‌اند كه این موضوع مرا به یاد سخنی از شهید حمید باكری می‌اندازد كه می‌گفت:‌"‌ای كاش ما درجبهه‌ها به شهادت برسیم زیرا اگر می‌ماندیم معلوم نیست كه چه بلایی بر سرمان آید و جز چه جمعیتی باشیم" این آقا كه دارای آگاهی سیاسی بود هنگامی كه با این افراد صحبت می‌كند می‌گوید كه نزد من این حرف‌ها را نزنید چرا كه من می‌دانم اصل قضیه چیست و حتی این اصطلاح را به كار می‌برد كه پیش كولی معلق نزنید. آن افراد نیز چون متوجه آگاهی این فرد می‌شوند از این جهت با او صحبت می‌كنند كه برای حفظ نظام و در مقابله با جنجال سازی‌های رسانه‌های بیگانه به صلاح است كه با آنها همكاری كنند.

در همان حال اعضای خانواده گفته‌اند كه شما از ما چه می‌خواهید آنها می‌گویند كه شما در مقابل دوربین قرار بگیرید و بگویید كه ترانه زنده است. برادر شوهر ترانه ابتدا مخالفت می‌كند و می‌گوید كه اصل این قضیه صحیح نیست و از سوی دیگر ما هم تاحدودی چهره‌هایی شناخته شده هستیم و البته از انها پرسیده كه چنانچه چنین كاری انجام شود با ترانه واقعی چه كار خواهند كرد كه ان افراد گفته‌اند كه شما به این كارها كاری نداشته باشید و نگران نباشید.

همچنین این خانواده گفته‌اند عكسی كه شما دارید عروس ما نیست كه آنها می‌گویند شما به این كارها كاری نداشته باشید. در همین حال برادر شوهر ترانه كه یكی از چهره‌های علمی و سیاسی بوده است تحت تاثیر قرار می‌گیرد و فكر می‌كنید كه با انجام چنین كاری در مقابل سوءاستفاده بیگانگان ایستادگی می‌شود ولی او پیشنهاد می‌كند كه بروند و با پدر و مادر ترانه صحبت كنند. در همین حال این افراد شماره تلفن منزل آنها را جویا می‌شوند كه برادر شوهر ترانه می‌گوید برای اینكه آنها منزلشان را تغییر داده‌اند ما شماره‌ای از انها نداریم و برادرم هم به مقصد نرسیده كه از او شماره شان را بگیریم. پدر شوهر ترانه نیز می‌گوید كه شاید حاج خانم (همسرش) شماره‌ای در اتاقش داشته باشد ولی چون همسرش به بیمارستان منتقل شده بود در اتاقش بسته بود و كلید نبود كه افراد حاضر تصمیم می‌گیرند كه در اتاق را بشكنند كه با ممانعت اعضای خانواده رو به رو شده‌اند كه خطاب به این افراد گفته‌اند شما بروید و ما خودمان سعی می‌كنیم شماره تلفن انها را پیدا كنیم.ولی جالب توجه اینكه قبل از انكه اعضای این خانواده شماره تلفن پدر و مادر ترانه را پیدا كنند آنها خودشان تلفن را پیدا می‌كنند. در همین راستا برادر شوهر ترانه با پدر مادر وی تماس می‌گیرد و می‌گوید كه شما تنها تا این اندازه صحبت كنید و خطاب به این آقایان می‌گوید كه این خانواده در جریان موضوع نیستند و در این اندازه تنها با انها صحبت كنید. چنین شد كه مادر و پدر ترانه موسوی در مقابل دوربین قرار گرفتند و گفتند كه دخترشان زنده است و در كانادا زندگی می‌كند. البته بعد از اینكه این خانواده متوجه شده‌اند كه اصل ماجرا چه بوده است بسیار ناراحت شده‌اند و می‌خواستند كه ماجرا را بازگو كنند كه همین برادر شوهر ترانه به انها گفته كه حرفی نزنید و گرنه سرنوشت شما معلوم نیست كه چه شود. "‌

از دروغ گویی مسئولان متاسفم

كروبی پس از شرح این ماجرا از دروغ گویی‌های مسئولان ابراز تاسف كرد و گفت :‌"‌این افراد اظهار كرده‌اند كه برای حفظ اصل نظام باید این خانواده اقدام به چنین كاری كنند ولی از نظر ما برای حفظ اصل نظام و پایبندی به قانون اساسی، ارزشهای انقلاب و آرمان‌های حضرت امام مهم است. حفظ اصل نظام بر پایه عمل به وعده‌هایی است كه به مردم داده ایم ولی متاسفم كه اینك از انقلاب برگشته ایم و با آبروی نظام بازی می‌شود. "‌

وی تاكید كرد:‌ "‌آیا مسئولان از این طریق می‌خواهند اعتماد مردم را جلب كنند ولی این آقایان بسیار بی تدبیر عمل كرده‌اند چرا كه مردم این قدر هوشمند هستند كه اصل موضوع را بفهمند."

كروبی با بیان اینكه برای مسئولان گوشه‌ای از حوادث تاریخی را بازگو می‌كنم گفت:‌ "هنگامی كه در سال ۴۱ مبارزات نهضت انقلاب اسلامی شروع شد یك سری افراد نا آگاه كه وابسته به حكومت بودند قصد داشتند تا حرکت امام خمینی برای مبارزه با رژیم پهلوی را به ماجرای کشتار مردم در مسجد گوهر شاد تشبیه کنند. در ماجرای مسجد گوهرشاد مردم علیه کشف حجاب از سوی رضاخان حرکتی کردند که در ان حادثه عده‌ای کشته شدند. در ماجرای مسجد گوهرشاد شیخ جوانی به نام بهلول سخنرانی می‌کرد و مردم را به ایستادگی دعوت می‌کرد که به دنبال حمله نیروها و آغاز کشتار مردم فرار کردند که این شیخ نیز فرار کرد که مدت‌ها اواره بود و در افغانستان زندانی بود و در اواخر عمر خود به ایران برگشت. در این راستا ماجرایی درست کردند مبنی براینکه این شیخ به خارج رفته و زندگی خوبی دارد. در همان سال ٤١ وقی که با ماجرای حرکت مبارزاتی امام مواجه شدند در یکی از روزنامه‌ها همین ماجرای مسجد گوهر شاد را نوشتند تا حرکت امام را با آن مقایسه کنند. درهمان زمان عکس فردی را با کراوات در روزنامه چاپ کردند و نوشتند که این فرد بهلول نام دارد و تاجر آهن است و در خارج زندگی می‌کند و وضعیت خوبی هم دارد. نوشتند که این ماجرای کشتار گوهر شاد را ایجاد کرده و خودش به خارج متواری شده است. در همان موقع جمعیتی واقعیت را کشف کردند. بهلول واقعی را معرفی کردند. اعلامیه‌ای مبسوط در مشهد منتشر شد که بر روی آن دو عکس چاپ شده بود. عکس فردی که او را همان تاجر اهن معرفی کرده بود که درخارج زندگی می‌کند و دیگر عکس بهلول واقعی که سالها در افغانستان زندانی بود. بنابراین حدود ۴۸ سال پیش چنین حادثه‌ای روی داد و در همان زمان این قضیه برملا شد حالا چطور این مسئولان انتظار دارند كه در تهران و انهم در عصر ارتباطات حادثه‌ای روی دهد و كسی متوجه ان نشود و یک خانواده محترم را بیاورند و بگویند که مطلبی را تکذیب کند واین خانواده پس از آنکه متوجه می‌شود این اقدام کلکی به آنها بوده ناراحت شدند. "

كروبی افزود :‌" همان شبی كه فیلمی درباره ترانه موسوی از تلویزیون پخش می‌شد من قبل از انكه در جریان اصل ماجرا قرار گیرم تحت تاثیر قرار گرفتم ولی همان شب به مراسم عروسی رفتند كه در ان مراسم جوانی نزد من آمد و گفت آیا اینها فكر می‌كنند كه مردم نمی‌دانند چند تا ترانه موسوی در ایران وجود دارد و من از این حرف متعجب شدم و با خود گفتم من با این سن و سال و تجربه‌ای كه دارم به موضوع شك كردم ولی این جوان اصلا شك هم نكرده است."‌

وی با اشاره به موثق بودن مبنعی كه جزئیات ماجرای ترانه موسوی را به وی منتقل كرده است گفت :‌"‌می دانم كه آنها از چه طریقی این ترانه موسوی را پیدا كرده‌اند و منبع خبر نیز موثق است واگر لازم باشد در این باره صریح تر صحبت می‌كنم تا مشخص شود كه نقش افراد تا چه اندازه بوده است."‌

لازم باشد مسائلی دیگر را مطرح می‌كنم

وی همچین به مورد دیگری از رفتارهای برخی از مسئولان اشاره كرد و گفت :‌" در سالهایی كه قتل‌های زنجیره‌ای رخ داده بود هنوز انتخابات سال ۷۶ برگزار نشده بود كه گفتند حرم امام (ره) ‌را منفجر كرده‌اند و قصد داشتند تا در حرم حضرت معصومه نیز بمب گذاری كنند كه عامل ان دستگیر شده است. پس از گذشت یك هفته چند دختر را به تلویزیون آروند و آنها بسیار سر و حال در مقابل دوربین طوری سخنرانی كردند كه از هر سخنران ماهری بهتر صحبت كردند. من درهمان زمان خندیدم و گفتم كه این موضوعی مسخره است مگر می‌شود كه فردی را بازداشت كنند و او را شكنجه كنند تا اعترافی كند و بعد با این سرعت و با این حالت آنها را به مقابل دوربین بیاورند و آنها نیز اعتراف كنند. نتیجه چنین كارهایی موجب روی دادن ماجرای قتل‌های زنجیره‌ای،‌ نویسندگان و كشته شدن فروهر و همسرش می‌شود."‌

كروبی در ادامه خطاب به كسانی كه قصد دارند تا او را وادار به سكوت كنند گفت :‌"‌من تنها در برابر چنین رفتارهایی موضعگیری این چنینی ندارم بلكه همان طور كه می‌دانید نسبت به دوستان و همفكران خودم در مواقعی كه تفكرات انها را صحیح نمی‌دانم تذكر داده‌ام و با انها برخورد كرده‌ام و البته هزینه ان را نیز پرداخته‌ام. من در مقابل كسی ایستادم كه هم برای من محترم است و از دوستان بنده می‌باشد و از پایگاه و نفود هم در جامعه برخوردار بود و من نیز برای انتخاب او نقش مهمی داشتم ولی این فرد از هیچ مخالفتی با من دریغ نكرد و در انتخابات دو دوره گذشته ریاست جمهوری از من حمایت نكرد ولی من به راه خودم ادامه دادم. بنابراین این آقایان خیال می‌كنند كه با تهمت و افتراهایی كه مطرح می‌شود من از میدان كنار می‌روم در حالیكه من می‌گویم كه مطالبی كه از بوق نماز جمعه و یا روزنامه‌هایی كه مردم نسبت به آنها اعتماد ندارند و خوش بین نیستند مطرح می‌شود من از میدان در می‌روم. من در شرایطی عقب نشینی خواهم كرد كه بدون آنكه قصد مچ گیری داشته باشیم همه ابعاد حوادث تلخی كه روی داده و موجب ضربه زدن به آبروی نظام شده و موجب طرح مباحثی در داخل و خارج از نظام شده است بررسی شود و نتایج این بررسی‌ها صادقانه و معقول و منطقی به مردم اعلام شود. "

وی تاكید كرد: "‌ در زمانی من سكوت می‌كنم كه همه ابعاد این ماجراها بررسی شده و با مردم صادقانه حرف زده شود و هر كسی كه تخلف كرده متناسب با جرمی كه انجام داده و مطابق با قانون محاكمه شود و هر كسی اشتباهی كرده اشتباه خود را بپذیرد."

كروبی تاكید كرد :‌"‌ اكنون شرایطی را ایجاد كرده‌اید تا دیگر كسی جرات حرف زدن نداشته باشد ولی من باز می‌گویم كه این رفتارها و ایجاد رعب و وحشت مرا به سكوت وادار نمی‌كند و چنانچه لازم باشد برخی مسائل را مطرح می‌كنم."‌

وی افزود : "وقتی كه همه ابعاد قضیه بررسی شد از امام جمعه‌ها بخواهیم كه بیایند و در نماز جمعه نتیجه را صادقانه مطرح كنند نه اینكه در اظهاراتی یك طرف محكوم و یك طرف حاكم باشند."
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.