چهارشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۸ - Wednesday 19 June 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

گزارش بازداشت صدها دانشجو طی ۲ هفته گذشته

پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری و اعتراضات مردم تهران و شهرهای دیگر كشور، بیش از ۵۰۰ تن از فعالین مدنی، فعالان حقوق بشر و زنان و نیز جمع كثیری از روزنامه نگاران و فعالان سیاسی بازداشت شدند.

iran-emrooz.net | Sun, 28.06.2009, 16:27

خبرنامه امیركبیر: پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری و اعتراضات مردم تهران و شهرهای دیگر كشور، بیش از ۵۰۰ تن از فعالین مدنی، فعالان حقوق بشر و زنان و نیز جمع كثیری از روزنامه نگاران و فعالان سیاسی بازداشت شدند.

فعالان دانشجویی و نیز دانشجویان دانشگاه‌های كشور نیز از جمله اقشاری بودند كه از این امواج سركوب بی نصیب نماندند. بگونه ای كه با اعلام نتایج انتخابات، اعتراضات گسترده دانشجویان دانشگاه‌های مختلف بطور مسالمت آمیز آغاز شد. اما این اعتراضات از سوی نیروی‌های لباس شخصی و انصار حزب‌الله كه مستقیماً توسط نهادهای امنیتی و اطلاعاتی كشور حمایت می‌شدند، و از خشونت آمیز ترین سلاح‌های گرم و سرد بهره می‌بردند، به وحشیانه ترین شكل ممكن سركوب گردید.

حمله وحشیانه نیروهای انصار حزب‌الله و بسیج به همراهی نیروی ضدشورش به خوابگاه كوی دانشگاه تهران در یكشنبه شب، ۲۴ خرداد ماه، حمله نیروهای انتظامی به كوی دانشگاه اصفهان و وادار کردن دانشجویان به انجام اعمال تحقیرآمیز، حمله به كوی دانشگاه شیراز، حمله به خوابگاه‌های دانشگاه كرمانشاه، حمله وحشیانه به دانشجویان دانشگاه بابل، سمنان، قزوین و نیز دهها دانشگاه دیگر كشور از جمله ابعاد وحشیانه سركوبی دانشگاه‌های كشور، تنها پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری بود. در تهاجم به دانشگاه‌های كشور و طی ۲ هفته گذشته، جمعا صدها دانشجو با سلاح گرم مجروح، صدها دانشجوی دیگر ربوده و بازداشت و چندین دانشجو نیز به شهادت رسیدند.

مطابق با خبرهای دریافتی، ناصر امیرن‍ژاد دانشجوی رشته هوا و فضای دانشگاه تهران، دانشجوئی است كه در اثر واقعه حمله نیروهای انصار به كوی دانشگاه تهران به شهادت رسید و هفته گذشته پیكر وی در یاسوج تشییع شد. به گزارش خبرنامه امیرکبیر کیانوش آسا دانشجوی کارشناسی ارشد شیمی از دانشگاه علم و صنعت اهل کرمانشاه یکی دیگر از دانشجویان است که در روز ۲۵ خرداد ماه به شهادت رسید. هم چنین مصطفی غنیان دانشجوی دیگری است كه خارج از دانشگاه و در منزل به ضرب گلوله نیروهای لباس شخصی به شهادت رسید. دانشجوی دیگری نیز در خوابگاه دانشگاه اصفهان بر اثر اصابت گلوله به گردن در دم جان سپرد. ندا آقاسلطان دانشجوی رشته فلسفه نیز دیگر دانشجویی است که فیلم شهادت وی دنیا را تکان داد.

هم چنین در اثر این حملات وحشیانه حال بسیاری از دانشجویان بستری شده در بیمارستانها نیز نا مساعد گزارش شده است. دهها دانشجوی دانشگاه تهران در بیمارستان شریعتی بستری هستند و برخی از آنان بدلیل اصابت گلوله به سر و گردن دچار جراحت‌های شدید و جبران ناپذیری شده اند. چند دانشجو نیز بر اثر اصابت گلوله ی نیروهای بسیج بینائی خود را از دست خواهند داد.

هم چنین اشكان ذهابیان دانشجوی دانشگاه بابل نیز بر اثر یورش وحشیانه نیروهای انصار حزب‌الله در بیمارستان در حالت اغما بسر می‌برد.

هم چنین در این رابطه، اعتراضات اساتید دانشگاه نیز در خورد توجه است. اساتید دانشگاه‌های مختلف دانشگاه‌های تهران، پس از رخ داد فاجعه كوی دانشگاه تهران، با تحصن در مقابل مسجد دانشگاه به این وحشیگری آشكار اعتراض كردند. در این رابطه اساتید بسیاری در قالب امضای بیانیه‌های مختلف و طومارهای اعتراضی، مراتب انزجار خود را از خشونت‌ها و نیز نتایج نادرست انتخابات اعلام كردند. از سوی دیگر نیروهای امینتی نیز در مقابل اقدام به تهدید شدید و ارعاب اساتید و حتی بازداشت شمار قابل توجهی از آنان نمودند. بازداشت اساتید دانشگاه‌های همدان و دانشگاه بین المللی قزوین از جمله این موارد است. هم چنین طی چند روز گذشته ۷۰ تن از اساتیدی كه برای دیدار با میرحسین موسوی رفته بودند بطور دسته جمعی بازداشت شدند اما اکثر آنها پس از ساعتی آزاد شدند.

گرچه بنابر گزارش‌ها در طی ۲ هفته گذشته حداقل ۴۰۰ دانشجو بازداشت شدند اما به دلیل گستردگی سرکوب دانشجویان و شرایط پیش آمده و قطع ارتباطات آمار و مشخصات بسیاری از حملات صورت گرفته علیه دانشجویان تاکنون مشخص نشده است. در شب حمله به کوی دانشگاه تهران و دانشگاه‌های شیراز و اصفهان صدها دانشجو بازداشت شدند که پس از یک شب آزاد شدند. با احتساب شمار بازداشت دانشجویان در آن وقایع، شمار دانشجویان بازداشت شده طی ۲ هفته گذشته به بیش از هزار نفر خواهد رسید.

اسامی زیر به تفكیك دانشگاه‌ها، تنها نام كسانی است كه اخبار بازداشت آنها منتشر شده است.

دانشگاه تهران:
احمد احمدیان، اسکندری، امین افضلی، وحید اناری، محمد بلوردی، حسین حامدی، محسن حبیبی مظاهری، نوید حقدادی، محمدرضا حکمی ، کاظم رحیمی، مرتضی رضاخانی، میثم زارعی، امین سمیعی، بهرام شعبانی، علیرضا شیخی، ابراهیم عزیزی، سیاوش فیاض، سید حسین میرزاده، حسین نوبخت، جواد یزدانفر، حبیب خدنگی، سهراب احدیان، رضا ارکوازی، کریم امامی، محمد حسین امامی، الهه ایمانیان، روح‌الله باقری، فرهاد بینازاده، ایمان پورطهماسب، عزت تربتی، سمیه توحیدلو،یاسر جعفری، میلاد چگینی، محمدرضا حدآبادی،سید جواد حسینی، فرشید حیدری زمین، بهنام خدابنده لو، محمد خوانساری، محمد داودیان، علی راعی، امید رضایی، علی رفاهی، سیف‌الله رمضانی، ابراهیم زاهدیان، ناصر زمانی، مجید سپهوند، حنیف سلیمی، محمد باقر شعبان پور، حامد شیخ علیشاهی، ایمان شیدایی، فرهاد شیراحمد، سامان صاحب جلالی،فرحان صادق پور، فرشاد طاهری، غمدیده، حمزه فراتی راد، اسماعیل قربانی، محمد کریمی، عرفان محمدی، محسن آزموده، پیام پورنگ، مرتضی جانبازی، حاجی پور، آدرین جلالی، سهراب احمدی، رضا زینلی، صمد مهرعلی تبار

دانشگاه امیركبیر:
پدرام رفعتی،‌هادی پلاور، مجتبی علیجانی، بیتا صمیمی زاد، امیرحسین استیری، آدرین جلالی، میترا عالی، احمد جابری

دانشجویان محروم از تحصیل:
ضیاء نبوی (دبیر شورای دفاع از حق تحصیل)، علیرضا خوشبخت (دانشجوی محروم از تحصیل)، زهرا توحیدی (دانشجوی محروم از تحصیل)، پیمان عارف (دانشجوی محروم از تحصیل)، شیوا نظر آهاری

دانشگاه آزاد:
امیر کلهر (دانشجوی دانشگاه آزاد کرج)، حسام نصیری (دانشگاه آزاد تهران مركز)، علی بیكس (دانشجوی دكترای رشته تاریخ دانشگاه آزاد)، مجتبی محمدیان (دانشگاه آزاد بابل)

دانشگاه مازندران و دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل:
سیاوش سلیمی نژاد، محسن برزگر، ایمان صدیقی، حسام الدین باقری، علیرضا کیانی، میلاد حسینی کشتان، علی نظری، اشکان ذهابیان، علی دنیاری، رحمان یعقوبی، مازیار یزدانی، علی عباسی، شوانه مریخی، محسن برزگر، محمد علمی، نیما نحوی، حمیدرضا جهان تیغ، مرجان فیاضی و سوگند علیخواه،

دانشگاه كرمانشاه:
سیامند غیاثی و محمد جعفری و بازداشت چندین فعال دانشجوئی دیگر

دانشگاه بین المللی امام خمینی قزوین:
پیام حیدر قزوینی، نسیم ریاحی، مجتبی رحیمی، عطا رشیدی،
اساتید دانشگاه : حسین رئیسیان، فضلی، درویش، ایمانی، البرزی

دانشگاه بوعلی همدان:
سیاوش حاتم، حجت بختیاری، مهدی مسافر، پوریا شریفیان، رضا جعفریان، مصطفی مهدی زاده و امین نظری (عضو شورای مرکزی دفتر تحکیم وحدت)، محمد صیادی

دانشگاه تربیت معلم:
سجاد بازوند، ناصح فریدی (فارغ التحصیل)

دانشگاه سمنان:
بازداشت ۲۵ دانشجوی این دانشگاه پس از تجمع اعتراضی

دانشگاه فردوسی مشهد:
رضا لطفی

دانشگاه هرمزگان:
علی شجاعی

دانشگاه شیراز:
اسماعیل جلیلوند، حمدالله نامجو

دانشگاه علامه طباطبائی:
مجید دری

دانشگاه نفت اهواز:
حسین رحیمی و امین نیک زاده
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.