پنجشنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۸ - Thursday 22 August 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

نامه‌ی رهبران دموکرات کنگره به اوباما درباره‌ی ایران

«از شما می‌خواهیم گفتگوها با ایران هر چه سریع‌تر آغاز شود تا زودتر نشانه‌های توفیق مذاکرات در راستای توقف برنامه‌ی هسته‌ای ایران روشن شود. اقدام آمریکا در این باره نباید به تعویق بیافتد... در عین حال، نباید اجازه داد ایران از مباحثات دیپلماتیک به مثابه‌ی پوششی برای ادامه‌ی برنامه‌ی هسته‌ای‌اش استفاده کند.»

iran-emrooz.net | Sun, 29.03.2009, 13:47

نامه‌ی رهبران دموکرات کنگره به پرزیدنت اوباما درباره‌ی ایران

در آستانه‌ی تماس‌های آمریکا با ایران بر سر مسائل افغانستان و در شرایطی که هر آن انتظار می‌رود دولت پرزیدنت اوباما نتایج بازبینی سیاست آمریکا در برابر ایران را اعلام کند، رهبران دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا طی نامه‌ای به رئیس جمهور آمریکا از او خواسته‌اند تماس مستقیم با ایران را به پس از انتخابات ریاست جمهوری خرداد ماه در ایران موکول نکند و در عین حال توصیه می‌کنند بررسی موثر بودن هر گونه گفتگو با ایران طی چند ماه روشن شود. قانونگذاران هم حزبی رئیس جمهور که رهبری کنگره را در دست دارند مجموعه‌ای از اقدامات شدید را در صورت شکست مذاکرات مطرح کرده‌اند که تحریم‌های شدید بانکی، منع فروش فرآورده‌های نفتی به ایران، و اتخاذ اقداماتی برای به تعطیلی کشاندن پالایشگاههای ایران را شامل می‌شود. رهبران متنفذ کنگره هشدار می‌دهند در صورت تعلل در برابر ایران، آمریکا تصمیم گیری‌های دشوارتری پیش رو خواهد داشت.

این نامه‌ی بسیار مهم را با تمام جزئیات ترجمه کردم تا نگاه رهبران دموکرات کنگره به سیاست آمریکا در برابر ایران روشن شود. نامه بیست و ششم مارس در آستانه‌ی نخستین سفر اروپایی پرزیدنت اوباما، که شرکت در نشست گروه بیست و اجلاس سران ناتو بخشی از آن است، به کاخ سفید فرستاده شد. استنی هویر، رهبر اکثریت دموکرات در مجلس نمایندگان آمریکا؛‌ هاوارد برمن، رئیس دموکرات کمیته‌ی امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا؛ آیک اسکلتن، رئیس دموکرات کمیته‌ی نیروهای مسلح مجلس نمایندگان آمریکا؛ سیلوستر ریز، رئیس دموکرات کمیته‌ی اطلاعات مجلس نمایندگان آمریکا؛ هنری وکسمن، رئیس دموکرات کمیته‌ی انرژی و بازرگانی مجلس نمایندگان آمریکا؛ گری اکرمن، رئیس دموکرات کمیته‌ی فرعی خاورمیانه مجلس نمایندگان آمریکا؛ و رابرت وکسلر، رئیس دموکرات کمیته‌ی فرعی اروپا مجلس نمایندگان آمریکا؛ امضا کنندگان نامه هستند.

«جناب رئیس جمهور گرامی،

ما این نامه را در توافق کامل با موضع راسخ شما مبنی بر مخالفت با دستیابی ایران به جنگ افزار هسته‌ای می‌نویسم. گزارش اخیر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی حاکی از اینکه ایران اورانیوم غنی شده‌ی با درصد غلظت پایین اما، کافی برای تولید یک بمب اتم را بدست آورده نگرانی ما را برانگیخته است.

واضح است که برنامه هسته‌ای ایران باید با فوریت مورد رسیدگی قرار گیرد. ما قصد داریم در حالی که دولت شما درگیر بازبینی سیاست آمریکا در برابر ایران است دیدگاههای خود را با شما در میان بگذاریم. به اعتقاد ما چند اصل در توفیق هر گونه تلاش برای تماس با دولت ایران حیاتی است:

تماس باید از اعتبار کافی برخوردار بوده و با جدیت انجام گیرد اما، نمی‌تواند زمانش نامحدود باشد. هدف باید تعلیق غنی‌سازی اورانیوم در کوتاه مدت باشد و برای دستیابی به این هدف باید مشوق‌های مهمی را ارائه کرد. در عین حال، نباید اجازه داد ایران از مباحثات دیپلماتیک به مثابه‌ی پوششی برای ادامه‌ی برنامه‌ی هسته‌ای‌اش استفاده کند. ایران باید حداکثر طی چند ماه از آغاز مباحثات بطور قابل تائیدی برنامه‌ی غنی‌سازی اورانیوم را به تعلیق درآورد.

از شما می‌خواهیم گفتگوها با ایران هر چه سریعتر آغاز شود تا زودتر نشانه‌های توفیق مذاکرات در راستای توقف برنامه‌ی هسته‌ای ایران روشن شود. اقدام آمریکا در این باره نباید به تعویق بیافتد. نشستن در انتظار پایان انتخابات ریاست جمهوری ایران در خرداد ماه و سپس آغاز گفتگوها به ایران حدود شش ماه فرصت بیشتر برای غنی سازی و افزودن به انبار اورانیوم غنی شده‌اش می‌دهد.

چنانچه مذاکرات به نتایج مطلوب نیانجامید از شما می‌خواهیم بفوریت از ابزارهای در دسترس خود برای افزایش فشارهای اقتصادی بر ایران استفاده کنید.

اقداماتی که در حوزه‌ی اختیارات قانونی شما قابل اجراست شامل:

تحریم بانک مرکزی ایران.

تحریم بانک‌های بین‌المللی که به همکاری با ایران ادامه می‌دهند.

جلوگیری از دسترسی شرکت‌های حمل و نقل دریایی فعال در بنادر ایران به بنادر آمریکا.

تحریم شرکت‌های بیمه‌ای که کشتی‌ها یا هواپیماهاشان در بنادر ایران پهلو می‌گیرند یا در فرودگاههای ایران به زمین می‌نشیند.

تحریم شرکت‌های انرژی سرمایه گذار در بخش نفت و گاز ایران.

فراتر از تلاش‌های انفرادی ما، باید متحدان را برای اتخاذ اقدامات شدیدتر، در صورتی که روند تماس‌ها نتایج مطلوب را به دنبال نداشت، بسیج کرد. در چنین شرایطی، متحدان ما باید بپذیرند فوریت مساله اقدامات شدیدتری را طلب می‌کند که باید بطور گسترده‌ای اقتصاد ایران را تحت تاثیر بگذارد. متحدان ما باید فعالیت بانک‌های ایرانی در کشورهایشان را ممنوع کرده و مبادلات بین‌المللی بانکی ایران با استفاده از ارزهای یورو، پوند، و ین را متوقف کنند. به همین شکل، متحدان ما باید از اعطای اعتبارات صادراتی به شرکت‌هایشان که در پی فعالیت با ایران هستند خودداری کرده و شرکت‌هایشان را از ادامه‌ی تحویل فرآورده‌های نفتی (بنزین و گازوئیل) به ایران منع کنند. به علاوه، متحدان ما باید فروش مبدل‌های شیمیایی را که برای ادامه‌ی کارکرد پالایشگاههای ایران ضروری است متوقف کنند.

ما باید ایران را به مهمترین الویت در روابط مان با روسیه و چین بدل کنیم.

کوتاه سخن اینکه، آقای رئیس جمهور، اگر حقیقتا به این باور داریم که ایران نباید اجازه یابد جنگ افزار هسته‌ای در اختیار داشته باشد، اقدام فوری امروز ضرورت دارد. ما باید از زمان موجود برای آغاز تماس و متقاعد کردن ایران نسبت به جدیت‌مان در تحقق مقاصد خود استفاده کنیم. در غیراین‌صورت، با تصمیم‌های بسیار دشوارتری در آینده روبرو خواهیم شد.

ما در انتظار نتایج بازبینی شما از سیاست آمریکا در برابر ایران و اجرای زودهنگام سیاست مورد نظر شما مبنی بر تماس با ایران هستیم. ما در راستای چگونگی مواجهه با تهدید جدی‌ای که از سوی ایران متوجه امنیت و ثبات بین‌المللی است آماده‌ی همکاری با شما هستیم.»

منبع: وبلاگ سیامک دهقانپور
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.