شنبه ۲۹ تير ۱۳۹۸ - Saturday 20 July 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

محسن مخملباف در پارلمان اروپا:

خامنه‌ای و احمدی‌نژاد مردم را به گروگان گرفته‌اند

محسن مخملباف در پارلمان اروپا: مردم ایران خود تکلیف کودتاگران را روشن خواهند کرد، از دولت‌های اروپائی توقع اسلحه و کمک‌های مادی ندارند اما این انتظار که دولت کودتارا دوست و شریک خود ندانند به نظر نمی‌رسد چندان انتظار غیرمعمولی باشد.

iran-emrooz.net | Wed, 08.07.2009, 16:53

محسن مخملباف در پارلمان اروپا
خامنه‌ای و احمدی نژاد مردم ایران را به گروگان گرفته‌اند

محسن مخملباف ، فیلمساز سرشناس ایرانی بدعوت پارلمان اروپا د رنشست نمایندگان کشورهای مختلف اروپائی حضور یافت و در باره آخرین تحولات ایران با آنها گفت وگو کرد.

در این جلسه که روز چهارشنبه ۸ جولای - ۱۷ تیر- یک روز زودتر از جلسه عمومی پارلمان اروپا تشکیل شده بود، محسن مخملباف طی سخنانی از جمله گفت:" خامنه‌ای و احمدی نژاد مردم ایران را به گروگان گرفته‌اند.

بعد از پایان سخنان مخملباف که با استقبال گرم نمایندگان کشورهای اروپائی روبرو شد، در جلسه پرسش و پاسخی که دو ساعت طول کشید در باره مسائل ایران بحث و گفت وگو صورت گرفت.

به گزارش خبرنگار "خبرگزاری سبز ایران" نماینده جمهوری اسلامی که برای شرکت در این جلسه دعوت شده بود، از شرکت د رجلسه خودداری کرد.

بنا بر همین گزارش، حاضران در جلسه بدفعات از سخنان محسن مخمبلاف با زدن دست استقبال کردند. بسیاری از آنها با خبرنگار "خبرگزاری سبز" گفتند که در انجام تقلب شگقت در انتخابات ریاست جمهوری تردیدی نیست و بر ضرورت تحریم کودتاگران انتخاباتی توسط پارلمان اروپا تاکید کردند.

متن سخنان محسن مخملباف که در اختیار خبر گزاری سبز ایران قرارگرفته به این شرح است:

خانم‌ها و آقایان. نمایندگان محترم

من به عنوان یک ایرانی ، یک هنرمند و نماینده مردمی که به خاطر دمکراسی در ایران کشته می‌شوند در این جا حضور دارم تا از شما بپرسم: «اگر سرنشینان هواپیمایی توسط یک هواپیماربا به گروگان گرفته شوند، آیا دولت‌های جهان هواپیما ربا را به رسمیت می‌شناسند یا مسافران گروگان گرفته شده را؟ آیا ملت‌ها و دولت‌های جهان اعلام خواهند کرد که این یک مسئله داخلی است بین مسافران و هواپیما ربا و یا آن که برای نجات مسافران اقدام خواهند کرد؟ ما ملت ایران امروز توسط دولت احمدی نژاد و خامنه‌ای به گروگان گرفته شده‌ایم. و از شما ملت‌ها و دولت‌های جهان می‌خواهیم گروگانگیران ما را به رسمیت نشناسید."

احمدی‌نژاد تنها کودتایی علیه دمکراسی در ایران نیست. او در قدم بعدی صلح جهان را به مخاطره می‌اندازد. اگر امروز کشتار مردم ایران را بر او ببخشید، فردا با کشتار مردم جهان توسط او چه خواهید کرد؟

تصور نکنید که جنبش مردم ایران با سرکوب، کشتار، زندان و شکنجه به پایان رسید. جنبش ما علیه دولت کودتا، دیگر بخشی از زندگی روزمره مردم ما شده است. شما خواهید دید که مردم ایران با مخالفت مدنی خود و با مبارزات غیر خشونت آمیز خود این دولت را در نهایت ساقط خواهند کرد.

شما می‌دانید که: ده‌ها نفر را کشته‌اند. هزاران نفر را دستگیر و شکنجه کرده‌اند. و خبرنگاران حتی خبرنگاران خارجی را دستگیر کرده‌اند. رجال سیاسی معترض به تقلب و دیکتاتوری را دستگیر کرده‌اند، حتی به کارمندان محلی سفارتخانه‌ها که کارشان همان است که کارمندان سفارتخانه‌های جمهوری اسلامی رحم نکرده و آن‌ها را دستگیر کرده‌اند.

هر کس با یک رادیو و یا تلویزیون، یا نماینده یک رسانه غیردولتی مصاحبه کند در خطر است. مردم ایران حق دارند به جهان نگاه کنند و کسانی را که با این دولت کودتا همکاری می‌کنند و به تداومش یاری می‌رسانند دشمن خود بدانند. مردم ایران نباید فدای نفت خود شوند که تا هست و تا نیاز به مصرف آن در جهان هست، دولت‌های دیگر به خود حق می‌دهند با کلیددارش مذاکره و معامله کنند.

خشمی که نسل گذشته ایرانیان از آمریکا و بریتانیا داشت به خاطر کودتای ۲۸ مرداد و همکاری با دولت کودتایی بود. این خشم بیش از نیم قرن مانع از آن شد که ایرانیان با غرب دوست باشند، و به حکومت عوام‌فریب ایران فرصت داد با استفاده از همین خشم بر آنان حکومت کنند و جهان متمدن را هم از یک متحد با فرهنگ محروم کرد.

کاری نکنیم که باز هم نسل‌های آینده ایرانیان به همین چشم به اروپا نگاه کنند. به مردم ایران پیام برسانید که جهان امروز جهانی انسانی است که همه مردم جهان از درد هم باخبرند و هیچ عاملی نمی‌تواند آن‌ها را نسبت به درد همدیگر بی اعتنا کند.

مردم ایران خود تکلیف کودتاگران را روشن خواهند کرد، از دولت‌های اروپائی توقع اسلحه و کمک‌های مادی ندارند اما این انتظار که دولت کودتارا دوست و شریک خود ندانند به نظر نمی‌رسد چندان انتظار غیرمعمولی باشد.

مردم ایران یک بند سبز به مچ خود بستند و یک شعار هم بیشتر نداشتند رای ما را اعلام کنید نه رای خودتان را. و به همین اتهام الان زیر شکنچه و در زندانند. آیا شما آسوده و ساکت خواهید ماند تا با پول حاصل از فروش نفت باز هم دولت احمدی نژاد مردم ایران را شکنجه کند و برای تمام منطقه تروریست پرورش دهد و دیگران را با موشک تهدید کند.

سخنم را با خلاصه‌ای از آن چه آقای موسوی در بیانیه‌های خود منتشر کرده‌اند ادامه می‌دهم:

«اعلام نتیجه انتخابات ایران بهت آور است. مردمی که رای داده‌اند خود می‌دانند که به احمدی نژاد رای نداده‌اند. مردم ایران آگاهند و در برابر کسانی که با تقلب روی کار بیایند تمکین نخواهند کرد.» «آنها ابتدا با استفاده بی حساب از امکانات دولتی برای تبلیغ احمدی نژاد کوشیدند.» «سپس با تقلب گسترده رای مردم را وارونه نشان دادند.» بعد «با باتون و شوک الکتریکی به جان اعضای ستاد این جانب افتادند.»

بعد «به جای اجازه راه پیمائی قانونی به مردمی که احمدی نژاد را رئیس جمهور مشروع نمی‌دانستند، فضای کشور را نظامی کردند و با حالتی کودتاگونه ،با تیراندازی در خیابان‌ها به صورتی دلخراش گروهی از مردم را کشتند، هزاران نفر را زخمی، دستگیر و شکنجه کردند و حتی نام و نشان شهیدان، مجروحان و بازداشت شدگان را به خانواده‌های آن‌ها اطلاع ندادند.»
و «تمامی رسانه‌هایی که از طریق آنان ارتباط این جانب با جامعه برقرار می‌شد را مسدود کردند.» و «حتی اگر کسی به نشانه اعتراض پارچه سبزی به دست خود بست را مورد ضرب و شتم قرار دادند.»

«آن‌ها از من خواستند از حق شخصی خود بگذرم. مسئله انتخابات، مسئله شخصی من نیست و من نمی‌توانم بر سر حقوق و آرای پایمال شده مردم ، معامله یا مصالحه کنم.»

«آن چه اتفاق افتاده است فراتر از تحمیل یک دولت ناخواسته به ملت، که تحمیل نوع جدیدی از زندگی سیاسی بر کشور ایران است.»

به طور خلاصه وضعیت امروز ایران این است:
رای‌های دزدیده شده،
دولتی بی مشروعیت سیاسی،
مردمی مورد ستم و اهانت قرار گرفته،
جوانانی زخمی و دستگیر و شکنجه شده،
خون‌هایی به زمین ریخته شده،
قلم‌هایی شکسته،
روزنامه‌هایی بسته
و فضای امنیتی و کودتاگونه
و بی اعتمادی تلخ و گسترده مردم.»

ما اعلام می‌کنیم که:
۱- «اکثریت جامعه ایران که این جانب میرحسین موسوی نیز یکی از آنان هستم مشروعیت سیاسی دولت ایران را نمی‌پذیریم.» و از مردم جهان می‌خواهیم که همراه مردم ایران دولت غیر مشروع احمدی نژاد را به رسمیت نشناسند.

۲- «ما خواستار جلوگیری از برخوردهای نظامی و امنیتی دولت غیر مشروع ایران هستیم.» و ازملت‌ها و دولت‌های آزاد و سازمان‌های سیاسی و مدافعان حقوق بشر در جهان می‌خواهیم تا با حمایت از مردم ایران مانع از ادامه کشتار، دستگیری و شکنجه مردمی شوند که به خاطر رای دادن برای تعیین سرنوشت خویش سرکوب می‌شوند.


نمایندگان مختلف کشورهای اروپایی به زبان های مختلف مسائلی را عنوان کردند که ترجمه فارسی آن ها در زیر می آید.

نماینده بریتانیا: آقای مخملباف متشکرم که این جا هستید. و جا دارد بگویم که متاسفم که نماینده دولت ایران این جا نیست. اما باید بگویم دیکتاتورها همه شان یک جور هستند. در ایران هزاران نفر دستگیر شده اند. در این سال ها بسیاری اعدام شده اند، شکنجه شده اند و این دولت دولتی است که تروریزم را دنبال می کند. حالا زمان یک تصمیم گیری جدی است. اگر بخواهیم دولت ایران را به رسمیت نشناسیم راههای گوناگونی داریم. مانند تحریم اقتصادی و این که مقامات دولتی ایران را به خارج راه ندهیم. آقای مخملباف شما درست می گوئید موضوع بمب اتم و سرکوب مردم ایران یک پرونده است و نه دو پرونده جداگانه.

نماینده اسپانیا: من به ایران بارها سفر کرده ام. مردم ایران را می شناسم. راننده تاکسی، بازاری، مردم عادی، همه تا آن جا که من می شنیدم بر ضد رژیم احمدی نژاد صحبت می کردند. همه حس فشار امنیتی داشتند. از اوضاع بد اقتصادی حرف می زدند. فکر کردم چقدر محبوبیت احمدی نژاد کم است. مشتاقم پیشنهاد بدهید چگونه می توانیم به مردم ایران کمک کنیم. می خواهید بدانید چرا می پرسم. برای این که مساله جهانی است. ما باید اول بین خودمان توافق داشته باشیم. توافق در اروپا. به خاطر تجارت با ایران وجود ندارد. اتحادیه اروپا باید شفاف عمل کند. پارلمان اروپا باید یک نوع تصمیم گیری کند. من با آن ها که می گویند در کار مردم ایران دخالت نکنیم مخالفم. این جا مساله تروریزم است. ایران در دراز مدت دولت سکولار می خواهد. از آقای رئیس (رئیس پارلمان) سوال می کنم. چگونه می توانیم هیاتی به ایران بفرستیم.

نماینده پرتقال: آقای رئیس (رئیس پارلمان) ما نمی توانیم سکوت کنیم. مسائل ایران بسیار حائز اهمیت است. ما باید قدم هایی متناسب با موقعیت خودمان برداریم.

نماینده هلند: آقای مخملباف تجدید انتخابات را می خواهند. آیا این جنبش ادامه پیدا می کند. شما فکر می کنید به عنوان یک حرکت سیاسی برای مراسم تحلیف احمدی نژاد بهترین کار عدم حضور سفرای ما نیست؟ درمورد چگونگی تحریم باید فکر کنم. اما با تحریم هوشمند موافقم. مثلا نوکیا که سیستم شنود به ایران فروخته. ما باید این کمپانی را مجازات کنیم تا ابزار استراق سمع به دیکتاتورها نفروشد.

نماینده بریتانیا: من پیشنهاد می کنم به تاریخ روابط اروپا و ایران توجه داشته باشیم. انگلیسی ها به نفت ایران علاقه داشتند. ما مسئول برداشتن مصدق بودیم و آمریکا حامی شاه بود. باید به این گذشته تاریخی خود توجه داشته باشیم. وحدت اروپا مهم است. پارلمان باید متحد عمل کند که انتخابات مخدوش بوده است. فراموش نکنیم چند سال در جنگ از صدام حسین حمایت کردیم. در زمان مصدق از شاه حمایت کردیم اکنون ما باید از معتدل ها حمایت کنیم و خطای گذشته را تکرار نکنیم. ما خواهان افزایش تحریم ها هستیم. اگر تحریم اعمال کنیم دولت احمدی نژاد آسیب می بیند. ما از شجاعت مردم حمایت می کنیم و تحریم را جدی می گیریم.

نماینده سبزها: تشکر از کمیسون امور خارجه پارلمان اروپا به خاطر دعوت از محسن مخملباف. این انتخابات تقلبی بوده و حرفی در آن نیست. فکر می کنم امروز مساله دفاع از بشر است. ما نمی توانیم بگوئیم دخالت نمی کنیم چون این مربوط به حقوق بشر جهانی است. من سه نکته دارم. شما گفتید اروپا نباید انتخابات را رسما قبول کند. اما از نظر اجرایی ما باید چه کنیم؟ دوم این که چگونه تحریمی را پیشنهاد می کنید؟ و سوم این که چگونه همه اروپا به یک تصمیم واحد برسد؟

حزب سوسیالیست: آقای مخملباف به شما تبریک می گویم که به موقع در این نشست شرکت کردید و خیلی حرف های درستی را زدید یه خصوص حرف هایی که در مورد نفت زدید و درباره عدم مشروعیت دولت ایران. اما سوال من این است فکر نمی کنید تنها راه حل ایران انتخابات آزاد زیر نظر سازمان ملل باشد؟

حزب سبزها: این یک کودتا بود. بحث پر کردن صندوق ها به نفع قدرتی که مشروعیت ندارد. از اروپا بخواهیم علیه دولت ایران تدابیر انضباطی در نظر بگیرد. پارلمان بایستی از همه ابزارها استفاده کند. تمام سفرای ما باید تلاش کنند تا بدانند سرنوشت زندانیان سیاسی چه شده است. ما باید از شکنجه زندانیان سیاسی جلوگیری کنیم و از خانواده زندانیان حمایت کنیم.

نماینده دیگر: صحبت های آقای مخملباف را تایید می کنم که در ایران کودتا شده است و مردم ایران به گروگان گرفته شده‌اند. همه در رابطه با اوضاع ایران نگرانیم. اطلاعات سرکوب مردم ایران را داریم. در تلویزیون همه کشتارها را دیدیم. فردا هم سالگرد کشتار دانشجویان ۱۰ سال پیش است. اما سوال این است ما چطور می توانیم به مردم ایران کمک کنیم.

احمدی نژاد نباید مورد تایید رسمی قرار بگیرد. ما باید از ابزارهای خودمان جهت حقوق بشر و دموکراسی کمک بگیریم.

نماینده دیگر: اروپا نقض حقوق بشر در ایران را نقد می کند. شما فکر می کنید اتحادیه اروپا ایران را باید تحریم کند یا صرفا مکانیزم های حقوق بشری را دنبال کند؟

نماینده دیگر: مستبدین ایران فقط با سرکوب می توانند قدرتشان را حفظ کنند از پارلما ن می خواهم مجازات هایی که شامل دولت ایران می شود را اجرا کند اما طوری که مردم ایران قربانی نشوند. ما باید از مردم ایران حمایت کنیم و نباید ۵ سال دیگر هم صبر کنیم.


منتن قرائت شده توسط محسن مخملباف و همچنین دو نوبت پاسخ او روی یوتویوب موجود است:

قسمت اول: http://www.youtube.com/watch?v=wUvzDHb23QU

قسمت دوم: http://www.youtube.com/watch?v=d1Af6yTJ-Kc

قسمت سوم: http://www.youtube.com/watch?v=6tY5tH7Rga4
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.