سه شنبه ۱ مرداد ۱۳۹۸ - Tuesday 23 July 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

هفت رهبر بهایی در خطر اعدام

هفت عضو اقلیت مذهبی بهاییت در روز ۱۱ ژوئیه محاکمه خواهند شد درصورت محکومیت آنها ممکن است با مجازات اعدام روبرو شوند. ه خانواده‌های بازداشتیان در ماه مه گفته شده که آنها به عنوان مفسد فی‌الارض هم متهم هستند، که ممکن است به مجازات اعدام بیانجامد.

iran-emrooz.net | Mon, 06.07.2009, 17:25

عفو بین‌الملل: هفت عضو اقلیت مذهبی بهاییت در روز ۱۱ ژوئیه محاکمه خواهند شد درصورت محکومیت آنها ممکن است با مجازات اعدام روبرو شوند.

به خانواده‌های بازداشتیان در ماه مه گفته شده که آنها به عنوان مفسد فی الارض هم متهم هستند، که ممکن است به مجازات اعدام بیانجامد، و تاریخ جدیدی برای محاکمه شان تعیین شده است. آنها قرار است در روز ۱۱ ژوئیه در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب در تهران حاضر شوند و احتمالا با اتهام مفسد فی الارض و نیز «جاسوسی برای اسرائیل»، «اهانت به مقدسات مذهبی» و «تبلیغ علیه نظام» روبرو خواهند شد. وکلای آنها از زمان دستگیری‌شان تاکنون به هیچ وجه موفق به دیدار با آنها نشده‌اند، گرچه به خانواده‌هایشان اجازه ملاقات با آنها داده می‌شود.

این هفت نفر اعضای گروه مسئولان امور مذهبی و اداری جامعه بهائیت در ایران هستند. آنها در بند ۲۰۹ زندان اوین به سر می‌برند که در اختیار وزارت اطلاعات است. شش نفر از رهبران گروه ـ فریبا کمال آبادی طائفی، جمال الدین خانجانی، عفیف نعیمی، سعید رضایی، بهروز توکلی و وحید تیزفهم ـ در پی حمله ماموران وزارت اطلاعات به خانه‌هایشان در ۱۴ مه ۲۰۰۸ دستگیر شدند. نفر هفتم که به عنوان منشی گروه فعالیت می‌کرد، یعنی مهوش ثابت، در 5 مارس دستگیر شد. فریبا کمال آبادی طائفی، بهروز توکلی و جمال الدین خانجانی قبلا نیز به خاطر فعالیت‌هایشان برای جامعه بهائیت دستگیر شده بودند. مذهب بهائیت در قانون اساسی ایران به رسمیت شناخته نشده است.
لطفا فورا نامه‌هایی به فارسی، عربی، انگلیسی یا زبان خودتان بنویسید و:

• از مقامات ایرانی بخواهید هفت عضو اقلیت بهایی (با ذکر نامشان) را آزاد کند. عفو بین الملل آنها را زندانی وجدانی می‌داند که به خاطر باورها یا فعالیت‌های مسالمت آمیزشان برای جامعه بهاییت زندانی شده‌اند؛
• از مقامات بخواهید اتهامات علیه آنها را لغو کنند. عفو بین الملل این اتهام‌ها را دارای انگیزه سیاسی می‌داند؛
• اظهار نگرانی کنید که در صورت محکومیت آنها به اتهامات مذکور ممکن است این هفت نفر به مرگ محکوم شوند؛
• از مقامات بخواهید محافظت از این هفت نفر را در مقابل شکنجه و دیگر اذیت و آزارها تضمین کنند؛
• از مقامات اکیدا بخواهید که دسترسی این هفت نفر را به خانواده‌ها و وکلای انتخابی‌شان و نیز مراقبت پزشکی مورد نیازشان تضمین کنند؛

لطفا نامه‌های خود را تا پیش از ۱۴ آگوست ۲۰۰۹ به مقامات زیر ارسال کنید:
رهبر جمهوری اسلامی ایران
آیت الله سید علی خامنه ای
دفتر مقام رهبری
خیابان جمهوری اسلامی، خیابان شهید کشور دوست، تهران، جمهوری اسلامی ایران
پست الکترونیکی: .(JavaScript must be enabled to view this email address)
از طریق تارنمای: (انگلیسی) http://www.leader.ir/langs/en/index.php?p=letter
(فارسی) http://www.leader.ir/langs/fa/index.php?p=letter
عنوان: جناب آقای
رئیس قوه قضاییه
آیت الله محمود‌هاشمی شاهرودی
حوزه ریاست قوه قضاییه
خیابان پاستور، خیابان ولی عصر، پایین تر از سه راه جمهوری، تهران کد پستی 1316814737، جمهوری اسلامی ایران
پست الکترونیکی: .(JavaScript must be enabled to view this email address) (در قسمت موضوع بنویسید: خدمت آیت الله شاهرودی)
عنوان: جناب آقای


رونوشت برای:
دبیرستاد حقوق بشر ایران
محمد جواد لاریجانی
حوزه ریاست قوه قضاییه
خیابان پاستور، خیابان ولی عصر، پایین تر از سه راه جمهوری، تهران کد پستی 1316814737، جمهوری اسلامی ایران
فکس: 4986 3390 21 98+ (لطفا به کوششتان ادامه دهید)
پست الکترونیکی: .(JavaScript must be enabled to view this email address) (در جلوی موضوع بنویسید: خدمت جواد لاریجانی)
عنوان: آقای لاریجانی عزیز

ضمنا رونوشت‌هایی برای نمایندگان دیپلماتیک ایران در کشور خودتان بفرستید.
در صورتی که بخواهید نامه‌ها را پس از تاریخ بالا بفرستید، از دفتر عفو بین الملل بخش خودتان سوال کنید.

این چهارمین روزآمدسازی فراخوان فوری 08/128، شماره نمایه MDE 13/068/2008 مورخ 15 مه 2008 است.


اطلاعات بیشتر
محدوده جرائم مستوجب اعدام در ایران بسیار گسترده است و شامل اتهامات مبهمی مثل «محاربه با خدا» و «افساد فی الارض» است که علیه کسانی که متهم به استفاده از سلاح علیه دولت، سرقت یا جاسوسی هستند اقامه می‌شود. این جرائم علیه خدا محسوب می‌شوند و قابل عفو نیستند. جرائمی که قضات می‌توانند به خاطر آنها حکم اعدام صادر کنند شامل جرائم مربوط به امنیت ملی است.
طبق ماده 502 قانون مجازات، افرادی که به اتهام جاسوسی محکوم شوند ممکن است به زندان از یک تا پنج سال محکوم گردند. اتهام سنگینتر «همکاری با دولت‌های متخاصم» را می‌توان به عنوان مصداق محاربه و افساد فی الارض دانست که در ماده‌های 183 تا 195 قانون مجازات به آنها پرداخته شده و می‌توان یکی از چهار مجازات اعدام، قطع دست راست و پای چپ، آویختن از دار یا تبعید را برای آنها صادر کرد گرچه مجازات اعدام مرسومترین آنهاست؛ یا این که طبق ماده 508 می‌توان از یک تا10 سال حکم زندان صادر کرد. «اهانت به مقدسات مذهبی» مستوجب مجازات اعدام یا یک تا پنج سال زندان است. «تبلیغ علیه نظام» مستوجب سه ماه تا یک سال زندان است. علی اشتری، بازرگان تجهیزات مخابراتی، پس از محکومیت به خاطر جاسوسی برای اسرائیل در نوامبر 2008 به دار آویخته شد.

دین بهائیت 150 سال پیش در ایران تاسیس شد و از آن پس در جهان گسترش یافته است. پس از تاسیس جمهوری اسلامی ایران در سال 1979، جامعه بهائیت منظما تحت آزار و اذیت قرار داشته است. بیش از 300000 بهایی در ایران وجود دارند، اما قانون اساسی ایران مذهب آنها را به رسمیت نمی‌شناسد و فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت می‌شناسد. بهاییان در ایران با قوانین و مقررات تبعیض آمیزی روبرو هستند که حق آنها در آزادی عمل کردن به مذهبشان را که در ماده (1) 18 میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی آمده و ایران نیز عضو آن است، نقض می‌کند. مقامات ایرانی با ایجاد محدودیت بر امکان اشتغال و مزایایی مثل حقوق بازنشستگی، حق برابری بهائیان در تحصیل، کار و استاندارد مناسب زندگی را نیز از آنها دریغ می‌کنند. آنها از حق تجمع، انجام مراسم مذهبی یا عمل کردن دسته جمعی به مذهبشان محروم هستند. از زمان انتخاب رئیس جمهور احمدی نژاد در سال 2005، ده‌ها بهایی دستگیر شده‌اند.

اعضای جامعه بهائیت در ایران به کشور اظهار وفاداری می‌کنند و شرکت در اقدامات براندازی علیه دولت را تکذیب می‌نمایند و می‌گویند این کار علیه مذهبشان است. جامعه بین المللی بهائیت بر این باور است که اتهام جاسوسی برای اسرائیل که سالهاست در ایران علیه این جامعه در ایران مطرح می‌گردد صرفا ناشی از این واقعیت است که مرکز جهانی بهائیت در اسرائیل قرار دارد.اطلاعات بیشتر در باره فراخوان فوری: 08/128
شماره نمایه: MDE 13/068/2008،
تاریخ صدور: 15 مه 2008
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.