جمعه ۳۰ فروردين ۱۳۹۸ - Friday 19 April 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

ضرب و شتم و گاز اشک‌آور پس از نماز جمعه تهران

تظاهرات و درگیری پس از پایان نماز جمعه

خبرگزاری رویترز از تهران گزارش می‌دهد که نیروهای امنیتی در بلوار کشاورز با هواداران میرحسین موسوی که نمادهای سبز رنگ داشتند درگیر شده و آنها را مورد ضرب و شتم قرار دادند. این خبرگزاری همچنین به نقل از شاهدان عینی می‌نویسد که نیروهای امنیتی علیه شرکت‌کنندگان در نماز جمعه از گاز اشک‌آور هم استفاده کرده‌اند.

iran-emrooz.net | Fri, 17.07.2009, 18:51

رادیو فردا: در حالی که ده‌ها هزار نفر در نماز جمعه این هفته تهران که به امامت اکبر هاشمی رفسنجانی برگزار شد شرکت کردند، گزارش‌های رسیده حاکی از این است که نیروهای بسیج و امنیتی در برخی نقاط شرکت‌کنندگان در نماز جمعه را مورد ضرب و شتم قرار داده و به سوی آنها گاز اشک‌آور شلیک کرده‌اند.

خبرگزاری رویترز از تهران گزارش می‌دهد که نیروهای امنیتی در بلوار کشاورز با هواداران میرحسین موسوی که نمادهای سبز رنگ داشتند درگیر شده و آنها را مورد ضرب و شتم قرار دادند. این خبرگزاری همچنین به نقل از شاهدان عینی می‌نویسد که نیروهای امنیتی علیه شرکت‌کنندگان در نماز جمعه از گاز اشک‌آور هم استفاده کرده‌اند.

خبرگزاری فرانسه نیز گزارش می‌دهد هزاران نفر از هواداران میرحسین موسوی پس از پایان نماز دست به تظاهرات زده و علیه نتایج انتخابات ریاست‌ جمهوری و در حمایت از کاندیدای خود شعار سر دادند.

این خبرگزاری به نقل از شاهدان عینی می‌افزاید که نیروهای امنیتی چندین نفر از شرکت‌کنندگان در نماز جمعه را دستگیر کرده‌اند. این خبرگزاری همچنین گزارش می‌دهد که نیروهای بسیج در راه‌های منتهی با دانشگاه تهران حضور داشته‌اند.

از سوی دیگر برخی از شهروندان تهرانی که در نماز جمعه این هفته شرکت کرده بودند در گفت‌وگو با رادیوفردا از حضور میرحسین موسوی و مهدی کروبی، رقبای اصلی محمود احمدی‌نژاد در انتخابات ریاست جمهوری، در نماز جمعه تهران خبر دادند.

به گفته این شاهدان، در خیابان طالقانی نیروهای بسیج پس از پایان نماز به شرکت‌کنندگان حمله‌ور می‌شدند و مردم را مورد ضرب وشتم قرار می‌دادند.

یک شاهد عینی نیز گفته است که در میدان ولی‌عصر نیروهای امنیتی به سوی مردم گاز اشک‌آور شلیک کرده‌‌اند. همچنین گزارش می‌شود که در خیابان انقلاب شمار زیادی از نیروهای بسیج، لباس شخصی و نیروی انتظامی حضور داشته‌اند.

به گفته برخی از شاهدان عینی صدای تیراندازی نیز پس پایان نماز جمعه شنیده شده است.

یکی از شاهدان عینی به رادیوفردا گفت که شاهد ضرب وشتم یک جوان به دست نیروهای بسیجی بوده است. به گفته این شهروند تهرانی پس از اصابت باتوم به سر این جوان وی بیهوش شده و توسط مردم به خانه‌های اطراف محل انتقال داده شده است.

همچنین گزارش می‌شود که در خیابان امیرآباد جو تنش‌آلود است و نیروهای امنیتی در آنجا حضور دارند.

به گفته شهروندان تهرانی و بنا بر فیلم‌های منتشر شده، هواداران میرحسین موسوی امروز شعارهایی مانند «یا حسین میرحسین»، «هاشمی سکوت کنی، خائنی»، «مرگ بر روسیه»، «مرگ بر چین»، «هاشمی باغیرت، حمایت، حمایت»، «سهراب ما نمرده، این دولته که مرده»، «ما اهل کوفه نیستیم، حسین تنها بماند»، و «ای دولت کودتا، استعفا، استعفا» سر داده‌اند.

به گفته شاهدان عینی، شمار شرکت‌کنندگان در نماز جمعه این هفته پس از انقلاب ۵۷ بی‌سابقه بوده است.شعار «مرگ بر دیکتاتور» و «زندانی سیاسی آزاد باید گردد»
در نماز جمعه امروز تهران

خبرنامه امیرکبیر: نماز امروز جمعه تهران با حضور بی سابقه مردم و با حواشی و درگیری های بسیاری برگزار شد.

پس آز انکه طی روزهای گذشته مردم معترض تهران اعلام کردند که در نماز جمعه امروز تهران شرکت خواهند کرد، امروز تدابیر گسترده ای برای جلوگیری از اعتراضات مردم صورت گرفت. قطع ارتباط تلفن های همراه، ممانعت از حضور خبرنگاران خارجی، و حضور گسترده نیروهای نظامی به همراهی نیروهای لباس شخصی از جمله این اقدامات بود.

با این حال جمعیت عظیم مردم معترض امروز روانه نماز جمعه تهران شدند. خیابان قدس از ابتدا تا انتها مالامال از جمعیت بود که شعارهای «مرگ بر دیکتاتور»، «الله اکبر»، «مرگ بر روسیه» و «زندانی سیاسی آزاد باید گردد» سر می دادند.

به گزارش خبرنامه امیرکبیر از ساعت ۱۱ به بعد مردم در دسته های گسترده به سمت دانشگاه تهران حرکت کردند. نیروهای لباس شخصی و نیروهای امنیتی با وجود آماده باش و تجهیز، تنها نظاره گر مردم و سیل خروشان انها بودند.

مردم معترض نمادهای سبز به همراه داشتند و بر دستان کودکانشان نوارهای سبز بسته بودند و با فریادهای «برادر شهیدم رایت رو پس میگیرم» به اعتراض پرداختند.

خواهر یک شهید روزهای اخیر نیز در میان مردم بود که عکس برادر شهیدش را در آغوش کشیده بود و با مشاهده مردم اشک می ریخت.

به گزارش خبرنامه امیرکبیر بعد از اتمام نماز جمعه سیل جمعیت به سمت خیابان طالقانی و میدان فلسطین و خیابان فلسطین وارد شدند و یکصدا فریاد «مرگ بر دیکتاتور» سر می دادند. پس از آن جمعیت وارد بلوار کشاورز و میدان ولیعصر شده و در آنجا نیروهای گارد ضدشورش با اسپری فلفل «الله اکبر» مردم را پاسخ دادند. همرمان طرفدران احمدی نژاد سعی کردند با بلندگوها و وسایل و ابزارهای گوناگونشان صدای مردم را خاموش سازند تا صدای مردم معترض شنیده نشود اما شعارهای مردم معترض ادامه یافت.

به هنگامی که بسیجیان و طرفداران احمدی نژاد از بلندگوها فریاد می زدند «مرگ بر آمریکا»، مردم معترض نیز یکصدا فریادمی زدند «مرگ بر روسیه، مرگ بر چین».

مردم معترض همچنین شعار می دادند "تا احمدی نژاده هر روز همین بساطه".

همچنین در هنگام خطبه های نماز جمعه امروز و به هنگام سخنان هاشمی رفسنجانی، مردم بارها شعار های «الله اکبر»، «مرگ بر دیکتاتور» و «زندانی سیاسی ازاد باید گردد» سر دادند.

مردم عکس هایی از سهراب اعرابی در دست داشتند و فریاد می زدند «سهراب ما نمرده این دولت است که مرده».

پارچه ها و نمادهای سبز نیز به صورت گسترده ای در همه جا پخش شده بود. پرچم های سبز با نوشته های یا ابا عبدالله الحسین در دست مردم معترض بود و بسیاری از زنان و دختران روسری ها و شال های سبز رنگ به سر کرده بودند.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.